Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Marťan

Marťan
Marťan

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A ...zobrazit vše

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi…

Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení…

Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225946/martan-3Bs-225946.jpg 4.51319
Originální název:

The Martian

Žánr:
Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2014 ...více
Nahrávám...

Přidat komentář

Komentáře (407)

Nejprve se musíte přihlásit.
Turante26.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Opravdu úžasná kniha! Četla se sama, příběh je skvělý a miluji humor hlavní postavy :-D

Laduš1725.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pět hvězdiček je málo pro tuhle knížku! Naprosto úžasná.. :) Četla jsem do 2 ráno, jak to bylo napínavý. A jsem vděčná za maturitu z chemie, dost mi pomohla v pochopení některých věcí :D

tuommo25.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Rychlovka... čte se lehce, má to tempo a spád... a je to luxusně prostoupené americkým cynismem...

martin684922.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Nejdříve knihu a potom až film. Jsem rád, že jsem toto pravidlo dodržel. Ne, že by ten film byl úplně špatný, ale oproti knize je tak poloviční a navíc obsahuje dost nelogičností. Kniha je prostě VŽDY lepší (bez výjimky).

Marťan se mi četl celkem fajn, byla to taková docela oddechovka, u které nebylo třeba nějak moc přemýšlet. Děj občas trošku skřípe a logika jde kapku stranou, ale proč ne, kniha je prostě pouze čistý mainstream, takže se to dá odpustit.

boxas20.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Paráda! Trochu technické, jakoby chlapské, ale čte se to dobře. Film se mi také líbíl, a to zase hlavně po vizuální stránce, "záběry" Marsu jsou působivé, ale knížka líp zachytila pocit naprosté izolace v prostředí, které člověku nepřeje.

chytahana20.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

wau, pro mě naprosto parádní kniha, jedna z nejlepších co jsem četla. Čte se úplně sama, dlouho jsem se u knihy tak nezasmála. Film byl taky super, ale kniha byla lepší.

tatjana173719.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Nejprve jsem viděla film a možná budu zlynčovaná, ale přiznám se, že se mi líbil více. Film si určitě ještě několikrát pustím, do knížky ale asi tolikrát už nepůjdu. Ale nechci tvrdit, že by byla špatná, o tom žádná! Prostě jen mne jiné knížky oslovily víc.

Do formy deníkových záznamů jsem se zprvu vůbec nemohla začíst, proto jsem ocenila, když se přesun příběhu na Zemi začal odehrávat v "er formě", ale nakonec jsem si zvykla a s tím, jak děj gradoval, mi to už vůbec nevadilo a soustředila jsem se už jen na to, co si ještě Mars na Watneyho nachystá a jak a jestli se s tím popere. Přestože jsem díky filmu věděla, jak to dopadne, stejně jsem chvílemi byla napnutá jako kšandy. Některé Watneyho fórky mne dokonce rozesmály nahlas, což se mi u knížek moc často nestává. Při čtení technických popisů jsem v obraze byla asi tak z 60 % (což je vzhledem k době, kdy jsem opustila zdi všeobecného gymnázia - a s ním i povinnou fyziku a chemii, docela dobrá bilance), při čtení některých pasáží jsem ale měla v hlavě opici s činely, která do nich zuřivě mlátila a metala kozelce :-). Kdo si na technické pasáže stěžuje, ať si ovšem uvědomí, že může být hůř, mohli jsme číst všechny složité chemické vzorce nebo vidět střihy stříhání na plášti habu ;-).

Trochu nevěrohodné mi přišlo jen to, že za celou dobu hlavní hrdina ani jednou neklesl na duchu a nepropadl chmurám... což je obdivuhodný výkon pro člověka, který byl tak dlouho sám (a to jako doslova SÁM). V reálu by Mark Watney musel být nesnesitelný optimista :-).

Co dodat? Snad jen - hele, kozy! ( . Y . )

Reňulka Š15.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Předtím než jsme šli na film do kina jsem si přečetla knihu. Malinko mě odradila šílená spousta technických údajů, které jako ženská moc neocením. Příběh byl opravdu poutavý, ale kvůli technickým údajům jsem se trošku musela přemlouvat číst dál. Film byl pro mě "romantická komedie". Kniha je prostě kniha :-)

monulka06.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Lhala bych, kdybych řekla, že mě kniha nestrhla. Zvídavost po závěru mě hnala dál a dál. Příběh je to poutavý, technické věci vypilované (ale nejsem muž ani astronaut, jen říkám svůj názor), to všechno super. Ale nemyslíte si, že kdyby někdo zůstal fakt sám na Marsu a bojoval o holý život, že by měl aspoň trochu depku? Vždyť ten člověk byl furt v absolutní pohodě. A tomu optimismu se mi nějak těžko věří. Všechno tak nějak vycházelo, čekala jsem větší boj. Já vím, že to bylo sci-fi, ale snad i tento žánr má přece nějakou úroveň a nemusí být všude cítit Hollywooooood :-)

marek646306.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jako první jsem viděl film a až poté jsem si přečetl knihu, což poté jsem narazil na velký rozdíl mezi filmem a knihou. I když film ujde, kniha je zcela perfektní a mnohem lepší než samotný film. V knize je děj zajímavější a více imponující...oproti filmu, který neurazí, ale na knihu nemá.

