Knihovny - nová sekce na webu!


Dan
Dan 12.06.2011 v 16:36

Nová sekce na našem webu: databáze knihoven
V detailu každé knihovny bude foto, základní a kontaktní informace, můžete si zobrazit uživatele, kteří knihovnu navštěvují, a sami se do knihovny přidat (což se Vám následně zobrazí i ve Vašem osobním profilu).
Doufám a věřím, že se Vám tato nová sekce bude na webu líbit.

Adriana.82
Adriana.82 12.06.2011 v 16:54

Potřebovala sem upravit městskou knihovnu Náchod,klikla na opravit údaje a ono nic :(

paulhunter
paulhunter 12.06.2011 v 16:59

Adriana.82: je jen třeba počkat, než to někdo z moderátorů schválí (už by to mělo být).

Corehead
Corehead 12.06.2011 v 18:30

Paráda,díky moc.Už jsem vložil svoji "domovskou" u nás v Plzni na Lochotíně.Přeji hezký zbytek víkendu.

Mayanea
Mayanea 12.06.2011 v 19:05

Danielsone, to se ti fakt povedlo (i když jsem si bláhově myslela, že na webu je tak nějak všechno). Tleskám :)

Mayanea
Mayanea 12.06.2011 v 19:13

Ještě mě tak napadá - jak je to s jednotlivými pobočkami knihoven, když patří pod "tu jednu hlavní" ?


herdekfilek
herdekfilek 12.06.2011 v 19:48

Mayanea : Jiná adresa, jiná otvírací doba, jiné všechno. Jen jedno společné vedení. Troufám, že si každá knihovna zaslouží svůj chlíveček.

Dan
Dan 12.06.2011 v 20:02

to Corehead: paráda!
to Mayanea: Díky. Přesně jak říká Herdekfilek.

Mayanea
Mayanea 13.06.2011 v 09:11

Jojo, díky moc, zařídím se podle toho :)

Minas
Minas 13.06.2011 v 10:18

Knihovny jsou další parádní novinkou. Klaním se Dane :))
Ale potýkám se s jednou nemilou věcí. Pobočky totiž můžou mít několik telefonních čísel, např. jedno do oddělení pro dospělé, další pro dětské oddělení, atd.. jenomže do tomu určenému řádku lze vložit pouze jedno telefonní číslo. Pokud by to bylo možné, ocenil bych větší okénko jako například u Otevírací doby, kde bych mohl i připsat kam přesně to telefonní číslo patří.
Stejně tak jedna pobočka může mít víc e-mailů zase v závislosti na počet oddělení.
Předem díky za uvážení a ať se stále daří ;-)

e-Lisbeth
e-Lisbeth 21.07.2011 v 12:16

Ráda bych věděla, zda využíváte služeb knihoven, co vám vyhovuje a co naopak vadí?
Sama za sebe uvedu, že jsem byla dost překvapená, když jsem musela zaplatit registrační poplatek 250Kč, to už mi přijde skutečně dost...

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 21.07.2011 v 12:52

Já služeb knihovny nevyužívám.
Jsem blázen a co čtu, tak musím mít doma a asi to tak budu mít dokud to finančně utáhnu. Permanentně mám doma alespoň dvacet nepřečetených knih na které se těším. Občas navštívím antikvariát, kde seženu vše co nové sehnat nemůžu. A po přečtení dávám knihy do své knihovničky kde se jimi občas jentak kochám, semtam některou vytáhnu, přečtu si úryvek a zavzpomínám nejen na příběh, ale i na okolnosti za kterých jsem tu knihu četl.
Z toho je patrný že nemám nic proti knihovnám, ale prostě si nerad půjčuju knihy.

sam198
sam198 21.07.2011 v 17:47

Třeba do MZK bych klidně dal i za registraci 1000, možná i víc (pořád by se to vyplatilo :-D), mám ji ale zatím zadarmo. Do normuální knihovny mě to stojí asi 150cca a to mi příjde směšný, a můžu s tím na 25 poboček po celým Brně. A až 30 knížek, to je taky dobrý. Jinak si beletrii obvykle kupuju, pokud to teda nejsou vyloženě věci který nechcu mít doma. Ale někdy na to člověk prostě v antikvariátu nenarazí tak půjčím a doplním až časem.

