ZuzanaZ83 ZuzanaZ83 komentáře u knih

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Velmi příjemný a zábavný thriller. Rozsah mě nejprve dost vyděsil, ale kniha se mi četla velmi dobře a svižně. Bývalý voják a současně soukromé očko bez domova má odkrýt pravdu o smrti slavné modelky. Příběh tak čtenáře zavede do prostředí celebrit, tajemství, intrik, peněz a lží. Výborný počin a zdařilý začátek série.

10.11.2021 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Velmi milá kniha, pro mě formou audioknihy v podání autora. Chytrý a slušný humor. U částí souvisejících s Covid dobou - lopata a manželka, nákup rohlíků, jsem se smála nahlas. A to se mi dlouho nestalo.

10.11.2021 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Litevská rodina na počátku 40. let. Máma, táta, patnáctiletá Lina a mladší bratr Jonas. A náhle se táta nevrátí domů a zbytek rodiny absolvuje transport v dobytčáku. Jsou nepřáteli Sovětů a ti musí být odsunuti na Sibiř.
Příběh zachycuje transport, jednání lidí v děsivých podmínkách, lidskost i nelidskost vojáků.
Kniha je velmi čtivá, velmi smutná a chytne za srdce.

06.11.2021 4 z 5

Travič Travič Sharon J. Bolton

Tahle kniha byla za mě rozhodně ještě lepší než první díl. Méně prapodivné duchařiny, více tajemna a rozplétání nitek z Rakváře. Pro mě pořád úplně neuzavřené, ale moc moc dobré.

04.11.2021 4 z 5

Sedm lží Sedm lží Elizabeth Kay

Jedním slovem dlouhé. Na první dobrou strašně moc zajímavý námět o přátelství, které se zvrhne v posedlost. Kniha i zajímavě popisuje prostředí, okolí a okolnosti. Rozuzlení je taky vcelku v pořádku. Postavy jako je novinářka nebo kolegové a matka Jane jsou ale jen tak nějak ploché. Podle mě super kniha, kdyby byla poloviční co do počtu stran. Takhle moc nudy a balastu na pozadí super zajímavé myšlenky.

30.10.2021 2 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Naivní, duchaplné, správňácké. Na druhou stranu jde o čtení 19. století, kde tohle bylo potřeba a odpovídalo to době. Čtenářská výzva splněna a jako vhled nezaujalo, ale ani neurazilo.

29.10.2021 2 z 5

Osvobození Osvobození Imogen Kealey

Velmi zajímavý příběh opravdové ženy a válečné hrdinky. Oceňuji, že se autor (autoři) nepatlá zbytečně v patosu a feminismu. Děj běží svižně. Spojení pěkná kniha v souvislosti s tématikou války je jakýmsi oxymorónem, nicméně pro mě šlo o velmi zajímavý výlet do prostředí války zase z jiného úhlu.
A definitivně doufám, že zvěrstva tohohle typu se k nám už nikdy nedostanou!

28.10.2021 3 z 5

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

Kniha vypráví o životě dvou lidí. Učitele Lelleho, který před třemi roky přišel o dceru, která se beze stopy ztratila. Lelle od té doby jezdí po okolí a hledá ji.
Druhou postavou je Meja, sedmnáctiletá dívka, která se s psychicky nemocnou matkou alkoholičkou odstěhuje k cizímu muži. Meja se seznámí s místním chlapcem a stane se součástí jeho rodiny.
Příběh, myšlenka a konec jsou zajímavé, ale zpracování strašlivě rozvláčné. Upřímně, do strany 150 jsem četla, pak už jen přeskakovala.
Námět super, zpracování za mě ne.

24.10.2021 2 z 5

Volavka Volavka Sharon J. Bolton

Já tuhle autorku prostě miluju! Příběh o Lacey je opět super napínavý, skvěle vystavěný, nejde přestat číst.
Tentokrát se příběh odehrává na pozadí univerzity v Cambridge, kde dochází k příliš mnoha sebevraždám. A Lacey se tam má vydat pozorovat prostředí. Ale to by nebyla Lacey, to by nebyla volavka....

