Pár nápadů na vylepšení webu


pobijecmuch
pobijecmuch 24.08.2017 v 17:24

Jaké reklamy, tady nějaké jsou?

Skallarix
Skallarix 24.08.2017 v 17:38

Kdo nezná AdBlock (a jemu podobné) je navždy zatracen....

LordSnape
LordSnape 25.08.2017 v 00:18

Akorát i ten adblock v poslední době dost propouští...

pobijecmuch
pobijecmuch 29.08.2017 v 09:16

Pojďme konečně vyřešit přidávání různých slovníků a jazykových učebnic. Jednoznačně porušují podmínky nápovědy DK, protože jsou většinou vydávány v zahraničí i se zahraničním ISBN. Vkládání těchto zahraničních učebnic je tu tolerováno kvůli bazaristům, ale navrhuji tomu udělat stopku. Když přidávat jazykové učebnice a slovníky, tak jedině pokud byly vydány v českém (slovenském) nakladatelství.

Text příspěvku byl upraven 29.08.17 v 18:49

tenax
tenax 29.08.2017 v 12:06

Bohužel nejde o běžnou praxi, viz např. knihy autora https://www.databazeknih.cz/autori/john-soars-48937
Kvůli bazaru je toho tady tolerováno mnoho, stačí aby v zahraniční učebnici byl česko-anglický slovníček a už je ČESKÁ literatura. Podle téhle logiky by musel být Švejk německá literatura, protože se tam říká himlhergot.

tenax
tenax 29.08.2017 v 12:57

Právě že "tolerováno"! Těch Headwayů jsem já nahlásil nejméně 10, přesto jsou zde stále, jen se u nich množí inzeráty bazaristů a další vydání přibývají. Přestože jde jednoznačně o zahraniční publikace a tudíž nesplňují podmínky DK.
České/slovenské učebnice cizích jazyků a slovníky sem jistě patří a nikdo proti nim nic nenamítá. Ale v případě těch cambridgských a oxfordských je to jinak. Tam jde podle mě vyloženě o ústupek bazaristům a zájem na větším cvrkotu na DK!


LordSnape
LordSnape 29.08.2017 v 14:07

Tenhle problém je tu ale již delší dobu a pořád to stále nikdo nevyřešil. Headway, New Opportunities nebo Maturita Solutions jsou prostě zahraniční knihy dotáhlý sem. Výjimkou je třeba Raduga po-novomu, které v české verzi vydává Fraus.

kapr
kapr 29.08.2017 v 16:19

Vládne zde striktní politika zařazovat na DK pouze autory, kterým byla buď v češtině, nebo slovenštině vydána kniha, a dále pak autory kterým byla vydána kniha, která sice není ani v češtině, ani ve slovenštině, ale byla vydána buď českým, nebo slovenským nakladatelstvím.
Napadlo mne, že pokud budeme chtít rozvíjet DK jako informační kanál ze kterého je možné získávat podklady pro četbu i další práci, bylo by určitě pro uživatele zajímavé, kdyby u autorů, kteří sem byli po splnění výše uvedených podmínek zařazeni byl vždy postupně uváděn i odkaz na celé jejich autorské dílo. Variantou by byl například odkaz, na wiki - českou, slovenskou, případně v některém ze světových jazyků, kterými je u nás přinejmenším část společnosti schopna vládnout, eventuelně na národní wiki shodnou s národností autora. Určité možnosti dává již dnes možnost vložení odkazu na stránky, které mají s autorem něco společného - autorovy osobní stránky - stránky autorova fanklubu a podobně. Další alternativou by bylo vložení strohé informace ve složení název díla podle prvního vydání některým z písem používaných v Evropě, rok vydání, nakladatel. Jakýkoliv popis a zatřídění publikace by se neuváděl. Kdo má zájem o vydání v cizím jazyce, je schopen si další informace o něm v tom jazyce také vyhledat.
K něčemu podobnému by ale bylo možné přikročit až v okamžiku, kdy by se základní problémy DK již staly minulostí.

