Marťan

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A ...celý text

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi…

Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení…

Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225946/martan-3Bs-225946.jpg 4.51619

The Martian

Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2014 ...více

Wara
07. prosince

Začátek parádní, rychle vtáhne do děje, hlavní hrdina sympaticky hláškuje a celá knížka zaujme na první dobrou. Během delšího čtení se mi ale zdá, že humoru začíná ubývat na úkor stále častějších a z pohledu laika poměrně nezajímavých popisů fyzikálně-chemických procesů, což je škoda. I přesto mě toto osvěžující a novátorsky optimistické pojetí sci-fi příběhu bavilo.

Karelvovsik
06. prosince

Nejdříve jsem přečetl knihu a byl jsem doslova nadšen (hlavně z toho ,jak vtipné může být sci-fi). Asi dva měsíce poté jsem viděl film a byl jsem trochu zklamán, protože mi tam chybělo několik scén z knihy. Knihu doporučuji.

MaRoll
02. prosince

Napětí překvápka a hlavně humor. Nádherný příklad jak lze i tak vážné téma jako samota a každodenní přítomnost smrti lze pojmout s humorem. Nebýt Markových vtipných poznámek asi bych se po pár stránkách měl chuť zamčít se sám v pokoji s hromadou brambor, lahvičkou vicodinu a strachem otevřít okno kvůli podtlaku. A samozřejmě se oddávat neustávajícím depresím.Jedna z nejlepších knih jakou sem za svůj poměrně krátký život měl tu čest číst. Vřele doporučuji všem. Dokonce i těm, které vesmír příliš nebere.

střapatá
30. listopadu

Ač na vesmír a sci-fi obecně příliš nejsem, nechala jsem se přemluvit a Marťana přečetla. První polovina knihy byla naprosto skvělá - spousta vtipných a zajímavých scén, a to i pro naprostého vesmírného laika. Zhruba v polovině mé nadšení o trošičku kleslo, a proto dávám 'jen' 4 hvězdy. Rozhodně smekám před autorem, že natolik vědecké věci dokázal podat zábavně a srozumitelně.

Renča42
25. listopadu

Přála jsem si přečíst nejdřív knihu a pak vidět film, ale mám to v opačném pořadí. Ale přesto vůbec nejsem zklamaná. Sice nejsem zas tak velký chemik a na zkratky nejsem, ale zapamatovala jsem si, co je MAV, HAB, RTG atd. Zvládla jsem to přečíst za jedno odpoledne s pár přestávkami. Líbil se mi Markův osobitý humor a že to nevzdával a i když se mu tam objevili několikrát komplikace, dokázal se z toho vyhrabat a jeho vůli by mu měli všichni závidět. Určitě se ke knize vrátím znovu.

Macawi
23. listopadu

Film se mi líbil moc, byla jsem nadšená. Knížka se mi zdá slabší, příliš mi to připomínalo hodiny fyziky, chemie a biologie. Mark má skvělý smysl pro humor a to byl asi důvod, proč jsem knihu přečetla až do konce.

JosefW
20. listopadu

Před rokem: Kamarád mě vytáhl do kina na film a byl jsem nadšen!
Před rokem: Týden po filmu jsem přečetl knihu a byl jsem nadšen!
Po roce (současnost): Knihu jsem přečetl znovu a opět mě Markovo dobrodružství bavilo a byl jsem nadšen!

No, to asi vystihuje vše. Jo a kdybych jednou zůstal sám na Marsu, tohle si beru s sebou! :-)

Meybe-
20. listopadu

No, noooo nic moc. Tedy spíš nic, než moc...

Edda18
17. listopadu

Tak za mě super, super a ještě jednou super. Určitě mi unikly technické detaily, na to nejsem zařízená, ale tak jsem se pobavila, že jsem si ráno chtěla dát i "nicotný čaj"...... pak jsem to vzdala. Kdo se chce naladit na vlnu nefalšované pozitivity, ať po ní sáhne.

Janadvorackova
13. listopadu

Jizi: Mám naprosto stejný dojem. Také jsem poslouchala a neubránila jsem se nečekaným projevům, pro okolí nepochopitelného pobavení. Ale kašlala jsem na to, kniha byla bombastická.
Takové to očekávání: "Dobrý, je v pohodě, ale něco se..., něco se, né! Posralo se to :), určitě umře."
Nebo spíš, co udělá, aby neumřel :).
Musím si víc vážit tmelu a lepící pásky :).

