Dech

Nic pro nás není tak přirozené jako dýchání. Představte si ale svět, ve kterém si jen privilegovaní mohou koupit dostatek kyslíku k tomu, aby mohli tančit či si zahrát obyčejný fotbal. Svět, kde chudí jen stěží zaplatí účet za vzduch nezbytný k životu. Svět, v němž po netušené katastrofě přežívá zbytek obyvatel v hermeticky uzavřených městech s vlastní atmosférou. Pustou planetu Zemi, kde nejvzácnějším rostlinným druhem je obyčejný strom. Právě v takovém světě žije Alina, Bea, Quinn a jejich přátelé. Od ostatních mladých lidí se liší svou přemýšlivostí a odvahou něco ve svém okolí změnit. Odvahou nadechnout se jinak než druzí – svobodně. Dystopický román mladé irsko-americké autorky plný dobrodružství, při němž se doslova tají dech. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/15_/153101/dech-dech.jpg 4421

Dech (1.)

Breathe (2012)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Baronet

Beky

Ojedinělé téma, které stojí za přečtení. Zprvu jsem byla trochu zmatená, ale jakmile jsem se dovtípila ...

lily_maleckova

Kniha se mi líbila, ale podle anotace jsem čekala víc, proto dávám "pouhé" tři hvězdy :)

Lena91

Již z anotace na mě námět knihy doslova křičel: "přečti si mě". Nápad skvělý, postapokalyptické příběhy zbožňuju a nedostatek kyslíku ve světe je vcelku neotřepaný motiv, zatímco všude jinde se opakuje námět s elektřinou. Ačkoliv je to spíš zaměřené na mladší čtenáře, kniha má určitě na to zaujmout i starší čtenáře a vtáhnout je do děje. Za zpestření považuji střídaní dějových linek a perspektiv pohledu.

Gity

Dějová linka knihy a nápad autorky na rozdělení popisu děje z pohledu jednotlivých postav - v tom jsem viděla veliký potenciál. Bohužel byl ale totálně utopen v nepodařeném ztvárnění. Kapitoly byly psané úplně stejně - neexistoval ani náznak odlišného myšlení jednotlivých hrdinů. Styl psaní byl obyčejný, nic na něm nebylo přitažlivého, čtivého ani zajímavého, dialogy byly otřesné. V tom bych ovšem nechtěla křivdit autorce, hlavní vinu na tom klidně může mít ten, kdo knihu překládal z originálu. Ach jo, taková škoda. Podruhé už knížku číst určitě nebudu. Druhému dílu šanci dám a budu doufat v posun správným směrem.

Archa

Nápad je suprový. Dávám nižší hodnocení, vadí mi totiž neustálá romantinka pro mladistvé. I přesto nápad dobrý a uvidím jaké bude pokračování.

BadAngel

Kniha byla skvělá velmi doporučuju, skvělá atmosféra a příběh velmi poutavý :)

michelle06016
31.10.2016

Tahle knížka mě upoutala už od první kapitoly ☺ postavy byly úžasně ztvárněné a propracované stejně jako samotný děj. Ten nápad budoucího světa bez kyslíku nebyl sice nový, ale tak či tak absolutně úžasný

Liana
26.10.2016

Supeer. Pútavé od začiatku až do konca. Skvelý námet, pekne spracovaný. Teším sa na pokračovanie.

Lucie51
11.10.2016

Literární prvotina autorky Sarah Crossan na mě udělala obrovský dojem. Strašně se mi líbil dystopický postapokalyptický svět, který ve své knize vytvořila. Nemůžu se dočkat, až začnu číst druhý díl, který je zároveň i závěrem této malé série. Co mě na knize nejvíce zaujalo, byl rozhodně její námět a ústřední téma světu po katastrofě, při níž z atmosféry zmizí kyslík a lidé jsou odkázáni na život ve skleněné kapsuli, která by mohla mnohým připomínat vězení. Kapsule mají vlastní atmosféru s uměle vytvořeným kyslíkem. Dech je kniha o cestě dvou mladých lidí za poznáním, za odhalením pravdy. Na jejich cestě mimo kapsuli je doprovází někdo, kdo tu pravdu zná. Postupem času se k nim přidá ještě další člen, do kterého byste to nejspíše na začátku neřekli... mrzel mě pouze smutný závěr, doufám, že druhý díl bude již poněkud optimističtější.

