Marťan

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A ...celý text

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi…

Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení…

Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225946/martan-3Bs-225946.jpg 4.51509

The Martian

Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2014 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
čef22.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Přesně kvůli takovým knihy čtu. Kniha plná pro mne nových informací, důkaz o vynalézavé schopnosti člověka dostat se z jakékoliv situace a pomoci druhému za jakoukoliv cenu, kniha nad kterou se mohu dojmout, zasmát nad komentáři a situačním vtipem a končím čtení s trochou optimismu pro svůj další život. Jak píše autor - je to tak zásadně lidské...

xelzax21.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Chvílemi docela složité čtení, takže jedinec jako já technické popisy prostě jen přečte bez hlubšího zamyšlení a pochopení a následně vůbec netuší o čem to četl. Kupodivu to vůbec nevadí, kniha se čte moc dobře, a já jí přečetla jedním dechem (a to už se mi dlouho nestalo).

Bar1611.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

I přes to, že žánr knihy nepatří mezi mé nejoblíbenější, musím napsat jedno slovo - páni. Knihu jsem četla jen a pouze díky čtenářské výzvě, ale jelikož jsem ji koupila příteli, tak bych se k ní dříve nebo později asi i bez výzvy dostala. Hned ze startu jsem se bála, že se budu "nudit" - bylo tam hodně vysvětlování, ale knize to kupodivu moc neuškodilo - aspoň jsem se do toho lépe dostala. Hlavní plus knihy je za vtipnost - ve fázích sálodlouhého vysvětlování čehokoli mě ty vtípky vždy "probudily". Za mě pozitivní dojem - kniha mě velmi překvapila a svým způsobem jsem překvapila i já sebe samu - kniha mě velmi bavila.

Lucie5109.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Literární prvotina Andyho Weira si mě neskutečně získala, hlavní hrdina Mark Watney mi byl moc sympatický. Miluji sci-fi, miluju vesmír, miluji knihy, které se točí z 90 % jen kolem jedné postavy a do poslední nitky jí rozebírají. Kniha pro mě byla jako dělaná. Oceňovala jsem hlavně originální nápady Marka Watneyho a jeho nenapodobitelný smysl pro humor, který by člověku, který se ocitne v naprosto bezvýchodné situaci, rozhodně neměl chybět. Při epizodách s bramborami jsem se opravdu upřímně od srdce zasmála, to nemělo chybu :D ani filmová adaptace s Mattem Damonem v hlavní roli mě nezklamala. Jen mě mrzelo, že se do těch několika desítek minut nevešla celá kniha, spoustu mi tam toho chybělo :) Poznámku mám pouze ke konci příběhu, zdá se mi to takové hodně nereálné, ale budiž.. :) Nedávno jsem někde četla, že Andy Weir chystá další meziplanetární knihu, ve které bude vystupovat jako hlavní hrdina žena. Moc se těším, na knihu si dělám zálusk, i když zatím nemám tušení, o čem bude :) ★★★★★

mzajicek05.09.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Nedá se říci, že bych byl z knihy nadšen, ale tenhle MacGyver na Marsu mě trošku vrátil do doby, kdy mi bylo o čtvrt století méně a hltal jsem kdejakou scifi. Život na Marsu není peříčko a znalosti strojařiny, chemie, zemědělských věd, osevních plánů a kybernetiky ve spojení s dávkou kreativity se pro přežití hodí, o tom nemůže být sporu.

Yalka02.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Markův smysl pro humor mě opakovaně dostával. Ve filmu z něj udělali až moc velkého kašpara, knižní Mark je mi daleko sympatičtější. Kniha má bezvadně vymyšlený příběh a opravdu jsem si ji užila (miluju robinsonády), ale přijde mi trošku nedotažená z redakčního hlediska. Divně se mění tempo vyprávění, střihy Mars/Země by mohly být rozvrženy, dle mě, lépe. První místo, kde se mluví o dění na Marsu a o Markovi najednou z ničeho nic ve třetí osobě, mě vyloženě zarazilo, působilo to jako pěst na oko.

midloch02.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Po právu skvělá kniha. Napsaná je velmi čtivě, i když chápu, že pro někoho, kdo nemá rád "návody, postupy a manuály" to může být trochu stereotypní čtení. Ovšem, já si četbu užil a dobře se u toho bavil. Co je potřeba taky ocenit, je fakt, že kniha obsahuje naprosté minimum chyb.

rubit02.09.2016

Tentokrát nedám hodnocení (poprvé), protože bych tím knize ublížila. Nejsem technický typ a prostě mě nebavilo stále dokola číst, co kam zapojíme, kolik čeho vyprodukujeme, apod. Autora ale oceňuji, že to měl dobře nastudováno a určitě to nebylo jednoduché to všechno napasovat do knihy. Jinak se mě ale zápletka líbila, i humor hlavní postavy, nicméně se příště raději podívám na film, než bych si znovu přečetla tuto knihu.

Thebookman01.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Zas tak úžasné to nebylo.. Četl jsem už lepší...

PJurista01.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Precteno prakticky na jeden zatah. Perfektni kniha. Takhle dlouho me nic nechytlo.