Denííí04.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Za mě skvělá kniha, zápletka asi není nic překvapivého, ale je to skvěle napsané. Vtipný hrdina, jedni ho budou nesnášet jiní zbožňovat, já se řadím těm, kteří ho zbožňují a těžko se mi s Markem loučilo.

fauxthum04.05.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Napsané je to dost mizerně. Zápletka je bezelstně hloupoučká – takový jeden velký kýč neposkvrněné lidskosti: hrdinovi se stane nehoda, za kterou nikdo, ale opravdu nikdo nemůže (to aby snad nevznikl nějaký alternativní konflikt, který by narušoval požitek ze záchranné mise) – je ale šikovný, takže se o sebe postará – když ostatní přijdou na to, že zůstal na Marsu sám a sám, dělají všechno pro to, aby jej zachránili. Watney ani nikdo jiný neprojde žádnou změnou, nikdo za nic nemůže, byla to prostě smůla. Charaktery jsou ploché jako papír, Watney je navíc takový vražedně roztomilý koloušek – něco jako chytrá koala – takže se do jeho záchrany zapojí každý, kdo má srdce a kosmické peří (tedy i Čína) ¬– záchrana koaly spojuje národy jako holubice míru.

Co se týče samotného vyprávění, to si celou dobu vystačí s jednoduchým vzorcem: když se něco povede a dá do pořádku, následující část začíná tím, jak se naopak nečekaně něco pokazilo, přičemž alespoň jedna z postav pronese „doprdele“, případně „a sakra“. Jakmile jedna z postav pronese „doprdele“ nebo „a sakra“, objeví se řešení a situace se dá zase do pořádku (je to takové kouzelné zaklínadlo fungující jako záhadný generátor dobrých nápadů - řeknete „doprdele“ a nad hlavou se vám objeví žárovka). To všechno vrcholí v závěrečné scéně, kdy se „doprdele“ a „a sakra“ objevuje se zvýšenou intenzitou, načež se vše uvede do konečného a nezvratitelného pořádku.

Co se týče realističnosti, což má být evidentně silná stránka textu, trochu pochybuju o celé formě vyprávění: proč Watney, který musí čekat, že si jeho deník poslechnou kolegové z NASA a pak možná jeho rodina, svoje příspěvky koncipuje jako by si představoval na druhé straně čtenáře knihy? Tedy někoho, kdo potřebuje přiměřenou dávku humoru a vysvětlování? A další věc: Watneyho na začátku probodne anténa (díru ve skafandru zalepí zaschlá krev), načež se probere a o celé nehodě se pak už skoro vůbec nezmiňuje, jako by se mu ani nestala, ale zato v jednom kuse plká o tom, jak ho z práce bolí záda? To jako fakt? Nakonec je kniha zajímavá skutečně jen tou jedinou věcí – technickými popisy řešených situací. To je ale na dobrý sci-fi román doprdele a sakra málo.

Dutohlav02.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

"Jsem v hajzlu" Těmito slovy kniha začíná, ale pro mě i končí, protože právě toto jsem si myslel po přečtení posledních řádků, už je pro mě konec výletů po Marsu v roveru, žraní těch hnusných brambor a pokusů Marsu o zbití hlavního hrdiny a mně se po tom bude opravdu stýskat.

petra408002.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Velice vtipná kniha, moc se mi líbila, děj byl svižný, napínavý, krásně čtivý. Na mě možná zbytečně moc odborných věcí - za to hvězda dolů.

gar-mogoth01.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Vtipné, chytré a zábavné scífko. Příběh o chlápkovi, který je úplně v hajzlu, ale nevzdává se a dokonce se na své trable dívá optimisticky a s humorem. Kniha se čte jedním přerušovaným dechem. Autora očividně psaní bavilo a to se přeneslo i na čtenáře, nezapomněl ale vysvětlit všechny tehnobláboly. Takže paráda.

