Marťan

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A ...celý text

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi…

Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení…

Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225946/martan-3Bs-225946.jpg 4.51695

The Martian (2014)

Romány, Sci-fi a fantasy
Vydáno:, Knižní klub
Více informací...

Eldar80

Po dočtení přemýšlím, zda se Marťan vůbec může považovat za sci-fi, když časem to bude realita. A nebo právě to z něj dělá čisté sci-fi a nic jiného? Co dál nemohu pustit z hlavy je skoková změna čtivosti. Zatímco celý začátek a zhruba první dvě třetiny knihy se četly prakticky samy, tak ten závěr už byl o dost horší. Celá kniha by se vlastně dala shrnout třemi slovy: trosečník na Marsu.
Hlavně na začátku byla čtivost neuvěřitelná. Že by za to mohlo vyprávění formou deníku? Čtení mě hodně bavilo a i většina vtípků se mi zdála podařená. Marťan nepatří ke klasické sci-fi literatuře, kde se řeší nějaké osobní drama nebo jiný přesah. Je to zábava od začátku do konce. Možná proto si získal takovou popularitu. Ne že by chyběly dramatické chvíle, to spíš naopak, ale pokud někdo očekává duchaplné čtení, neměl by se do knihy pouštět.
Co mě zamrzelo, že v knize není žádný medailonek o Marsu a sondě Pathfinder, to je myslím škoda. Zarazil mě i chybějící obsah. Nebýt natažené poslední třetiny, bylo by to úplně skvělé čtení. Pro fanoušky sci-fi jasná volba, někoho však může odradit, že kniha je poměrně jednotvárná. 90%

Hellrampage

Výborné sci-fi, ktoré sa tak nejak samo čítalo. V knihe nájdeme funčnú fyziku a jednu z možností, ako sa teoreticky dá rok prežiť na Marse (stačí sa vykadiť).

V prvom rade ma sklamalo slovenské vydanie Ikaru, ktoré obsahuje chýb ako maku. Kniha mohla byť kratšia, posledných sto strán, kedy Mark len cestuje bolo nudných a aj nejaké repetívne vysvetľovačky, ako čo funguje a koľko má kyslíka ma ku koncu už nebavili. Taktiež mi chýbalo intímnejšie rozprávanie postavy cez svoje myšlienky a pocity - predsalen forma marťanského denníka, v ktorom píše svoje denné úkony a koľko precestoval nie je práve náhľad do duše stroskotanca. Tým to postrádalo hutnejšiu atmosféru prítomnosti. Sklamalo ma, že sme nevideli žiadnu emóciu Marka (ako píše aqu1la) - občas si síce ponadával, keď sa mu niečo pokazilo ale všetko vedel zázračne opraviť - a to bol obyčajný botanik, ktorý prišiel na Mars pestovať rastlinky.

Túto knihu nepovažujem za hard sci-fi: fyzika, chémia a biológia sa dá pochopiť aj keď máte len znalosti zo základnej školy. A k tomu všetko autor pekne vysvetlí, takže kniha upadá skôr k sci-fi mainstreamu - preto sa z nej stal bestseller a Ridley Scott na ňu urobil film.

Aj keď knihu vo väčšine komentára kritizujem, hodnotím ju nadpriemerne, pretože sa mi veľmi dobre čítala. A to je hlavné. 90%

Carolka409

Kniha byla podrobnější než film.Celkově se mi více líbila.

pazdy15

SUPER !!! Už po shlédnutí filmu jsem se "třásl" až dostanu do rukou knihu :) A vyplatilo se ! Ve všech směrech jsem byl spokojený - obsahově , příběhem , kontextem , cooperací hrdinů - ale nebudu spoilerovat, nebojte ;) Ani si nedokážu představit ocitnout se v takové situaci, jako tady náš Marťan, a už vůbec bych nevymyslel ani zlomek toho co on, nutného k přežití. Hold vědátor SRDCAŘ ! Kdyby jste někdo věděl o podobné literatuře , prosím dejte mi vědět ... Už jen tahle prosba odráží kvalitu této knihy ;)

