Pár nápadů na vylepšení webu


kapr
kapr 21.06.2018 v 20:06

Povšiml jsem si, že je velice těžké se zorientovat v poznámkách. Co mi vadí. Pokud mám knihu v seznamech, a učiním k ní poznámku je tato poznámka pouze soukromá. Bylo by dobré, aby si uživatel mohl ke knize uložit jak tuto soukromou poznámku - Dostal jsem jí od Jiřiny k svátku, tak poznámku veřejnou - výborná, jedna z mých nejoblíbenějších, (Tím samozřejmě mám na mysli tu knihu, nikoliv tu Jiřinu). Takto totiž ty seznamy, a je úplně jedno zda jde o ty veřejné, nebo ty osobní, působí zbytečně sterilně, přitom by ten kdo je sestavuje, mohl jednotlivé položky ostatním uživatelům přiblížit. K tomu si dovoluji zdůraznit, že mi ale vůbec nejde o seznamy které jsem sestavil já sám, spíše by mne často zajímal názor sestavitele seznamu buď na všechna, nebo přinejmenším některé tituly.

Už jsem se zde k podobné záležitosti vyjadřoval. Není mi jasné proč SOUKROMÁ poznámka není univerzální, tedy pro toho kdo ji vytvořil viditelná tehdy kdy si onu knihu zobrazí odkudkoliv.

Pokud se uživatel ke knize nějak vyjádří, a je jedno, zda to bude v diskuzi nebo komentáři ke knize, měl by tento příspěvek být viditelný pro každého, ale včetně onoho uživatele samotného, a to opět ať už si knihu zobrazí odkudkoliv.

U titulů v seznamech soukromých i veřejných by mělo být mimo to něco jako veřejná poznámka - komentované doporučení jak ke knize přistupovat. Vždyť od toho tu ony seznamy snad jsou. Jednalo by se o něco diametrálně odlišného od obvyklého čtenářského komentáře.

Mimo to jsem si již dříve povšiml, že soukromé poznámky učiněné k témuž titulu na jednom místě se na jiném místě nezobrazují, a v případě, že titul je na jednom místě smazán, (titul, ne poznámka !!!) tak poznámka zmizí bez náhrady, a bez upozornění.

kapr
kapr 22.06.2018 v 06:45

Povídky nečtu. Tedy teoreticky. Prakticky samozřejmě ano, jen u těch dobrých a zvláště u těch nejlepších mé srdce krvácí když je konec. A ten u povídek přichází přeci jen o něco dříve.
Když od někoho získám nějaký impuls, ocenění, palec a podobně, tak se obvykle podívám kdo se takto vyjádřil.
U běžné literatury je titul zde na DK zobrazován tučně a použitelnou velikostí fontu, přinejmenším v přiblížení stránky, které aktuálně používám.
Naproti tomu autor je zobrazen fontem drobným, netučným, často i nečitelným protože světlešedým, světlemodrým, a dalšími nečitelnými způsoby.
Z jeho křestního jména zbývá pouhá iniciála. K čemu to vede, autory, kteří mají masově rozšířené příjmení například Novák identifikujeme pouze obtížně. Pokud jsou ale vybaveni atypickým snadno zapamatovatelným křestním jménem například Eulálie, identifikujeme je velice snadno. V okamžiku kdy je ono křestní jméno potlačeno až na onu iniciálu, jsme o tuto výhodu připraveni. Dvojnásob se toto projevuje u zahraničních autorů a autoreková. U těch zahraničních autoreková se mnohdy podle onoho křestního jména dá usoudit na pohlaví osoby která knihu stvořila. Potlačením ..... jsme opět o tuto možnost připraveni.

To na úvod. Dnes jsem se díval na povídky, tedy na komentáře k povídkám. A přímo jsem se zhrozil. Název povídky ten tam je. Jméno autora už ale ne !!!!!
Ještě existuje ta možnost, že tam přeci jenom je, ale je natolik průhledné, že jej nevidím.

Přiznejme si, že známe omezený počet titulů. U těch dobrých si obvykle zapamatujeme jméno autora, a následně jeho práce vyhledáváme.
Autorů je omezený počet. Obvykle jsou to grafomani, titulů které vytvořili bývá mnohonásobně víc.

Já vůbec naprosto nechápu proč zde dochází ke zdůrazňování názvu - jména titulu, a na druhé straně k potlačení zobrazování jména autora.

