Komentáře vs. Diskuze


LordSnape
LordSnape 07.08.2014 v 15:02

Vím, že si tímto asi vysloužím mnoho křiku a urážek, ať už zde nebo v soukromých zprávách, ale v poslední době mě velmi, ale velmi vadí, že si místní uživatelé pletou volnou diskuzi s komentářem ke knize.

Největší problém vidím právě u těch zobrazovaných bestsellerů anebo new age knih, které budí různorodé emoce. Já komentáře sleduji a pročítám velmi často a tohle mi prostě vadí. Abych četl dohady, nebo napadání mezi dvojicí rozhořčených fanynek, kdy se jedné kniha líbí a druhé ne, mi leze už krkem. Vůbec nejhorší je, že se to objevuje už i u knih, které ještě ani nevyšly a jejich datum je třeba až někdy koncem roku nebo příští rok (2015). Není v pravidlech, že se smí přidávat jen ty knihy, které v češtině již vyšly?

Nechci tady hanit práci moderátorů, čest vám, že to děláte ve volném čase, ale je vás tu jak psů a tyto neduhy jsou prostě už celkem časté. Co to prostě nemilostně přesouvat do diskuzí a případné knihy co možná vyjdou v češtině mazat??? Pak uživatele upozorňovat, když neumí číst, než ten koment přidaj.

Možná je chyba ve mně, nevím, ale jak doma, tak i tady bych rád měl pořádek a ne chaos. :-)

Příklad 1 (komentář? anebo diskuze): http://www.databazeknih.cz/knihy/ctyrka-206214

Příklad 2: (Má tu tahle kniha co dělat?) http://www.databazeknih.cz/knihy/will-grayson-will-grayson-191712

Text příspěvku byl upraven 07.08.14 v 15:04

pobijecmuch
pobijecmuch 07.08.2014 v 15:15

LordSnape - kdyby se k tvému příspěvku v diskuzi mohl dát palec nahoru, tak ti ho hned uděluji.

Koka
Koka 07.08.2014 v 15:28

Zdá se, že některá témata se částečně opakují (a stejně to k ničemu nevede) - viz:

http://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/proc-se-muze-zde-hodnoti-kniha-ktera-dosud-nevysla-1519/str-1

Lector
Lector 07.08.2014 v 15:39

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

paulhunter
paulhunter 07.08.2014 v 18:55

LordSnape: Příspěvky, které patří do diskuze, často přesouvám. U příkladu č. 1 jsem již všechny takové přesunul, stejně tak i příspěvěk pobijecmuch.

Příklad č. 2 - ano, zatím smazána není, ale měl jsem pro to důvod. Každou chvílí ale z DK zmizne.

Jinak v pravidlech je:
DatabazeKnih.cz má za cíl shromážďovat informace o autorech a jejich knihách (eknihách), OFICIÁLNĚ vydaných i chystaných k vydání (...)

Text příspěvku byl upraven 07.08.14 v 19:00

LordSnape
LordSnape 07.08.2014 v 19:12

Díky všem za odezvu.

@paulhunter: Dobře, ale mělo by to být podmíněno, že se opravdu chystá k vydání, kdy je nakladatelem zmíněno i datum, aby to mělo nějaký smysl a ne přidávat položky, které támhle prohlásí třeba Argo, že se chystá překlad té a té knihy, nebo pokračování toho a toho bestselleru na rok 2015. To pak slouží právě jen k těm dohadům místo komentářů, jestli to bude stát za to atd.

Osobně jsem také přidal knihu, která měla třeba měsíc do vydání i s přesným datumem. Ale třeba u toho podivného Greena (př. 2) je divné už jen to, že je hodnocená i když vlastně ještě nevyšla, což by teda jít nemělo ne. :-)


paulhunter
paulhunter 07.08.2014 v 19:18

Jasně, pokud kniha není dohledatelná v edičním plánu anebo na webu nakladatele v připravovaných k vydání, pak by neměla být ani na DK. Pokud na takovou knihu narazíte, pak doporučuji nahlásit přímo přes formulář knihy. Smažeme ji.

paulhunter
paulhunter 07.08.2014 v 19:18

K dotazu, proč je kniha hodnocena, je vysvětlení v tomto vlákně:

www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/proc-se-muze-zde-hodnoti-kniha-ktera-dosud-nevysla-1519/str-1

pobijecmuch
pobijecmuch 07.08.2014 v 19:24

Asi by bylo nejlepší dosud nevydaným knihám znemožnit hodnocení a komentáře. A ponechat pouze diskuzi.
Na podobných stránkách s tématikou o filmech, hrách nebo knih se takové komentování - hodnocení dosud nevydaného považuje za docela velký prohřešek.