Briv

Tohle rozhodně není typ literatury po kterém bych nadšeně sáhla. Ale nakonec to dopadlo tak, že se tahle kniha ke mě dostala. A když už jsem ji začala číst, tak se od ní už nedalo odtrhnout. Je fakt dobrá. Dočítala jsem ji v noci ve 2 ráno, protože jsem prostě musela vědět, jak to dopadne. A před Markem klobouk dolů. Poradit si s tolika úkony a nástrahami. A navíc má smysl pro humor.
Zvláštní věc byla, že jsem si docela dlouho musela zvykat na slovo "marsovský" :).

denib

Jsem hodně na rozpacích, jak tuto knihu ohodnotit. Celý děj je v podstatě o tom, jak se jeden člověk ocitne na pusté planetě, on se snaží přežít a ostatní se ho snaží zachránit. Opravdu obdivuji autora, že z této jedné věty dokázal napsat celou knihu, kterou jsem ke konci nedokázala odložit, i když bych už dávno potřebovala spát. Kniha jako celek rozhodně není nudná. Na druhou stranu jsou tam pasáže, které mě moc nebavily - jedná se o různé chemické, technické, fyzikální, matematické a asi i nějaké další postupy a vysvětlování. Bez těch bych se obešla. Vlastně mi to připadá jako taková odbornější a techničtější sloučenina filmů Trosečník a Apollo 13 :-) Takže ano, celkem se mi to líbilo, ale ne, nebudu to už asi nikdy číst znovu.

valda
29.12.2016

Posádka vesmírné lodi si myslí, že Mark Watney je mrtvý a tak ho nechá na Marsu a odletí. On je ale naživu. A navíc je to cool nerdy science motherfucker. Něco jako kdyby MacGyver vystudoval všechny nehumanitní obory vysokých škol. Tahle kniha je z větší části Watneyho deník z Marsu. Autor Andy Weir je klasický ajťák a geek, který se ve volném čase zajímá o vědu, např. o fyziku nebo biologii, hlavně taky o vesmírné lety s lidskou posádkou. A jeho nadšení z knihy přímo čiší a myslím, že se mu tím daří zakrýt i to, že není zase nějak skvělý spisovatel. Příběh je celkem komorní, nečekejte nějaké složité dějové propletence. Musíte mít rádi takový ten geekovský přístup: Chachá, vyrobil jsem bombu z cukru, a teď jsem separoval vodík. Kdyby se to dozvěděla NASA, tak by mi to asi zatrhla, atd... Myslím, že je to skvělá kniha hlavně pro teenagery, které při jejím čtení prostě musí napadnou, že zajímat se o vědu, nemusí být zase taková nuda.
PS: Nejdřív jsem viděl film, který na mě působil jako takový ten inteligentní blockbuster, takže jako oddychovku doporučuju.
PPS: Život na ISS v dnešní době vypadá jako celkem pohoda https://www.youtube.com/watch?v=SGP6Y0Pnhe4

ujira
27.12.2016

Ke čtení sci-fi se moc nehrnu, takže jsem si pořídila audioverzi a nadchla mne. Vtipné a napínavé čtení, které navíc působí uvěřitelně. Dokonce mne to pobídlo ke zhlédnutí filmu- ten mne ovšem už tak moc nenadchnul.

kozisek1
24.12.2016

Není to můj šálek kávy ale přesto jsem to četla s nadšením.

Bedikk
17.12.2016

Daleko zajímavější a vtipnější než film. Film se povedl, ale smysl celá ta akce začne dávat až po tom, co si přečtete knihu. A nudit se rozhodně nebudete.

Akemi4
12.12.2016

Vzhledem k tomu, jak to všichni vychvalují a jak se povedl film, jsem čekala něco trochu... jiného. A to mám sci-fi fakt ráda. Nápad skvělý, některé hlášky super, ale příběhově se pořád točíme v kruhu. Časem to prostě začne být nuda.

Gurus
11.12.2016

Úžasnéééé :-) má to spád, dobře se to čtě prostě super jednohubka. Musím se ještě podívat na film i když je mi jasné, že tam toho dost z knihy nebude.

Wara
07.12.2016

Začátek parádní, rychle vtáhne do děje, hlavní hrdina sympaticky hláškuje a celá knížka zaujme na první dobrou. Během delšího čtení se mi ale zdá, že humoru začíná ubývat na úkor stále častějších a z pohledu laika poměrně nezajímavých popisů fyzikálně-chemických procesů, což je škoda. I přesto mě toto osvěžující a novátorsky optimistické pojetí sci-fi příběhu bavilo.

