ZuzanaZ83 ZuzanaZ83 komentáře u knih

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

V horském penzionu se v pátek ubytují tři páry, spisovatelka, právník a dvě kamarádky. Kvůli špatnému počasí se nikdo jiný do penzionu nedostane, nefungují telefony ani elektřina. Z personálu jsou zde jen majitel a jeho syn. Hned první den je nalezena mrtvá Dana, snoubenka bohatého Matthewa. Následně někdo zabije ještě další dva (tři/čtyři) lidi. Přeživší si mezitím odhalují část svých tajemství. V neděli pak konečně dorazí policie a klubko záhad se začíná rozplétat.

Velmi zajímavý příběh, ve kterém se plynule a postupně odhaluje, kdo je vrah a proč. Napětí je stupňováno přesně tak, aby chtěl čtenář vědět, jak to dopadne.

27.12.2021 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Příběh z 30.let 20. století. Ve městě Maycomb žije advokát Atikus s dvěma dětmi, Jemem a Janou Luisou, přezdívanou Čipera. Kniha je vyprávěna právě osmiletou Čiperou. Popisuje dětské hry, ale i příhody ze světa dospělých, které si vysvětlují s dětskou nevinností. Pak jednoho dne místní povaleč obviní černého Toma Robinsona, že znásilnil jeho dceru. Ve městě je pozdvižení i z toho, že obhájcem Toma se stává právě Atikus.

"...já si myslím, že je jenom jeden druh lidí. Lidi."

Velmi silná kniha, která by podle mě měla být součástí povinné literatury. Oproti mnohdy náročnému čtení školní klasiky je ale tohle dílo opravdu čtivé, díky pohledu malého děvčete se zdá být naivní, ale především čisté a bez předsudků. A na svou dobu (napsáno v roce 1960) také velmi nadčasové a stále aktuální. V roce 1961 získala kniha Pulitzerovu cenu.

27.12.2021 5 z 5

Ptačí tribunál Ptačí tribunál Agnes Ravatn

Spíše lyrický příběh o Allis a Sigurdovi. Allis je vdaná novinářka, která je přistižena veřejně s jiným mužem a rozhodne se utéci. Najde si práci hospodyně v domě tajemného Sigurda. Tento muž je zprvu velmi nepříjemný. A kde je jeho žena?
Nejde ale ani omylem o scénář červené knihovny. Každý má svá tajemství a upřímnost děsí...
Celkovému ladění pomáhá i to, že v knize nejsou přímé věty v uvozovkách.

22.12.2021 3 z 5

Tři ženy Tři ženy Jeff Abbott

Mariah Dunningová je mladá dívka, která žije s otcem, protože před rokem zmizela beze stopy její matka. Celé město viní právě otce, třebaže mu nikdy nic nedokázali. Mariah se rozhodne zjistit, co se její matce doopravdy stalo. A v průběhu pátrání zjistí, že se její matka znala s Lisbeth a Bethany, dalšími dvěma zmizelými ženami...

Za mě bohužel moc ne. Do čtení jsem se dost nutila, kniha pro mě neměla spád, postavy se mi často pletly. Mladá holka také v podstatě bez pomoci rozplete něco, co policie víc jak rok nezvládla. Uvěřitelnost vlastně nulová. Zajímavých bylo tak posledních 40 stran, kdy došlo k rozuzlení, které se dalo celkem tušit.

20.12.2021 1 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Kniha vypráví o dvou ženách, které se v různé době (tehdy a teď) nastěhují do stejného domu. Dům je plný technických vymožeností a bydlet v něm znamená dodržovat obrovské množství pravidel. Architekt a majitel je dominantní Edward, do kterého se obě zamilují. Emma, která se tehdy nastěhovala s přítelem Simonem, v domě i zemřela. Jane, žena ze současnosti, s Edwardem otěhotní. Zároveň pátrá i s pomocí Simona po okolnostech Emminy smrti. Dům ji začne děsit...
Krátké kapitoly, nečekané zvraty a překvapivé vyústění.

18.12.2021 4 z 5

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

Claire je lhářka poznamenaná vyrůstáním v bavlnce a následným pádem rodiny. Zosnuje plán pomsty. Claire je jiná, než jak se tváří. A všichni kolem také.
Vyústění jsem v poslední třetině tušila, ale ničemu to nevadilo. Kniha má zápletku i tempo. Tak proč ne? :-)

16.12.2021 4 z 5

Tátovy holky Tátovy holky Sarah Flint

Pátý díl série o policistce Charlie. Tentokrát řeší případy záhadných úmrtí starch lidí v jejich domech, jejich postelích. Paralelně sledujeme příběh Thomase, muže a otce, který přišel o manželku vinou její nemoci. Po roce ale nabyde dojmu, že jeho žena je zpět a snaží se pomocí svého dealera zařídit pro ni a osmnáctiletou dceru zařídit nové bydlení. Jako vždy i zde na konci dojde k zvláštnímu rozuzlení.