Storm500701.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasná kniha, už dlouho mě žádná kniha tak nepřekvapila jako tahle. Když jsem si ji kupovala netušila jsem jaký zážitek mě čeká. Zhltla jsem ji během týdne a mrzí mě, že není delší. Kniha je vtipná, hlavní hrdina je sympatický a nemůžete jinak než mu fandit. Trochu mi připomínal MacGyvera :oD. Musím uznat, že situace, kterými si musel projít mě nenechávali v klidu :oD. Líbilo se my, že ač byla kniha plná technických termínů bylo to velice dobře vysvětleno a v textu jsem se neztrácela. Jsem ráda, že jsem ještě neviděla film, ale teď se na něj určitě ráda podívám.
Knihu velmi doporučuji jsou tam vyvážené pasáže klidných chvil a nervy drásajících okamžiků. No doufám, že se od Andyho Weira brzy dočkáme další senzační knihy :oD.

lneste.giovans29.08.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Popravdě… Žádná velká sláva se nekonala. Námět dobrý, ale tím to pro mě končilo. Kniha je cílovkou hlavně zaměřená na super geniální geek chalany s hlavou v pejru - teda pradon, ve vesmíru. Než budete něco namítat znám jednoho takového, jen se zaměřením na dinosaury. Kromě toho všeho, co o nich ví, a o době ve které žili, je umí i do detailu nakreslit. Ale dost o mém kamarádovi. Andy Weir je jisto jistě sympaťák, už podle fotky. Nic moc o autorovi nevím, i když jeho dílo mi poskytlo docela slušný obrázek. Textově jsem rozuměla tak 50%. Časté ohlasy typu: ,,Je to vtipné!", se mi nepotvrdily. Buď nejsem atrofyzik, nebo čím bych to musela být, ale ,,Opravdu vtipné", to není. Na dokonalosti zkrátka ubírá až převelký obsah ,vědeckých termínu'. Samozřejmě nějaký ten vtip se najde, ale jinak si většinu času lámete hlavu jestli hlavní hrdina už není tuhej a tohle všechno se mu nezdá, protože s jeho genialitou, by mohl být klidně oboupohlavní člen Avangers. Přesto všechno, ale stále máte nervy, zda to hrdina dá, či ne, a to vás nutí číst dál. Pokud máte dva dny na zabití, a nevíte o něčem jiném a lepším, proč ne!

Fidem24.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha splnila má očekávání. Příjemně se čte, člověk se dobře pobaví. Marka bych brala za muže, i když by smrděl, jako když se skunk vysere na propocené ponožky. Za mě 5 hvězdiček. :)

momo0124.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Autor by měl psát učebnice a odborné knihy - byla by to zábava a třeba bych chemii vzala během studií na milost. I tahle příručka přežití na Marsu se mu neskutečně povedla: chytla mě první větou a hltala jsem ji až do konce, smála jsem se nahlas, byla jsem dojatá….. Mark jako hlavní hrdina je vynalézavý a hravý optimista s odzbrojujícím humorem. ….Všechno zní dokonale, že? Jenže já mám ráda, když mě kniha provokuje k otázkám a hledání odpovědí. A jediná, kterou jsem si tady položila, byla, jak bych asi dopadla já v takové situaci (odpověď je nasnadě – nepřežila bych první minuty). Tahle kniha byla skvělá zábava na dlouhé cesty – vážně skvělá. Ale to je vše.

Arisu22.08.2016Hodnocení knihy 2 z 5

No, a byl z toho happy end.
Vlastně mě nenadchlo vůbec nic až na Riche, se kterým je těžká řeč, a uctívání lepicí pásky.
Nejsem zrovna technický typ a tak mi mozek chvílemi přepínal na úsporný režim. No, třeba se někdy bude hodit návod na výrobu a uchování vody na Marsu, až se tam po přečtení dalšího nadhodnoceného kousku vystřelím...

Limuzak21.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Super bomba paráda

milan131518.08.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Takhle jsem se naposled nudil u Přemka Podlahy. :( Kniha pro lidi obdivující návody k použití a manuály.

misulef18.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Přiznávám se, že jsem absolutní antitalent na vše, co se týká matematiky, chemie, fyziky nebo biologie... A vzhledem k tomu, že většina knížky byla právě o těchto tématech, bylo to pro mě tak trochu utrpení. Ale i tak jsem to dočetla a nelituji toho :-) .

eleonen15.08.2016

Předčila mé očekávání. Těšila jsem se na ni už jen proto, že je to můj žánr (kosmonautika a sci-fi nez emzáků). Velmi čtivé a humorné i přes některé techničtější pasáže, které mi, ale vůbec nevadily, spíše tomu dodávaly na autentičnosti. Není to nijak překombinované, zápletka je v podstatě jednoduchá. Dvě linie: Markův deník a tým na Zemi na sebe hezky navazovaly. Hlavní hrdina je skromný týpek, který neztrácí smysl pro humor, i když je ´v hajzlu´. Jooo určitě si ji brzo přečtu znovu.