Marťana jsem přelouskal v originále a trochu se bojím, že český překlad absencí vulgarismů zabije krásný autorův (Markův) jazyk - dick jako blbec nebo fucked up jako v hajzlu (což jsem po otevření a srovnání vypozoroval) prostě není ono. To by se ale překladatel, potažmo nakladatel nebo redaktor, nesměl bát trochu povolit cenzorský řetěz.
Filmová verze zaostává jen o malinký kousíček.

simona5r21.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha - skvělý výběr narátora! :-) Jen ty zvukové efekty byly otravné. Zpočátku pro mě bylo obtížné pochopit všechny myšlenkové pochody a vědecká fakta, ale postupně mě kniha vtáhla do děje. I když jsem předtím viděla film, poslechem knihy jsem s Markem Watneym prožívala jeho příběh naplno až do konce. Po doposlouchání jsem si říkala: "Budeš mi chybět, Marku Watney."

WeeWar20.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Za me super, jednohubka od A do Z. Vsem v okoli se taky libilo. Film jsem dokoukal az asi napotreti.

Skoro realna zalezitost, byt lehce pritazena za vlasy, takze? Sci-fi! Sci-fi?

To je vlastne mozna "to" kontroverzni. Ze by to skoro takto mohlo nejak bejt, ale jeste neni, bude?. A ani az to bude, tak to nebude/nemuze byt presne takto.

Jsou tam jiste nesmysly, nemoznosti z fyzikalniho a ja nevim z jakeho jeste hlediska, ale je to, nezapominejme na to ani na vterinu, jen akcni, jakoby realistickej(jakoby ala Hotel, Letiste, Zkaza promethea, avšak psanej ich formou ve forme sluzebniho deniku) roman. Ale stale "jen" a "pouze" sci-fi roman. A v kterem sci-fi nejsou nemozne moznosti a reseni?

pafčaodřeky19.04.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Naposledy co jsem dala na nálepku "bestseller". Pojem antihrdina pro mne získává nový rozměr, ano, je to tenhle rádoby vtipný, vždy optimistický, namachrovaný "MacGyver". Deníkové zápisky stylem rozverného študenta gymnázia: "A ještě jim všem vzkažte, prosím, že jejich matky jsou prostitutky.-Watney P.S. Sestry taky"
Tohle není sci-fi, tohle čirá trapárna.

Lilith119.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Vzhledem k tomu, že tomuhle žánru moc neholduji, jsem ji začala číst s velkou nedůvěrou. Jenže pak to začalo nabírat takové grády, že jsem najednou litovala, že se blížím ke konci. Ten by ovšem zasloužil větší péči a myslím, že počíst si o tom jak se posádka dostane na Zemi, by nebylo marné. Každopádně moc, dobře zpracovaný nápad a to že se člověk nad některými hláškami Marka Watneyho musí smát i kdyby nechtěl, je už jen třešnička na dortu.

tanuki15.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kdo by snad čekal, že Murphyho zákony platí jen na Zemi, bude překvapen. Platí i na Marsu. Platí všude tam, kde se vyskytuje člověk. I kdyby snad byl jediným člověkem na celé nehostinné planetě. Naštěstí jsou u takového člověka předpoklady, že se s nimi pořádně popere (na cizí planetu se přece nedostane hned tak nějaký nýmand, ne?). A když má navíc osobitý a odzbrojující smysl pro humor, tak máte postaráno jak o skvělé napětí, tak o prvotřídní zábavu.
Škoda jen, že velký kus příběhu zabírá popis Markových úžasných vynálezů, jak přežít a jak se postavit nepřízni osudu. Velmi detailní popis, který může zaujmout technicky vzdělaného člověka, ale laik se za chvíli ztrácí, protože dostane tolik lekcí z chemie, elektrotechniky, biologie i vesmírných technologií, až se mu zatočí hlava. Ale aspoň si doma můžete zkusit, jak z vlastního biologického odpadu získat vodík pro palivo vesmírné lodi. :o)
Každopádně, už dlouho jsem nikomu palce tak moc nedržel. Je to vesmírné psychické vypětí s neopakovatelnou atmosférou kombinující nekonečné pláně červené planety s klaustrofobickým pocitem minimálního prostoru k přežití, kdy vše závisí na technice, která už značně přesluhuje. Udržet se při životě lze jen s pomocí neobyčejného odhodlání, optimismu a humoru. Mark Watney má naštěstí všech těchto ingrediencí na rozdávání.

lietajka13.04.2016

Sama som prekvapená, že som si prečítala sci-fi. A ešte s takým potešením :) Fakt som sa bavila. Dokonca mi ani nevadili všetky tie nereálne mcgyverovské situácie. (A kto vie, kedysi bolo nepredstaviteľné práve lietanie do vesmíru...) Brala som ich ako nadsádzku, ktorá mohla sprostredkovať čosi oveľa podstatnejšie. NIKDY SA NEVZDÁVAŤ :D

Lee711.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Marťan se četl rychle svižně a vtipný byl dostatečně. :) I pro neznalce všechno je moc hezky vysvětleno. Jen konec mi přišel moc rychle utnutý.

