Kdo zastaví déšť

Drahá auta, luxusní hotely, francouzské oblečení a restaurace plné celebrit. Takový byl Kypr na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Stal se domovem Řeků, Turků, ale také bohatých Britů a příslušníků britské armády. Zdá se, že na ostrově bohyně Afrodity panuje věčný klid. Dokonce i proslu­něné kyperské dny, které prožívá zlatá mládež, však mají být zmařeny tureckou okupací. V době, kdy je svět rozdělen na dvě poloviny, se hlavní hrdinka Ema musí rozhodnout, kterým směrem se v životě vydá. „Kdo zastaví déšť“ je cesta. Cesta do prostředí britské smetánky, do doby, kdy hudbě vládli Beatles a Rolling Stones, doby, kdy dopisy byly jediným prostředkem jak překonat léta odloučení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448774/kdo-zastavi-dest-fI6-448774.jpg 4.523

Kniha Kdo zastaví déšť

IvikaS

Četlo se to dobře a mám chuť podívat se na Kypr ale hlavní hrdinka byla naprosto šílená, protivná a povrchní fuchtle co šlapala po štěstí všem včetně sebe. To není kritika knihy, není nutné se s klíčovou postavou ztotožnovat, stačí, když je uvěřitelná a to Ema je.

Jezour90

A proč to, prosim vás, ještě nikdo nezfilmoval? Nechcete knihu poslat rovnou Jamesovi Cameronovi nebo Spielbergovi? V kině (i u samotný knížky) by slzu uronil i Chuck Norris, kdyby věděl, že to není jen holčičí chuťovka, ale docela slušnej biják.

U nás ať to radši nezkoušejí, protože z chudáka Emy by ještě udělali Wilhelmovou a z chudáka Jamese zase Trojana, přičemž soundrack by museli nazpívat Chinaski. To prostě nechceš. Bych radši vsadil třeba na Margot Robbie a Rolling Stones by zrecyklovali Angie nebo Ruby Tuesday přímo do soundracku.

CarrieVel

Jsem milovnicí všeho francouzského a u této knihy mě původně zaujala „Bardotka“ na obálce, ačkoliv nejsem úplnou fanynkou ženských románů, klasické romantiky apod. Jak mile jsem byla překvapená, když jsem zjistila, že autorka rozhodně nenapsala „klasickou romantiku“ ani „čistě ženský román“, ale něco víc. Pochopila jsem však, proč musela být na obálce dívka podobná Bardotce.

Prostřednictvím svižného, čtivého a zkrátka opravdu krásného příběhu nám autorka nenuceně předkládá složitou a zajímavou historii Kypru, později dokonce i průběh řeckého převratu a následné turecké okupace a důsledky těchto událostí, které jsou kontrastem k idylické náladě mezi zlatou mládeží. Ale nenechte se zmást zase obráceným způsobem, kniha se hezky čte, popisy historie a politiky jsou šikovně vpravené do poutavého příběhu i do nádherných dopisů.

Spisovatelka nás zavádí kromě Kypru také do snové Anglie 60. a 70. let a konečně na chvíli také do mé milované Francie!!! Což asi z knihy není úplně na první pohled patrné, ale já jsem několik stránek věnovaným Nice, St. Tropez a Saint Paul – kam asi nutně potřebuju jet na dovolenou a potkat Boba – ocenila. Mě jako cestovatelku rozhodně autorka nalákala i na Kypr – zřejmě ho, až to půjde, vyměním pro jednou za Francii :D Doufám, že napíše další román a že to opět bude takový "polocestopis".

petaSk

Čekala jsem vhled do situace na Kypru a na dobu 70. let očima dospívající dívky. Dostala jsem roztahanou young adult romanci. Děj knihy se odehrává převážně v období letních prázdnin, které tráví Ema se svými bohatými prarodiči na Kypru. Zatímco první rok se bojí na vrstevníky i promluvit, jako mávnutím kouzelného proutku se z ní druhé léto stane protivná femme fatale. Bohužel kniha obsahuje spoustu vycpávky, opakující se situace a slabé dialogy. O tamní době ani prostředí jsem se nedozvěděla skoro nic, zato jsem byla seznámena s celou Eminou garderobou a líčením. Knížka je spíše červenou knihovnou než historickým románem.

