koupit knihy

Charles Bukowski

americká, 1920 - 1994

Nahrávám...

Přidat citát

Citáty (93)

Intelektuál je člověk, který vyjadřuje prosté věci složitým způsobem; umělec je člověk vyjadřující složité věci jednoduše.


Já mám k penězům větší úctu. Většinu života jsem jich měl hrozně málo. Vím, co je to lavička v parku. Vím, co je klepání domácího. Na penězích je špatný jen to, že jich máte buď moc, nebo málo. - Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení


Jak má chlap vědět, co dělat? Dospěl jsem k tomu, že v zásadě je lepší počkat, pokud k dotyčné osobě něco cítíte. Pokud ji nesnášíte hned na začátku, je lepší ji okamžitě ošukat; pokud ne, je lepší počkat a ošukat ji a začít ji nesnášet až později.


Jednou z chyb demokracie je to, že všeobecné volební právo nám zaručuje obecného vůdce, který nás povede k všeobecné, otupělé předpověditelnosti.


Jenže je prostě fakt, že ze světa vyšilujem všichni, jak chlapi, tak ženský, dokonce i svatí jsou šílený, nikdo tomu neujde. ále seru na to. podle mých propočtů jsem měl pouhý dva a půl tisíce kund, ale zato jsem viděl dvanáct a půl tisíce dostihů, a moje jediná rada do života zní: kupte si vodovky a malujte.


Jsem spisovatel. Zajímám se spíš o všeobecný lidství než o nějakou konkrétní kundu.


Jsem v jistým smyslu nemocnej. Odmítám vidět realitu. Ale kdo ji chce vidět? - Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení


Každá ženská je jiná. V podstatě jsou kombinací toho nejlepšího a toho nejhoršího - kouzelnýho i příšernýho. Stejně jsem ale šťastnej, že existujou.


Kdo vynalezl eskalátor? Pohyblivý schody. Docela šílenej nápad. Lidi jezdí sem a tam po eskalátorech, nahoru a dolu výtahama, potom si sednou do auta a u garáže mají dveře, který se otevírají zmáčknutím tlačítka. A pak chodí do posilovny, aby vypotili trochu přebytečného tuku. Za 4000 let nebudeme mít žádný nohy, budeme se šoupat po prdeli nebo se budeme kutálet jako sudy. Každý zvíře ničí samo sebe. Dinosauři vyhynuli, protože všechno sežrali a museli žrát jeden druhýho, až nakonec zbyl jen jeden, a ten umřel hladem." (Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení)


Když chcete zachránit svět, musíte zachraňovat lidi po jednom, cokoliv jiného je buď romantickej úlet, anebo politika.


Když láska stane se příkazem, nenávist může se stát potěšením.


Když se se spisovatelem setkáš, není to moc dobrá zkušenost. Obvykle, když zrovna neskládají báseň, jsou to spíš zlé, vystrašené a nepřátelské veverky. Mnohem raději si povykládám s instalatérém nad sklenicí piva než s básníkem. Instalatérovi něco povíte a on vám odpoví. Básník nebo tvůrčí osobnost si obvykle melou svou. Něco se mi na nich nelíbí. K čertu, asi jsem úplně stejný, ale nevšímám si toho tolik, jako když to vidím na druhých.


Když se stane něco špatného, pijete, abyste na to zapomněli; když se přihodí něco dobrého, pijete, abyste to oslavili; a když se nestane nic, pijete, aby se něco stalo.


Když vám toho z duše moc nezbývá a víte to, pořád ještě nějakou duši máte.


Když zvážíš všechny možnosti, zvážil jsi jich až moc. - Další zápisky starého prasáka


Kristebože, všude byly nějaký ženský a víc než polovina z nich vypadala dobře na šoustačku, ale nic se s tím nedalo dělat - můžete se na ně jen dívat. Kdo kdy vynalezl tak hnusnej podvod?


Láska je dobrá pro ty, co jsou schopni zvládnout to psychický přetížení. Je to jako když se snažíš přenýst plnou popelnici na zádech přes valící se řeku chcanek..


Láska je druh předsudku. Máš ráda to, co potřebuješ, z čeho máš dobrej pocit, co je vhodný. Jak můžeš říct, že miluješ jednoho člověka, když jsou na světě tisíce lidí, který bys milovala víc, kdybys je někdy potkala? Jenomže je nikdy nepotkáš.Jasně. Proto děláme to, co je v našich silách...


Láska? To je něco jako...znáte tu ranní mlhu, když se probudíte než výjde slunce? Trvá jen chvilku a pak se vypaří. Láska je prostě mlha, která se vypaří s prvním zábleskem reality.


Lidé jsou obyčejně mnohem lepší v dopisech než ve skutečnosti. V tomto ohledu se velice podobají básníkům.


Lidi vůbec nemají smysl pro humor, proč se všichni berou tak zkurveně vážně.


Lidstvo má přehnaný představy o všem: o svejch hrdinech, o svejch nepřátelích i o svý důležitosti.


Mám dost svý vlastní zábavy. Lidi mě vyprázdňují. Musím odejít, abych se naplnil. Vím, co je pro mě nejlepší: sedět tu, kouřit laciný, balený cigarety a pozorovat slova na monitoru. Jen málokdy potkáte zajímavýho člověka. Je to šokující. Dělá to ze mě mrzouta. - Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení


Marx jsou akorát tanky valící se přes Prahu.


Mít doma hromadu koček je fajn. Když je ti bídně, tak se prostě koukneš na kočky a hned je ti líp, protože kočky ví, že všecko je tak, jak to je. Není proč se vzrušovat. Kočky prostě ví. Jsou to zachránkyně lidskejch životů. Čím víc koček máš, tím dýl žiješ. Když máš sto koček, budeš žít desetkrát dýl, než kdybys jich měl deset. Jednou se na to přijde a pak budou mít lidi doma tisíce koček a budou žít věčně. Je to vážně legrační.


Musel jsem se tu plácat a čekat, až přijde konec. Byla to těžká práce. Byla to ta nejtěžší představitelná práce...Škvár


Na večírcích nic špatnýho není. Jde jenom o to, aby se lidi uvolnili a užili si to! Ty máš v hlavě úplně zcestnej pocit. Myslíš si, že zábava vede k šukání! Ježíši Kriste, lidi jsou slušní! Ty se jenom neumíš bavit!


Najdi to, co miluješ a nech, ať tě to zabije.


Najdi to, co miluješ, a nech, ať tě to zabije.


napadlo vás někdy, že lsd a barevná televize přišly na trh přibližně ve stejnou dobu? přichází tak exploze zkoumání barevného světa a co my děláme? jedno stavíme mimo zákon a to druhý kurvíme. (MIZERNEJ TRIP)


2