Komentáře vs. Diskuze


Koka
Koka 28.10.2018 v 17:14

Pro pobavení: Chtěla jsem s jednou autorkou komentáře diskutovat o knize a o jejím názoru vysloveném v komentáři. Takhle jsem dopadla:

Koka píše uživatelce "zvonkohra":
Prosím. neberte to nijako v zlom, ale naozaj som sa tu snáď ešte nestretla s takým TOTÁLNYM nepochopením príbehu literárneho diela, aké prezentuje Váš názor na knihu Doppler.
Neviem, koľko máte rokov a čo "máte za sebou", ale dať knihe, ktorá tak verne vystihuje dezilúziu zo súčasnej konzumnej spoločnosti, označenie "odpad" - považujem za veľmi, veľmi chybné, nesprávne, nepremyslené ...
Rešpektujem názor, že každý si o knihe može myslieť čo chce, ale či naozaj - len preto, že príbeh se vám nepáčil, že názory hlavnej postavy vám nekonvenovali - je možné knihu označiť za odpad? je naozaj taká remeselne nezvládnutá či spoločensky škodlivá, že si lepšie hodnotenie nezaslúži?
Prepáčte, že Vám píšem, ale nemožem sa bez odozvy dívať, ako slovom "odpad" hanobíte knihu, ktorá si to naozaj nezaslúži, a autora tiež.
Koka

"zvonkohra" odpovídá:
Mám možno viac rokov ako vy a možno aj viac životných skúseností ako vy. Vyjadrila som svoj názor za ktorým si stojím.
Nepotrebujem vašu prednášku o knihách.
Nevnucujte mi svoj názor!!!
Kľudne si knihu čítajte aj každý deň, aby ste ju "správne" aspoň vy pochopila.
Vyhodila som knihu zo svojho profilu. Dúfam, že vám to pomôže kľudne spávať...
Neobťažujte ma svojimi správami.
Prajem pekný večer.

A aby náhodou diskuze nepokračovala, tak si to "zvonkohra" ještě pojistila tímto způsobem:
"Uživatel zvonkohra vás má na seznamu blokovaných uživatelů, takže mu bohužel nemůžete poslat zprávu."

Myslím, že tento příklad dobře ilustruje, jak se na zdejší DK změnila atmosféra a jací "uživatelé" začínají převážně profilovat tuto komunitu.

siena
siena 28.10.2018 v 17:29

Názor, že komentáře ke knihám nemá druhý co komentovat, že o to nikdo nestojí, není to žádoucí, není zde nikterak nový. Souhlasím ale s tebou, Koka, že atmosféra se změnila. Asi to bude zákonité, přeci jen tu jsme obě již dlouho...

Lector
Lector 28.10.2018 v 17:37

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 28.10.2018 v 17:47

Tento výše citovaný příběh jsem zveřejnila zejména proto, že na moji otázku (cituji přeloženou do češtiny) : "Je (ta kniha) opravdu tak řemeslně nezvládnutá nebo společensky škodlivá, že si lepší hodnocení než odpad nezaslouží? "
jsem dostala doslova hysterickou reakci s třemi vykřičníky:
"Nevnucujte mi svůj názor!!!"
Čekala bych argumenty, citace, zdůvodnění nebo nějaký "normální", lidský vzkaz, místo toho přišla agrese. A to ta paní přitom ve svém komentáři zásadně morálně odsuzuje hlavní postavu knihy, protože opustil ženu a děti! (V mém dávném mládí se takovým názorovým přemetům u nás doma říkalo "morálka paní Dulské" - tuším to bylo také z nějakého literárního díla.) áááách!

Pelapania
Pelapania 28.10.2018 v 17:52

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 28.10.2018 v 18:01

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


asam
asam 28.10.2018 v 18:06

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

bamba
bamba 28.10.2018 v 18:52

ja si stále myslím, že si o knihe smiem myslieť čo sa mi páči, alebo nepáči a takisto aj o jej hrdinoch. Nechce sa mi mi citovať kráľa zo smutnej princeznej.A o tom čo patrí do komentára a do diskusie...to je ako striktné triedenie literatúry.

siena
siena 28.10.2018 v 18:57

bamba, to samozřejmě můžete. Stejně, jako druhý může zase nesouhlasit s napsaným. A čekala bych, že může nesouhlasit bez agresivního "Nevnucujte mi svůj názor". Kdybych chtěla bych akurátní, mohla bych namítnout, že ho vnucuji stejně, jako on/ona vnucujete názor svůj, když už ho zveřejnil/a.