23.10.2021 5 z 5

Pryskyřice Pryskyřice Ane Riel

Thriller, jak ho chápu, to určitě není. Nejde o napínavé čtení, u kterého si koušete nehty a hltáte stránky. Tohle je psycho. Příběh o rodině, která se odřízla od světa. O tom, jak se lidé, v jádru hodní a citliví, vyrovnávají s utajením svých životů. A o tom, jak v tomhle světě žije dítě.
Mrazivé, děsivé, velmi opravdové a citlivé. Určitě doporučuju.

20.10.2021 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Jeden z nejsilnějších příběhů, které jsem za poslední dobu měla možnost prožít. Příběh rodiny zasažené válkou, zároveň popisuje rodinné a společenské vztahy té doby.
Posloucháno a prožito jako audiokniha s velkolepým přednesem Dany Černé. Nádhera na druhou.

18.10.2021 5 z 5

Báječné dny Báječné dny Raphael Montes

Docela psycho mazec. Příběh o muži, který se rozhodne pro Clarice a jde si za tím. Děsivé. V některých pasážích má člověk pocit, že už bude dobře a ono ne. Pro mě napínavé čtení.

17.10.2021 3 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Velmi dobrá kniha o zrádcích a vraždění v dobách dávných. Autor se pochopitelně nevyhýbá ani popisu tortury. Hlavní postavy jsou velmi osobité. V ději jsem se občas lehce ztrácela, ale brzy zase našla.
Kniha spojuje děs a hrůzy v opravdu surovém formátu s vtipem a humorem.
Za mě spokojenost a určitě sáhnu po dalších dílech.

14.10.2021 4 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Příběh o tom, co se stane, když najednou přestane fungovat elektřina. V knize jsou popisovány životy mnoha lidí, organizovaných bývalým plukovníkem a historikem Johnem. Společnost se musí přizpůsobit novým podmínkám, hladu, nemocem i útokům jiných skupin.
Jde o zajímavý postapo román pojatý velmi syrově a naturalisticky. A ano, Amerika z toho prostě dýchá.

11.10.2021 3 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Na tuto knihu jsem narazila vlastně omylem a náhodou. A velká paráda. Luc a Ava jsou super tým se svými plusy i mínusy. Příběh velmi dobře vystavěn se skvělým závěrem. Také série vypadá, že bude skvělá. A rozhodně ji chci přečíst celou.

10.10.2021 5 z 5

Syn vražedkyně Syn vražedkyně Joy Ellis

Mně se příběh sympatického detektivního dua moc líbil. Zajímavá zápletka, bez zbytečné morbidnosti. I přes pozadí vážného tématu je v knize i pro mě velmi osvěžující dávka humoru. Druhý díl si rozhodně chci přečíst.

07.10.2021 4 z 5

Dech Dech Sarah Crossan

Velmi příjemná young adult distopie o společnosti ovládané lidmi majícími moc nad kyslíkem. Kniha vypráví o třech teenagerech a střídavě z jejich pohledu. Quinn je syn prémia, je z nejvyšší vrstvy. Jeho kamarádka Bea naopak patří k těm nejnižším. A krásná Alina, která patří k POTKANům, odboji mimo kapsuli. V příběhu se objevují klasické young adult motivy - láska, smrt, přátelství i naděje. Proč ne? Od toho tahle literatura je. Určitě si chci přečíst i druhý díl.

04.10.2021 3 z 5

Metoda 15/33 Metoda 15/33 Shannon Kirk

Tragédie a utrpení. Příběh na pozadí super rezonujícího tématu obchodu s dětmi. Ale fakt jen na pozadí. Celou dobu je to jen o super skvělé, dokonalé, chladnokrevné a téměř všemi opovrhující hlavní postavě, která dovolí policistům ji zachránit. Když nesouzníte s hlavní postavou, je to vždycky těžké. Ale tohle bylo aspoň pro mě naprosto nemožné.

02.10.2021 odpad!

Marťan Marťan Andy Weir

Kniha narozdíl od filmu je plná technických detailů a postupů, které se zdají někdy nadbytečné, ale dávají smysl. Deníkové záznamy Marka jsou taky plné humoru, nadhledu i vůle žít. Jednoznačně super počin.

29.09.2021 4 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Za mě velmi zdařilá kniha na oddech. Nejde úplně o psychothriller typu "nejde odložit", ale zápletka a pointa mají něco do sebe.

25.09.2021 3 z 5