Knihomolka97
15.12.2020

Ze všeho nejdřív bych chtěla moc poděkovat autorce za zaslání knížky k recenzi. Velice si toho vážím. ❤

Není to žádná romantická sladká jednohubka. Příběh se odehrává v nelehké době - přelom 60. a 70. let (jsou tam ale i části o x let později...nic dalšího nechci prozrazovat :D ).

Hlavní hrdinka Ema to v životě nemá lehké. Byla nucena opustit svou maminku i mladšího brášku a uprchnout z Československa. Nyní žije s prarodiči, otce nemá. Dostane se do společnosti bohatých lidí, kteří ji nechtějí přijmout mezi sebe a neskrývají opovržení. Jak její vrstevníci, tak dospělí. Není šťastná, dokud nepotká britského vojáka Jamese, který slouží na Kypru. Jejich vztah je od začátku dosti komplikovaný (teď nedokážu najít to správné slovo), no zkrátka žádná procházka růžovou zahradou. To ani zdaleka. Dlouho, předlouho si k sobě hledají cestu.Těžko se mi píše, abych nic neprozradila! Ale řekněme, že tam nebyl pouze James... Ha a teď mi zaskočilo to slovo: toxický! :D
Jelikož Ema žije v Anglii a s prarodiči jezdí na Kypr pouze na léto, přes rok si s Jamesem vyměňují alespoň dopisy. Mimochodem se mi právě moc líbily části, které byly psané pouze formou dopisů. :)

V příběhu samozřejmě nejde jen o romantiku, ale také o politickou situaci ve světě - zvlášť na zmiňovaném Kypru. O něm jsem něco málo věděla, protože jsem tam byla na dovolené.

Určitě stojí za zmínku i antická mytologie, která se v příběhu objevuje a dodává takové zvláštní kouzlo. ❤
Jak nemám ráda popisy, tak tady bylo prostředí tak krásně popsané, že jsem měla pocit, jako bych tam byla. Anglie, Francie, Kypr. Četlo se to fakt strašně dobře, těžko jsem se odtrhávala.

O hudbě ani nemluvím, odmalička miluju ,,Beatlesáky", takže jsem si ke čtení pouštěla jejich písničky. :D

Jediné, co se mi nelíbilo, bylo občasné chování Emy. Jo, někdy mě dost štvala a nechápala jsem ji. Zároveň se mi ale její vzpurná a bouřlivá povaha líbila. Ani James nebyl svatý, nene...
Upřímně jsem konec musela chvilku prodýchávat...co ještě vyšlo najevo a co se ještě stalo... no mazec!

Každopádně knížku doporučuju všemi deseti! :)

kamipapaja
06.10.2020

Tento příběh je originální v mnoha různých pohledech - je to využití skvělé dobové hudby, kvůli které jsem si knihu úplně původně koupila, je to dále neuvěřitelně skvělý nápad zahrnout děj do historie Kypru na přelomu 60. a 70. let (něco takového tady doopravdy, ale doopravdy ještě nebylo, naprosto nic jsem o tom nevěděla a nechápu, jak mě to mohlo minout - něco tak ohromně zajímavého a přitom se to stalo poměrně nedávno, já prostě miluju příběhy buďto podle skutečných událostí, nebo alespoň využívající pozadí skutečných událostí), je to proložení děje dopisy, které jsou ohromně upřímné a krásné (to jsou ty nejdojemnější části příběhu)... Největší originalita příběhu je ale pro mě především v uvěřitelnosti. Ema není dokonalá, Ema naopak dělá chyby a chová se lidsky, své chyby si uvědomuje a vzhledem k tomu, že to nemá jednoduché - je mladičká, žije vlastně u úplně cizích lidí, má za sebou víc než ostatní vrstevníci a ti se k ní navíc chovají hrozně, opustila maminku a postiženého bratříčka, prožila peklo se svým otčímem a je pořád sama. Ona to na svůj věk zvládá vlastně dobře a její chyby bychom měli přijmout. Fandila jsem jí, protože člověk přece má protichůdné pocity celý život. A pak přichází James a staví jí před nelehké rozhodnutí. Má ho ráda, ale má ráda taky babičku a dědečka, kteří jí zachránili a na které si konečně začíná zvykat, a navíc je strašně mladá, trochu má ráda i Tima Walshe a kamarádku Angie a líbí se jí v jejich světě, protože konečně někam patří. Myslím, že právě proto se její vyprávění tak dobře čte a proto je také kniha tak napínavá a přečtete ji za chvíli, přestože je obsáhlá. Mnoho hrdinek nám v knihách i filmech lže. Jsou nám také podsouvány lži o těch, do kterých se hrdinky zamilují. Ema nám říká, jak to je. I postava Jamese působí uvěřitelně, protože ani on není dokonalý a přesto ho milujete. (Chvílemi jsem si myslela, že mi snad James zaklepe na dveře a odvede si mě :D ) Někdo se toho může zaleknout, ale kdo je vlastně tak odvážný, aby si nemaloval, že je všechno jen černé nebo bílé? Ema takto odvážná je. Plynou kolem ní významné historické události - okupace Československa, vietnamská válka, Nixon a mnoho dalších (často je zmiňuje ve svých dopisech, to je super), a nakonec i turecká okupace Kypru, která ji zasáhne snad nejvíc. A ona nám mezi tím vším předkládá opravdický pohled na lásku. Miluje Jamese, ale je pro ní těžké odejít za ním do další země, opustit další domov, zklamat babičku a dědečka. Jednu už opustila a zůstala poměrně osamělá. Doporučuji všem, kteří si nechtějí lhát do kapsy a zároveň ví, co je skutečná láska - taková, co vydrží desítky let. Příběh je prostě plný zvratů, které jsou ale uvěřitelné a přirozené a které neočekáváte, to dělá knihu napínavou a zajímavou.

