Knihovny - nová sekce na webu!


Petratra
Petratra 11.02.2016 v 10:30

woodward: Tak tyhle znalosti o sámočkách jsem neměla :-) Ale jak už tady bylo výše zmíněno, odborné knihovnické vzdělání v současné době vůbec nezahrnuje literaturu. Takže znalosti literatury jsou nad rámec odborného vzdělání a spíš otázka vlastního zájmu.

binysek: Souhlasím, zájem a ochota pomoci by chybět neměly. Opačný přístup vyhání lidi z knihoven :(

keri.H
keri.H 11.02.2016 v 10:30

Taky očekávám ochotu pomoci, hlavně, když potřebuji vědět, kde bych našla konkrétní knihu.

keri.H
keri.H 11.02.2016 v 10:38

woodward: Zajímalo by mě, jak to bylo ohledně kartičky do knihovny, jelikož píšete, že knohovnice půjčila pro Vás knihy ségře nebo tetě.
My si totiž se ségrou chodily půjčovat knihy spolu, takže jsme je půjčovali na její kartičku a já svojí neměla.
Když ségra nemohla, tak jsem ty knihy půjčila já.
Ale jednou, když ségra se mnou nemohla jít do knihovny, tak jsem tam přišla sama, že něco půjčím. Knihovnice, která v oddělení byla si mě i ségru pamatovala a řekla mi, že ta průkazka není moje a že mi knihy nepůjčí, že musí přijít ségra. A vůbec jí nezajímalo, že je ségra nemocná a že přijít nemůže.

Text příspěvku byl upraven 11.02.16 v 10:45

woodward
woodward 11.02.2016 v 10:47

jak jsem uvedl ve svém příspěvku, ty paní knihovnice měly perfektní přehled o knihách i o čtenářích. Dokud jsem nechodil do školy, brala mě do knihovny ségra a všechno jsem si půjčoval na její jméno. A když jsem pak obdržel vlastní registraci, už mě paní Rolečková znala a když pak po ní přišla paní Řepová, nějakou dobu se "zacvičovala", takže s ní taky nebyl problém. Ovšem tohle všechno se týkalo jenom oddělení pro děti a mládež. Dospělí chodili o patro výš, tam jsem nikdy nepřišel, protože v 7. třídě jsme se odstěhovali na druhý konec Prahy. V Praze 10 jsem začal chodit do knihovny až za hodně dlouho-někdy v devadesátých letech. Mezitím jsem občas chodil do Ústřední městské knihovny, ale to bylo složitý, protože je to daleko a já jsem bordelář, takže jsem každou chvíli platil pokutu za pozdní vrácení.

Petratra
Petratra 11.02.2016 v 10:55

woodward: Měl jste štěstí na dobré knihovnice, které práce bavila a chtěli být čtenářům co nejvíc nápomocni. Není to ale bohužel norma, nasadily laťku docela vysoko.

woodward
woodward 11.02.2016 v 10:55

jen pro pořádek, ta kartička, o které mluvím, byla tenkrát z papíru, byly na ní řádky a do těch nám paní knihovnice dávala datumová razítka za každou půjčenou knihu. ta kartička platila jen do té jediné knihovny, která ji vydala. dneska je na elektronickou kartu možné vypůjčovat si a vracet knihy v kterékoliv pobočce městské knihovny.


keri.H
keri.H 11.02.2016 v 10:56

Hanka_Bohmova: Právě v té knihovně, kam jsem chodila to taky záleželo na tom, kdo zrovna v tom oddělení byl. Chápu, že pak někde nechtějí půjčit, když to není vlastní kartička. Ale myslím si, že se to dát říct příjemněji, než mi to sdělila ta dotyčná knihovnce a bohužel to nebylo jen jednou, kdy byla dotyčná knihovnice nepříjemná.