tenax
tenax 29.08.2017 v 17:18

kapr - to vůbec není špatný nápad, určitě by to bylo povýšení informační úrovně DK. Ale...
Ale obávám se, že ta kvanta Vyzývaných, Hádankářů a Velkobazaristů, o které tady teď především jde, by to nezajímalo. A těch pár zoufalců, kteří ještě stále doplňují, opravují a přidávají, ti mají dost práce i tak. Navíc nic nebrání ani teď ty odkazy nebo bibliografie přidávat k životopisu v profilu autora. Pokud by to bylo i v nějaké sofistikovanější formě, nic proti, za sebe říkám ano.

Azizi
Azizi 29.08.2017 v 17:54

kapr: Pridávať do databázy knihy (iba ich originálne názvy 1. vydania, nič viac, len strohá informácia o ich existencii - presne ako spomínaš), ktoré dosiaľ nevyšli v ČR a SR je niečo, čo som si na DK už dávno veľmi priala mať! Za mňa je to absolútne skvelý nápad :) Kedysi tu bolo aj zvlášť diskusné vlákno na túto tému:
https://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/kniha-v-jinem-nez-ceskem-jazyce-1247/str-1

Žiaľ už len na základe diskusie tam to vyzerá, že to nebude na DK nikdy zavedené, čo je, aspoň podľa mňa, veľká škoda. Už len vzhľadom k tomu, že množstvo úžasných kníh u nás možno nikdy nebude vydaných :/ Ale možnosť takéto knihy aspoň ohodnotiť a dať si ich do evidencie by bola naprosto úžasná :)

Pridám sem aj moje konkrétne nápady na riešenia zo spomínanej diskusie:

"bokken: Tiež by som uvítala možnosť vkladania kníh, ktoré u nás nevyšli (stačil by mi originálny názov prvého vydania v zozname kníh autora s možnosťou hodnotenia a komentovania)."

"Povedzme že autor napísal 10 kníh, no u nás vyšli len 3. Takže by bola možnosť pridať k tomuto autorovi 7 originálnych názvov zvyšných kníh (žiadne ďalšie informácie, len pôvodné názvy). No a tieto by sa dali, tak ako ostatné knihy, hodnotiť, komentovať a pridávať do zoznamov. A ak by po čase niektorá kniha vyšla u nás, doplnili by sa všetky potrebné informácie k nášmu vydaniu. Nebolo by dokonca možno potrebné ani nič mazať. Originálny názov by jednoducho zostal, len by sa doplnili všetky ostatné informácie z nášho vydania."

"eraserhead: Veď ale som nepísala len o angličtine. Anglickí autori by tu mali doplnený zoznam o u nás nevydané anglické knihy, poľskí autori zase o poľské knihy (ide mi len o doplnenie bibliografie, nie o všetky možné detaily, vydania atď., to by naozaj bolo neprehľadné). Ak by niekto čítal poľské vydanie anglickej knihy, bola by tu tá možnosť knihu ohodnotiť, komentovať a pridávať do zoznamov."