Nejdříve se pro ně zvolí daleko menší netučný font. Potom se potlačí křestní jméno až na iniciálu a celé jméno se zobrazí co nejnečitelnější nekontrastní barvou. A nakonec se jaksi pro jistotu vedle názvu díla, v tomto případě povídky, ten autor neuvede vůbec.

Vždyť ten autor, jeho jméno je tím základním identifikátorem, který používáme ať už kloužeme zrakem po hřbetech knih v knihovně, nebo po řádkách seznamu, a je zcela jedno zda jde o zobrazení na displeji, nebo tištěný seznam.

S největší pravděpodobností to ale vůbec není poprvé, kdy se k této věci vyjadřuji. Naprostá absence označení kdo titul spáchal mne ale zvedla ze židle.

Pořád se všude mele o usnadnění a bezbariérových přístupech. A jaká je praxe - přesně opačná.

siena
siena 23.06.2018 v 10:40

kapr, máte pravdu, u povídek se její autor nezobrazí. Musí se rozkliknout, což nepovažuji za takovou újmu a za velkou ztrátu svého času. Ani to, že musím eventuálně rozkliknout, o jakého se to "pana Nováka, Smitha" jedná. Svým příspěvkem jste mi ale připomněl jiný aspekt. Uvítala bych, když jsem na databázi knih, kdyby tu nebyla jen možnost "Povídky" pro vkládání knih "souborných". Považuji za zavádějící, když se potom ve výčtu povídek ocitnou i divadelní hry, či romány.

Text příspěvku byl upraven 23.06.18 v 11:13

TakySimona
TakySimona 07.07.2018 v 11:15

Vracím se k tématu nových podmínek užívání DK, které jsme tu rozebírali koncem května.

Dnes jsem poprvé na veřejném virtuálním prostoru zaznamenala, k čemu slouží tento náš konkrétní souhlas:
"Obsah, který bude Uživatelem na Portál nahrán (s výjimkou osobních údajů) není považován za důvěrný ani soukromý, a může být Provozovatelem kopírován, distribuován a zveřejňován třetím stranám.

Uživatel prohlašuje, že poskytne ke zveřejnění na Portálu obsah, který je jeho duševním vlastnictvím, uděluje k jeho užití Uživatel Provozovateli nevýhradní, přenosnou, převoditelnou, neomezenou, neúplatnou a volnou licenci. Tato licence dále přechází automaticky na právní nástupce Provozovatele, případně na jakýkoliv subjekt, který se případně stane novým vlastníkem či provozovatelem Portálu."

V edičním plánu nakladatelství Odeon za druhé pololetí letošního roku je u reklamního sdělení týkajícího se již vydaného a tedy prodávaného titulu Osm hor uvedeno plné znění komentáře zdejší uživatelky (včetně závěrečného slova: "Doporučuji".)
Jako zdroj je uvedeno www.databazeknih.cz, nikoliv ovšem přezdívka, pod kterou je zde autorka komentáře registrována.

Dan
Dan 07.07.2018 v 11:20

to TakySimona: Neměl jsem o tom tušení... máte konkrétní odkaz?

TakySimona
TakySimona 07.07.2018 v 11:24

Jistě:
https://issuu.com/knizni_klub/docs/edicni_plan_odeon_2018_2_pol

dvojstrana 8-9, neperoutkovsky vlevo dole
:-)


soukroma
soukroma 07.07.2018 v 11:34

Ona formulace
"Obsah, který bude Uživatelem na Portál nahrán (s výjimkou osobních údajů) není považován za důvěrný ani soukromý, a může být Provozovatelem kopírován, distribuován a zveřejňován třetím stranám. "
mě poděsila hned zpočátku (ale jak známo - nesouhlasíte, přijdete o možnost sem vůbec na svůj profil vkročit), protože to z mého pohledu jasně vypadá, že zahrnuje i osobní zprávy (aspoň je nevidím nikde vyjmuté - mezi osobní údaje rovněž nepatří).

TakySimona
soukroma
soukroma 07.07.2018 v 11:46

Ne, TakySimona, to není nijak vyvráceno, je mi líto - pravidla jsou pravidla a vyloučení osobních zpráv tam prostě není. A jestli provozovatel v neveřejně konverzaci s jediným uživatelem něco k tomu sdělil, nijak to není podloženo a není to závazné, pro něj ani pro mě.