woodward
woodward 11.02.2016 v 11:02

dneska je jiná doba. já tu mluvím o časech před padesáti a více lety. sice to byly starý zlý časy, nebylo to jednoduchý, ale v dobách mého dětství ještě pořád žili a pracovali lidi, kteří si pamatovali z první republiky, jak vypadá opravdová práce. takže když člověk přišel do obchodu, tak sice měli prd, ale aspoň se ti prodavači uměli chovat a bylo vidět, že je ta práce neotravuje. v té knihovně to bylo podobné. pak ovšem tihle staří bardi odešli do penze, do krámů přišly otlemený nány z učňáků a bylo po legraci. v knihovnách to i pak bylo o něco lepší než v obchodech - a je to lepší i dneska, aspoň podle mých zkušeností. obecně se asi dá říct, že čím menší knihovna, tím lepší přístup ke čtenářům, i když možná, že jinde mají jiné zkušenosti.

Petratra
Petratra 11.02.2016 v 11:08

Je to logické. Na menším městě a na vesnici se knihovníci a čtenáři víc znají, vznikají mezi nimi vazby a tudíž i ta práce je jiná, lidi jsou si blíž a projeví se to na tom. Ale hlavní pobočka městské knihovny v Praze je jako fabrika, tam jim projde za den mraky lidí a dokážu si představit, že někdy je asi náročný být ke všem pořád milý a ochotný...

bamba
bamba 11.02.2016 v 11:09

v našej samoške bol predavač s ktorým sa dalo rozprávať o katedrálach v Remeši, o histórii, filozofii. Bol slušný, úctivý, pamätal si mená zákazníkov a čo majú radi, Vek niekde okolo 30 a odišiel odtiaľ pred mesiacom.
V knižnici som mala čas na nádych výdych a 4 minúty na výber a vrátenie kníh. Žiadne vysedávanie, nedajbože hľadanie knihy - "Máme to čo vidíte!"

woodward
woodward 11.02.2016 v 11:24

Petratra: no dobře. ústřední knihovna je extrém. ale když říkám "menší knihovny" může to být klidně i v Praze. U nás v Zahradním Městě to docela jde - je to prťavá knihovna, v podstatě každou druhou knihu si půjčuju na rezervaci, protože ji tu nemají, ale aspoň si mě už dámy pamatujou podle jména a je tam docela "rodinné ovzduší". Svého času jsem krátce chodil taky na Ostrčilovo náměstí do Nuslí a tam jsem si s paní knihovnicí vždycky parádně pokecal o knížkách - zvlášť dopoledne, když tam prakticky nikdo nebyl. ;)

keri.H
keri.H 11.02.2016 v 12:27

Hanka_Bohmova: Knihovna na Proseku se mi taky líbí, i když je pravda, že jsem tam byla jen párkrát a spíš jsem si knihy předem rezervovala a poté je vyzvedávala. Teď jsem v knihovně hodně dlouho nebyla, asi to bude tím, že mám hodně knih doma a málo času je přečíst.

woodward
woodward 11.02.2016 v 13:08

kdy tam byla rekonstrukce? já tam byl naposled někdy loni na jaře.

Naias
Naias 11.02.2016 v 13:22

Ja chodím do dvoch knižníc. V jednej platím raz pre všetky pobočky dohromady a v druhej v každej pobočke zvlášť.

woodward
woodward 11.02.2016 v 14:33

kde platíte 60 Kč? Já platil v srpnu 80.

medvedice3
medvedice3 11.02.2016 v 14:37

Podle stránek Městské knihovny pražské je 60 Kč roční poplatek obnovovací a 80 Kč zápisné pro dospělého čtenáře jednorázové.

woodward
woodward 11.02.2016 v 14:39

buď mě děvčata natáhla nebo jsem starej sklerotik a špatně si to pamatuju. tipoval bych, že b) je správně. ;)

keri.H
keri.H 11.02.2016 v 14:41

Tak v předchozí knihovně ségra platila za rok kolem 200 Kč. Děti do 15 let dřív neplatily vůbec, ale teď už taky něco platí. Takže když jsem přišla do knihovny v Praze, tak mě částka mile překvapila. :)

