Vteřinu poté

Vysloužilý armádní důstojník John Matherson se přestěhoval s rodinou do Black Mountain v Severní Karolíně. Nedávno ovdovělý John a jeho dvě dcery žijí v přívětivé maloměstské rutině. Jednoho dne ji však něco naruší – najednou přestanou fungovat všechny elektrické spotřebiče. Že by rozsáhlý výpadek? Pravda je však krutější, než by se zdálo – za vším je výbuch EMP, elektromagnetické bomby. A výpadek zdaleka nebude jen dočasný… Kdo přežije v zemi, která se z blahobytu rychle propadá do archaické společnosti? Docházejí léčiva, násilní vykradači se začínají organizovat do tlup, objevují se první fámy a domněnky o původcích útoku. Den za dnem ubíhá od propadu do temných časů, až se uzavře rok. Rok Johnova boje o zachování rodiny, života, budoucnosti… Strhující postapokalyptický román překvapí svou uvěřitelností a nepustí čtenáře, dokud se nedobere poslední strany.

zdroj: www.legie.info méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/12_/125480/vterinu-pote-oiN-125480.jpg 4.3296

One Second After (2009)

Vydáno:, Knižní klub

ThomasRuhe

Myslím si, že autor zvolil dobře, že se katastrofě věnuje pouze na území malého městečka, a jen okrajově se věnuje dění v dalších částech USA.
Vývoj situace v průběhu jednoho roku se zdá reálný a uvěřitelný.
Celkově to nebylo špatné, za sebe dávám 60 %.

Daydreamer

Kniha, při jejímž čtení mrazí v zádech a po přečtení nutí nejednoho čtenáře k zamyšlení. Jsme opravdu obklopeni nejrůznějšími vymoženostmi a vychytávkami, na kterých jsme životně závislí. A stačilo by vlastně docela "málo", v případě České republiky jistě jen jedna taková bomba, a život, jaký ho známe, by skončil...
Čekal jsem původně s obavami spíše happy end, který by ale vyznění příběhu rozhodně ublížil. Tady se pomoc objevuje až za hodně dlouhou dobu a co se odehraje v mezičase, to je opravdu SÍLA... Pro mne o to víc, že žiji v Praze - stačí si vzpomenout, jak v knize dopadl New York...
Co se týče onoho poměrně často zmiňovaného vlastenectví (jsme přece Američané!), snad poprvé mi to nijak zvlášť nevadilo. Proč? Jednak proto,že věřím, že jim, Američanům, by to pomáhalo. A jednak proto, že jsem si říkal, co by se asi v obdobné situaci říkalo u nás doma. Snad ono přihlouplé "kdo neskáče není Čech" ?? Ano, je to "jen" fikce(mající ovšem velice blízko ke skutečnosti), ale v tom příběhu jsem ty Američany obdivoval.

Ronnie68

Nebyla to vůbec špatná kniha .. prakticky představa, jak by se lidé chovali, kdyby nebyla žádá elektřina a kolik lidí by vlastně přežilo ...

Andyys

Od knihy jsem měla velké očekávání...a to byl asi můj největší kámen úrazu. Neříkám, že byla špatná, jen jsem asi čekala něco jiného. Kniha měla pro mě pomalý rozjezd a celkově mi přišla bez děje (dlouhé porady, kde se řešilo co a jak pro mě nebyly záživné). Čekala jsem nějakou větší akci (která ke konci přišla :), ale po většinu času pro mě byla nuda a moc jsem se nedokázala vžít do děje...ještě, že jsem trpělivý člověk :D Žádné extra pocity ve mě nevyvolala, jen jsem jí dočetla, odložila a vzala jinou knihu. Co mě po nějakém čase neskutečně unavovalo a lezlo mi na nervy, bylo neustálé vyvolávání slávy Ameriky :D Na druhou stranu musím konstatovat, že vše co se odehrávalo, bylo promyšlené a autor opravdu věděl o čem píše. Musím říct, že konec knihy mě uspokojil. Hodnotila bych 70%

mispulin

No jestli se něco takového opravdu může stát, tak se máme na co těšit. Vůbec si život bez elektroniky nedokážu představit. Ale to asi nikdo z naší generace... Nebudu moct číst elektronický knížky a budu se muset vrátit ke klasickým papírovým knihám :)

Metroušek

Velmi čtivý popis toho, co se může stát, když v USA přestanou na delší období fungovat sofistikované stroje a přístroje, které potřebují elektřinu. Je to ukázáno na příběhu jednoho městečka a jeho obyvatel. Doufám, že u nás vyjdou i oba další díly trilogie. Seriálové zpracování pod názvem Revolution se zoufale nevyvedlo.

