Robinson Crusoe diskuze

Robinson Crusoe https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30789/bmid_robinson-crusoe-YWM-30789.jpg 4 2073 212

Známá kniha anglického spisovatele o námořníkovi z Yorku, který ztroskotá na pustém ostrově a po dlouhá léta zde musí bojovat o základní potřeby svým důvtipem a s pomocí věrného přítele, domorodce Pátka. Těžko bychom hledali čtenáře, který by neznal už od dětských let – většinou ovšem v úpravách či převyprávěních – jádro tohoto klasického díla anglické prózy. A kolik nejrůznějších robinsonád se inspirovalo během staletí Defoeovým barvitým líčením, které mu získalo popularitu už r. 1719. Svědčí to nesporně o životném jádru „zvláštních podivných dobrodružství“ námořníka z Yorku, který je typickým představitelem své doby, ale nese v sobě i pevné optimistické přesvědčení přesahující jeho éru: o lidské zvídavosti, nezdolnosti, odvaze. Nové vydání předkládá čtenáři však nejen známý nezkrácený text prvního dílu o Robinsonových cestách a zážitcích, ale i méně známé pokračování o „dalších dobrodružstvích“ tohoto Defoeova hrdiny. Sledujeme tedy nejprve osud trosečníka, který na opuštěném ostrově v Atlantském oceánu prožije téměř třicet let a svou vynalézavostí a dovedností svých rukou uhájí jak holou existenci, tak si dokáže zpříjemnit prostředí kolem sebe a obstojí ve zkoušce „rozumem obdařené bytosti“ – i odvážně čelí divochům, kteří na jeho ostrov zajíždějí ke kanibalským hodům. Návratem z ostrova však Robinsonovy pohnuté osudy nekončí. Neklidná krev ho žene na nové cesty, do nového podnikání. Spolu se svým věrným domorodým sluhou Pátkem podniká nejprve cestu po západní Evropě a pak se znovu vydá na moře, do Západní Indie. Zavítá na svůj ostrov či kolonii, až nakonec svá putování uzavře návratem po souši přes Čínu, Mongolsko, Sibiř, Rusko. Do vlasti se vrací po mnoha letech jako stařec. Díky své podnikavosti a neohroženosti zbohatl a s uspokojením přehlíží své úspěchy. Robinsonovy cesty, postřehy i úvahy představují neobyčejně zajímavou charakteristiku doby, její podnikavosti i etiky. Jako jedinečný dokument i svébytné umělecké dílo zaujme i po více než dvě stě padesáti letech od svého vzniku, a dnešního čtenáře navíc ještě pro krásné nové ilustrace Adolfa Borna.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Odeon
Originální název:

Robinson Crusoe , 1719


více info...

Diskuze o knize (7)

Přidat komentář

Kozel
06.11.2019 4 z 5

Naias: děkuji, koukal jsem, že s Robinsonem je to osekání docela problém. Před nějakou dobou jsem v antikvariátu sesbíral vydání, které se vyjevilo jako převyprávění. A tak jsem pořídil toto vydání z roku 1946 dle úsudku, že staré překlady jsou většinou přesnější a nevynechávají. Chápu tedy, že tentokrát jsem se zmýlil. Až si počtu toto vydání budu tedy muset sehnat jiné vydání=o)

Naias
06.11.2019

Kozel, tie vážne úvahy, to je tretí diel. Vydanie Odeonu 1986 obsahuje dva diely. Ešte existuje tretí diel, ten, pokiaľ viem, preložený nebol, ale úryvky z neho sú v knihe Robinson Crusoe: Mýtus a skutečnost od Bohuslava Hlinku. Inak, preklad Quida Paličku je hodne osekaný, veľa textu oproti prekladu Vyskočila a Vodičky chýba.


Kozel
06.11.2019 4 z 5

Díky. Vidím navíc, že ve fóru se objevil sběratel Robinsona. Zkusím se ho optat. Díky=o)

Mirka2778
06.11.2019 3 z 5

Vydání z roku 1943? Usuzuji jen podle podstatně vyššího uváděného počtu stran. Pro zajímavost, Robinsona jsme před rokem probírali v čitatelském fóru. https://www.databazeknih.cz/diskuze/o-knihach-7/citatelske-forum-4239/str-5

Kozel
05.11.2019 4 z 5

Zdravím. Mám před sebou vydání z roku 1946, kde se v předmluvě píše, že v překladu byl vynechán druhý díl nazvaný "Vážné úvahy o životě Robinsona Crusoe". Neví někdo, zda v češtině existuje vydání, kde je i tento díl?

Naias
20.09.2018

Všimli ste si, že Piatok sa mal správne volať Sobota? Totiž keď bol Robinson chorý, vypadol mu z kalendára celý jeden deň, čo zistil až po rokoch. Prísť na to samozrejme mohol, až keď sa stretol s Európanmi, dlho po tom, čo zachránil Piatka. Takže v deň, keď mu zachránil život, bola v skutočnosti sobota!

Orange8knihomol
13.02.2018 4 z 5

Dobře, možná to bylo v 5. třídě. Ale to je přeci jedno!