Marťan

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přeži... celý text

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi…

Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení…

Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225946/martan-3Bs-225946.jpg 4.51907

The Martian (2014)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

kní

MZMEUPRVTRVRPROKOMSPTHFNDRPRPRVNADLHZPRV
(aneb: můžeme upravit rover pro komunikaci s pathfinderem ... a dál už taky nevím...)

Mr.JaroCZ

Marťan se četl celkem dobře, ale místy byl poněkud řekněme "rozvláčný".
Na rovinu - autor je řemeslně zručný, ale vracet se ke knize nemám v úmyslu.

callahanh

Velmi dobrá kniha, které asi z mého pohledu ublížil všeobecný hype, protože jsem čekal něco výjimečného, ale ono se to nedostavilo. Předně tu na můj vkus bylo až moc odborných pasáží, popisů a takřka výkladů, takže jako člověk, kterému jsou fyzika a chemie naprosto cizí, jsem se v těchto místech trochu nudil a vůbec jsem je nechápal. Naštěstí je ale hlavní hrdina natolik sympatický, i když vlastně dokonalý, protože umí úplně vše, že tyhle části trochu kompenzuje a především je tu taky notně cynický humor, který vše příjemně vyvažuje. Kniha je zkrátka taková pohodovka, která je plná optimismu, vlastně ignoruje jakékoli smutky hlavní postavy, nikdy nepracuje s nějakým strachem o ni a de facto jí ani nedává možnost dělat nějaké chyby a ono to překvapivě funguje a je vlastně úplně jedno, jestli v ní jsou nějaké faktické omyly. Ačkoli se k ní už asi nikdy nevrátím, chápu, proč se stala tak populární a uchvátila tolik lidí. 70%
PS: FIlm je na velmi podobné úrovni, jen v rámci široké přístupnosti tvůrci obrousili hrany a udělali z příběhu možná ještě bezstarostnější záležitost než kniha.

yorba

Knížka mě oproti filmu bavila víc i když Mark be takovej brouk Pytlík práce všeho druhu,trochu se nechce věřit,že jeden člověk ovládá tolik oborů,ale bylo to napínavé četlo se to dobře

Hanjimka

Líbilo se mi to. Technických pasáží tam bylo dost, ale nebylo to zase tak hrozné.A ta jeho vynalézavost a ironie, to se mi líbilo. Knížka super, a to napětí z konce...

Melic

Nápad výborný, když se člověk vžije do představy takového osamocení, není mu úplně lehko. Po napínavém konci musím vzpomenout i na zbytek knihy, který až tak skvělý nebyl. Což o to, promyšlené je to dobře, autor je jistě odborník a dal si dost práce, čtivost ale místy pokulhává (řešení podobných potíží, technické popisy).
Kdybych měl popsat knihu dvěma slovy - Robinson MacGyver.

rm

Perfektní. Film jsem viděl první, a líbil se mi. Knížka je ještě lepší. Sebeironizující pohled Marka mě dost bavil ;-)

Haňáček

Moc se mi líbil příběh i hlášky,ale na mě až moc technické. Líbí se mi přechody mezi Marsem a Zemí.

StihOMam

Andy Weir si zaslouzi respekt. Uz jenom cas, ktery venoval propracovanym technickym detailum z ruznych oboru je obdivuhodny. Trochu me drazdilo pripominani a opakovani jiz drive zminenych faktu, ale mozna je to pro ctenare, kteri knihu nezhltnou behem 50h jenom plus. Nutno dodat, ze jsem nevedecky zalozeny jedinec a behem cetby se ze me navic stal lehkomyslny ignorant duverujici autorovi vsecha jeho slova. Presto mi nektere veci v hlave chte nechte uvizly a po precteni knihy vyznamne ovlivnily me mysleni. Sice se mi hrdinove ala MacGyver prici, ale neskutecne ocenuji snahu i um chytrejsich a vzdelanejsich lidi nez jsem ja. Proto nebylo tezke hlavnimu hrdinovi skutecne fandit a jeste se pritom nechat bavit a unaset fantaziemi na plne obratky.