Text příspěvku byl upraven 07.08.14 v 19:28

LordSnape
LordSnape 07.08.2014 v 19:27

@paulhunter Máš pravdu. Já na diskuze většinou nechodím, páč mě to nebaví, takže tohle téma je taková moje malá výjimka. Je dobře že se mluví i o tom, že se přidávají nepřeložené knihy bez data a pak nesmyslně hodnotí. Samozřejmě chápu, že někteří tyto knihy mají v elektronické verzi v originále přečtené, ale tak hodnocení pak není dle mě objektivní, protože jej může pokazit i překlad a tak. Jasně, jsem asi puntičkář.

Ve výsledku to technicky ošetřit vlastně nejde a tak zbývá jen ta zpětná kontrola moderátorů a nás "stálých", co tu jsme často a hlásíme chyby, opravujeme a doplňujeme nevyplněné údaje. Ale abych se vrátil k tématu, tak někdy mám fakt hrozný pocit bezmocnosti, že ty hádky a nesmysly nemohu přesunout sám do diskuze, kam taky patří. :-)

Text příspěvku byl upraven 07.08.14 v 19:29

LordSnape
LordSnape 07.08.2014 v 19:30

@pobijecmuch Ano, to by ale musela být při vkládání nové knihy povinna kolonka, zdali kniha vyšla či ne a v případě, že ne i povinné datum předpokládaného vydání. = Dan by musel udělat změny na webu a rozhlásit to, že se to změnilo atd.

Text příspěvku byl upraven 07.08.14 v 19:32

LordSnape
LordSnape 07.08.2014 v 19:43

Jinak jsem asi vytvořil něco, co už se řešilo, ale já ty diskuze prostě neprojíždím ani nečtu. Možná je to chyba a začnu. Ale dle mě je dobré, že se o tom aspoň mluví a uživatelé na něco reagují. Třeba se díky tomuhle tématu začne o to zajímat i více lidí a může se to změnit.

Samozřejmě mě primárně obtěžuje ten problém zahlcování komentářů. Chce to vychovávat a vést ty, kteří to prostě nedodržují. Občas napíšu i PM, aby se přesunuli do diskuze. Reakce většinou žádná anebo klasicky útočná. Co zavést, že každý smí ke každé knize napsat jen jeden koment?

Text příspěvku byl upraven 07.08.14 v 19:47

Lector
Lector 07.08.2014 v 20:07

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

paulhunter
paulhunter 07.08.2014 v 20:17

Možnost pouze jednoho komentáře u knihy by bylo alespoň částečným řešením. Rozhodně jsem pro.

Koka
Koka 07.08.2014 v 20:19

Rozhodně jsem proti. Proč by kvůli lidem, kteří nedovedou dodržovat pravidla, a moderátorům, kterých je zřejmě málo na ukočírování takového množství uživatelů a příspěvků, měli být omezeni ti, kteří chtějí knihu komentovat podruhé, po třetí, třeba i po letech, nebo komentovat její jiné vydání ?!

LordSnape
LordSnape 07.08.2014 v 20:30

Po pravdě mě ta možnost druhého komentu k jinému vydání, kde je třeba i jiný překlad nenapadla. Pak by tedy musela zabrat regulace, což je zas v rozporu s tím, že Dan potřebuje, aby na databázi chodili lidé, kteří tvoří peníze. Je to rozpor mezi kvalitou a kvantitou, což mi Koka psala právě i v souvislosti s tématem značně klesající úrovní místních recenzí, které jsou vhodné spíše pro blogísek školačky.

Pořádek se stále přibývajícími uživateli by fakt vyřešilo asi pár nových aktivních moderátorů, jinak nevím.

Text příspěvku byl upraven 07.08.14 v 20:31

paulhunter
paulhunter 07.08.2014 v 20:38

Komentář lze editovat, takže není problém si do něj dopsat po letech nové poznatky.