Text příspěvku byl upraven 28.10.18 v 19:02

bamba
bamba 28.10.2018 v 19:25

Svoj úplne prvý komentár som dala rovno do diskusie, pretože som v tom nevidela až taký rozdiel. Pripomína mi to čítanie rtg snímkov - je čiara - je to zlomené, nie je čiara - udreté, alebo si nevšimnem zlomeninu.

LordSnape
LordSnape 28.10.2018 v 20:07

Komentář je názor na knihu, ne lamentování nad tím, co a jak udělala postava XY v knize špatně.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 28.10.2018 v 22:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 28.10.2018 v 22:25

Já jsem zmatená. Proč bych si v komentáři neměla stěžovat na to, co jaká postava udělala a popřípadě na základě toho hodnotit?

Fajn, autor napíše nějak postavy. Ty samozřejmě určí dynamiku knihy. Jejich činy jsou určující pro děj, ze kterého si vytvářim názor na knihu. Tak napíšu, že tohle na mě už bylo přes čáru a onu situaci třeba rozeberu. Protože to chce-nechce, tam míří a vytváří názor na knihu, protože nejsme roboti. Takže je blbost tvrdit, že to není názor na knihu. (Ale spíš mi přijde, že tohle se nesmí uplatňovat na starší knihy. Jejichž rozbor je kolikrát stejně tlustý jako původní kniha. Tam je názor proti většině a léty prověřené rozbory, zakázaný. Protože autor to tak prostě napsal a basta!)

Pokud jenom napíšu: "Hlavní hrdina byl debil a proto musím dát odpad." Tak tohle vážně není názor na knihu. Ale to by v komentářích třeba k Dívce ve vlaku toho moc nezůstalo. "Vždy ona jenom chlastá, o tom číst nechci, dávám odpad." Ale ten alkohol je hlavní složkou. Jak si mám udělat názor na knihu a nesmět rozebrat postavy?


K.druhé věci:
- pokud napíšu, že se mi kniha nelíbila a tím končím, chápu, že se to může dotknout někoho, kdo jí dal pět. Pokud tam napíšu proč se mi nelíbilo a někdo na mě i tak reaguje, že tomu nerozumím, ať mlčím (stalo se mi), tak je to ubohý...
- pokud napíšu, že se mi kniha nelíbila, protože se tam stalo to a to a někdo mi v reakci napíše, že je to asi tím, že jsem knihu nepochopila a nic dalšího (naštvu se), pokud mi to ale slušně vysvětlí a mě se díky tomu rozsvítí, tak poděkuju

Klidně, ať si někdo nesouhlasí s mojím názorem ke knize, ale může to napsat slušně.

Text příspěvku byl upraven 28.10.18 v 22:26

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 28.10.2018 v 22:41

Napsala jsem svůj názor na knihu. Napsala jsem, proč se mi nelíbila a rozhodně jsem se nevysmívala těm, komu se líbilo. Dala jsem zde svůj první odpad a za tím si stojím. Rekce toho, kdo dal pět hvězd:
"Svůj názor na tuhle knížku už jsem napsala, takže se nebudu opakovat. Při pátrání po třetím dílu jsem si ale náhodou všimla příspěvku Lenky.Vilky a ten mě fakt dostal. Její sebevědomí bych chtěla mít! S takhle ubohým písemným projevem hodnotit práci jiných, to chce pořádnou dávku odvahy! Názor na její vyjadřovací schopnosti si jistě udělá každý sám, svůj vyjádřím docela stručně: Kozel zahradníkem!"