Text příspěvku byl upraven 11.02.16 v 14:43

Petratra
Petratra 17.02.2016 v 10:57

Tak trochu k tématu... Vize jsou, spíš to chce je naplňovat... A být v knihovnách pro lidi, ne jen jako strážce knížek.
http://www.databazeknih.cz/knihy/prijimani-vyzvy-tvorba-nove-vize-verejnych-knihoven-285522
http://www.databazeknih.cz/knihy/priklady-dobre-praxe-pr-v-ceskych-knihovnach-285524

R.E.M.
R.E.M. 17.02.2016 v 14:10

Vidím, že jsme ve výši ročního poplatku v knihovně předehnali Prahu. Ale pokud to pomůže fondu knihovny, tak mi to nevadí.

hannah2000
hannah2000 20.02.2016 v 11:35

Úroveň knihovníků - nedá mi to a musím přispět se svou troškou do mlýna a zkušeností z naší knihovny. Jako vašnivý čtenář chodím do knihoven od nepaměti a to se nezměnilo ani po přestěhování do městečka, kde žiju teď. No a knihovnu tady v té době měla na starosti důchodkyně. Milá paní s copem, která znala každého a rychle uměla odhadnout, co koho baví číst. Takže každému při příchodu hned nabízela novinky, o kterých si myslela, že by je mohly zaujmout. A věřte či ne, vždy se strefila. Dalo se s ní o knihách, ale nejen o nich, popovídat. Díky ní jsem se dostala ke knížkám, které bych jinak přešla bez povšimnutí. Jenže pak přišlo digitalizování knihoven, do knihovny přijali mladou paní, která uměla s počítačem, ale o knížkách a čtenářích věděla houby. Když jsem se na něco ptala, tak jen začala lovit info na počítači, nebo krčila rameny. A knížky v regálech najednou ztratily řád. Teď už tam moc nechodím a to právě z toho důvodu. Nějak mi vadí šanon v regálu u pultíku s počítačem vzhůru nohama, nebo v oddělení romantiky zařazená kriminálka jen proto, že autor krimi má podobné příjmení jako autorka romantiky z knihy vedle. Jinak u nás se platí poplatek 25,- Kč na čtvrtletí a děti do 15 jsou zadarmiko. Takže poplatek pro čtenáře je více než přijatelný. Aspoň nějaké plus :-(.

Petratra
Petratra 26.02.2016 v 12:53

Článek přesně k tématu. Čtenáře z Brna to možná potěší :)
http://brno.idnes.cz/osobni-knihovnice-v-mahenove-knhovne-dwf-/brno-zpravy.aspx?c=A160224_2227887_brno-zpravy_tr

qwill
qwill 26.02.2016 v 14:06

zrovna jsem našel také zajímavý článek,
http://www.novinky.cz/veda-skoly/396009-nechte-deti-cist-co-je-bavi-radi-spolecnost-scio.html

tester
tester 26.01.2017 v 03:19

Tak se mně zdá ten SKIP pěkný moloch..... Veřejná knihovna musí být institucionálním členem SKIP ČR.... http://skipcr.cz/co-je-skip

Twinny
Twinny 07.02.2018 v 15:22

Chodím do knihovny. Knihy jsou drahé a já jsem chudý student. Přijde mi zbytečné dát kolem 250,- za knihu, kterou si přečtu jednou. Pár takových knih mám.
Zatímco v knihovně dám na rok 100,- a můžu si půjčit 30 knih měsíčně. Potom mě ta stovka nemrzí, naopak. Dává mi to možnost přečíst hodně knih, aniž bych je musela vlastnit. A pokud vím, že tu knihu z knihovny musím nutně mít u sebe, tak si jí koupím (resp. přeju jako dárek).



Vložit příspěvek