Karelvovsik
06.12.2016

Nejdříve jsem přečetl knihu a byl jsem doslova nadšen (hlavně z toho ,jak vtipné může být sci-fi). Asi dva měsíce poté jsem viděl film a byl jsem trochu zklamán, protože mi tam chybělo několik scén z knihy. Knihu doporučuji.

MaRoll
02.12.2016

Napětí překvápka a hlavně humor. Nádherný příklad jak lze i tak vážné téma jako samota a každodenní přítomnost smrti lze pojmout s humorem. Nebýt Markových vtipných poznámek asi bych se po pár stránkách měl chuť zamčít se sám v pokoji s hromadou brambor, lahvičkou vicodinu a strachem otevřít okno kvůli podtlaku. A samozřejmě se oddávat neustávajícím depresím.Jedna z nejlepších knih jakou sem za svůj poměrně krátký život měl tu čest číst. Vřele doporučuji všem. Dokonce i těm, které vesmír příliš nebere.

střapatá
30.11.2016

Ač na vesmír a sci-fi obecně příliš nejsem, nechala jsem se přemluvit a Marťana přečetla. První polovina knihy byla naprosto skvělá - spousta vtipných a zajímavých scén, a to i pro naprostého vesmírného laika. Zhruba v polovině mé nadšení o trošičku kleslo, a proto dávám 'jen' 4 hvězdy. Rozhodně smekám před autorem, že natolik vědecké věci dokázal podat zábavně a srozumitelně.

Renča42
25.11.2016

Přála jsem si přečíst nejdřív knihu a pak vidět film, ale mám to v opačném pořadí. Ale přesto vůbec nejsem zklamaná. Sice nejsem zas tak velký chemik a na zkratky nejsem, ale zapamatovala jsem si, co je MAV, HAB, RTG atd. Zvládla jsem to přečíst za jedno odpoledne s pár přestávkami. Líbil se mi Markův osobitý humor a že to nevzdával a i když se mu tam objevili několikrát komplikace, dokázal se z toho vyhrabat a jeho vůli by mu měli všichni závidět. Určitě se ke knize vrátím znovu.

Macawi
23.11.2016

Film se mi líbil moc, byla jsem nadšená. Knížka se mi zdá slabší, příliš mi to připomínalo hodiny fyziky, chemie a biologie. Mark má skvělý smysl pro humor a to byl asi důvod, proč jsem knihu přečetla až do konce.

JosefW
20.11.2016

Před rokem: Kamarád mě vytáhl do kina na film a byl jsem nadšen!
Před rokem: Týden po filmu jsem přečetl knihu a byl jsem nadšen!
Po roce (současnost): Knihu jsem přečetl znovu a opět mě Markovo dobrodružství bavilo a byl jsem nadšen!

No, to asi vystihuje vše. Jo a kdybych jednou zůstal sám na Marsu, tohle si beru s sebou! :-)

Meybe-
20.11.2016

No, noooo nic moc. Tedy spíš nic, než moc...

Edda18
17.11.2016

Tak za mě super, super a ještě jednou super. Určitě mi unikly technické detaily, na to nejsem zařízená, ale tak jsem se pobavila, že jsem si ráno chtěla dát i "nicotný čaj"...... pak jsem to vzdala. Kdo se chce naladit na vlnu nefalšované pozitivity, ať po ní sáhne.

Janadvorackova
13.11.2016

Jizi: Mám naprosto stejný dojem. Také jsem poslouchala a neubránila jsem se nečekaným projevům, pro okolí nepochopitelného pobavení. Ale kašlala jsem na to, kniha byla bombastická.
Takové to očekávání: "Dobrý, je v pohodě, ale něco se..., něco se, né! Posralo se to :), určitě umře."
Nebo spíš, co udělá, aby neumřel :).
Musím si víc vážit tmelu a lepící pásky :).