Jíťa512

Kniha, ke které se vracet nebudu - příliš technických pasáží (nuda) a pár úsměvných hlášek - to je málo, aby se mi kniha líbila.

Zuzana08

Libila se mi. Sice jsem si většinu popisovaných technických věcí ani nedokázala představit, ale bylo to zase něco naprosto jiného, než jsem doposud četla. Rozhodně ještě zkouknu film.

PaniJani

Téma mi přišlo zajímavé, tak jsem si knihu objednala. Ale musím říct, že ze začátku mě děj moc nebavil a dokonce jsem místy přeskočila i nějaký ten odstavec. Pak se to ale (alespoň z mého pohledu "rozjelo") a bavilo mě to. Po dočtení jsem ještě několik dní měla knihu v hlavě a musela zkouknout ještě film. Suma sumárum dobré, místy i vtipné čtení a už vím co je rover, MAV atd. :-)

Jane007

Úžasná a dokonalá knížka (a to sci-fi moc nemusím)!!! Nemohla jsem se od ní odtrhnout a byla jsem nepříčetná pokaždé, když mě někdo od čtení tahal. Přestože je to v podstatě moderní Robinson, skvěle jsem si čtení užila. Markovi jsem celou dobu držela palce a mnohdy jsem šla spát hrozně pozdě, protože jsem chtěla vědět, jak se se svými problémy vypořádá. Doporučuji.

galadrielin

Nejlepší je, když od knížky nic nečekáte a ona vás úplně uchvátí. :) Bavila jsem se, a to hodně a fandila Markovi až do poslední chvíle.

Siwan

DOBŘE. Nebavily mě technické pasáže, ale je to dobře vystavěná kniha. Takže za mě dobře. Jenom nějak nic víc :) prostě dobrý, fakt dobrý.... :)

makke

V otázce výběru knih jsem zlehka zkostnatělá a v mém čtenářském portfoliu dominují detektivky a thrillery. O to šťastnější jsem, když mi někdo doporučí knihu odlišného žánru a ona je skvělá !

BlaniVan

Na knihu jsem narazila až po zhlédnutí filmu, který mě naprosto nadchnul. A musím říct, že opět kniha předčila film ve všech ohledech. Ač ten film mám ráda tak s knihou se nadá srovnat. A to nejsem žádný chemik, fyzik, biolog ani astronom.

mynamail

Film byl lepší. V knize mě časem začala unavovat teorie z chemie, fyziky, astroNOMIE, biologie......

Isew

Pokud bych ztroskotala na pustém ostrově, chtěla bych mít s sebou knihu Robinson Crusoe. Pokud bych zůstala viset na Marsu, asi bych ocenila Marťana. Na Zemi jsem ho neocenila. Kniha mě nebavila, nedokázala jsem se začíst. Až ztroskotám na Marsu, třeba ji ocením víc, takhle ji nechávám nedočtenou. Třeba se k ní někdy vrátím, ale teď ne.

teresinha

Marťana jsem "četla" coby audioknihu a opravdu mě nadchnul. Jan Zadražil coby Mark Watney je perfektní, vtipy jsou vypointované a celé to krásně plyne a graduje.
Víc tady: http://bit.ly/MartanDoUsi

Poppík

Narazil jsem na Marťana až s hollywoodským pozlátkem. Někdy mám pocit, že je to trošku škoda. Knížka je to podle mého názoru naprosto skvostná. Technické detaily jsou sice trošku nečtivé, pokud se neutvrzujete v názoru, že jste dobrý chemik, fyzik a biolog, ale jinak je ve spoustě věcech originální a přitom je v ní cítit autorovo skvěle odvedené řemeslo, působí sociálně čistě - přesto uvěřitelně, nechybí v ní notná dávka napětí i laskavého humoru. Zfilmovaná verze mě také neurazila, ale knížka Vás zavede do rozměru pochopení přeci jen logicky více, nemluvě o scénách, které ve filmu chybí (bouře, rozbitý rover...atd). Film s knihou se liší i v detailech závěrečného zachycení aj. ale je to vcelku pochopitelné. U knížky mě mrzí jen odstřižený konec, kdy kniha končí zachycením, trošku bych se chtěl tetelit na vítězné vlně o něco déle...né vážně, kniha je super. Převládá nadšení !!!

