Amélie Nothomb citáty

belgická, 1966

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (13)

Ale opravdová krása má člověka nechat trošičku neuspokojeného: musí duši ponechat část její touhy. (Milostní sabotáž)


Až do seznámení s Kristou byla jednou z velkých radostí mého dívčího života četba: ulehla jsem na postel s nějakou knihou a stávala se textem. Když šlo o kvalitní román, změnila jsem se v jeho součást. Když byl průměrný, strávila jsem nicméně skvělé chvíle vychutnáváním toho, co se mi na něm nelíbilo, smála jsem se jeho nevyužitým příležitostem. (Antikrista)


Čína je ako šikovná kurtizána, která poblázni všechny milence a dokáže, že zapomenou na její nesčetné fyzické nedostatky, ačkoli je nijak neskrývá. (Milostní sabotáž)


Lze vzplanout láskou k člověku, k němuž cítíme náklonnost? To je nemyslitelné. Člověk se zamiluje do někoho, koho nesnáší, kdo pro něj představuje neúnosné nebezpečí.


Mám-li milovat, potřebuji být volná. (Ani Eva, ani Adam)


Musíme si to ujasnit. Začneš se rozptylovat nad tím, že mám prsa, pak tě znechutí, že je mám malý, a teď mi přikazuješ, abych je ukazovala. Kdo se v tom mám vyznat? (Antikrista)


Nikdy o sobě nemluvte moc špatně: Uvěřili by vám. (André Mauroise)


Omyl je jako alkohol: člověku rychle dojde, že zašel příliš daleko, ale místo aby byl dost moudrý a přestal a omezil tak škody, jakási zuřivost, jejíž původ s opojením nesouvisí, ho nutí pokračovat. Tato zuřivost, jakkoli to může vypadat podivně, by se mohla nazývat pýchou: pýchou vykřikovat, že navzdory všemu a všem jsme udělali dobře, že jsme pili a že jsme se dopustili chyby. Setrvávat v omylu nebo v pití pak nabývá významu argumentu, rukavice hozená logice: pokračuju v tom, protože mám pravdu, ať si myslí kdo chce co chce. (Milostní sabotáž)


S výjimkou hanebného zločinu nechápu, proč se lidé rozcházejí. Je nepěkné a chybné někomu říkat, že je konec. Nikdy není konec. Dokonce i když na toho druhého přestaneme myslet, jak můžeme pochybovat o jeho přítomnosti v sobě? Bytost, která něco znamenela, má význam stále.


Svoboda se nepočítala na čtvreční metry k dispozici. Svoboda, to znamenalo být konečne ponecháni sami sobě. Dospělí nemohou dětem dát lepší dárek, než na ně zapomenout. (Milostní sabotáž)


Takové znásilnění polichotí. Dokazuje, že je pro vás člověk ochotný přestoupit zákon. (Můj soukromý nepřítel)


Ti, kdo se domnívají, že četba je jakýmsi únikem, jsou na hony od pravdy: číst znamená postavit se tváří v tvář skutečnosti v jejím nejkoncentrovanějším stavu - což je kupodivu méně hrozivé než mít co dělat s její věčně ředěnou podobou.


V tom těle se skrývalo šestnáct let samoty, nenávisti k sobě, nevyjádřitelných obav, navždy neukojených tužeb, zbytečných bolestí, nikam nevedoucích záchvatů vzteku a nevyužité energie. Těla mají tři možnosti krásy: sílu, původ a bohaté vnady. Některým zázračným tělům se podaří spojit všechny tři. To moje nemělo naopak ani jeden z oněch divů. (Antikrista)