15.12.2021 4 z 5

Rozbité panenky Rozbité panenky Sarah Flint

Další díl o práci policejního útvaru a Charlie Staffordové. V tomto díle jsou polámanými panenkami mladé dívky, prostitutky ovládané drogami a svými pasáky. Příběh se vine kolem mladé Caz, dívky tak toužící po lásce, že je schopna ji hledat u svého pasáka Břitvy. Její dvě kamarádky se najdou mrtvé. A také je tu linie pátrání po okolnostech nálezu mrtvého miminka....
Děsivé, kruté, bolestivě reálné. Inspirované zkušenostmi autorky z dob její policejní praxe.

11.12.2021 5 z 5

Lháři, lháři Lháři, lháři Sarah Flint

Třetí díl byl za mě o málo slabší než ty předchozí, přesto je mi parta kolem Charlie moc sympatická.
V tomto dílu řeší policejní tým vraždy policistů, u jejichž zohavených těl zůstávají červené růže.
Spisovatelka samotná pracovala řadu let u Metropolitní policie, její postavy mi tak připadají velmi uvěřitelné. Líbí se mi citlivost vyprávění, na konci každého příběhu do sebe všechno tak nějak zapadne.

09.12.2021 4 z 5

Sběratel trofejí Sběratel trofejí Sarah Flint

Druhý příběh policistky Charlie a jejích kolegů. V tomto příběhu se objevuje vrah, který svým obětem uřezává prst a odebírá srdce. Zároveň je zde druhý vrah, který ale hned na počátku příběhu utíká a na útěku opět řádí. Také se zde opět potkáváme s Charliinou maminkou Meg a válečným veteránem Benem, který by chtěl být víc než jen kamarád Charlie....
Kniha opět nezklamala. Možná o něco slabší než první Maminčin mazánek, ale série ještě nekončí a jedeme dál. :-)

04.12.2021 4 z 5

Maminčin mazánek Maminčin mazánek Sarah Flint

První ze série knih o případech policistky Charlie.

V okolí dochází k únosům matek a jejich dětí. Nikdo neví, kam tito lidé mizí, co se s nimi děje. Do příběhu také zasahuje maniak stalker, který chce být se svou milovanou.... A seznamujeme se i s válečným veteránem Benem, mužem podléhajícím alkoholu, ale zároveň kamarádem Charlie.

Tenhle příběh jsem četla asi dva roky zpátky. Teď mám pohromadě celou sérii, tak jsem začala od prvního dílu a nelituji. Pořád se mi líbí. Čte se skvěle.

30.11.2021 5 z 5

Dívka na neděli Dívka na neděli Pip Drysdale

Příběh Taylor, která po rozchodu s násilným a manipulativním Angusem spřádá plány na pomstu. A potkává příjemného Davida. Jenže pak se k Angusovi vrátí a pochopí, jak nebezpečný tenhle návrat je...

Příběh je vyprávěn přímočaře a jednoduše, nejde o megaveledílo, ale celkem čtivý příběh na několik hodin/dní.

27.11.2021 3 z 5

Kniha popisuje nejprve příjezd autora do Číny, kdy byl plný nadšení a očekávání. A následně kontakt s čínskou realitou a konkrétním dopady komunistické vlády na občany i novináře.

Tomáš Etzler popisuje mimo jiné zkušenosti čínského venkova, dění kolem olympiády v Pekingu 2008, násilné i nenásilné přesidlování obyvatel a mnoho dalšího. Také se ale setkává s neuvěřitelnou laskavostí a štědrostí těch nejchudších. Mě samotnou asi nejvíc dostala kapitola věnující se zemětřesení v S'-čchuanu.

Nejde o snadné čtení. Chápu ale autorovo rozpoložení, naštvanost I bezmoc. Mrazivé, drsné, reálné.

27.11.2021 5 z 5

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

V jedné lodi je nalezen mrtvý mladý muž. Kniha však není vyprávěna z pohledu hledání vraha, ale formou odhalování střípků života mrtvého Daniela a lidí kolem něj, možných vrahů. A nic moc veselého to není....

Autorka píše kapitoly z pohledu různých postav. První třetina byla pro mě hodně zmatená a často jsem se vracela, abych pochopila, kdo to je.

Skoro všechny postavy mě něčím rozčilovaly, styl vyprávění mě taky občas zlobil. Ale jinak by to asi nedalo dohromady právě takhle vystavěný příběh. A jako celek vlastně celkem fajn.

23.11.2021 3 z 5

Najděte si svého marťana Najděte si svého marťana Marek Herman

Za mě zajímavá kniha plná takové té obecně známé teorie. Jen lidsky nebo lidštěji podaná, než jsem se s tím potkala dříve. Každý si najde to svoje.

