Marťan

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A ...celý text

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi…

Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení…

Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225946/martan-3Bs-225946.jpg 4.51476

The Martian

Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2014 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
lneste.giovans29.08.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Popravdě… Žádná velká sláva se nekonala. Námět dobrý, ale tím to pro mě končilo. Kniha je cílovkou hlavně zaměřená na super geniální geek chalany s hlavou v pejru - teda pradon, ve vesmíru. Než budete něco namítat znám jednoho takového, jen se zaměřením na dinosaury. Kromě toho všeho, co o nich ví, a o době ve které žili, je umí i do detailu nakreslit. Ale dost o mém kamarádovi. Andy Weir je jisto jistě sympaťák, už podle fotky. Nic moc o autorovi nevím, i když jeho dílo mi poskytlo docela slušný obrázek. Textově jsem rozuměla tak 50%. Časté ohlasy typu: ,,Je to vtipné!", se mi nepotvrdily. Buď nejsem atrofyzik, nebo čím bych to musela být, ale ,,Opravdu vtipné", to není. Na dokonalosti zkrátka ubírá až převelký obsah ,vědeckých termínu'. Samozřejmě nějaký ten vtip se najde, ale jinak si většinu času lámete hlavu jestli hlavní hrdina už není tuhej a tohle všechno se mu nezdá, protože s jeho genialitou, by mohl být klidně oboupohlavní člen Avangers. Přesto všechno, ale stále máte nervy, zda to hrdina dá, či ne, a to vás nutí číst dál. Pokud máte dva dny na zabití, a nevíte o něčem jiném a lepším, proč ne!

Fidem24.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha splnila má očekávání. Příjemně se čte, člověk se dobře pobaví. Marka bych brala za muže, i když by smrděl, jako když se skunk vysere na propocené ponožky. Za mě 5 hvězdiček. :)

momo0124.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Autor by měl psát učebnice a odborné knihy - byla by to zábava a třeba bych chemii vzala během studií na milost. I tahle příručka přežití na Marsu se mu neskutečně povedla: chytla mě první větou a hltala jsem ji až do konce, smála jsem se nahlas, byla jsem dojatá….. Mark jako hlavní hrdina je vynalézavý a hravý optimista s odzbrojujícím humorem. ….Všechno zní dokonale, že? Jenže já mám ráda, když mě kniha provokuje k otázkám a hledání odpovědí. A jediná, kterou jsem si tady položila, byla, jak bych asi dopadla já v takové situaci (odpověď je nasnadě – nepřežila bych první minuty). Tahle kniha byla skvělá zábava na dlouhé cesty – vážně skvělá. Ale to je vše.

Arisu22.08.2016Hodnocení knihy 2 z 5

No, a byl z toho happy end.
Vlastně mě nenadchlo vůbec nic až na Riche, se kterým je těžká řeč, a uctívání lepicí pásky.
Nejsem zrovna technický typ a tak mi mozek chvílemi přepínal na úsporný režim. No, třeba se někdy bude hodit návod na výrobu a uchování vody na Marsu, až se tam po přečtení dalšího nadhodnoceného kousku vystřelím...

Limuzak21.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Super bomba paráda

milan131518.08.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Takhle jsem se naposled nudil u Přemka Podlahy. :( Kniha pro lidi obdivující návody k použití a manuály.

misulef18.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Přiznávám se, že jsem absolutní antitalent na vše, co se týká matematiky, chemie, fyziky nebo biologie... A vzhledem k tomu, že většina knížky byla právě o těchto tématech, bylo to pro mě tak trochu utrpení. Ale i tak jsem to dočetla a nelituji toho :-) .

eleonen15.08.2016

Předčila mé očekávání. Těšila jsem se na ni už jen proto, že je to můj žánr (kosmonautika a sci-fi nez emzáků). Velmi čtivé a humorné i přes některé techničtější pasáže, které mi, ale vůbec nevadily, spíše tomu dodávaly na autentičnosti. Není to nijak překombinované, zápletka je v podstatě jednoduchá. Dvě linie: Markův deník a tým na Zemi na sebe hezky navazovaly. Hlavní hrdina je skromný týpek, který neztrácí smysl pro humor, i když je ´v hajzlu´. Jooo určitě si ji brzo přečtu znovu.

Aaron Lewis14.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Vynikající:). Docela jsem se u toho nasmála. Mark byl prostě borec:). Specialista na přežití na Marsu:). Stejný pocit jako u filmu, prostě fajn. Krásné čtení.

Thebookman12.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Je pravda, že to mohlo být lepší.