Moje reakce?
"Prave proto za to od nikoho nechci penize...protoze psat neumim (kez bych umela, opravdu by to bylo hezky...)
Ps: ale pokud na databazi mohou prispivat pouze ti, kteri jsou spisovatele, asi jsem na spatnem miste (nebo je bezpecnejsi psat jenom sladky recicky, aby se nenastval ten, komu se kniha libila? Taky se mi uz libily knihy, ktere ostatni urcite nejak zvlast neohromily...)
Ps2: nenapsala jsem, ze je kniha spatna, jenom spatne napsana (coz by mohlo urazit nekoho, kdo dal pet hvezd, ale tak to uz v zivote chodi)"

Reakce zpět?
"Rozhodně si nemyslím, že jenom spisovatel dokáže napsat souvislou větu bez chyb a překlepů. Podle mě to totiž zvládne každý, kdo pracuje např. v administrativě. Taková práce ovšem nebývá anonymní, takže si každý své dílo po sobě alespoň jednou přečte, aby si neudělal ostudu. Určitě není nutné psát jenom sladké řečičky, ale připadá mi legrační, když ten kdo kritizuje něčí písemný projev, sám píše jako Tatar."
(V té době jsem měla ještě na profilu celé jméno i s příjmením, tak si asi dokážete představit, jak mě toto naštvalo. Slečna si mohla moje jméno dát do googlu, nebylo to anonymní. Zato tento chytráček neměl ani křestní jméno na profilu. Ha ha ha.)

Nevím tedy, co slečnu urazilo víc. Že se mi kniha nelíbila a jí ano? Nebo že můj projev nebyl cajk? Kdyby jste v té době měli stejný telefon jako já, tak se čárkami nad písmeny nezabývate, protože větu píšete tři minuty.

Jinak, to je ten komentář (to mohlo rozvášnit jenom fanatika):
"Knihu jsem si pujcila, protoze jsem byla zvedava, co proti ni vsichni maji...a hodne rychle jsem to pochopila...pridavam se k vetsinovemu nazoru, ze to bylo desny!...padesat odstinu po cesku?...toto tvrzeni urazi puvodni knihu a jine ceske zanrovky (v tomhle se ale musim priznat: od ceskeho autora jsem cetla jenom Hracku, takze nevim, jak na tom celkove jsme, ale podle tehle knihy odmitam porovnavat...)...opet neslo o to, ze by byl uplne stupidni pribeh sam o sobe...nebyl tak hrozny (pivo je dobry, jen ten vrchni je divnej...takhle bych popsala pocity z tehle knihy)...je jasne, ze si pokracovani neprectu a pravdou je, ze pokud bych nepreskakovala, asi bych nedocetla ani dil prvni...mozna autorka do te doby zjisti, jak psat, aby to nebylo jako z pera retardovaneho ditete, ale ja nevim, jestli chci cekat, jestli tenhle zazrak nastane...je velka pravdepodobnost ze ne...
ps: premyslela jsem, ze dam jednu hvezdicku, ale nastesti jsem si nejdriv znovu precetla nektere komentare...zaujala me veta: na to ze jde o ceskou autorku...ale to neni vymluva, sakra prace!!! Proto jsem zmenila hodnoceni..."

Text příspěvku byl upraven 28.10.18 v 22:44

bamba
bamba 28.10.2018 v 23:42

Tak nech sa napíše jasne kam smiem kritizovať farbu očí hrdinu a kam hrdinu ako takého, prípadne sa mi nepáči západ slnka - príliš dlhý, príliš krátky...Ja vidím zásadný rozdiel medzi diskusiou a komentárom, že na komentár si stačím sama. Na diskusiu by bolo fajn aspoň dvoch. Ale ako hovorí klasik, aj tam sa môžem mýliť. V maďarských novinách kedysi dosť dávno vyšiel článok. Potom vyšla ostrá kritika toho článku. Potom sa ozval autor a stúpla predajnosť časopisu. Trvalo to nejakú chvíľu, prebiehali ostré výmeny názorov a niekedy až po veľmi dlhom čase sa prevalilo, že to píše jedna a tá istá osoba.