Týnidlo

Vteřinu poté mě zasáhla, tak, že nad ní budu určitě jestě dlouho přemýšlet a dumat nad jejím sdělením. U některých knih se mi mlží oči, ale nad touto knihou jsem se upřímně rozplakala. Je to tak silný příběh, který si mě získal a který se může stát realitou. Dám tomuto dílu místo ve své knihovně a ještě si ji nejednou přečtu, protože si to zaslouží. Jsem z ní opravdu upřímně nadšená a okouzlena.

Etelea

Ano, kapitoly byly až příliš dlouhé. Také bych ocenila, kdyby autor rozdělil děj do menších celků.
Ano, autor nám během psaní knihy zvládá neustále mávat americkou vlajkou do obličeje až je to otravné.
Ano, způsob psaní není nijak úchvatný.
Ano, děj je neskutečně realistický, syrový a já v průběhu čtení zauvažovala, kolik máme doma konzerv a balené vody a jak dlouho bychom přežili (dlouho určitě ne).
Až příliš se spoléháme na výdobytky moderní doby a stáváme se na nich závislí. Slabá sluneční erupce třídy CME zasáhla kanadský Quebeck již v roce 1990 a trvalo týden, než bylo obnoveno zásobování elektřinou pomocí tras velmi vysokého napětí. Na týden se město ocitlo v době kamenné. Silná erupce by zasáhla v celosvětovém měřítku.
A smutné je, že člověku není nepřítelem Slunce, ale člověk.

miky103
13.12.2016

Podobných knih přečtených zatím moc nemám, ale tahle mě chytila okamžitě. Z realističnosti a syrovosti popisovaných událostí jsem měla až husí kůži. Autor skvěle vystihuje, jak málo stačí k tomu, aby se naše skvělá moderní společnost doslova rozpadla v základech, a kniha hodně nutí k zamyšlení i ohledně toho, jak byste k předeslaným morálním dilematům přisupovali vy sami. Jediné, čím si po přečtení můžu být jistá, je, že já bych v takovéhle realitě asi umřela mezi prvními, protože pro mě by nikdy nebyli žádní "my" a "oni", pro mě jsme a budeme vždycky jenom "my všichni".

petrulka
18.11.2016

Nemívám při čtení určitých knih děsivé sny, ale u této se mi to stalo. Literárně nic ohromujícího, ovšem myšlenka a syrovost jejího podání je neskutečná. Je to ten styl vyprávění, že se něco stalo a zkusíme s tím naložit, jak nejlépe umíme. Chybí mi pár logických vysvětlení určitých jevů, ale budiž. Snad tahle kniha alespoň trochu splnila svůj účel na vyšších místech. Nám zbývá jen doufat..

Karelvovsik
13.11.2016

Americká verze příběhu na téma co by bylo,kdyby přestala fungovat elektřina. Celkem slušný příběh. Kniha určitě stojí za přečtení,ale už jsem na tohle téma četl lepší (a temnější), např. Tma od O. Neffa nebo Blackout od J. Kovanice, i když musím říct, že tato verze je asi reálnější. Trochu mi vadilo to neustále zdůrazňované americké vlastenectví. Kdyby se autor pořád neoháněl americkou vlajkou, tak bych uvažoval o udělení pěti hvězdiček.

Dzovicek
29.10.2016

Kniha je poutavá a čtivá, téma je drsné a syrové (a stejně tak provedení), ale přesto musím knize pár věcí vyčíst: a) příliš dlouhé kapitoly - děj by se dal rozčlenit tak, aby se to snadněji četlo naněkolikrát a hlavně b) ten všudypřítomný vtíravý a přiblblý americký patriotismus. Těch výlevů ohledně vlajky, hymny a vět "vždyť jsme Američané!!" je v knize až příliš moc. Pro Američana možná normální, pro mne to bylo až odpudivé. Přesto si dovolím knihu doporučit všem, kdo mají rádi postapo knihy, protože tahle je opravdu neskutečně realistická (protože děj je velmi, velmi reálný, bohužel).

Brace
29.10.2016

Parádní kniha, která chytne za srdce a díky své napínavosti ji nedáte z ruky, dokud nepřečtete poslední řádek. Cením si toho, že se autor vyvaroval apokalypsy typu zákeřný vir či zombie, popř. jejich spojením, protože ty už mi lezou krkem, ale zvolil uvěřitelnější téma. I když prvenství mu již vyfoukl Ondřej Neff se svojí Tmou (a možná ještě někdo předtím). Věřím, že to, co autor tak barvitě popisuje, by se přesně stalo. A když tak koukám z okna na ghetto, ve kterém ne vlastním přičiněním musím žít, tak hurá do supermarketu syslit dlouhotrvající konzervy, abych vůbec nemusel vylézat z baráku, až mi tady zhasne světlo :-)

Ianrou
26.09.2016

Velmi zajímavý román popisující, jak málo stačí, aby se naše civilizace rozpadla. Autor předkládá jeho velmi reálnou představu jakým způsobem by se mohla organizovat společnost ve světě bez jediné. jak vidno, nenahraditelné složky. Jako dosud jediný román co jsem četl se nezaměřuje na boj o život jednoho člověka a snahu o přežití komunity, která se snaží udržet si svou identitu. Přesně tím mě kniha nadchla.