Alex.Barunka11.08.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Asi jsem jedna z mála, kdo nesdílí toto davové šílenství kolem Marťana. Vtip a ironie tomu sice nechybí, ale to by tak asi bylo všechno.
Všemožné chemické a technické postupy mě nudily a děj mimo Mars mi přišel fádní. Možná se k Marťanovi někdy vrátím, třeba jsem na něj neměla jen náladu. Každopádně jedna z nedočtených knih tohoto roku.

natkaf11.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tak tohle mě fakt dostalo. Sci-fi normálně nečtu, ale tento příběh mě pohltil. Byl poutavý, čtivý a nepředvídatelný. Atmosféra byla dokonale skličující, pocity hlavní postavy na mě přímo dýchaly. Mark je pro mě opravdovým hrdinou - to, jak byl vynálezavý a odhodlaný přežít a ještě to bral s humorem. Občas jsem se ztrácela ve vědeckých postupech, ale i presto to bylo skvěle vysvětleno. Moc doporučuju

Pepek2410.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

kniha mě nadchla a co mě nadchlo ještě víc je to, že ji jedním dechem přečetla i moje žena, která sci - fi moc nemusí....... musím ještě něco dodávat??

Boo09.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Boží kniha. Poutavá, napínavá, zajímavá a vtipná. Jelikož se příběh odehrává ve vesmíru, dá se předpokládat, že v něm budou nějaké technické detaily. Jsou ale vždy srozumitelné, smysluplné a do příběhu naprosto zapadají. Spolu s dějem tvoří dokonalé spojení románu a sci-fi.

Shira2708.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nevím jestli je lepší film nebo kniha. :D
Jako většina jsem nejdřív viděla film v kině a to už je asi třičtvrtě roku, takže jsem si z toho pamatovala jen nějaké scény. Film je celkem zjednodušený oproti knize, takže mě bavilo číst i o dalších nečekaných problémech, které Marka potkaly.
Od začátku do konce mě kniha držela a nepustila, i když v těch odborných technických věcech se moc nevyznám, je to hezky vysvětlený a humor tomu opravdu nechybí. :)

Thebookman07.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

..v tomto případě je film lepší než kniha :-)

roso.mak07.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

SKVĚLÉ!

Po dlouhé době kniha, kterou jsem spořádala na posezení. Pakuj se zpátky na ostrov Robinsone se svým násilně pokřesťanštělým otrokem.

Skvěle ubíhající děj, autorova nastudovaná faktografie (nejsem ale odborník) a zdravý cynismus hlavního hrdiny dávají dohromady knihu, kterou by dětičky měly číst místo korektní verze Robinsona, která byla předkládána mě.

vandalka06.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Knihu už mám přečtenou tři dny, ale pořád se nemůžu přimět k ní napsat komentář. Takže alespoň stručně, ať to máme za sebou ;) Jako dítě jsem milovala Tajuplný ostrov, Dva roky prázdnin a další robinzonády, kdy jedinec či několik málo trosečníků využívají svůj důvtip a um, aby se zachránili, takže Marťan mě v podstatě potěšil. Je to kniha napínavá, vtipná, samozřejmě v řadě ohledů mírně přitažená za vlasy, ale co už, o tom to přece je, ne? Protože jsem ale antitechnický talent, Markovy vylepšováky jsem raději brala jako dané a různými spletitými popisy jeho inženýrských výkonů jsem proskotačila bez jediné hlubší úvahy. První půlka byla zajímavá velice, pak se začala nevyhnutelně opakovat – na Marsu se toho zas tolik neděje, takže Mark musel prostě znovu prožívat situace typu nápad na záchranu – pokus o realizaci – skorosmrt – vítězství.

Když jsem Marťana četla, byla jsem nemocná, třeštila mi hlava a na nic jsem se nedokázala soustředit. V tom mi Weir skutečně pomohl, konečně jsem se začetla a dokonce mě to bavilo! Ale teď, po několika dnech, jsem z toho nějaká rozpačitá, aniž bych věděla proč, takže usuzuji, že taková pecka to zas nebyla. Jistým způsobem mi asi připomínala Heinleina a jeho nezlomné, optimistické a vynalézavé postavy, které vesele vtipkují i hrobníkovi na lopatě (čímž mě iritují :)) Dávám ale tři hvězdičky i tak, v rámci žánru je to docela fajn kniha.

Páájinka02.08.2016

Naprostá bomba...trochu jiné než film. Vždycky si myslím, že kniha je lepší než film, ale v tomto případě, když jsem laik a o vesmíru, Marsu, NASA atd. vím pouze základní údaje, je těžké si představit věci z knihy. Kdybych předtím film neviděla, tak bych věděla prd. Jsem ale nadšená z Marka Watneyho i z jeho skvělé posádky... :-D

teer.h01.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film v kině a poté četla knihu. Jak film, tak kniha se mi velice líbila. Kniha opravdu nezkalama. Rikala jsem si, že to bude nuda číst jen o chlapikovi, který je sám na Marsu, ale byla to naprostá pecka, samé napětí a hlavně sranda :-) Až tedy na ty odbornosti, v tom jsem se docela ztrácela :-D Určitě doporučuji, protože se člověk opravdu pobaví a něco dozví :-)

mone31.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Hmotnost knihy je 720 gramů. Tolik váží třeba horkovzdušná pistole nebo kokosová rohož. Váha, jakou má tento vesmírný příběh pro mě, je ale mnohem vyšší! Je to totiž mé první sci-fi. A spokojenost!