Lector
Lector 29.10.2018 v 06:36

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 29.10.2018 v 06:49

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 29.10.2018 v 07:26

Lector: a v tom je právě ten problém. Když je hrdina špatný až do morku kostí, tak to ocenim. Nebo když má třeba nějakou negativní vlastnost. Ale treba i mě vadí, když někdo napíše: "Nechtělo se mi číst o alkohičce, knihu jsem odložil(a).", místo konstatování, že zápletka byla hrozná a proto odložil(a). Nebo moje oblíbené: "Jako matka bych tohle nikomu nedoporučila, nechutné...". Třebaže že příběh a ono vyšetřování bylo napsáno bravurně, ale holt tam byla pedofilie. Jako kdyby to o nematkách a těch, kterým se líbilo, říkalo, že jsou něco míň. A nebo ta horší varianta. Že se jim to snad líbí.

Ale jestli někomu vadí, že ve svém komentáři hodnotím činy hrdinů (ano, pro mě to je propojené, ale upřímně, kdyby tady měl hodnotit jakousi "vyšší a přidanou hodnotu, tak je většina současných knih hodně nízko s hodnocením, prodávají se jenom staré flaky, které taky předtím asi moc nebraly, než někdo čtenářům vysvětlil, proč by měli), ať ten komentář nečte. Protože...když si chci prohlédnout nové komentáře, prostě nevědomky přečtu i to, co nechce, protože to je v přehledu celé vidět. Jako: "Boží!" a tři srdíčka nebo: "Proč autorka musela Váňu zabít! To jir neodpustím!!", v druhém případě se psychicky vyblinkám a nahlásim do diskuze. Ale tady je rada, jak si psát cokoliv, aby to nikomu nevadilo (kromě erotických románů. Tak jsou čitatelky vždy nabroušený jako kudly nebo jako když mají fázi, kdy vyjí na měsíc). Ta rada:
- jako i pro sichr, žádný spoilery ;)
- pište to dlouhý. Kdo nechce, ten se na konec nedostane. Jenom vaši oblíbení. Aby si buď zakroutili hlavou, co to je zase za výlev nebo si to nadšeně přečtou ;)
(Obojí se snažím praktikovat a je mi tady dobře.)

Jinak mě mrzí, když někdo napíše, něco takového, jako jsem uváděla za příklad. Nebo spíš mrzelo. Teď mi udělá radost, když do komentáře vyloženě napíšu: "Tohle je nepochopila." A ozve se mi někdo (slušný), kdo mi to vysvětlí (za to poděkuji). Ale od té doby, co jsem jedné uživatelce odpověděla na dotaz, proč jsou její komentáře neustále přesouvany do diskuze (holt, psát, jak na goodreads to je lepší, protože se tam dají hodnotit knihy, které jsou v angličtině a ještě si tam dá odkaz na svou stránku, když je komentář a ještě zdůrazní, že spoilery jsou zakryte, což je super, protože z nějakého záhadného důvodu to zde na databázi nejde), jsem odpověděla, jak to je. A jak jsem skončila? Jako zablokovaná hysterka, která nemá nic lepšího na práci, než otravování slušných lidí. A ještě pár věcí, které by slovníkem (přestože citací) vedly ke smazání mého komentáře, protože by to bylo sprosté.
Já už nikomu napíšu. Porušila jsem to po dlouhé době minulý týden, kdy se jednalo o radu s opravou. Už to nikdy neudělám. Ne že se mi nikdo neozval, stejně jsem tu opravu musela řešit já a hledat. Nějakej brak mimochodem, co bych nečetla ani s brokovnicí u hlavy.
Ano, pár hrušek ze sklizně se nepovede, ale stejně je ten mošt dobrej. A databáze je fajn :)

Lector
Lector 29.10.2018 v 08:14

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 29.10.2018 v 08:24

Lector: doufala jsem, že něco podobného napíšete (jenom pro jistotu, že jsem pochopila, že jsme se pochopili) :)