Jacinda
04.09.2016

U této knihy mě vyloženě zaujala obálka. Tím to ovšem končí. Velmi zajímý námět utonul v bohapusté nicotě...sama píšu příběh z pohledu více osob, proto se na podobné styly dívám stejně kriticky. A zde bohužel musím říct, že ačkoli se střídal pohled tří postav, vůbec jsem mezi nimi necítila rozdíl. At mluví kdo chce, je to furt jedno a to samé, jen se mění jména. Plochost, bezduchost a prázdnota se vine celou knihou. A opět mám problém - odboj vede parta šestnáctiletých dětí. Příběh má hromadu nelogičností a také trhlin v chování postav. Nepomůže mu ani, že až do konce mi byl osud postav lhostejný a když už, tak to rozhodně není hlavní trio, ale Silas, Maude a pak Dorian (a to jen proto, že Dorian se jmenuje můj oblíbenec v Dragon Age 3). Pokračování mám, ale přečtu ho asi jen proto, abych měla odškrnuto.

lenule_k
01.09.2016

Originální nápad, který by si zasloužil lepší zpracování. Hlavní hrdinové jsou každý svým způsobem nesympatičtí, děj je předvídatelný a tak čtenář čeká, kdy už se stane to, co celou dobu očekává a posune se to někam, kde to bude zajímavé, čehož se stejně nedočká. Druhý díl si přečtu, ale jen proto že už ho mám stejně koupený.

vendy.b.
14.08.2016

Kniha se četla dobře a svižně. Nápad mi přišel zajímavý a originální. Přesto mi tam chybělo něco, co knížku posune z tuctové na jiný level a vy budete mít chuť si ji v budoucnu opět přečíst, nebo sáhnout po dalším díle, což bohužel nemám.

Lalina3
03.08.2016

Kniha mě nijak extra nezaujala, ale i tak dobrá oddechovka. :)

Natálie.
27.07.2016

Pro mě byla tahle kniha milé překvapení. Celý příběh je vymyšlený i napsaný tak realisticky, že jsem do něj skvěle zapadla a nemusela se trápit, že něčemu nerozumím. Překvapivě.
Dech se mi zkrátka moc líbil a těším se, až se k němu někdy v budoucnosti vrátím. :)

ayan6909
25.07.2016

Palec nahoru :)

petrvyhy
11.07.2016

Trochu mě zarazila Ich forma vyprávění, ale po čase jsem si zvykl. Nedá se říci, že bych se dokázal k jakékoliv postavě přilnout. Příběh a myšlenka byla ale zajímavá. Občas máme my lidi problém být vděční za to, co bereme jako samozřejmost. Psáno jednoduše a utíkalo to. Rád si přečtu druhý díl.

anibeni
28.06.2016

No, tak těšila jsem se na další z dystopických románů, ale toto mě teda zklamalo... Byla jsem již v půlce knihy a měla jsem pocit, že pořád nic nevim, nic se tam neděje a to, co se děje že je polovičaté... nene, tentokrát to byl krok vedle...

trudoš
28.06.2016

Tak tohle byl z mé strany skutečně omyl. Sarah Crossanová sice plně využívá fenomén romantických dystopií pro mládež, přičemž láká atraktivními kulisami a pochmurnou atmosférou, jenže v důsledku je jak flašinetář na pouti. Za necelých dvě stě sedmdesát dukátů vám zahraje líbivou písničku, předem naprogramovanou a vytvořenou dle nejnovějších trendů, ale bez špetky jakékoliv invence. Mechaničnost bych ještě snesl, kdyby v tom ale bylo alespoň nějaké řemeslo. Jenže stylistika jako by odpovídala cílové skupině a proplout všemi těmi oduševnělými dialogy postarších puberťáků bylo docela utrpení. Přitom jednotlivé charaktery to nijak nevylepšují, stejně jako zápletka samotná. Jak autorka navíc upřednostňuje romanci nad logikou, nad některými „nečekanými“ zvraty jsem se musel vpravdě pousmát. Moderní komedie dell'arte bez profesionálního vedení a s amatérskými herci jak vyšitá - totalitní společnost, horoucí láska, zoufalá revoluce, hrdinné finále, vypršený kredit a pokračování příště.