Vlastina6730.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Dobrý příběh, jen mě trochu nudily technické popisy.

Thebookman25.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Film je 100x lepší.

serpent625.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Jak je všude proklamováno, jedná se skutečně o vesmírného Robinsona Crusoa se vším všudy. Vůle člověka přežít navzdory nepřízni osudu a neblahým okolnostem, v kombinaci s jedinečnou schopností přizpůsobit se, jsou hlavními myšlenkami díla. Po prvních padesáti stranách jsem pojal obavu, že strhující příběh tak trochu pohřbí dynamiku postav, ale deníková forma to tak trochu vykompenzovala. Není nouze o emoční výlevy, ani o konstruktivní a psanou samomluvu (samopis?). Jedinečný je Marťan především svým detailním zpracováním vědeckých vlastností a činností, včetně jejich hladké a nekonfliktní integrace do příběhu. I díky tomu je v tomto případě hranice mezi sci-fi a futuristickým románem takřka neznatelná. Rád bych dal *****, ale trochu mi vadila taková filmová přímočarost, kterou jsem při čtení cítil. Jako kdyby kniha měla být zároveň již připraveným scénářem pro film. Možná proto už mě film tolik nebavil, těch pár odlišností bych spočítal na prstech jedné ruky.

KaileyBlot24.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tyjo. Musím říct...PÁNI. Sice byla kniha plná technických a odborných prvků, a přestože této tématice moc nerozumím, na zážitku mi to vůbec neubralo. Spíše mi toho hodně dalo.
Vpodstatě se na chvíli můžeme stát astronauty a poznávat vesmír. Hlavně Mars. Bylo to úžasné.
Musím uznat, že Mark (vlastně sám autor) byl ohromně chytrý a vynalézavý. Vše bylo tak realistické a do podrobna promyšlené, až jsem se chvílemi ztrácela a tápala, jestli je vůbec možné, aby byl někdo tolik chytrý.
Moc se mi líbila kombinace deníku a vsuvek ze Země. Dodávalo to ději na úplnosti.
A navíc trocha matematiky, fyziky a chemie o prázdninách neuškodí. Sice na trošku jiném levelu, ale přeci jen :D
Za mě naprosto fantastická kniha, která stojí za to si ji přečíst.

Dragell24.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Když chcete být v něčem první a jedineční, rozhodně byste tím nemysleli být první člověk na Marsu, který zde uvízne a hrozí mu jistá smrt. Mark Watney ale svůj život nechce dát lacino a tak začne boj s časem a nehostinnou marsovskou krajinou.

Napínavý příběh formou deníkových zápisků nabývající na reálnosti, který sleduje šikovného Marka v boji proti nepřízni osudu pomocí vlastní znalostí a všeho okolo sebe. Technika a biologie - to je něco, čím je protkán příběh, vše čtenářský přístupné.

povermaster20.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tohle byla parádní knížka, sci-fi miluji a Mark Watney byl bezkonkurenční! Takhle špičkově napsáno "možné" přežití na jiné planetě jsem nečekal. Film byl také super, ale kniha o 30% lepší!

smetyl15.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Mark Watney je pro mě postavou, která je sice zábavná, ale naprosto nelidská a chladná stejně jako planeta, na níž ho zanechá posádka jeho vesmírné lodi. Nedočkáme se od něj žádných emocí a už vůbec se nám nepodaří vcítit do jeho kůže. Jednoduše proto, že nikdo takhle chladný a vypočítavý zkrátka být nemůže (ani psychopat). Mark si poradí za každé situace a přežije úplně všechno, aniž by při tom sděloval světu nějaké emoce a pro mě bylo fakt těžké mu tu chladnou hlavu věřit.

Spisovateli ale nemohu upřít skvělý nápad a podařené zpracování formou deníkových zápisků. Co se týče technických věcí, bylo znát že si vše skutečně důkladně vyrešeršoval a vymyslel opravdu technicky komplikované scénáře. A jelikož jsem knihu četl v angličtině, měl jsem s těmito pasážemi občas problémy. Každopádně jsem byl celou dobu opravdu zaujatý jak to všechno dopadne a musím přiznat, že jsem byl zklamaný závěrem...

vikidala13.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Vůbec nemám ráda sci-fi literaturu, ale tahle knížka mě tedy uplně uchvátila. Je dokonale napsaná! Je totiž svým způsobem reálná a to se mi líbí. Připadala jsem si pár dní skoro, jako bych byla na Marsu.

debe09.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Prostředí pro mě nepředstavitelné, ale i tak velice zajímavý námět na příběh, který autorovi (dle mého) vyšel. Bavila jsem se. Lidé, kteří se vypraví do kosmu, musí být nějakým způsobem "výjimeční", takže jsem to Marcovi všechno spolkla i s navijákem :-)