Jizi
11.11.2016

Knihu jsem poslouchala v audioverzi v podání Jana Zadražila a je to pro mě jedna z nejlepších knih, která se mi letos dostala do ruky (resp. do ucha). Mark Watney je novodobý Robinson Crusoe, jen místo Pátka je vybavený naprosto výborným smyslem pro humor (a taky nějakými těmi špičkovými znalostmi z botaniky a strojního inženýrství). Po delší době zase jedna z knih, při jejímž poslechu na mě náhodní kolemjdoucí koukali jako na potenciálně nebezpečného blázna, protože jsem zdánlivě bezdůvodně prskala a chrochrala smíchy, a u které mi je vážně líto, že nebyla delší, mnohem, mnohem delší, třeba o pár set solů... Pokud vás zajímá vesmír, přimyslete si ještě jednu hvězdičku navíc a jestli nevíte, co dát jakémukoliv muži v okolí, jenž čte, pod stromeček, tak nemusíte dál hledat. "Posnídal jsem bramboru s vicodinem."

Marcela52
11.11.2016

Sci-fi jsem už dlouho nečetla, ale na doporučení několika přátel to po delší době zkusila, a dobře jsem udělala. Myslím, že překladatel Michal Prokop se u toho jak se říká skutečně "vyřádil", protože se mu podařilo zachytit nejrůznější situace muže, který se ocitne úplně sám na planetě Mars, velmi výstižně a s velkou dávkou humoru. Jen mi trochu ze začátku dělaly problém technické popisy, ale pak se to vyrovnalo tím zvýše zmíněným humorem i lidským rozměrem, který rozhodně této velmi čtivé knížce nechybí. Rozhodně doporučuji, včetně filmu, který podle této čtenářsky velmi úspěšné knihy vznikl.

lakme
07.11.2016

Tohle je první knížka, u které jsem si poctivě vypisovala pasáže, které mě dostávali smíchy do kolen. :D
Jinými slovy budu pirát!
Vesmírný pirát!

laepus
06.11.2016

Parádní záležitost. Jedna z těch vůbec nejlepších, co se mi loni dostala do rukou. Pořádná porce černého humoru v těžké situaci neustále vyvažovaná neutuchající touhou po přežití. Ani to pro mě vlastně není sci-fi příběh, protože nic zásadně technologicky převratného se tam neděje; tohle je mnohem víc - je to o síle a odhodlání člověka, o jeho výdrži a touze po přežití. Jo a u filmu jsem se totálně bavil při scéně, kdy dělá z lodi kabriolet - kdo četl nebo viděl, pochopí.

Pavlačinka
02.11.2016

Kniha se četla sama, přelouskala jsem ji za pár dní.. A zažila jsem u ní takové to napětí, že když ji zavřete a jdete třeba do práce, tak pořád myslíte na to, co se tam děje a jestli Mark ještě žije.. Některé scény sice už byly trochu přehnané, celkově ale kniha byla napínavá, působila reálným a odborným dojmem..

vaclav9214
28.10.2016

skvělá kniha co víc dodat :)

Denika
23.10.2016

Ačkoli nejsem žádný fanda scifi nebo fantasy, tahle knížka mě jednoduše pohltila. Vtáhne do děje a nepustí. Ať chcete nebo ne, Mark vás bude bavit po všech stránkách - v deníkových záznamech skvěle vykresluje napětí, stres, problémy a technické potíže, ale také zábavu a radost z podařených věcí. Skoro bych mu uvěřila, že by byl schopný na Marsu přežít takovou dobu. Chvílemi mi přišlo, že musím číst něco, co se opravdu událo, vzhledem k těm neskutečně složitým popisům chemie, biologie a nejmodernějších technologií. Špatně se mi to říká, ale tyto složité technické údaje knize možná i uškodily - pro laiky, jako jsem já a mnozí jiní, jsou prostě příliš složité a někdy jsem vůbec nechápala, co to vůbec čtu. To je také jediný důvod, proč jsem knize udělila čtyři hvězdy namísto pěti.
Mark je ovšem skvělý chlapík, kterému se nedá než fandit do poslední stránky. Skvělá, napínavá a po všech stránkách obohacující kniha. :)

RiverSong
23.10.2016

Vážně skvělá kniha. Některé hlášky (vlastně skoro všechny) jsou naprosto bezkonkurenční. Moc se těším, až mrknu i na film.