TakySimona
TakySimona 07.07.2018 v 11:49

Je to otázka důvěry, způsobu komunikace a vyhodnocení míry rizik.

soukroma
soukroma 07.07.2018 v 12:00

Ne, TakySimona, tak tomu tedy opravdu v tomto jasném případě není. Opakuji, je mi líto (nás všech).

soukroma
soukroma 07.07.2018 v 12:00

K tomu ještě jiný nepříjemný postřeh ohledně zdejšího webu:

Odkazy na komentáře jsou zde nanic - odkaz uvedený výše mě hodil max na stránku vlákna s mnoha komentáři, kterými se chtě nechtě musím prokousat (ale při troše dobré vůle to jde, zatímco následující už ne).
Ale odkazy zde zavedené pro kometáře v profilu to je opravdu lahůdka: z vlastního komentáře vás takový odkaz nekompromisně hodí na první stranu daného vlákna, takže tam se nijak nemůžete prokousat a najít svůj komentář v kontextu řekněme desítek až stovek stran, každé s mnoha komentáři, daného vlákna.
Prohledávání jednotlivých vláken zde možné není, pouze pěkně stránku po stránce pomocí prohlížeče, jinak zbývá zkusit celodiskusní prohledávání. A i kdyby to vyšlo (z minulých hledání se mi vybavuje nelad mezi nalezeným číslem stránky a stránkou, kde se komentář skutečně nacházel, takže to je ještě zamotanější a z pohledu mě jako uživatele nefunkční), proč v rvní řadě nefunguje přímý odkaz ze seznamu vlastních komentářů aspoň na příslušnou stránku???
Mně jsou pak seznamy komentářů nejen v mém profilu (někdy vím, že někdo něco sdělil, vím třeba kdy, ale už nevím přesně kde), navíc bez jakékoli možnosti řazení jinak než implicitně od nejnovějších po nejstarší) opravdu nanic - prohledávat je nemohu (zda se třeba neopakuji), najít něco z dávné minulosti nemůžu, vrátit se do místa a času komentáře taky ne.

R.E.M.
R.E.M. 07.07.2018 v 12:08

Bylo by rozumné doplnit do podmínek informaci o osobních zprávách, která by zahrnovala text, že OZ nesmí být provozovatelem zveřejněny, poskytnuty 3. osobám, komerčně či jinak využívány...

Text příspěvku byl upraven 07.07.18 v 12:09

pobijecmuch
pobijecmuch 07.07.2018 v 12:38

Mám jeden problém, který s tématem nesouvisí, ale už jsem to psal i do technických potíží.
V diskuzi - konkrétně ve vlákně - Chyby na webu - Prosím o opravu když rozkliknu, tak se neustále dostávám na stranu 36, ale poslední je nyní 39. Nikdy před tím mně to nedělalo, vždy se otevřela poslední strana toho vlákna.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.07.2018 v 12:42

Přidávám se k Pobijeci. Myslela jsem, že je error jenom u mě, ale je to asi nějak plošné...

Koka
Koka 07.07.2018 v 14:39

Jenom nedávno (tuším 17. či 18. června - už přesně nevím, neboť příspěvek byl smazán či upraven) tady uživatel pobijecmuch vyhrožoval těm, co vkládají do DK chybné údaje, že by si měli uvědomit, že on si může přes moderátory zjistit, kdo co chybného do jaké anotace vložil .... U této drobné epizody jsem si uvědomila, že je tady skupina uživatelů, která vidí "do zákulisí", která má styky s moderátory a může u nich získat informace nám, obyčejným uživatelům nepřístupné, ... To také vypovídá o "ochraně údajů", když někteří moderátoři jsou kámošům schopni sdělit něco, co vědí jen oni. Proto ohánět se zde nějakým voláním po ochraně soukromí a vlastních vložených dat, neposkytnutí třetím osobám a pod. - je .... k čemu?
Já sama nemám s odstupem času žádnou možnost vidět, co jsem kde opravidla, doplnila či navrhla moderátorům smazat, ale někdo jiný tu možnost má a ještě se jí tady ohání?!

