Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Marťan

Marťan
Marťan

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A ...celý text

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi…

Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení…

Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225946/martan-3Bs-225946.jpg 4.51361
Originální název:

The Martian

Žánr:
Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2014 ...více
Nahrávám...

Přidat komentář

Komentáře (420)

Nejprve se musíte přihlásit.
GliderManpředevčíremHodnocení knihy 4 z 5

Kniha byla velmi čtivá a po dlouhé době to byla kniha, ke které jsem se rád vracel a četl dál, i když už jsem děj znal z filmu. Co srazilo hodnocení z plného počtu bylo, stejně jako u filmu, nepřesvědčivé, hollywoodsky zjednodušené řešení problémů hlavního hrdiny na Marsu. I když se autor snaží o technický a fyzikální popis a řešení problémů, je to hodně zjednodušené a trochu vzdělaný člověk bude o většině řešení pochybovat. Někdo, kdo se zajímá trochu o kosmonautiku ví, že hlavní hrdina by pravděpodobně byl mrtvý hned po úvodní nehodě nebo po pár týdnech, když začal zasahovat do systémů Hubu. Markův optimismus a dobrá nálada mě spíše vytáčela, protože v reálu by po několika měsících byl v těžkých depresích a asi by spáchal sebevraždu. Takže rádoby vtipné pasáže mě vtipné nepřišly a ty sprostá slova mě tam také nesedly.

bago26.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

No teda; naprostá bomba. V hodnocení knihu řadím hned za mou the best, kterou je "Já, poutník". Nepamatuji se, kdy jsem se při čtení tohoto žánru tak často smál vtipně napsaným momentům. Hodně odborného textu, který je zabalený tak, aby mu porozuměl každý. Sebekritika hlavního hrdiny. Vtipné a většinou neurážlivé hlášky o NASA. Velice poutavý a napínavě nezvyklý příběh, zčásti psán formou deníku. Logicky poskládané pasáže. Sympatické snad všechny postavy příběhy (včetně Číňanů). To vše a ještě víc nabízí kniha, kterou doporučuji všem milovníkům sci-fi, thrillerů, odborné i humorné literatury... Prostě nádhera, pro kterou 5* nestačí.

cetriolo23.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tak tohle mě fakt bavilo! :) Jako melancholik mi jen zářila očka, když si tam hlavní hrdina propočítával, kolik dokáže vypěstovat brambor, jak syntetizovat kyslík atd. (i když moje znalosti nestačí na to, abych posoudil věděckou přesnost) :) A co mi sedlo byl smysl pro humor hlavní postavy a nad některými scénami jsem se pochechtával celý den :)

buldozer518.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Četl jsem knížku a viděl jsem i zfilmovanou verzi. U obou hodnotím 5 hvězdiček.

Thebookman17.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Já raději kouknu na film. Ono totiž být trosečníkem na Marsu moc k smíchu není. Nevím, jaký byl záměr autora, jestli napsat sci-fi drama nebo sci-fi komedii. Asi to druhé. Pořád ale nemůžu přijít na to, co tam bylo tolik k smíchu?? Ano, něco tam k smíchu bylo, ale nevím, že by tam toho bylo zase tolik. A že ve filmu nebylo nic k smíchu? To bylo jen dobře, aspoň pan R. Scott ten příběh vyprávěl v reálnější podobě, než jak je zidealizovaná knížka od A. Weira. Já zase vřele doporučuji kouknout na film, než se zabývat chemicko-technicko-fyzikálními postupy, kterých je v knížce víc než dost.

jana197617.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, krásně psaná a hlavně vtipná. Někdy jsem se zasmála i nahlas, vyprskla smíchy jak mě některé pasáže přišli vtipné. Dost jsem si je živě přestavila a nemohla jsem zadržet výbuch smíchu. Mark je sympaťák, který v ničem nevidí problém a se vším si poradí. Na film jsem se těšila jako malá, ale ten mě zklamal. Ve filmu mi nic k smíchu už nepřipadlo. Vřele doporučuji raději sáhnout po knize.