Lector
Lector 07.08.2014 v 20:42

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

elfos
elfos 07.08.2014 v 22:46

Myslím, že počet komentářů by omezen na jeden být neměl. Příspěvky, které nejsou komentářem ke knize, jsou přesouvány do diskuse, všichni uživatelé, když něco takového u knihy vidí, to mohou nahlásit moderátorům několika způsoby, náprava je učiněna ve chvilce.
Bránění lidem v rozletu (v komentářích) se mi příčí.

elfos
elfos 07.08.2014 v 23:14

Jinak, moderátorů je tady tak akorát. Co vidíme cestou a na co jsme upozorněni, to v pohodě opravíme, žádná těžká nestíhačka. Kdyby tu bylo moderátorů třeba dva tisíce, stejně by ani jeden z nich nezvládl sledovat a přesouvat všechny komentáře probíhající pod všemi knihami, to prostě není v lidských silách. Proto tu máme hlášení chyb, a to odplevelování (které je třeba na zahradě pro některé lidi otravná záležitost) je tady na Databázi knih záležitost nás všech, kdo jsme tu registrovaní, a otravné to není vůbec. Je to zábava, a hlavně něco, co má pod palcem všech více než 60 tisíc lidí tu registrovaných. Všichni to můžeme ovlivnit, kdokoliv, každý, kdo chce.

LordSnape
LordSnape 08.08.2014 v 06:34

Mně osobně, nevím jak ostatním, ale přijde, že víc jak půlka moderátorů v posledních měsících spí. Navíc schvalování některých změn či náprava chyb po nahlášení se docela prodloužila.

Také si nedokážu vysvětlit, proč si třeba nikdo nevšiml tohoto případu, kde to docela vře a je to zase ten samý problém v komentářích: http://www.databazeknih.cz/diskuze-o-knize/nastroje-smrti-mesto-nebeskeho-ohne-169813#c212653

@elfos Já třeba když přijdu na hlavní stránku, projedu poslední komentáře i diskuze a najdu toho kolikrát nad hlavu. Chápu, kam tím míříš, že bychom to měli nahlašovat jakože všichni, ale prostě moderátor je od toho, aby udržoval pořádek na webu a jestli vás je i s Danem 14 a pravidelně moderují cca 4, je to k ničemu.

Text příspěvku byl upraven 08.08.14 v 06:39

Lector
Lector 08.08.2014 v 07:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

elfos
elfos 08.08.2014 v 09:08

K nápravě došlo právě teď (teda asi před necelou hodinou, než jsem sepsala tenhle PROSLOV), díky za upozornění.

LordeSnape, máš pravdu, u Nebeského ohně byly komentáře patřící do Diskuse. Dosud jsem to nezaregistrovala, i když Nástroje smrti budu mít postupně ve sledovaných všechny (hlavně kvůli spoilerům), takže nové komentáře si ohlídám. Na hlavní stránce vidím v první řadě Knižní novinky a nově přidané knihy a autory, a pak už se vrhnu dělat to, co chci a potřebuji, takže zrovna ty komentáře nevnímám (ale občas na ně taky cíleně kouknu).
Během víkendu se podívám na další dosud nevydané knihy, jestli u nich v komentářích nejsou příspěvky patřící spíš do diskuse. Co uvidím, přesunu.

Docela mě ale mrzí to ostatní, co píšeš.... Vidím to jinak, i když neříkám, že na něčem z toho něco nebude. Vždycky je co zlepšit. Schvalování úprav se určitě neprodloužilo, bývám tu denně i několikrát, a pokaždé čekající navržené úpravy knih nebo autorů schválím (nebo zamítnu) do nuly, a totéž dělají další moderátoři, takže tady by k nějakým velkým prostojům nemělo docházet. Něco jiného jsou žádosti o úpravy, tam se občas objeví nějaký pořádný špek či zapeklitost, kterou je potřeba prozkoumat, promyslet a najít řešení, a to může trvat.

Půlka moderátorů že asi spí a aktivních je jich jen pár? To si nemyslím. Nesleduju, co a jak aktivně dělají ostatní moderátoři, to je jejich věc, ale jsem si naprosto jistá, že každý něco dělá (pokud zrovna není na dovolené nebo někde mimo), dle svého naturelu, času a energie, které má. Navíc, práce moderátora může být i docela neviditelná, a přesto se DĚJE. To, že člověka (každého tady na DK, ať už je, nebo není moderátor) není všude plno nebo že nedělá něco, co je vidět na první pohled, neznamená, že nedělá nic.