Minas
Minas 21.07.2011 v 19:01

Rád si půjčuji knihy z knihoven, ale ještě raději knihy vlastním.. není nad to občas se pokochat pohledem na knihovničku a vytáhnout si něco na rychlé pročtení - stejně jako Metal Messiah :)
Co se týče knihoven, za 100 kč ročně mám přístup do 26 poboček po Ostravě, kde je velký výběr.. takže častěji si knihy půjčuji než kupuji, ale za to koupené knihy pro mne mají niternější hodnotu :)

paulhunter
paulhunter 21.07.2011 v 19:22

Chodím do dvou knihoven - jedna stojí 120 a druhá 60 Kč na rok, což je v pohodě. V knihovnách si půjčuju knihy, které nechci nebo nemusím vlastnit a taky tituly, od kterých nevím, co čekat.

Rád si knihy kupuju, myslím, že za poslední tři roky jsem jich koupil víc než dost a knihovna se pořád rozšiřuje.

Adriana.82
Adriana.82 22.07.2011 v 07:01

i já mám "úchylku" :) knihy vlastnit , alespoň ty od oblíbených spisovatelů,poslední rok dost vymetám po antikvariátech nejen na netu,takže doma mám hafo nepřečtených knížek a mám z toho dobrý pocit,hřeje to u srdce :) a k přečteným knížkám se ráda vracim. Teď v nejbližší době budu rozšiřovat knihovnu - myslím další nábytek do bytu :) takže se těším,pokud finance dovolí,až jí zase postupně zaplnim. Takže poslední dobou se v knihovně moc neohřeju,ale ráda se tam vrátim :)

Corehead
Corehead 22.07.2011 v 13:47

U nás platím 100,- za rok,využití ve všech pobočkách v Plzni,kromě SVK,ale i tak paráda.Stokorune je dnes nic.Navíc knihy i sbírám,v knihovně jich mám spoustu a stále rozšiřuji.Návštěvy knihkupectví a antikvariátů jsou u mě událostí na kterou se vždycky moc těším.A dopřávám si ji tak 2-3x týdně.

Andrys
Andrys 22.07.2011 v 14:17

Naposledy jsem platila 60Kč a mohu navštěvovat 42 poboček PLM, klidně bych zaplatila i přes 200Kč. 2 pobočky navštěvuji celkem často a další 2-3 příležitostně. Když se na mém seznamu objeví nový autor, raději se s ním nejprve seznamuji přes knihu z knihovny a pokud se mi zalíbí a myslím si, že bych se k dané knize chtěla vrátit a mít ji doma, tak si ji koupím. Navíc v nejbližší pobočce je velice milá paní knihovnice, se kterou si vyměňujeme občas typy na další tituly.
Do knihkupectví chodím raději s kamarádkou, protože jedna druhou podporujeme v úsilí koupit si jen jednu knihu :).

e-Lisbeth
e-Lisbeth 25.07.2011 v 10:30

děkuji za reakce :-). Já uvažuji v příštím roce využívat služeb Městské knihovny v Praze. Líbí se mi možnost předrezervací v určitý den a knihovnice také připraví knihy k výpůjčce ještě před příchodem, stejně tak je možné vracet na kterékoli pobočce.

Když už jsem založila tuto diskuzi, tak by mne zajímalo, zda vy, kteří do knihovny chodíte... tak jestli vám knihovníci pomáhají? Vysvětlují systém výpůjček v knihovně, orientaci v on-line katalogu, víte o možnosti meziknihovní výpůjční služby (případně o mezinárodní meziknihovní výpůjční službě) atd.? ;-)

mineas
mineas 29.07.2011 v 00:38

Ahoj. Pokud si chceš popovídat o tom, jak to funguje v Městské v Praze, mohu poradit zcela konkrétně, využívám jejích služeb už 10 let a od roku 2004 jsem si v ní půjčil 1210 knih (jednou ze služeb, co nabízí od zmiňovaného roku, je historie výpůjček, tak jsem si je ze zvědavosti spočítal). Aby se někdo neděsil, půjčuji krom pro sebe knihy i pro babičku a dědu, takže moje je jen něco kolem poloviny :D

Jinak, pokud chceš radu a pomoc knihovny, radím jít do menší pobočky. Knihovníci jsou méně vytížení a vyčerpaní. Vždy mi ochotně pomohli, ať už jsem za nimi šel s dotazem na knížku pro desetileté dítě, na pomoc s hledáním konkrétního svazku na regálu nebo třeba se zapomenutou kartičkou, co jsem našel u počítače v knihovně. Práci s katalogem a databází mi nikdy nevysvětlovali, mám trochu technického talentu, takže se rozkoukám rychleji, než by mi to stačili vysvětlit :)