Jizi
11. listopadu

Knihu jsem poslouchala v audioverzi v podání Jana Zadražila a je to pro mě jedna z nejlepších knih, která se mi letos dostala do ruky (resp. do ucha). Mark Watney je novodobý Robinson Crusoe, jen místo Pátka je vybavený naprosto výborným smyslem pro humor (a taky nějakými těmi špičkovými znalostmi z botaniky a strojního inženýrství). Po delší době zase jedna z knih, při jejímž poslechu na mě náhodní kolemjdoucí koukali jako na potenciálně nebezpečného blázna, protože jsem zdánlivě bezdůvodně prskala a chrochrala smíchy, a u které mi je vážně líto, že nebyla delší, mnohem, mnohem delší, třeba o pár set solů... Pokud vás zajímá vesmír, přimyslete si ještě jednu hvězdičku navíc a jestli nevíte, co dát jakémukoliv muži v okolí, jenž čte, pod stromeček, tak nemusíte dál hledat. "Posnídal jsem bramboru s vicodinem."

Marcela52
11. listopadu

Sci-fi jsem už dlouho nečetla, ale na doporučení několika přátel to po delší době zkusila, a dobře jsem udělala. Myslím, že překladatel Michal Prokop se u toho jak se říká skutečně "vyřádil", protože se mu podařilo zachytit nejrůznější situace muže, který se ocitne úplně sám na planetě Mars, velmi výstižně a s velkou dávkou humoru. Jen mi trochu ze začátku dělaly problém technické popisy, ale pak se to vyrovnalo tím zvýše zmíněným humorem i lidským rozměrem, který rozhodně této velmi čtivé knížce nechybí. Rozhodně doporučuji, včetně filmu, který podle této čtenářsky velmi úspěšné knihy vznikl.

lakme
07. listopadu

Tohle je první knížka, u které jsem si poctivě vypisovala pasáže, které mě dostávali smíchy do kolen. :D
Jinými slovy budu pirát!
Vesmírný pirát!

laepus
06. listopadu

Parádní záležitost. Jedna z těch vůbec nejlepších, co se mi loni dostala do rukou. Pořádná porce černého humoru v těžké situaci neustále vyvažovaná neutuchající touhou po přežití. Ani to pro mě vlastně není sci-fi příběh, protože nic zásadně technologicky převratného se tam neděje; tohle je mnohem víc - je to o síle a odhodlání člověka, o jeho výdrži a touze po přežití. Jo a u filmu jsem se totálně bavil při scéně, kdy dělá z lodi kabriolet - kdo četl nebo viděl, pochopí.

Pavlačinka
02. listopadu

Kniha se četla sama, přelouskala jsem ji za pár dní.. A zažila jsem u ní takové to napětí, že když ji zavřete a jdete třeba do práce, tak pořád myslíte na to, co se tam děje a jestli Mark ještě žije.. Některé scény sice už byly trochu přehnané, celkově ale kniha byla napínavá, působila reálným a odborným dojmem..

vaclav9214

skvělá kniha co víc dodat :)

Denika

Ačkoli nejsem žádný fanda scifi nebo fantasy, tahle knížka mě jednoduše pohltila. Vtáhne do děje a nepustí. Ať chcete nebo ne, Mark vás bude bavit po všech stránkách - v deníkových záznamech skvěle vykresluje napětí, stres, problémy a technické potíže, ale také zábavu a radost z podařených věcí. Skoro bych mu uvěřila, že by byl schopný na Marsu přežít takovou dobu. Chvílemi mi přišlo, že musím číst něco, co se opravdu událo, vzhledem k těm neskutečně složitým popisům chemie, biologie a nejmodernějších technologií. Špatně se mi to říká, ale tyto složité technické údaje knize možná i uškodily - pro laiky, jako jsem já a mnozí jiní, jsou prostě příliš složité a někdy jsem vůbec nechápala, co to vůbec čtu. To je také jediný důvod, proč jsem knize udělila čtyři hvězdy namísto pěti.
Mark je ovšem skvělý chlapík, kterému se nedá než fandit do poslední stránky. Skvělá, napínavá a po všech stránkách obohacující kniha. :)

RiverSong

Vážně skvělá kniha. Některé hlášky (vlastně skoro všechny) jsou naprosto bezkonkurenční. Moc se těším, až mrknu i na film.

amaenium

Jako první jsem viděla film. Byl skvělý. A tak jsem se rozhodla přečíst i knihu. Jak to tak bývá, kniha je samozřejmě detailnější. Do filmu jsem se zamilovala a díky knize celkově celý příběh "žeru" ještě víc. Trochu mě překvapil styl psaní, nevím, čekala jsem trošku vážnější, ale knihu jsem jinak přečetla za jediný den, byla velmi čtivá, vtipná a neskutečně mě bavila. Rozhodně jsem ji zařadila mezi mé oblíbenější.