ivzu77
25.03.2016

Dávno mi již není -náct, pomalu se blížím do čtvrtého - cet a přesto jsem i ve svém věku nyní docela podlehla tématu dystopie .... po knihách jsem sáhla z důvodu poznat další "pohromu" lidstva a téma chybějícího kyslíku ve vzduchu mne uspokojilo. Se skleněnými kopulemi pro vybrajé jedince jsem se již setkala v sérii Julianny Bagottové - Čistý ( tak jsou to Dómy ) a v sérií od Veronicy Rossi - Nebe. Uvědomit si, že musíme chránit zeleň a STROMY, které já sama velice miluji, bylo podle mne důležitým posláním. Téma lásky je určitě přidáno pro upoutání pozornosti čtenářů, baví to i mne. Jdu na druhý díl......

Channach
07.02.2016

Recenze v záložkách :-)

Arsi007
01.02.2016

Asi mě mělo už při koupi napadnout, že jsem ve svých skoro 30 letech na něco takového už stará. Bohužel nenapadlo a koupila jsem si díky několika naprosto nadšeným recenzím hned oba díly. Miluju Hunger Games, dokonce i Divergence se mi líbila, ale tohle za mě rozhodně ne. Příběh a samotný nápad, kdy dojde na Zemi kyslík je dobrý. Zpracování o dost horší. Rozhovory postav jsou mnohdy tak trapné a nemoderní, že mi přišlo, že jim je tak 12let a ne kolem 18ti. Pár příkladů: "Půjdeš si s náma začutat?" "Nesmím hrát. Tatík říká, že mám špatný známky.", "Asi jí straší v bedně.", "Nejkřiklavější nádherná holka.", "Dej si pohov" (to je tam asi 1000x a vůbec se to tam nehodí), "Uštědřím mu lehký štulec." - nevím, možná je to překladem každopádně díky těmto a podobným výrazům kniha opravdu hodně ztrácí na kvalitě. Mám doma ještě i druhý díl takže ten si ještě rychle pročtu, abych se dozvěděla, jak to všechno dopadlo. Určitě se ale k této sérii už nikdy nevrátím. Hodnocení: 2 a půl *

Arocrynn
30.01.2016

Dech představuje skvělý nápad, ale nemastné, neslané zpracování. Styl psaní je hodně dívčí, místy působí až dětsky, proto, bohužel, v něm nenajdete nějak extra akční scény. Většinou je to taková milá konverzačka. Vyprávění z úhlu několika postav neruší a je ve skutečnosti jediným zpestřením jinak docela nudně podaného hlavního tématu. Všechny postavy jsou pohodové, ale to na dobrý příběh nestačí. Můžete namítnout, že je kniha vyprávěna z pohledu náctiletých... Jasně, mají vlastní vnímání světa, ale proč se tak chovají i ostatní, dospělé, postavy, se kterými přijdou naši hrdinové do interakce? V souhrnu děj je nuda, nuda, nuda, prostě celkově mu "něco" chybí, aby vás pořádně pohltil a vryl se do duše.
K tomu začínám mít pocit, že současní autoři musí do každé knihy nacpat milostné "cokoli", aby byla jejich kniha prodejná. Tady sice nemáme milostný trojúhelník, ale něco jako milostný "vláček", který si to funí téměř celou knihou, ale který má, díky Bože, jen čtyři vagónky - kdy A miluje B, ale B si to neuvědomuje, protože touží po C, které ho ignoruje protože zbožňuje D, i když se to nesmí - (naštěstí) D hned na začátku... Ne, nebudu více spoilovat.
Když o knize přemýšlím s odstupem dvou dnů po dočtení, tak bych ji popsala asi takto: Představte si, že o 2. světové válce by vznikla pouze jedna jediná kniha, a ta by pojednávala o odbojové skupině, která zachraňovala umělce a umělecká díla. Příběh je to milý, pěkný, dobře se čte, ti lidé v odboji byli stateční, umělci za tu záchranu určitě stáli - když si však současně uvědomíte, co vše nyní o 2. sv. válce víme, je vám jasné, že tato kniha ani vzdáleně nemohla podchytit všechna ta zvěrstva, bezpráví a brutalitu dané doby. Tak taková je Dech dystopie - neurazí, ale o skutečném světe "bez kyslíku" se vlastně ani moc nedovíte.