"Všimla som si, že sa tu začali rozoberať aj konkrétne riešenia, ako by to celé mohlo fungovať s tými cudzojazyčnými knihami. Tak ak môžem, ja by som trochu priblížila ten môj nápad. Ako názorný príklad si vezmem tohto autora http://www.databazeknih.cz/autori/tom-sharpe-9527 Vyšli u nás zatiaľ 4 jeho knihy. Väčšina jeho diel tu však dosiaľ nevyšla, ako napr.: Wilt in Nowhere A teraz ako by mohlo prebiehať pridanie tejto knihy. Klikli by sme na Pridať knihu, kde by okrem bežného formulára bolo možné odkliknúť možnosť pridania cudzojazyčnej knihy, ktorá u nás dosiaľ nevyšla. Po jej odkliknutí by sa zobrazil formulár, ktorý by obsahoval len údaje nijak nesúvisiace s konkrétnymi vydaniami. Teda Autoři knihy a Originální název, prípadne aj Žánr, Rok vydání originálu, Štítky, Série, Přidat zajímavost, Přidat recenzi. Napr. pri tejto knihe http://www.databazeknih.cz/knihy/povzneseni-henryho-wilta-33035 je originálny názov napísaný za lomítkom a menším písmom. Ak by u nás táto kniha nebola bývala vyšla, po jej rozkliknutí by sa zobrazil len ten originálny názov, teda Wilt on High (nie preto, že je v angličtine, ale pretože je to originálny názov). Knihu by bolo možné normálne hodnotiť, komentovať a pridávať do zoznamov. V prípade, že by u nás kniha v budúcnosti vyšla, dalo by sa to vyriešiť povedzme pridaním "ďalšieho" vydania a zlúčením. Alebo by bola možnosť odkliknúť, že kniha u nás už vyšla a tým by sa "odomkla" možnosť pridávania ostatných údajov, ako Názov knihy, ISBN, obálka atď."

Text příspěvku byl upraven 29.08.17 v 18:10

tenax
tenax 29.08.2017 v 18:09

Azizi - ježíšmarjá, jen to ne! Jakékoliv přidávání u nás nevydaných knih je nesmysl a proti původnímu zadání DK. Jako informace u autora, že napsal a vydal nějakou knihu v tom a tom roce, to ano, ale nepřidávat do databáze. A už vůbec ne nějaké hodnocení, komentování, štítky, seznamy, zajímavosti, recenze apod. Kompletní bibliografie může být zajímavá informace o autorovi, ale na DK nepatří. Nejsme wiki...

Azizi
Azizi 29.08.2017 v 18:19

tenax: Ja rešpektujem tunajší väčšinový názor, že zahraničné knihy sem nepatria :) Ale keď už tu ten nápad bol znova nadnesený, jednoducho mi nedalo ho nepodporiť. ...Nejde mi len o tú informáciu, ale hlavne o možnosť takú knihu ohodnotiť a pridať si ju do zoznamu prečítaných. To na Wikipédii nemôžem. A s Goodreads na mňa nechoďťe, tam sa mi nepáči :D

Ale ako vravím, rešpektujem aj opačný názor, ale to ešte neznamená, že nevyjadrím ten svoj :) Je mi jasné, že šanca, aby tu niečo také prešlo, je naozaj mizivá.

Text příspěvku byl upraven 29.08.17 v 18:20

eraserhead
eraserhead 29.08.2017 v 18:31

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Azizi
Azizi 29.08.2017 v 18:34

eraserhead: Tak ale niektorí užívatelia tu ešte vtedy neboli registrovaní a nemuseli si tieto snahy všimnúť :)

eraserhead
eraserhead 29.08.2017 v 19:20

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Azizi
Azizi 29.08.2017 v 19:28

eraserhead: Ja som si pravdu povediac tiež tú diskusiu presne nepamätala, iba ten dojem z nej. Preto som sa opakovane vyjadrila, že nepredpokladám, že sa tu takáto zmena zavedie. Na druhej strane, veci sa menia, aj prevládajúci názor (s prístupom nových užívateľov), či konečné stanovisko sa môže zmeniť.

Ale ako vravím, ja teraz nechcem svoj názor nejak presadzovať, iba mi nedalo neobhájiť nápad, ktorý tu dnes padol, to je všetko. Z mojej strany je to uzavreté. Naozaj by som sa nerada zamotala do zbytočných a nekonštruktívnych hádok.