Já :„Rozebral jsem to, našel problém a vyřešil ho.“
NASA:„Blbče.“

Pampalini

Kritici budú kritizovať nelogické a nemožné postupy a riešenia. My ostatní sa budeme výborne baviť a spoločne s Markom bojovať o život. Z každej situácii je východisko, každý problém má riešenie. Ak ho nevieme, neriešme. A všetko s humorom.

francouz

Toto bylo moje první setkání s audio knihou. Na cestách jsem chtěl vyzkoušet něco jiného něž "disko" od velitelky Luisové a nebylo to vůbec špatné, až na to, že jsem na konec již nečekal do auta a musel jsem si ho poslechnout doma.
Knížka se poslouchala skvěle, cesta s Markem většinou ubíhala o trochu rychleji než obvykle. To co předváděl Mark, jak se stavěl k otázce přežití, jeho humor, kdy je naprosto sám odkázán pouze na svoje smysly a rozum, no nevím, jestli bych přežil jeden sol.
K tomu vydatně sekunduje obrovský aparát NASA, velmi dobře namluvený. To co ční z této knihy, by se možná mohlo potkat z dnešní návštěvou Dalajlámy, nemyslím ty stovky milionů dolarů, práce stovek lidí, ale to spojení se , pro záchranu jednoho života, no kdyby to tak fungovalo normálně, nebylo by na tom světě o trochu lépe..

peta5472

Úžasný příběh, hned přečteno. Zajímavá fakta a i návod jak přežít.

i_vanička

Astronaut Mark Watney je fakt šikulka, ale kde je nějaký příběh ?

achilles

Veliká spokojenost. Mě zaujal především začátek. Jak začal farmařit. Opravdu vědecky propracované dílo. Lahůdka.

Skaen

Čekala jsem cosi suchého a připomínajícího Robinsona. Co jsem dostala bylo vtipné, zajímavé a čtivé. Četla jsem v originále, takže nevím, jak s tím zahýbal překlad.

Glam

Film se mě líbil víc

babsi66

Na to, že mě sci-fi nebaví a chemii, fyzice ani jiným přírodním vědám příliš neholduji, jsem se výborně bavila. Ať už díky lehce ironickému přístupu hlavního hrdiny, střídání prostředí Země - Mars nebo ichformy a erformy.

Je těžké si Marka neoblíbit a nefandit mu v jeho snaze o přežití a je přitom úplně šumák, že třetinu knihy moc netušíte o co jde, protože popisy všech těch vědeckých věcí vám nic moc neříkají. :)

WeeWar

Dal jsem si to ted jeste jednou. Ciste jako rychlovku k prilezitosti predstaveni mise na Mars v rezii páně Muska. Ty pozemske politickomocenske dohadovacky jsem preskocil, z praktického hlediska mise jsou vicemene podruzne.

Vlastne by me dost zajimalo, co na to Elon rika. Kdo je vlastně Andy Weir? Neni to nahodou primo E. M., ci nejakej jeho PRagent?

Za me teda furt dobry a stale vlastne zcela uveritelne/realisticke/uzZitra scifi (ale to tak mel asi i Jules Verne a pak i jini borci po nem:) cteni. Krome toho pro me abs nesmyslne nerealneho finale (to by proste nevyslo ani nahodou, tomu neverim, zas takovej optimista nejsem).

Vic k dojmu z dila v mem drivejsim komentu.

Mujda

Ke knize jsem se dostala přes upoutávku na film, ke kterému jsem se ještě nedostala. Ale kniha definitivně stála za to. Mark Watney si mě, svou inteligencí, vynalézavostí, optimismem a hlavně humorem, omotal kolem prstu a nachytala jsem se, jak se potutelně směju situacím, které na nezasvěcených přihlížejících nevyvolali ani úsměv. Byl to skvělý zážitek. Asi se budu na noční oblohu dívat zase trochu jinak.

Misha11

Po filmu, který se stal mým velmi oblíbeným, jsem se konečně dostala ke knížce - a jsem zase nadšená.
Možná obsahuje spoiler.
Docela jsem se bála všech těch vědeckých termínů a tak, ale nakonec nebylo proč, autor to umí podat i těm z nás, kteří v tomto oboru neví vůbec nic.
Markovy deníkové záznamy jsou skvěle vtipné, dobře se čtou.
Kupodivu mě celkem bavily i pasáže ze Země - těch bylo dost, ty z Hermesu mě bavily ještě víc - těch bylo, bohužel, méně.
Trochu škoda konce, tady pro mě vyhrál film, na rozdíl od knihy zde byli ukázáni členové Aresu 3 i zpět na Zemi.