Text příspěvku byl upraven 29.10.18 v 08:39

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 29.10.2018 v 12:02

K tomu prvnímu, co se tady řešilo. Uživatelce zvonkohra a její písemné reakci se nedivím. A pokud má někdo potřebu mě peskovat za to, že se mi nelíbila kniha, ktera jinému ano? Byla jsem na stejné straně jako zvonkohra. Ještě bych brala, kdyby mi někdo napsal, že ho mrzí, že v téhle části, která se mi nelíbila a jemu jo, tak by to rozebral. Ale abych někomu znovu zvlášť psala, proč se mi nelíbilo, tak to už je na mě moc. Komentář ke knize nestačí?
Bohužel si ho už nepřečtu. Protože, gratuluji, nejenom že došlo k blokaci uživatele, který byl vlezli, už tady není ani komentář, ani uživatelka. No, takže o jeden umlčený hlas víc....
Protože ano, pokud se mi na knize nelibilo vůbec nic, je to odpad. Ať je její přísnost pro společnost sebevětší, pro mě neměl žádný. Čili odpad. Ale pokud si pod tímto slovem každý představuje něco jiného a ještě k tomu brané z jiného úhlu, tak to je věc jiná...
Ano, mě toto pobavilo. Hlavně ta myšlenky, že nějaký uživatel si myslí, že nás pobaví ukázkou toho, jak to někomu natřel (čti snažil se vnutit svůj názor na knihu). Já taky občas napíšu, že tohle by se nelíbilo snad jenom bláznovi. Ale hnec nepíšu všem, co se nelíbilo, že jsou blázni ;)
(Ona nadsázka ovšem pro mě nepředstavuje nucení knihy mojí stranou.)

Text příspěvku byl upraven 29.10.18 v 12:05

pobijecmuch
pobijecmuch 09.11.2018 v 17:14

Aktuální kulturní průser, film Lucky Vondráčkové - The Perfect Kiss rozhýbal všechny české média. Jde o falšování hodnocení tohoto filmu na ČSFD. Tak trochu mně to připomíná vydání některých knih zejména českých autorů. Stejně jako u výše uvedeného filmu se i zde na DK, najednou také objeví spoustu nových fake účtů, které vybraným knihám ihned dávají plný počet hvězd. Jsou to nově registrovaní uživatelé, kteří svůj účet založí vždy ve stejný den a skoro i hodinu a více je zde už neuvidíte. Jejich komentáře jsou jak přes kopírák a mají za úkol pouze oslavovat uvedenou knihu.
Nejprimitivnější vidím, když si k uvedené knize oslavný komentář napíše sám český autor.
A jaký je rozdíl mezi DK a ČSFD? Na ČSFD totiž v případě výše uvedeného filmu zasáhli a uvedené účty smazali. Zde na DK se nic moc neděje a pořád to nějak prochází. Viz. knihy Ydris, nebo Nejbarevnější kuchařka.

Text příspěvku byl upraven 09.11.18 v 17:15

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.11.2018 v 17:33

Nebo je tady ta druhá strana. Pokud český autor v komentářích usměrňuje ty, kterým se kniha nelíbila. A dá tomu korunu, že chce po čtenářich, aby mu dokázali, že knihu opravdu četli. To prostě nezvládnou fakt, že se kniha všem nelíbí? A i kdyby to vážně nečetli a jenom dávali odpad, protože se jim kniha zdá blbá a konečná. Nedokážu si představit, kdyby takhle někdo napsal mě! Ale to se může stát jenom u českých autorů. Logicky. O lidech (autorech) to neříká hezký věci.

Ydris je dokonalým příkladem knihy, kde jsem se ztratila. Jako, oni to možná četli kamarádi autorů, naprosto chápu. Už jenom nechápu, že se to líbilo všem. A všem skoro stejnými argumenty. Proto mě kniha začala zajímat. Všechny ty datumy registrace těch, co hodnotí pěti, byly fascinující. Jinak, já to nedočetla.

Naše databáze je v hodně věcech měkká. A tohle je bohužel jedna z nich.

Text příspěvku byl upraven 09.11.18 v 17:48

pobijecmuch
pobijecmuch 09.11.2018 v 17:40

Lenka.Vílka - souhlasím, zejména s posledním odstavcem.

Text příspěvku byl upraven 09.11.18 v 17:41

Naias
Naias 09.12.2018 v 09:26

Všimla som si, že v niektorých komentároch býva na konci niekoľko otáznikov, proste len tak, bez toho, aby plnili svoju obvyklú funkciu. Má to nejaký význam, ktorý mi uniká?



Vložit příspěvek