Lokina16.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

No těm technickým částím jsem moc nerozuměla, ale to nemění na tom, že kniha se mi líbila :-)

ThomasRuhe07.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Na Marťana jsem se hodně těšil.Teď čerstvě po dočtení nějak nevím co jsem vlastně čekal.Deníkové záznamy Watneyho mě po čase přestaly bavit.Chápu,že bylo potřeba vysvětlit co Watney pro svou záchranu bude dělat a proč,ale začalo to být zdlouhavé.Kromě toho,taky nevím jestli všechny fígle co používá doopravdy fungují...asi tomu budu muset věřit.
Naproti tomu Watneyho vtipné komentáře jsou plusem,který zvedá čtivost knihy.
Když přičtu originální námět je to určitě nadprůměrný sci-fi román.

Thebookman07.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Nevím, s odstupem času mi připadá, že toho optimismu tam bylo až nebezpečně moc. Jinak hlavní hrdina co jiného, než sympaťák! To by ani jinak snad nešlo.. :-D A vtipný komentáře..Nevím, já jsem se zase tak často nahlas nesmál, snad jen 1x nebo s bídou 2x. Já zase čekal, že to bude něco jiného, dramatického, psané jako klasický román. Ne jen výňatek z Marsovského deníku napěchovanýho odbornými popisy plus událsti ze Země, které jen částečně doplňují denníkovou podobu knížky. Sci-Fi žánr mám rád, takže jsem od Marťana čekal, že to bude pecka, ale přišlo velké zklamání. Viz. moje předchozí komentáře (absence prologu a epilogu). Už jsem četl lepší Sci-fi knížky, které mě uchvátily daleko víc, než tato rádoby pecka.

lapagerie07.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knížka mě uchvátila optimismem. Hlavní hrdina sympaťák, který se nedá porazit a ještě má ke všem situacím vtipný komentář. Často jsem se smála nahlas. A to jsem u takového tématu opravdu nečekala.

Jindrulin05.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Takhle jsem se knížky dlouho nenasmála, moc super!

irena059531.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Dobrá kniha, oceňuji i vědecké zpracování. :)

Dryáda29.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Řekněme si na rovinu, je to "popkornovka". Žádné složité čtení, až na těch pár popisů chemických reakcí a konstrukčních záležitostí, ale ty jsou rozvedeny do podrobností i pro ty nejméně zasvěcené. Je to vtipné, je to napínavé, ale taky v několika pasážích trochu nudné (hlavně když se poněkolikáté dovídáme, co má všechno nabaleno v roveru). Příjemné a zábavné čtení, ale nic z čeho bych si sedla na zadek, takže jen za 4.

Turante26.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Opravdu úžasná kniha! Četla se sama, příběh je skvělý a miluji humor hlavní postavy :-D

Laduš1725.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pět hvězdiček je málo pro tuhle knížku! Naprosto úžasná.. :) Četla jsem do 2 ráno, jak to bylo napínavý. A jsem vděčná za maturitu z chemie, dost mi pomohla v pochopení některých věcí :D

tuommo25.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Rychlovka... čte se lehce, má to tempo a spád... a je to luxusně prostoupené americkým cynismem...

martin684922.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Nejdříve knihu a potom až film. Jsem rád, že jsem toto pravidlo dodržel. Ne, že by ten film byl úplně špatný, ale oproti knize je tak poloviční a navíc obsahuje dost nelogičností. Kniha je prostě VŽDY lepší (bez výjimky).

Marťan se mi četl celkem fajn, byla to taková docela oddechovka, u které nebylo třeba nějak moc přemýšlet. Děj občas trošku skřípe a logika jde kapku stranou, ale proč ne, kniha je prostě pouze čistý mainstream, takže se to dá odpustit.

boxas20.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Paráda! Trochu technické, jakoby chlapské, ale čte se to dobře. Film se mi také líbíl, a to zase hlavně po vizuální stránce, "záběry" Marsu jsou působivé, ale knížka líp zachytila pocit naprosté izolace v prostředí, které člověku nepřeje.

chytahana20.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

wau, pro mě naprosto parádní kniha, jedna z nejlepších co jsem četla. Čte se úplně sama, dlouho jsem se u knihy tak nezasmála. Film byl taky super, ale kniha byla lepší.

tatjana173719.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Nejprve jsem viděla film a možná budu zlynčovaná, ale přiznám se, že se mi líbil více. Film si určitě ještě několikrát pustím, do knížky ale asi tolikrát už nepůjdu. Ale nechci tvrdit, že by byla špatná, o tom žádná! Prostě jen mne jiné knížky oslovily víc.