Barbarka_CZ
23.09.2016

Tak to byla síla. Oceňuji, že děj se posouval nikoli neustálými popisy, ale dialogy, což mi vyhovuje mnohonásobně víc. Posledních cca sto stránek bylo tak nabitých akcí i emocemi, že si je budu pamatovat ještě hodně dlouho. Když si navíc člověk uvědomí, že jde o reálnou hrozbu, žádnou šílenou teorii a autorskou nadsázku, je zážitek z přečtení knihy tím silnější. A hrůzu nahánějící. Jednu hvězdičku strhávám za to z mého pohledu až moc přehnané amerikanství a (ne)víru v Boha, to moc nemusím. Na druhou stranu chápu, že oni takoví opravdu jsou - a možná by jim to nakonec opravdu zachránilo život, alespoň některým, kdyby se nedejbože to, co je v knize popsáno, skutečně stalo.

jindoo
10.09.2016

Dočetl jsem tuto knihu jedním dechem na dovolené. Doufám, že to je jen fikce a nikdy to nebude skutečnost.

MartinVSE
29.08.2016

Prostě bomba. ;-) (a rovnou EMP)

Sarkyss
10.07.2016

Výborný příběh, který nemusí být jen fikce. Autor bez příkras popisuje to, co se může stát, pokud v dnešní rozmazlené společnosti, kdy jsme zvyklí opravdu jenom zmáčknout knoflík a máme světlo, teplo, nebo vodu, přestane fungovat elektřina. Poukazuje na to, jak jsou naše kulturní potřeby v takovém momentě bezvýznamné a dlouho pěstěné humanistické hodnoty se rozpadají spolu s celou integritou společnosti. Americký patriotismus mi sice trochu hýbal žlučí, ale to jsem byla ochutná překousnout.

Bediczek
07.07.2016

Není to zrovna četba, která by vás dobře naladila, ale zřejmě celkem dobře popisuje, co by se v takové situaci dělo. Jediné co bych si odpustil je Fortschenuv americký patriotismus.

ManželéMannovi
04.07.2016

Kniha moc pěkná. Až z ní při čtení mrazí, jak je to jednoduché a možné. Neúplný počet hvězd dávám, za časté používání spojení - "Jsme přece Američané" a nacionální hlášky. Jinak super.

Mann

teli9845
07.06.2016

Výborná kniha, není co dodat. Skvělý nástin toho, co s přehledem může nastat i s tím, co nastane záhy poté.

Vtip, který knihu krásně shrnuje:

Povídají si Google, Facebook, Wikipedie, internet a elektřina.
Google říká: "Já všechno najdu!!!"
Facebook: "Já všechny znám!!!"
Wikipedie: "Já všechno vím!!!"
Internet: "Kdyby nebylo mě, tak tu nejste!!!"
Elektřina: "Tak se zase všichni uklidníme..."

gawenirs
28.05.2016

Naše město by se za mládí mých prarodičů zvládlo uživit samo. Teď je jsou ale místní obyvatelé závislí na tom, co se vypěstuje tam, vyrobí se tamhle a doveze se semhle do obchodu.
Tato kniha vás jednoduše přinutí přemýšlet, jak byste jednali, kdyby takováto situace skutečně nastala. Je to děsivé, protože tohle by se skutečně stát mohlo a my zdaleka nejsme připravení, protože v zájmu pohodlí a civilizovanosti jsme během několika let zapomněli jak skutečně na tomhle světě přežít.

sgjoli
28.05.2016

Začátek této knihy je poněkud pomalejší, ale pak kniha nabere takový spád, že jsem se vůbec nemohla od čtení odtrhnout, jak mne vyprávění vtáhlo do sebe. Román je čtivý, napínavý a hlavně velmi realisticky napsaný. Námětově je to rozhodně zajímavé a vlastně i docela děsivě reálné – představa, že by se něco podobného mohlo odehrát i v reálu, je celkem mrazivá a strašidelná. Nicméně zpět ke knize – kniha je skvěle napsaná, napínavá, detailně propracovaná a já si ji naprosto užila.
Při čtení jsem si také vzpomněla na romány Tma a Tma 2.0 od Ondřeje Neffa, které jsou na stejné téma. Takže kdo jste nečetl a zajímá-li vás tato tématika, rozhodně je také doporučuju, stejně jako Vteřinu poté!

