12) Kniha od začínajícího autora


Charming
Charming 06.12.2022 v 14:15

Nevím jestli Znamenitá mrtvola - Agustina Bazterrica, ale myslím, ze ano

InaPražáková
InaPražáková 06.12.2022 v 17:48

Co pro vás splňuje definici začínajícího autora? Když jsem poprvé četla zadání, říkala jsem si: jasně, jakákoliv kniha, kterou napsal autor v té době začínající, první, druhá vydaná publikace. Pak to někdo v diskuzi vzal primárně podle autora - aktuálně začínající spisovatel a jeho kniha. To znamená novinka nejvýš pár let stará.
Přidržím se svého výkladu, ale zajímalo by mě, co si pod tím kdo představuje.

Charming
Charming 06.12.2022 v 17:54

Já aktuálně začínajícího spisovatele

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.12.2022 v 18:03

InaPražáková: já to chápu jako aktuálně začínající. Takže vezmu autorovu druhou knihu, u nás 2016. Na jaře mu vyjde třetí (snad po přesouvání už jo) a ta je taky do víc bodíčků. Víc knih mu nevyšlo ani ve světě. A sice byla jeho první kniha hned pecka, stále je pro mě začínající autor :)

Ale čekám, že tohle bude bod, kde se bude těžko hledat inspirace žebříčku, protože to každý může vzít jinak. Aktuálně začínající nebo kniha z doby, kdy začínal. Název bodu moje svědomí ale vede pouze jedním směrem...moje, bacha na to, moje, cizí, ať si jde kam chce :D

A to nepočítám, pokud autor vydal v zahraničí třeba 20 knih, u nás mu konečně slavnostně vyšla jeho první...je to začínající autor? Prostě bod, kde se sejde hodně směrů ;)

Text příspěvku byl upraven 06.12.22 v 18:16

InaPražáková
InaPražáková 06.12.2022 v 18:24

Lenka.Vílka: Ta třetí možnost už je evidentně obezlička. Ale i tak: Kolik knih se bere jako "pro začátek"? Jedna, dvě, tři? A jak aktuální musí být prvotina, dva roky, pět let, deset let? Třeba druhá kniha z r. 2016, to mi nepřijde moc nové. A vůbec Vám nekritizuju výběr, jen mi to přijde zas jednou jako téma, které nemělo být úplně volné, ale vejde se pod něj leccos.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.12.2022 v 18:30

InaPražáková: to byla nadsázka, ta trojka. Ale co si budem. Já tady četla už takových věcí!

Já to neberu jako kritiku. Jenom na tom lze hodně vidět, jak je to téma volné a pokaždé jinak uchopitelné...a naprostý souhlas. Možná je to až moc volné a možná až moc zbytečně....

Text příspěvku byl upraven 06.12.22 v 18:30


dee7
strana1-100
strana1-100 07.12.2022 v 10:03

Helena Žáková: Kdo zastaví déšť
https://www.databazeknih.cz/knihy/kdo-zastavi-dest-448774

Aya81
Aya81 07.12.2022 v 10:17

Tak já mám v plánu tuto
https://www.databazeknih.cz/knihy/prizraky-noci-477550

První (a zatím jediná) autorčina kniha z roku 2021 - podle mne splňuje dokonale ve všech ohledech. Hledisko časové (2021 je nedávno), hledisko počtu knih...

czermy
czermy 07.12.2022 v 11:35

Lukáš Boček - Zahrada mrtvých duší. Splňuje i štítek tajemství!

cotaholkacte
cotaholkacte 08.12.2022 v 07:23

Já sem pravděpodobně zařadím Toma Feltona, S kouzelnickou hůlkou..
Případně ještě Martin Rousek, některá jeho kniha.

Text příspěvku byl upraven 08.12.22 v 07:24

LadyCharlene
LadyCharlene 08.12.2022 v 08:37

To je otázka, začínajícího autora beru jako někoho, kdo do budoucna bude nadále psát. Takže úplně první knížku bych nebrala, protože nevíme, jestli to nebylo jen přičuchnutí ke spisovatelskému řemeslu. Bude to oříšek, ale věřím, že během roku na něco narazím. :)

Gabča67
Gabča67 08.12.2022 v 09:29

LadyCharlene: naprosto souhlasím. Sama nevím jak tohle téma pochopit a uchopit. To, že někdo napíše první knížku nutně neznamená, že je ,,začínající" autor. Ta kniha může být jeho první a zároveň poslední. A pak se stane ze začínajícího autora rázem autor končící :).