Domča22
29.01.2016

Knižka byla tak úžasna, že ani nevim jak ji popsat :D. Prostě božííí!! Líbí se mi, že má kniha 3 hlavní postavy, které píší svůj vlastní pohled na život bez vzduchu. Ale nejraději ze všech mám Alinu. Je to taková správná rebelka :D. Má srdce i odvahu a to se mi na ní moc líbí.:). Přečíst tuto knihu trvá věčnost. Pořád se tam něco děje a vůbec jsem se nenudila, proto dávám 5 hvězdiček a jdu na další díl.

Markette
29.12.2015

Kniha mě naprosto odrovnala, je to přesně 20 minut po dočtění poslední stránky, ale chvíli mě trvalo než jsem se přenesla do děje...
Kniha je krásně napsaná, postavy mi hned přirostly k srdci. Ale víc se mi zamlouvala Alina než Bea. Moc se těším na další díl, jediné co mi nebylo vysvětleno, možná jsem to nepochopila (nechci moc spoilerovat ) ale událost s Abelem.... Co byl teda Abel zač?
Ale jinak se mi tahle kniha líbí, až na pár věcí co bych změnila, a to je zase náš zamilovaný trojúhelník, chvílemi mě až nebavilo to neustálé kvákání...
Ale i tak dávám 4/5 hvězd a jdu na další díl :)

Laf
06.12.2015

Po knize jsem sáhla ze zvědavosti a byla jsem překvapena, jak byla dobře napsaná, čtivá a hlavně zajímavá. Za sebe můžu jen doporučit a dát palec nahoru.

Jira88
28.11.2015

Ze začátku mě kniha moc nezaujala, prvních asi 80 stránek mě moc nebavilo, ale pak se začal příběh hezky odvíjet. Děj byl velmi zajímavý, postavy hezky vymyšlené :). Líbilo se mi jednotlivé vyprávění od různých osob najednou. Těším se na druhý díl...

Kapucinka
18.11.2015

Přečetla jsem téměř jedním dechem.Příběh je jednoduchý.Není tam moc postav,ale nutí číst stále dál.

janka2000
14.11.2015

Kniha se mi líbila. Zaujalo mě více pohledů na věc a vůbec podstata příběhu. Spoustu věcí nutí k zamyšlení. Postavy jsou sympatické a děj se příjemně odvíjí. Rozhodně doporučuji.

Mozkovna
20.10.2015

S prvními zhruba sto stránkami jsem celkem bojovala, četla jsem je nuceně. Ale pak se příběh konečně pořádně rozjel a měla jsem knihu za dva dny dočtenou. Nebudu lhát, určitě jsem četla i lepší young adult sci-fi, ale nebylo to tak špatné. Námět je rozhodně zajímavý a styl psaní mi vyhovoval. Bylo skvělé znát pohled na věc od několika lidí najednou. Každopádně konec byl super a další díl si určitě přečtu :)

livres
06.10.2015

Moc pěkná kniha i druhý díl. Nádherná Sci-fi, myslím, že by si to měli přečíst všichni, aby věděli co se může stát, když se nebudeme starat o Zemi, a že i po ,,apokalypse" jsou někteří lidé skorumpovaní.

antiutopie nedostatek vzduchu postkatastrofická katastrofy

Sarah Crossan

Sarah Crossan