Aaron Lewis14.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Vynikající:). Docela jsem se u toho nasmála. Mark byl prostě borec:). Specialista na přežití na Marsu:). Stejný pocit jako u filmu, prostě fajn. Krásné čtení.

Thebookman12.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Je pravda, že to mohlo být lepší.

Alex.Barunka11.08.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Asi jsem jedna z mála, kdo nesdílí toto davové šílenství kolem Marťana. Vtip a ironie tomu sice nechybí, ale to by tak asi bylo všechno.
Všemožné chemické a technické postupy mě nudily a děj mimo Mars mi přišel fádní. Možná se k Marťanovi někdy vrátím, třeba jsem na něj neměla jen náladu. Každopádně jedna z nedočtených knih tohoto roku.

natkaf11.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tak tohle mě fakt dostalo. Sci-fi normálně nečtu, ale tento příběh mě pohltil. Byl poutavý, čtivý a nepředvídatelný. Atmosféra byla dokonale skličující, pocity hlavní postavy na mě přímo dýchaly. Mark je pro mě opravdovým hrdinou - to, jak byl vynálezavý a odhodlaný přežít a ještě to bral s humorem. Občas jsem se ztrácela ve vědeckých postupech, ale i presto to bylo skvěle vysvětleno. Moc doporučuju

Pepek2410.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

kniha mě nadchla a co mě nadchlo ještě víc je to, že ji jedním dechem přečetla i moje žena, která sci - fi moc nemusí....... musím ještě něco dodávat??

Boo09.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Boží kniha. Poutavá, napínavá, zajímavá a vtipná. Jelikož se příběh odehrává ve vesmíru, dá se předpokládat, že v něm budou nějaké technické detaily. Jsou ale vždy srozumitelné, smysluplné a do příběhu naprosto zapadají. Spolu s dějem tvoří dokonalé spojení románu a sci-fi.

Shira2708.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nevím jestli je lepší film nebo kniha. :D
Jako většina jsem nejdřív viděla film v kině a to už je asi třičtvrtě roku, takže jsem si z toho pamatovala jen nějaké scény. Film je celkem zjednodušený oproti knize, takže mě bavilo číst i o dalších nečekaných problémech, které Marka potkaly.
Od začátku do konce mě kniha držela a nepustila, i když v těch odborných technických věcech se moc nevyznám, je to hezky vysvětlený a humor tomu opravdu nechybí. :)

Thebookman07.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

..v tomto případě je film lepší než kniha :-)

roso.mak07.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

SKVĚLÉ!

Po dlouhé době kniha, kterou jsem spořádala na posezení. Pakuj se zpátky na ostrov Robinsone se svým násilně pokřesťanštělým otrokem.

Skvěle ubíhající děj, autorova nastudovaná faktografie (nejsem ale odborník) a zdravý cynismus hlavního hrdiny dávají dohromady knihu, kterou by dětičky měly číst místo korektní verze Robinsona, která byla předkládána mě.

vandalka06.08.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Knihu už mám přečtenou tři dny, ale pořád se nemůžu přimět k ní napsat komentář. Takže alespoň stručně, ať to máme za sebou ;) Jako dítě jsem milovala Tajuplný ostrov, Dva roky prázdnin a další robinzonády, kdy jedinec či několik málo trosečníků využívají svůj důvtip a um, aby se zachránili, takže Marťan mě v podstatě potěšil. Je to kniha napínavá, vtipná, samozřejmě v řadě ohledů mírně přitažená za vlasy, ale co už, o tom to přece je, ne? Protože jsem ale antitechnický talent, Markovy vylepšováky jsem raději brala jako dané a různými spletitými popisy jeho inženýrských výkonů jsem proskotačila bez jediné hlubší úvahy. První půlka byla zajímavá velice, pak se začala nevyhnutelně opakovat – na Marsu se toho zas tolik neděje, takže Mark musel prostě znovu prožívat situace typu nápad na záchranu – pokus o realizaci – skorosmrt – vítězství.

Když jsem Marťana četla, byla jsem nemocná, třeštila mi hlava a na nic jsem se nedokázala soustředit. V tom mi Weir skutečně pomohl, konečně jsem se začetla a dokonce mě to bavilo! Ale teď, po několika dnech, jsem z toho nějaká rozpačitá, aniž bych věděla proč, takže usuzuji, že taková pecka to zas nebyla. Jistým způsobem mi asi připomínala Heinleina a jeho nezlomné, optimistické a vynalézavé postavy, které vesele vtipkují i hrobníkovi na lopatě (čímž mě iritují :)) Dávám ale tři hvězdičky i tak, v rámci žánru je to docela fajn kniha.

Páájinka02.08.2016

Naprostá bomba...trochu jiné než film. Vždycky si myslím, že kniha je lepší než film, ale v tomto případě, když jsem laik a o vesmíru, Marsu, NASA atd. vím pouze základní údaje, je těžké si představit věci z knihy. Kdybych předtím film neviděla, tak bych věděla prd. Jsem ale nadšená z Marka Watneyho i z jeho skvělé posádky... :-D