Rodaw
10.05.2016

Myslím, že po dočtení této knihy si každý začne ještě trošku více vážit života..
V podstatě tento příběh nelze dost dobře popsat a vystihnout. Neskutečně mrazivý a děsivě reálný.
Prosím, ať se toto nikdy nestane...
Knihu doporučuji, ale počítejte, že Vám možná změní pohled na svět. Mistrovské dílo. A doufejme, že ne naše budoucnost..

Peace
17.04.2016

"Podstatná otázka není, jestli se to stane, ale kdy se to stane."

Rozhodně zajímavé téma, už proto, že není nereálné. Ze začátku mě kniha bavila hodně, ale poté se děj vlekl a začal být docela nezáživný, škoda.

Michaela01
12.04.2016

Dobrá kniha. Námět je téměř neuvěřitelný, ale po jejím přečtení už o tom ani trochu nepochybuji. Kniha nám dává důvod,abychom byli rádi za to co máme. Nemohla jsem se odtrhnout od čtení. Rozhodně doporučuji! :-)

zuzkys
09.04.2016

Zajímavá knížka, která mi byla doporučena a jsem za to opravdu ráda. V podstatě hrozně děsivé čtení, protože se nám, "moderní" civilizaci, toto může přihodit během jedné vteřiny a můžeme skončit úplně stejně jako hrdinové knihy. V dnešní přetechnizované době už si člověk nedokáže představit den bez moderních přístrojů, den bez elektřiny, bez tekoucí vody.. Ano, možná si to chvíli dokážeme představit, z toho důvodu se dnes jezdí do přírody, do kempů, ale i tam stále využíváme výdobytky moderní civilizace ať už v podobě sbalené elektřiny v krabičce, či sprchy v kempu. Nejvíce však děsivé mně přišlo, což jsem si defacto neuvědomovala, že lidé beroucí léky budou okamžitě po dobrání zásob umírat. Dnes lidé berou léky na každý prd a nejsou vůbec imunní, na vše si vezmou nějakou pilulku, místo toho, aby se třeba snažili eliminovat ty příčiny. Chápu, že spoustu nemocí nelze řešit jinak než medikamenty, ale všechny nemoci mají příčinu v našem špatném životním stylu.
Tuto knihu opravdu doporučuji všem k přečtení a zamyšlení, jak jednoho dne můžeme z minuty na minutu skončit. Děsivé čtení.

Ben Nevis
22.03.2016

Doufám, že tu knížku někdo nevezme jako návod. Amerika má alespoň své atomové deštníky, ale co Evropa?

Knížka je velmi čtivě napsaná. Postavy jsou sympatické, i když je to rozdělené na hlavního hrdinu, dojemné oběti a anonymní dav. Americký patos mi taky lezl na nervy, ale nebylo to tak strašné, jak to líčí jiné komentáře. Přece jenom v USA se vlastenectví pěstuje více než jsme tu schopni pochopit. Víc mi vadilo, že celá post-katastrofická zápletka byla vedená jako vojenská kampaň z pozice generála. Dopředu byly známy všechny problémy i s časovým harmonogramem. Byly spočítány ztráty. Bylo jisté, že cukrovkářská dcera buď zemře nebo bude na poslední chvíli zachráněna. Pak se jelo více méně podle osnovy bez vážnějších výkyvů.

Pár zamyšlení na závěr:
- Pokud autor předvídá po ztrátě elektřiny 80% úmrtí, je jasné, že lidi je prostě hodně. Politici nejspíš předpokládají, že oni se při globální katastrofě zachrání a s vytříděným zbytkem začnou znovu.
- Kanibalismus je v knize velké tabu, ale psa stejně snědli. Je opravdu morálnější nechat lidi pochcípat než okusit lidské maso?
- Ve skoro každém postapo se někam putuje. Nepřežilo by víc lidí, kdyby se vydali do těch zemědělských oblastí?

Princezna22
20.03.2016

Uf...tak tohle... Ještě teď mě s pár části knihy mrazí v zádech.. Ta představa že tohke se může klidně stát i nám je opravdu mrazivá...líbilo se mi to..ale musím říct,že u pár kapitol jsem cumela a i jsem jednu část obrecela..

Petrasuvicka
27.02.2016

Taková ta knížka, která hned po první kapitole vzbuzuje silný pocit náhlé úzkosti, takže začnete přemýšlet, kde máte papírové sáčky, abyste do nich mohli dýchat. Je to čtivé, hrozné ve své reálnosti a hodnotím to takhle, ačkoli jsem Vteřinu poté nedočetla jenom proto, že na to zkrátka nemám. Autor píše čtivě, i když to s tím americkým nabubřelým patriotismem a velikášstvím přehání, ale já to dokončit nedokážu.