Takže ešte raz opakujem, že rešpektujem tunajší názor, že zahraničné knihy sem nepatria :) Ale keď už tu ten nápad bol znova nadnesený, jednoducho mi nedalo ho nepodporiť. To je všetko :)

Text příspěvku byl upraven 29.08.17 v 19:29

pobijecmuch
pobijecmuch 29.08.2017 v 19:32

Děkuji za souhlasné příspěvky k mému návrhu. Teď jen je potřeba uvedené jazykové učebnice ze zahraničí označovat, že kniha sem nepatří. Nejde přece do nekonečna kvůli pár bazaristům, dělat výjimku z podmínek užívání DK.

LordSnape
LordSnape 29.08.2017 v 20:04

Povolte ty zahraniční (byť i s nějakým pravidlem), a dopadne to jako na Cbdb hnojníku...

Text příspěvku byl upraven 29.08.17 v 20:24

pobijecmuch
pobijecmuch 29.08.2017 v 20:14

LordSnape - přesně, dávám ti palec :-)

pobijecmuch
pobijecmuch 29.08.2017 v 20:19

tsal - děkuji

Azizi
Azizi 30.08.2017 v 00:16

tsal: Ale tak iba prostý výpis originálnych názvov ostatných autorových diel (s možnosťou keď už nie hodnotiť, tak aspoň pridávať do zoznamov) neznamená podľa mňa až tak veľký zásah do pôvodného zámeru DK.

Ale ako som už písala, akceptujem opačný názor. Iba je to niečo, čo mi tu asi jediné od začiatku chýbalo. Ale tak ja som sa s tým už v podstate dávno zmierila :)

Ono celkovo pre mňa takmer vôbec nie je dôležitá informácia, kto a kde knihu vydal a v akom jazyku. Mne by ani vôbec nevadilo, keby od úplne každej knihy bolo uvedené len jedno vydanie. Oveľa dôležitejšie je pre mňa mať pokope všetky autorove knihy a môcť si ich pekne spolu všetky evidovať.

Ale tak úplne chápem, že každý to máme inak :) Dokonca som schopná si priznať, že ja to mám úplne inak než ostatní :D Absolútne akceptujem všetky hore uvedené názory a výhrady.

Text příspěvku byl upraven 30.08.17 v 00:18

Naias
Dan
Dan 31.08.2017 v 08:20

Souhlasím s tsal. Akorát bych do autorů zatím žádné odkazy nepřidával... lze vložit odkaz na oficiální web autora a to stačí.

Pokud by šly přidat originální názvy ostatních autorových děl a přidávat do seznamů a hodnotit, za pár dní by vyvstala logická otázka, proč když tu jsou, nejdou vyhledat? Pak už by stačilo zavést ještě komentování (nebyl by to už velký zásah) a v čem by se pak lišily od ostatních knih? Tímhle směrem ne.

Co bych si eventuálně možná dokázal nyní představit, když tuto diskuzi pročítám je, že by šlo u autora přidat nějakou sekci, kde by ty tituly byly vypsané - jako prostý textový seznam jednotlivých originálních názvů s rokem vydání (asi bez obálky?). Jen pro informaci, co autor napsal (a co se možná časem objeví u nás) - bez možnosti jakékoliv interakce (hodnocení, komentáře, zařazování apod.)

Dan
Dan 31.08.2017 v 08:23

Dodatek: Třeba by se časem udělalo tlačítko "zajímá mě" a pak by naši nakladatelé mrkli na ten seznam, viděli tam mnoho souhlasných názorů a přemluvilo by je to knihu vydat :-)

Text příspěvku byl upraven 31.08.17 v 08:23

tenax
tenax 31.08.2017 v 10:17

Dan - Ano, ale ta možnost přidání kompletní bibliografie (tzn. Letopočet a Originální název) zde již je, jde přeci přidat jako informaci do profilu autora. V tom nám žádné podmínky DK nebrání a bylo by to jistě zajímavé a užitečné. Pokud by to bylo ve formě extra sekce, tím lépe. Ale v žádném případě nepropojovat s nějakými možnostmi hodnocení, komentářů, seznamů apod.



Vložit příspěvek