Aya81
Aya81 08.12.2022 v 09:49

To bych si dovolila nesouhlasit - autor je autor, ať má jednu knihu nebo víc. Takže každý autor, který napíše svou první knihu, začíná. To, že třeba vzápětí skončí, se s tím nijak nevylučuje. Rozhodně mi to přijde více splňující zadání, než 3. kniha autora, který tu první napsal třeba 6 let zpět - konec konců, i tato kniha může být autorova poslední. A vlastně i 1. kniha tohoto autora je k zamyšlení - po 6 letech a třech knihách jde stále o začínajícího autora?
Jelikož ale nemáme žádnou definici, které bychom se mohli (nebo měli) držet, bude tady asi výklad na každém čtenáři ;)
Ale chápu, asi nejvšeobecněji přijatelný by asi byl autor, který píše svoji 2.-3. knihu, přitom první vydal např. rok zpět... Tak to bychom se mohli shodnout např. na https://www.databazeknih.cz/knihy/laura-linhartova-a-adam-benes-vesnice-487633 - autorka Kristýna Trpková (1. kniha 2021, tato druhá 2022, pro rok 2023 je v plánu kniha 3.)
Nicméně pro mne Ševčíková začínající autor je a klidně si to odargumentuju :D

izinkaVENDULKA
izinkaVENDULKA 08.12.2022 v 09:55

Tak tady si dám Znamenitá mrtvola - Agustina Bazterrica, která si troufnu říct že téma splnuje

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 08.12.2022 v 10:06

Asi na poslední teorii něco bude, přesto... Přeci jen, je hodně autorů, kteří své knihy píšou dlouho, mají i jiné věci, tak nepospíchají a prostě nám naservírují jednu knihu za pět let. A je na druhou stranu spousta autorů, kteří píšou nenáročnou literaturu, která je přečtená za dvě hoďky, takže potřebují na trh dodávat jednu knihu ročně, nejlépe dvě, protože to mají stejně za týden spíchnutý. Jednomu vyjdou za deset let psaní tři knihy, někdo na ty tři knihy nemá ani dva roky. Přesto oba nebrat jako začínající autory? Za mě nefér. Povnávání kvality a kvantity...

Podle mě si tady každý může vybrat, co chce. Jakou cestou se vydá. A nic z toho nebude špatně :)

Text příspěvku byl upraven 08.12.22 v 10:12

Gabča67
Gabča67 08.12.2022 v 10:28

Lenka.Vílka: ano, máte pravdu. Co čtenář, to názor. Nesmíme se brát tak vážně. Je to prostě hodně volné téma, jak jste uvedla v jiném příspěvku a je potřeba k tomu tak přistupovat :) Všem přeji hodně štěstí s výběrem.

Aya81
Aya81 08.12.2022 v 12:21

Podle mne je důležité splnit téma tak, jak jej pochopím, a tomuto pochopení vnitřně věřím. Když lze pochopit různými způsoby, nebo když tam hraje roli jakákoli subjektivita, pak může být u každého uchopeno trochu jinak. Takové to "každý máme svou pravdu". A tak je to za mne správné. Špatně by bylo, pokud si téma sama "přiohnu" a přitom v hloubi duše vím, že jsem ho tím PRO SEBE nesplnila.
Ne, nebereme to příliš vážně, mě osobně třeba baví tahle argumentační hra bez toho, že bych nechtěla respektovat cizí názor nebo potřebovala někoho přesvědčit o tom svém :)
Taky přeju všem, ať si vyberou hlavně knihu, která se jim bude líbit ;)

Akimbo
podko_lenka
podko_lenka 10.12.2022 v 19:33

Štěpán Javůrek, ještě mi zbývají Chaloupky

Kamcatak
Kamcatak 15.12.2022 v 21:31

Já se třeba těším, že si vyberu nějakou prvotinu vydanou max. v posledních 3 letech, nehledě na to, zda mezitím autor něco dalšího napsal nebo se chystá. Většina knih a autorů, které čtu, jsou buď už otestované mnohými čtenáři nebo i mnou samotnou, dám tedy šanci tentokrát někomu, koho vůbec neznám. :) Souhlasím ale, že interpretací zadání může být mnoho ;)

Hrdlička1
Hrdlička1 15.12.2022 v 22:30

Já, poutník. Autor je sice scénárista, ale tohle je jeho první kniha. Tak si říkám, že s dráhou spisovatele začínal. https://www.databazeknih.cz/knihy/ja-poutnik-219728

Text příspěvku byl upraven 30.12.22 v 19:01

izinkaVENDULKA
izinkaVENDULKA 16.12.2022 v 09:20

Hrdlička1: prvnotina u nás přeložena, ale jinak už píše 3. knihu a 2 má vydané

akrim13
akrim13 18.12.2022 v 15:01

Bílý pramen - Klára Teršová

cameronova
cameronova 18.12.2022 v 19:36

Inspiraci lze hledat i zde: https://pointa.cz/

Text příspěvku byl upraven 18.12.22 v 19:36



Vložit příspěvek