Pár nápadů na vylepšení webu


LordSnape
LordSnape 25.11.2017 v 19:38

@Skeeve A kdy to bylo? Můžeš sem hodit i nějaký příklad? Já si to fakt nepamatuju. Mám zažito, že to tady vážně nebylo. :-)

Skallarix
Skallarix 25.11.2017 v 19:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

elfos
elfos 25.11.2017 v 20:09

Jsem proti nepřechylování ženských jmen. Ale na Databázi knih bylo od začátku platné pravidlo, že se sem vkládají autorky bez -ová. Je to tak nastaveno, zobrazovalo se to jako poučení i při vkládání nového autora/autorky.

Píše se to i v nápovědě:
https://www.databazeknih.cz/napoveda/jak-pridat-chybejiciho-autora

Pokud se tu objeví autorka s -ová, je to chybou vkladatele. Rowlingovou si pamatuji, nedávno ji sem někdo takto vložil - duplicitně, protože Rowling (to je fakt děs) už je tady dávno v této nepřechýlené podobě. Duplicita Rowlingová byla samozřejmě smazána. Takže jak praví Lord a Dan - nikdy to tu nebylo. Pouze se tu autorky s -ová objevují jako chybně vložené vkladatelem, což je opravováno.

Skallarix
Skallarix 25.11.2017 v 20:16

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

kní
kní 25.11.2017 v 22:09

Mně se to, Skeeve, zdálo taky! Fakt jsem si myslela (doteď), že tady se přechyluje, kdežto na cbdb ne.
A taky to nemám ráda, to nepřechylování, elfos. Připadá mi to až srandovní - zvlášť, když se pak s takto pojatými jmény pracuje v textu - kde se může objevit třeba toto: včera k nám přijeli na návštěvu manželé Merkelovi. Zatímco já jsem s Merkel pila pivo, můj přítel šel s Merkelem do kuchyně vařit čaj. ...

LordSnape
LordSnape 25.11.2017 v 22:34

Nikdo netvrdí, že se to tu neřešilo, to je věc jiná. Ale zahraniční autorky tady měly vždy, pokud si dobře pamatuji, jméno bez toho "ová". Co je v textu uvnitř knihy, to je věc jiná. U Rowling jsem si nikdy nevšiml. Asi to stačili opravit dřív, než jsem zahlédl.

Text příspěvku byl upraven 25.11.17 v 22:35


pobijecmuch
pobijecmuch 26.11.2017 v 11:05

Navrhuji u knih, které jsou teprve v plánu k vydání a nemají stanovené ISBN, aby byla nutnost prozatímně vložit odkaz odkud vkladatel čerpal informace.
Teď jsem u vložených knih uživatele Richard13 - Tak dobří, že vás nepřehlédnou a Objevte své PROČ Jak najít smysl pro sebe i svůj tým (nemají ISBN, protože jsou v plánu) se snažil místo ISBN dát odkaz (web stránku) na ediční plán vydavatele a nejde to tam uložit - systém mně nadává, že tam mám vložit správné ISBN.
Nutnost odkazu, že kniha opravdu vyjde, by znemožnila některým nedočkavým uživatelům tu vkládat knihy, které zatím nejsou v plánu vydavatelů.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.11.2017 v 11:14

Pobijecmuch: asi nějaký šotek v rámci zlepšování (?). Mě teď taky nešel vložit zdrojový odkaz (dělám to pokaždé, když je kniha v plánu a ještě na vlastní oči nevidím v knize ISBN, moje oblíbené komiksy z trafiky...). Tak jsem si musela vymyslet ISBN (a když kniha vyšla přepsat na správný), jinak by mě to nepustilo dál :( dřív ten odkaz vložit šlo...
Dodatek: to jsem zjistila během vkládání, tak jsem pokračovala, přece nebudu dvakrát začínat...ale bylo to tenhle týden, dřív to fungovalo vždy...