Meziknihovní výpujční službu jsem využíval v Zemědělské a potravinářské knihovně, u městské ani nevím, jestli je, ale rozhodně je rychlejší si pro knihu ten kus cesty do druhé pobočky dojet než čekat, až ji přivezou :)

Jinak, v MLP je zamluvení knihy zvlášť na Rezervaci za poplatek (20 kč, 10 při odeslání upozornění na email) a na blokaci, která funguje z internetu a mezi pobočkami, ale jen v době provozu a blokace se v okamžiku zavření knihovny ruší. Semtam mě ovládne lenost a knihu si zamluvím, abych ji nemusel hledat a rovnou na mě čekala na pultu u knihovnice :)

U Ústřední knihovny je navíc další proměnná: Některé knihy jsou ve skladu a při blokaci na dálku je nemusí automaticky připravit, ale jen je zablokují. Takovou blokaci je po příchodu do knihovny nutno aktivovat (na což se až 30 minut čeká).

Drobným negativem knihoven je, že v průběhu času se knihy záhadně ztrácejí, ale zůstávají v databázi. Pak jsou v seznamech, ale nelze je půjčit, protože knihovna je fyzicky nemá. Stejně tak se stává, že chybí druhý díl ze tří...

VlastaH
VlastaH 08.09.2011 v 18:14

Vážení, moje paní kupuje knížky a hodně čte. Teď ale je na rehabilitaci a když po mě chce přinést nějakou knížku z domova, mám problém ji najít. Protože je pryč, mám dost času na to, abych knihovny uspořádal.
Poraďte mi, jak je to nejlepší, podle autorů? (to ale budou vedle sebe knihy různých editorů, edic a formátů) nebo podle formátů (edic) ? to ale budou autoři a žánry rozstrkané po celém bytě. Tak jak to děláte vy?

Azizi
Azizi 08.09.2011 v 18:23

Ja to robím tak pocitovo, teda nie podľa nejakých presných pravidiel a už vôbec nie podľa abecedy. Dá sa ale povedať, že v prvom rade knihy usporadúvam podľa žánrov (romány, zvieratá, encyklopédie...), ďalej podľa autorov a výšky...

eraserhead
eraserhead 08.09.2011 v 18:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

VlastaH
VlastaH 08.09.2011 v 18:54

Díky za postrčení, já na to narazil u Ed Mcbaina, Odeon - 3x Steve Carella, vedle toho měkký formát A6 Příbuzenská krev Melantrich Gong 1983 a hned vedle krásný kus: Štědrý večer na 87.okrsku formát A6 tuhý, ještě s obálkou, Tiberone 1995. A u jiných autorů je to podobné, jak to mám do regálů srovnat ? A protože je málo místa tak moje paní to má taky někde ve skříni nad košilema, ve třech řadách !! a navrchu je ještě něco položeno.

nightlybird
nightlybird 10.09.2011 v 00:40

S jistou dávkou nadsázky mohu prohlásit, že bordel je můj systém.Nicméně se mi před nepříliš dlouhým časem podařilo své knihy poněkud zpacifikovat a hlavně zaevidovat v Accessu, takže jsem konečně schopen kteroukoliv z nich prakticky okamžitě nalézt (díky grafickému schématu lokalizujícímu ji v příslušném místě knihovny). Jinak knihy pochopitelně (i když ne přísně dogmaticky) dělím do různých kategorií, geograficky, atp.obdobně, jak tady bylo už popisováno. Jediný problém by mohl vzniknout v okamžiku, kdybych se chtěl podívat do některé vyřazené. Ty nemám jednak evidované a jednak skončily v krabicích od banánů a hledat jednu konkretní v zhruba 800 v 10 krabicích je prakticky nemožné (přesto obdobně jako přítel s-reader pokládám za zvěrstvo knihami topit v kamnech) a tak je bez valného užitku syslím.
Jinak mohu jen konstatovat, že nezáleží vůbec na tom, jak knihy uložíte - je to odvislé od množství a prostoru - ale je podstatné, aby vám systém vyhovoval, dokázali jste využít úložný prostor a měli dostatečný přehled.
A pokud bych mohl radit, tak využijte DK a hned si budujte knihotéku - minimum práce, maximum informací, možnost exportu do souboru, co si víc přát.... Nečekejte, až vám knihy přerostou přes hlavu, při větším počtu je s tím potom hromada úmorné práce.



Vložit příspěvek