SBH11.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Smála jsem se a plakala a počítala a koumala, co se stane s vydechovaným kyslíkem. I největší padouch díla se dal obyčejně pochopit, zbytek postav nezbylo než milovat. Hrdina snad musel být původem Čech soudě dle smyslu pro humor, důvtipu, zdravého selského rozumu a zručnosti. Definice humanismu a hrdost, že patřím k lidstvu, jsou pouze drahokamy na vršku pokladu.

Rose1810.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nebylo to úplně perfektní, ale tak moc mě tento příběh vzal, že už teď s jistotou mohu říci, že se kniha umístí mezi top knihami za rok 2016.

jisimi07.04.2016

Jak pročítám komentáře k této knize, asi budu jedna z mála, kterou tato kniha neoslovila. Po padesáti stránkách jsem chtěla knihu odložit, ale nakonec jsem jich ,,vydržela" sto. Toto opravdu není můj šálek kávy...

Thebookman07.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Také jsem vážně zvědavý, jakou další knihu pan Weir napíše. Jestli to bude další neomylný a všeznalý super-hrdina, který vše zvládne a se vším si poradí, a ke všemu bude třeba někde na druhé straně nekonečného vesmíru a přesto naváže kontakt se Zemí pomocí "ničeho", to jsem vážně zvědavý. Jako Marťan na jedno přečtení akorát. Nevím, asi už se k němu ale vracet nebudu. Raději si pustím filmové zpracování. To je o dost lepší! :-)

nefernefer07.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Už se mi dlouho nestalo, že bych se u knížky smála nahlas. A už vůbec ne, aby to bylo nad bonmoty chlápka, který je jednou (vlastně skoro oběma) nohou v hrobě. Opuštěný, sám samojediný na celé nehostinné planetě Mars, daleko od pomoci, daleko od všeho. Neuvěřitelná představa. Neuvěřitelná kniha. Je sice plná různých technických popisů a detailů, a jelikož nejsem ani strojní inženýrkou ani bioložkou, tak by mi autor klidně mohl věšet bulíky na nos a já bych mu to všechno zbaštila i s navijákem. Ale je mi to fuk. Vůbec není důležité, jestli by to či ono opravdu takhle fungovalo. Je to napsané tak, že i já jsem to chápala a neztrácela se v tom a zkrátka věřila, že to tak je, a neřešila. Mnohem důležitější je ta nálož optimismu, která se na vás mezi řádky valí, ta nezlomná chuť žít, ten vztyčený prostředník, kterým hlavní hrdina dává smrti jasně na vědomí „Víš, co mi můžeš?“.
Resumé – vřele doporučuji všem depkařům zařadit její čtení jako součást terapie. Hned si ji jdu koupit, abych ji měla po ruce, až zas budu mít pocit, že něco nezvládám :o)

myelka07.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

prostě perfektní...inteligence a humor, se kterým překonává překážky...boží :))

Brace07.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z nejzábavnějších knih, kterou jsem za poslední léta četl. Sci-fi mám všeobecně rád, ale upřímně, nejsme z těch zelených mužíčků, telepatů, vesmírných lodí a světelných mečů už trošku unaveni? Andy Weir na to šel jinak, prostě vzal chlápka a zapomněl ho na Marsu - pro mě celkem uvěřitelná a hlavně geniální zápletka. Zbytek netřeba rozepisovat, nejspíš každý dobře ví, o co v knize jde, popřípadě viděli film (taktéž zábavný) s Mattem Damonem v hlavní roli. Nebudu dělat ramena, příběh obsahoval tuny odborných termínů, kterým jsem nerozuměl ani za mák, ale žral jsem je i s navijákem. Rozhodně to nebylo nic tak zásadního, co by příběhu házelo klacky pod nohy. Zajímavé je pozadí vzniku knihy a její prvotní distribuce do světa (jukněte na wikipedii). Myslím, že i sám autor je dosud překvapen, jak nečekaně přišel k milionům dolarů :-) Jsem zvědavý, co nám Andy předvede do budoucna, mám trošku obavu, že hned svou první publikovanou knihou si nastavil laťku tak zatraceně vysoko, že už by ji nikdy nemusel přeskočit. Ale to ukáže jedině čas.

Peťulka305.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tak tohle byl mazec. Genialita a vtipnost hlavního hrdiny....paráda :)