Text příspěvku byl upraven 26.11.17 v 11:18

kní
kní 26.11.2017 v 11:14

Už vím, proč jsem si nevšimla, že se autorky nemají přechylovat - zatím jsem sem do autorů vkládání nevkládala žádnou cizinku! Jinak je mi to celkem jedno, sama bych vlastně jako zastánkyně rovnoprávnosti měla být ráda, že po přečtení jména si hned 75 % tuzemců neřekne - jo vona to je ženská? - aha tak od tý já nic číst nebudu...
To, že je pak nepřechýlené ženského jméno nesklonné je ale trochu problém nebo aspoň podivnost.

kapr
kapr 26.11.2017 v 11:19

Přechylování
Zřejmě by bylo nejlepší se při vkládání každé nové osoby nejdříve zeptat zda je o českého, slovenského, nebo zahraničního původu. V druhém kroku zjistit, ke kterému z možných pohlaví se podle jména počítá. V případě, že půjde o ženu, tak by uživatelé byli vyzváni, aby do dvou kolonek vložili její příjmení. V první kolonce by bylo vloženo nepřechýlené, ve druhé přechýlené. Na základě toho by vyhledávání bylo schopné nalézt osobu v obou případech. Samozřejmě by při těchto procesech vždy bylo jejich součástí jasné a stručné info o tom co je normou DK.
Na DK by se nikdy přechýlený tvar neobjevil, pouze při jeho zadání do vyhledavače by výsledkem hledání byla ona osoba s příjmením v nepřechýleném tvaru. A bylo by vymalováno.

Dan
Dan 26.11.2017 v 11:24

to Lenka.Vilka a pobijec: Teď nerozumím.. když vkládám knihu a nemá ISBN, napíše to: Vyplňte správně ISBN kód, datum vydání nebo zdrojový web knihy. Pokud vyplníte zdrojový web, není potřeba vyplňovat ISBN.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.11.2017 v 11:30

Dan: asi se křížily signálu nebo byl nějaký technický problém. Ale když jsem vložila odkaz (do kolonky odkazu), tak mi to napsalo, že je to špatně, ať vložím správný odkaz nebo ISBN (odkaz jsem zkusila několikrát) a nešlo to ani tak. Bylo to ve středu a od té doby jsem nic nevkládala. Proto mě napadlo, jestli se třeba něco nepředělava nebo tak...Ale když Pobijec psal, že má i dnes podobný problém, tak mě to zmátlo...

pobijecmuch
pobijecmuch 26.11.2017 v 11:37

Dane, dám příklad - teď vložená kniha: Objevte své PROČ Jak najít smysl pro sebe i svůj tým
https://www.databazeknih.cz/knihy/objevte-sve-proc-jak-najit-smysl-pro-sebe-i-svuj-tym-362254
nemá ISBN, vyhledal jsem vydavatele Jan Melvil a tam mají odkaz, že bude vydána:
https://www.melvil.cz/edicni-plan/#objevte-sve-proc
a tento odkaz jsem chtěl vložit do políčka, kde nebylo uvedeno ISBN.
Nešlo to tam dát, systém to odmítl.
Pokud by to tam šlo vložit, pak by to potvrzovalo, že vydavatel opravdu knihu má v plánu a není to nějaký výmysl nedočkavého uživatele. Občas se tu totiž stane, že přijde uživatel, který si vyhledá někde nějakou originální knihu, přeloží si amatérsky název knihy, tipne si českého vydavatele, nechá anglickou obálku i ISBN a šup s tím na DK.

Dal jsem správný odkaz do Melvila.

Text příspěvku byl upraven 26.11.17 v 11:40

pobijecmuch
pobijecmuch 26.11.2017 v 11:44

Lenka.Vílka - mně to dělá pořád, že tam odkaz od vydavatele nedám. Píše to - Zadejte správně číslo ISBN.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.11.2017 v 11:48

Pobijecmuch: asi oba jedeme na jinejch mikrovlnejch vlnách :D mě to fungovalo vždy. Tada až do tohohle týdne. Možná mám pomalý internet, takže to ke mně dorazilo až teď :D

pobijecmuch
pobijecmuch 26.11.2017 v 11:52

Odkazy do NK jsem také vždy vložil, ale je fakt, že to bylo něco zkráceného, co by mně uložení knihy neukázalo.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.11.2017 v 12:09

