Karel Schwarzenberg

česká, 1937, webkoupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

Tahle knížka není pro starýKarel Jan Schwarzenberg: Knížecí životKnížecí knihaKnížecí rozhovoryVzpoury II - Bělohradský, Schwarzenberg, Sidon

Komentáře (6)

Přidat komentář
tyzik.cejka
06.05.2013

možná nevyhrál volby že by mu lidi nerozuměli a že by moh brzo umřít ale mám ho moc rád

kní
10.03.2013

"My jsme byli ještě ta generace, která vyrostla a byla vchována ještě opravdu v duchu pravého vlastenectví, to už dneska sotva existuje - to nebyl nacionalismus - bacha na to! - to bylo vlastenectví - že člověk je povinný sloužit vlasti."

kní
11.02.2013

7.4.1991 - úryvek z rozhovoru Gregora von Rezzoriho, který vedl v televizi ORF poté, co byl kníže Schwarzenberg zvolen v Rakousku časopisem Trend "mužem roku":

Myslíte, že by bylo možné vytvořit opět politický a hospodářský autonomnií prostor bývalé podunajské monarchie?

Ne, ne, to je bezpochyby dnes nemožné. A to ze dvou důvodů: za prvé, kvůli integračním snahám celé Evropy a, za druhé, protože do nešťatných let 1938 a 1939 se proces utváření střední Evropy vyvíjel sice s jistým zpožděním, ale přesto paralelně se západní Evropou, jenže v posledních padesáti letech se tyto světy od sebe vzdálily. Na něco bychom neměli zapomenout - a ta definice bude spousty mých přátel v Evropě šokovat -, a sice že komunismus znamenal nejkonzervativnější mocnost. Konzervativní byl v tom, že chtěl všechno zachovat při starém a nic nechtěl měnit. Oni ani jeden skutečný problém - ať byl hospodářský, ekologický, nebo národní - neřešili. A nyní, když se komunistický systém rozpadl a mrazák roztál, všechno, co tam bylo z lenosti zmraženo, zapáchá.

Lidé, kteří žili na československé straně železné opony, mezi jinými i přesvědčení komunisté, věděli, že žijí ve lži. Nyní přicházejí na Západ a hledají pravdu. Mohou ji najít třeba v Rakousku?

Já si myslím, že ani na Západě neexistuje nějaká univerzální pravda. Ta je vždy jen v transcendentu. Pravda není nikde na této planetě.

A kde pak máme hledat naději?

Řekl bych, že už tady nebude nic nikomu slíbeno. Jedna z mála skutečností, v níž vidím naději pro tuto zemi, spočívá v tom, že Češi jsou velmi skeptičtí. Nevěří žádným velkým frázím, slibům a podobným věcem a dívají se na věci kolem sebe doopravdy střízlivě. Mnohdy jsou až moc skeptičtí. Už nevěří na nějaké dětské zázraky, které by mohly přijít, a vědí, že nejsou v takové příjemné situaci jako Němci z NDR, kteří díky bohatému bratru ze Západu, jenž jim pomůže, se mohou brzy dostat ze všech potíží. Češi naopak vědí, že všechno si budou muset zaplatit sami.
Tato skepse a střízlivost a z toho vyplývající šibeniční humor, který má v této zemi starou tradici, představuje právě ty věci, z nichž čerpám naději. Věřím, že jednoho dne bude dobře, přes všechny dnešní problémy, těžkosti a omyly, kterým se asi ani zde nevyhneme.

Alix
21.01.2013

Souhlasím, Karel Schwarzenberg je osobnost, člověk, který je moudrý, má přehled a dokáže se vždycky chovat s noblesou, která našim politikům tak chybí. A že občas spí? No, když někdo kecá blbosti, proč ne?

elfos
21.01.2013

Tos řekl, Noční letče, skvěle. Mám to úplně stejně, také u mě Karel Schwarzenberg, čím více poznávám jeho názory a myšlenky a vidím jeho vystupování a co z něj vyzařuje, každým dnem roste. Je to vzácné, většinou mě lidi, když je poznám víc, zklamou - tohle je osvěžující změna. A ano, taky se chci dozvědět víc o něm jako o člověku, z jeho knih. Díky moc za info tobě i kní.
Hm, pokud se stane prezidentem, začnu po mnoha letech opět sledovat novoroční projevy. A nejen.

nightlybird
19.01.2013

Skutečnost, že Karel Schwarzenberg kandiduje na prezidenta a proto došlo nevyhnutelně k řadě informací (přesněji dezinformací) o jeho osobě, dovolím si přidat ke komentáři kní ještě pár odkazů, které některé „zaručené zprávy“ uvádějí na pravou míru a které jsou vlastně také jakýmisi komentáři, byť spíš k člověku než jako k autorovi . Za sebe jen podotknu, že jsem K.Š. vnímal jako mediální obraz politika, nic jsem od něj nečetl (to hodlám napravit) a vlastně teprve teď jsem zjistil, že to není obstarožní přiospalý huhňa, ale moudrý distingovaný pán, vládnoucí suchým britským humorem.
Slíbené odkazy :
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-urban.php?itemid=18791
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-urban.php?itemid=18796
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-urban.php?itemid=18802