marciana
03.10.2020

Byť mi kniha dala malinko svojí rozsáhlostí zabrat, příběh ve mě krásně rezonuje a přemýšlím nad celým jeho obsahem. Původně jsem chtěla dát 4 hvězdičky, ale nečekala jsem že ve mě kniha zanechá takovou stopu. Přemýšlím nyní nad celou situací ohledně Kypru a určitě si dohledám více informací. Ne vždy se mi chování Emy zamlouvalo a nechápala jsem proč dělá to či ono. Ale vzhledem k tomu že jí bylo pouhých 16 let, přišla o nejbližší rodinu a ocitla se najednou v jiném světě, se to dá chápat. Hledala se a vlastně si užívala nově nabyté svobody. Co se týče Afrodity a ostatních bohů, moc jsem se v tom nevyznala, ale to je čistě asi moje osobní neznalost tématu. Jinak Jamese jsem si úplně zamilovala.

SPOILERY: Bylo mi moc líto, že se Ema a James nedokázali nikdy setkat aniž by se nejdříve nepohádali. Opravdu jsem toužila po jejich romantickém setkání bez výčitek a hádek. Dále mi bylo těžko z toho, jak se k ní ostatní z party chovali, nechápu, že s nimi mohla fungovat.

Knihu doporučuji, dozvíte se něco o Kypru a dostanete se do luxusní společnosti ve které se jedna mladá dívka snaží najít své štěstí.

slavka0685
29.09.2020

Dostal sa ku mne príbeh, ktorý si ma úplne získal. Aj keď kniha je dosť veľká a hrubá, vôbec mi to nevadilo. Čítala sa veľmi príjemne a rýchlo. Príbeh je zaujímavo popretkávaný s gréckou mytológiou čo sa mi veľmi páčilo. Cyprus v podaní autorky bol krásne opisaný a niektoré mesta, ktoré boli v príbehu spomenuté som si vyhľadala na internete. Príbeh bol písaný z pohľadu hlavnej hrdinky Emy, ktorú som si mimochodom veľmi neobľubila a miestami som na ňu mala riadne nervy za jej správanie. Postavu Jamesa som si obľubila trošku viac, ale tiež mi niekedy miestami vedel zdvihnut tlak. Príjemným obohatením príbehu boli listy, ktoré si hlavne postavy posielali, nakoľko sa dej odohráva na prekome 60 a 70 rokoch. Záver knihy bol krásne napísaný aj keď moja veľka zvedavosť by chcela ešte vedieť ako to so životom postáv vyzera ďalej (snaď sa raz dočkáme voľného pokračovania). Príbeh odporúčam každému kto si chce prečítať trošku iný príbeh ako klasické romány (t.j. zamilujú sa, vyskytne sa problém, ktorý prekonajú a nakoniec žijú spolu šťastne až do konca života). Na ďalsiu tvorbu tejto talentovanej autorky som zvedavá a teším sa až sa ku mne dostane.