20.11.2021 4 z 5

Opravdové zločiny Opravdové zločiny Lucie Bechynková

Tady nemůžu být úplně objektivní, protože podcast poslouchám už velmi dlouho a většinou opakovaně. Proto jsem naprostou většinu příběhů znala. Neumím tedy posoudit, jak by byla kniha vnímaná někam neznalým.
Možná jsem čekala něco víc, na druhou stranu tahle kniha je pro mě jako zločinožrouta a knihomola tak nějak samozřejmostí v knihovně.

20.11.2021 4 z 5

Počítání hvězd Počítání hvězd Mary Robinette Kowal

Kniha se odehrává v alternativní historii. V roce 1952 Zemi zasáhne meteorit a to vede k výrazným změnám klimatu. Vědecká matematička a výpočtářka z NACA a její manžel, vedoucí technik NACA, se tak dostanou do víru dění a začnou dokazovat, že ke klimatickým změnám opravdu dojde, a to až do bodu vaření se oceánů. A dalším krokem je pak plánování osídlování jiných planet.

Autorka i na základě reálných postav vypráví o ženách - pilotkách za druhé světové války, které ale nejsou k austronautickému výcviku puštěny. A pokud po dlouhé době ano, tak jen ty bílé.

Hlavní postava, Elma Yorková, je jednou z výpočtářek a skvělá matematička. Za války byla členkou ženských pilotních oddílů. Trpí ale úzkostí, když má mluvit před lidmi. Záhy se stává Lady Astronautkou, hvězdou televizní dětské show. Na základně se potýká s přehlížením a výsměchem od mužů, ale i s intrikami mezi ženami. Přes to všechno se rozhodne pracovat pro věc a stát se nakonec austronautkou.

Ale pozor. Nejde o agitku. Ač se kniha dotýká mnoha nejrůznějších témat - klimatické změny, ženy ve vesmíru, barva pleti, politika - z příběhu (napsaného ženou) nekape hysterie ani přecitlivělost. Zároveň nemusíte být astrofyzik, abyste pochopili, o čem to je.
Tahle kniha je velmi velmi podařená. Budu moc ráda, když se k nám dostanou i další díly.

20.11.2021 5 z 5

Pustina Pustina Stina Jackson

Pustina působí ponuře. Jde o příběh o Liv, ženě, která se synem bydlí u svého u otce Vidara. Toho nemá nikdo rád, i ona se cítí stísněně. Jednoho dne dojde k vraždě...
V příběhu se prolíná současnost a krátké úryvky z minulosti, což mě občas rušilo.
Prvních sto stran jsem se spíše trápila. Knížka zněla a působila zajímavě, ale spíš jsem cítila jen bezmoc a depresi. Pak se to ale cosi zlomilo a šlo to jedna dvě. Jen tedy nečekejte jednorožce a prudký happy end.
Celkově rozhodně lepší než Stříbrná cesta od autorky.

17.11.2021 4 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

(SPOILER) Na tuhle knížku jsem se těšila a zároveň se bála, jestli to nebude blbost. Od Patrika Hartla jsem četla všechno, tak jsem si řekla, že ji koupím, ať mám aspoň komplet.
Knížka popisuje život kadeřníka Aleše, který se ve 32 letech bláznivě zamiluje do Chorvatky Jeleny. Ta ale pořád miluje dirigenta Kurta, se kterým je těhotná. Aleš ale v zamilovaném pobláznění souhlasí s tím, že bude v rodných listech holčiček-dvojčat figurovat jako otec on. Po porodu Jelena děti i Aleše opustí a záhy si vezme život. Aleš tak proti své vůli začne být tátou na plný úvazek...
V příběhu se tak promítá 15 let života s Ellou a Sárou. Autor čtenáře provádí životem nedobrovolného otce, jeho milostnými i rodinnými průšvihy. Také poměrně trefně popisuje přerod malých holčiček v pubertální monstra. :-)
Byť jsem s Alešem mnohdy nesouhlasila, nijak jsem jeho chování ani rozhodnutí nesoudila. Rozhodně mi byl sympatický, tahle postava není morální nadčlověk ani supertáta přes noc. Pro mě uvěřitelná postava.
Za mě je knížka povedená, čtivá a svižná. Nejde o hloubkovou psychoanalýzu, moralistické drama ani love story s růžovým happy endem. Je to prostě Hartlovka a tak to má být.

12.11.2021 4 z 5

Nenalezená Nenalezená Remigiusz Mróz

Tahle knížka není vůbec špatná. Vypráví příběh o Damianovi, jehož snoubenku Ewu napadnou neznámí lidé a ona zmizí. Deset let po té jeho kamarád najde její fotku a začne cesta k ní. Druhou osobou je Kasandra, žena krutě týraná manželem.
Konec mě jednoznačně překvapil a vlastně pořád nevím, jak s tím naložit.

10.11.2021 3 z 5