Petka82

Mohu jen doporučit, upřímně jsem se pobavila, místy byla nervózní jak to dopadne. Pěstování brambor na naší zahradě už pro mě rozhodně nebude nudná činost:-)
Včera jsem mrkla na film, knížka se mi líbila mnohem víc, ale i film byl pěkný, ale za mne rozhodně čtení tomu dodalo víc dramatičnosti, než pohled na filmové zpracování.

Ruzaaa

Super a super. Od začátku jsem se fakt bavila tím stylem, jakým je kniha napsána. Technické výrazy, chemie a další pro mě nebyly na obtíž naštěstí. Knížku jsem si opravdu užila, na konci jsem byla strašně nervózní, jak to dopadne. V blízké době se podívám i na film. Doporučuji.

tomas7320

Na začátku se člověk trochu musí prokousávat různými výpočty a technickými výrazy, ale jinak super parádní počteníčko!!!

Dáma s hrnstjm

Netvrdím, že jsem všemu rozuměla, ale dobře jsem se pobavila. A to i ve chvílích, které byly z existenciálního hlediska spíš k vzteku a pláči. Na knihách podobného typu mě obvykle vytáčí "všeumělkovství" hlavních postav a podivné "náhodičky," které usnadňují práci především autorovi. Ale v tomto případě byla Watneyho všestrannost velmi uvěřitelná, ač nevím přesně, co všechno takový kosmonaut musí umět a znát. Přistihla jsem se, že mě bavily víc nedeníkové pasáže, protože jsem věděla, že se toho víc dozvím. Doporučuju jako oddechovku... ale uznávám, že to vůči hlavní postavě není moc fér :)

Karola050716

Kniha je plná technických údajů, postupů a názvů, což moje hlava především na začátku úplně nezvládala. Příběh je ale parádně napsaný, i když pro mě bez velkých překvapení, protože jsem hlavní obrysy znala z filmu.

Sonik19

Neskutečná kniha, napínavá a lehko čtivá. I když sem film viděla jako první, kniha mě velmi nadchla. Nadchla i mého nečtoucího manžela a to tak moc, že by si ji klidně přečetl znova.

Kachorra

Kniha se mi líbila, rozhodně se ale nejedná o nic jednoduchého, ačkoliv je v ní vše vysvětlováno. Četla jsem ji dlouho, protože jsem ji musela střídat s odlehčenějšími knihami. Ale nakonec jsem ji dočetla. Nejlépe se mi četl konec knihy. Hlavního hrdinu bych zařadila mezi ty nejlepší hrdiny ze všech knih, které jsem kdy četla. Jedná se o knihu, která každého čtenáře velice obohatí. Každý musí být rád, že se nedostal do podobné situace.

stepankoby1

Co si Mark kde vyrobil, co kde plánuje a co se kde pokazilo, tak bych asi shrnul tuhle knížku. Je hezky napsaná, i když mi to občas přišlo trochu jako scénář. Smysl humoru byl zvláštní. Celé se to hrozně táhne, a to i přes to, že je tu mnohem míň textu, než v jiných stejně dlouhých knihách. Za 3 hodiny jsem měl přečtených sotva 25 stran, takhle by to nešlo. Dočetl jsem se do asi sté strany, když jsem zjistil, že se do toho nutím. 55 % | Čtené 1× v češtině

nithiel

Syrové deníkové promluvy působí na papíře mnohem sugestivněji než ve filmu. Nejdůležitější je však nezdolný optimismus prolínající celým beznadějným příběhem... a po hodně letech, nejspíše od Pratchettových Mužů ve zbrani, jsem se nerozesmál nahlas bez ohledu na narvaný vlak :)