A zdůrazním ještě, že úpravy a opravy, které u knih a autorů dělají moderátoři, mohou, ale také nemusí! - to je důležité: záleží na chuti a povaze každého člověka, není to povinnost - udělat, přímo nebo zprostředkovaně přes hlášení chyb a úprav, všichni, kdo na Databázi knih jsou.
(To jen aby nenastal dojem, že tu všichni povinně a pod trestem veřejného zhanobení musí hlásit chyby, které vidí. Za každé hlášení jsme moc rádi a děkujeme za ně, každá i sebenepatrnější úprava je důležitá a Databázi knih zlepší a o kousek pročistí, ale na DK se mají lidi bavit a těšit se tu tím, co mají rádi, nejde o to někoho nutit do něčeho, co nechce.)

LordSnape
LordSnape 08.08.2014 v 11:13

Já se s tebou rozhodně nebudu přít, jen jsem tím chtěl říci, že ač DK miluji a jsem tu hodně často, v posledních měsících šla prostě její úroveň rapidně dolů. A nejde jen o hádky namísto komentářů, podivné recenze, které vlastně ani nejsou recenzemi, přidávané knihy v honbě za body při soutěžích, pochybná fotosoutěž s divnými pravidly anebo trollové diskutující formou "sračka" ke každé knize, kterou objeví. Zakázat nikomu nic nemůžeme.

V otázce moderátorů jsem to myslel spíše tím, zdali dostatečně stíháte pokrýt ten nárůst uživatelů i knih, které přibývají geometrickou řadou vzhůru. Jak jsem řekl výše, je to teď hodně o kvantitě na úkor kvality. Já sám chodím a doplňuji základní údaje ke knihám jako je třeba nakladatel, opravuji vyložené nesmysly (jako vymyšlené edice) a dohledávám vše přes databázi Národní knihovny. Je to takový výkřik do prázdna a myslím si, že my všichni, co jsme tady debatovali, děláme vše pro to, aby DK nějak vypadala. Otázkou však je, jestli na to stačíme v tak malém počtu "aktivních uživatelů"...

Osobně bych byl pro ten jeden možný komentář s možností editace a úpravu přidávání knih s tím, že se zaškrtne povinně vyšla / nevyšla + předpokládané datum, aby nedocházelo k tomu, že tu jsou hodnocené tituly co nevyšly a nesmysly namísto názorů na knihu, které nás, jakožto většinu zajímají. Howgh, domluvil jsem.

Koka
Koka 08.08.2014 v 11:33

Těžko uživatelé - i ti nejagilnější, nejšťouravější, nejkreativnější - mohou něco změnit, když moderátorce (!) - a to jedné z nejlepších a nejaktivnějších - se zdá, že je tedy téměř všechno v pořádku, že ona a její kolegové stíhají všechno, co se dělat má.
Ten úpadek úrovně DK je v posledních měsících tak citelný, že jen ten, kdo si vědomě zakrývá oči, jej nevidí. To, že přibyla aplikace pro nějaké technické udělátko, je jistě pro několik lidí přínosem, ale realizovat se prostřednictvím stálého zkvalitňování formy, technických funkcí, grafiky a rezignovat na kvalitu obsahu - to není dobrá známka pro KNIŽNÍ server.
A pokud by někdo měl zájem zjistit, jak také může fungovat moderátor, doporučuji podívat se na web emimino. Tam při prvním porušení pravidel dostanete varování, při dalším zákaz činnosti na nějakou dobu a pak, když uživatel opakovaně nectí pravidla, nemilosrdně následuje smazání profilu bez možnosti vytvoření si náhradního! Chlubit se vysokým číslem registrovaných uživatelů - to možná zabírá na zadavatele reklamy, ale provozovatel emimina jej neupřednostní před obsahovou stránkou a cíly toho servru.
Tady necháváte do rubriky recenze vkládat nerecence, do komentářů vkládat diskuse, do soutěže zapomene organizátor vložit pravidla pro hlasující, stejní lidé zde mohou mít i několik "krycích" profilů, moderátoři odsouhlasí i anotaci ve které je na 10 řádcích 15 gramatických chyb (!) atd. Divné.



Vložit příspěvek