Jakože když je to moc dlouhé, tak to systém vyhodnotí jako blbost nebo podezřelé, tak si řekne, že to je blbost a řekne si i nové zadání? To by smysl dávalo. Svým způsobem tam asi můžeš napsat cokoliv (když to bude začínat na www a končit na .cz), ale při kontrole dalších lidí se to bude jevit jako blbost a někdo to nahlásí. Ale ten odkaz vkládám vždy ze stejné stránky (vkládám jenom jeden druh knih, takže je to ze stejného zdroje), takže sice to začalo být logicky chápatelné, ale smysl mi to nedává. Jestli se zkrátil počet znaků, informaci o tom jsem nepostřehla...

Text příspěvku byl upraven 26.11.17 v 12:11

Hanin
Hanin 26.11.2017 v 14:53

V rámci diskuse Čtenářská výzva by bylo fajn, pokud by šla napsat "odpověď" přímo pod vložený dotaz. Pak by možná odpadl problém s vyhledáváním jednotlivých tipů.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.11.2017 v 15:02

Hanin: super by bylo dát to úplně ke všemu v diskuzi, nejenom k výzvě, ale už to tady určitě řešeno bylo :)

jirin@
jirin@ 26.11.2017 v 16:49

pobijecmuch, Lenka.Vílka - Myslím si, že pokud nebylo ještě u knihy, která má teprve vyjít, přiděleno ISBN, tak URL zdroje se neukládalo do pole ISBN. Bylo tam snad pole nazvané přímo Zdroj, tam se to vložilo, systém pustil dále, aby se záznam dal uložit. Po jeho uložení se ale toto pole už nezobrazilo, pole ISBN zůstalo prázdné a bylo možno doplnit, až bylo titulu ISBN přiděleno.
Nebo se mýlím?

Text příspěvku byl upraven 26.11.17 v 16:50

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.11.2017 v 17:24

Jirin@: jop, blbá nejsem, nevkladam adresu zdroje do pole ISBN, jsou tam dvě kolonky (jedna zdroj, druhá ISBN), ale tenhle týden se mnou kolonka zdroje prostě nekamarádila. A pobijec tady taky není první týden, tak snad taky blbej (nechci za něj mluvit, ale asi to tak je) není... ;)
Ale napadlo mě, že to má asi spojitost s tím, že je teď vkládání v jednom kroku a hned se objeví celá ta velká tabulka a ne jako dřív, kdy byl nejdřív autor, název, ISBN nebo zdroj a vazba a potom vyskočila teprve tabulka s obsahem, překladem atd. Týden předtím mi nešel třeba vložit autor obálky a někomu jinému (jak jsme vedli debatu) třeba překladatel nebo jiné sekundární informace o knize...

Text příspěvku byl upraven 26.11.17 v 17:29

pobijecmuch
pobijecmuch 26.11.2017 v 17:45

Já jsem si to asi spletl s knihami do roku 1989.
Jiřina má pravdu, jsou tam pro budoucí knihy dvě kolonky. Ale vlastně je to zbytečné, protože stačí tam hodit jakékoliv budoucí datum a záznam se uloží i bez ISBN, nebo zdroje knihy. Dal bych to ISBN, nebo zdroj podmínkou, jinak by se to nedalo uložit.

Dan
Dan 26.11.2017 v 18:22

To pobojec: udělám

evickakyticka
evickakyticka 03.12.2017 v 17:59

Kampak nám zmizel link u recenzí na hodnocenou knihu? Vždycky býval hned pod nadpisem. Teď tam není... tak já nevím..minule mi chybělo zobrazení povídek v jiných vydáních, které bylo na boku, teď zas tohle. Příště pro lupu nehlasuju. Takové úpravy už mě štvou, i když se moc nevyjadřuju a jsem většinou spokojená...ale co bude příště????

LordSnape
LordSnape 03.12.2017 v 18:01

@evickakyticka Já třeba kvůli těm povídkám nehlasuju už asi druhým rokem. Fakt ne. Jinak na knihu se dostaneš proklikem na cover knihy v recenzi.



Vložit příspěvek