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.07.2018 v 14:53

Koka: pokud se někdo jen tak pro nic za nic rozhodne, že z důvodu nudy rozhází díly již dávno dovydané série a druhý se zajímá o to, kdo to byl, protože on to předtím dával dohromady a teď bude muset znovu a požádá moderátora o info, kdo to byl a moderátor mu vyhoví prozrazením nicku, není to "dání třetí straně". Aby mu třeba napsal proč, nebo že tohle se přece nedělá...
A ještě něco pro vás, Koka. Pokud by jste denně nahlašovala tolik chyb jako zrovna tady pobijec, tak to s těmi vzrahy máte taky jinak (bez urážky, vidím jenom to ve vlákně, ne to co se hlásí přímo z knihy). Ale kdyby tady bylo tolik pilnych uživatelů jako právě pobijec, tak chyby zmizí během jednoho odpoledne). Jinak ano, moderátor skutečně vidí, kdo udělal poslední změnu, to je fakt (jak je to s opravami do minulosti, nevím). Vyzrazením nicku jinému uživateli vážně nic neporušuje...

Text příspěvku byl upraven 07.07.18 v 15:04

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.07.2018 v 15:13

Ještě pro koka: už si nepamatuji ti tituly, ale pamatuju si, že to bylo maso v souvislosti titul/předělaná anotace...

Dan
Dan 07.07.2018 v 17:23

Přezdívka rozhodně není brána jako osobní údaj. Třeba email uživatele, bych nikomu rozhodně neposkytnul. Díky své pomoci a pracovitosti jsem dal Pobijecovi trošku větší práva, to znamená, že není nutné, aby byla každá jeho oprava schvalována moderátorem. To je vše. Pokud se týká nadstandardních vztahů a zákulisí, Vůbec nevím, co si pod tím mám představit. A přezdívku toho, kdo provedl nějakou úpravu, napíšu úplně každému uživateli, klidně i vám.

TakySimona
TakySimona 07.07.2018 v 17:32

Pod zákulisím si představuju to, že poměrně dobře víme, jaká jsou práva a povinnosti vás, Dane jako provozovatele a jaká jsou práva a povinnosti nás běžných uživatelů. Nikde jsem ale neviděla přehled práv a povinností zbylých dvou ROLÍ - tedy role moderátora a role uživatele s vyššími, než standardními právy.

soukroma
soukroma 07.07.2018 v 17:39

Aby se ale nezamluvila podstatná diskuse výše:

-osobní zprávy a jejich možnost poskytování třetí straně podle současných, námi všemi diskutujícími, odsouhlasených pravidel.

Nejsou totiž výslovně vyjmuty (ani nijak samostatně ošetřeny) a nejsou to osobní údaje (i když, jak vidno, tak u osobních údajů si taky není mnohý jistý, co do této kategorie patří).

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.07.2018 v 17:57

Teď asi budu smazaná, protože se chystám použít slovo dement ve větě....

Ale notak! Jako fakt si tady někdo myslí, že o tohle jde databázi? Posílat keci, co posílají dementi na stránkách databáze (jako ty OZ) třetí straně? Větší šance, že se to stane, je na facebooku nebo v mailu. Nejsem si jistá, co by z toho tady měli. Takže paranoiu pryč, ok? Tohle všechno tady bylo i dřív. Jenom to někdo z eu jinak pojmenoval a všichni jsou z toho hin...

Sorry, jenom jsem nějaká rozvášněná. Tolik slov o ničem, až to je fakt vtipný...

Text příspěvku byl upraven 07.07.18 v 18:01

TakySimona
TakySimona 07.07.2018 v 18:11

No, vidíte, jak se nám tu ta spolupráce a diskuse daří!

Lenka.Vílka se za nás všechny ostatní dementy kultivovaně ptá na jeden konkrétní zákulisní problém, tedy jestli mají moderátoři právo číst soukromé zprávy běžných uživatelů.

Nevíme, a proto musíme žít s dalším kouskem ZBYTEČNÉ nejistoty.

kní
kní 07.07.2018 v 18:17

Mnó... - to by mě taky trochu zajímalo.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.07.2018 v 18:19

TakySimona: hoďte zpátečku, ok? Já se na to neptala. To je váš problém a váš boj, ok?
Já nepotřebuje vědět, zda si moderátor čte moje OZ, protože v nich neřeším svoje problémy s jinými uživateli sprostým způsobem. Ani to nevedu jako erotickou seznamku. Nemám se za co stydět. Pouze se domnívám, že listovní tajemství se aplikuje i do našich OZ. Narozdíl od komentářů, které se na internetu pohybují už dávno jinde než jenom tady (viz už trochu déle řešena stránka s okopírovanym skoro vším z DK)...



Vložit příspěvek