Do formy deníkových záznamů jsem se zprvu vůbec nemohla začíst, proto jsem ocenila, když se přesun příběhu na Zemi začal odehrávat v "er formě", ale nakonec jsem si zvykla a s tím, jak děj gradoval, mi to už vůbec nevadilo a soustředila jsem se už jen na to, co si ještě Mars na Watneyho nachystá a jak a jestli se s tím popere. Přestože jsem díky filmu věděla, jak to dopadne, stejně jsem chvílemi byla napnutá jako kšandy. Některé Watneyho fórky mne dokonce rozesmály nahlas, což se mi u knížek moc často nestává. Při čtení technických popisů jsem v obraze byla asi tak z 60 % (což je vzhledem k době, kdy jsem opustila zdi všeobecného gymnázia - a s ním i povinnou fyziku a chemii, docela dobrá bilance), při čtení některých pasáží jsem ale měla v hlavě opici s činely, která do nich zuřivě mlátila a metala kozelce :-). Kdo si na technické pasáže stěžuje, ať si ovšem uvědomí, že může být hůř, mohli jsme číst všechny složité chemické vzorce nebo vidět střihy stříhání na plášti habu ;-).

Trochu nevěrohodné mi přišlo jen to, že za celou dobu hlavní hrdina ani jednou neklesl na duchu a nepropadl chmurám... což je obdivuhodný výkon pro člověka, který byl tak dlouho sám (a to jako doslova SÁM). V reálu by Mark Watney musel být nesnesitelný optimista :-).

Co dodat? Snad jen - hele, kozy! ( . Y . )

Reňulka Š15.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Předtím než jsme šli na film do kina jsem si přečetla knihu. Malinko mě odradila šílená spousta technických údajů, které jako ženská moc neocením. Příběh byl opravdu poutavý, ale kvůli technickým údajům jsem se trošku musela přemlouvat číst dál. Film byl pro mě "romantická komedie". Kniha je prostě kniha :-)

monulka06.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Lhala bych, kdybych řekla, že mě kniha nestrhla. Zvídavost po závěru mě hnala dál a dál. Příběh je to poutavý, technické věci vypilované (ale nejsem muž ani astronaut, jen říkám svůj názor), to všechno super. Ale nemyslíte si, že kdyby někdo zůstal fakt sám na Marsu a bojoval o holý život, že by měl aspoň trochu depku? Vždyť ten člověk byl furt v absolutní pohodě. A tomu optimismu se mi nějak těžko věří. Všechno tak nějak vycházelo, čekala jsem větší boj. Já vím, že to bylo sci-fi, ale snad i tento žánr má přece nějakou úroveň a nemusí být všude cítit Hollywooooood :-)

marek646306.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jako první jsem viděl film a až poté jsem si přečetl knihu, což poté jsem narazil na velký rozdíl mezi filmem a knihou. I když film ujde, kniha je zcela perfektní a mnohem lepší než samotný film. V knize je děj zajímavější a více imponující...oproti filmu, který neurazí, ale na knihu nemá.

Denííí04.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Za mě skvělá kniha, zápletka asi není nic překvapivého, ale je to skvěle napsané. Vtipný hrdina, jedni ho budou nesnášet jiní zbožňovat, já se řadím těm, kteří ho zbožňují a těžko se mi s Markem loučilo.

fauxthum04.05.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Napsané je to dost mizerně. Zápletka je bezelstně hloupoučká – takový jeden velký kýč neposkvrněné lidskosti: hrdinovi se stane nehoda, za kterou nikdo, ale opravdu nikdo nemůže (to aby snad nevznikl nějaký alternativní konflikt, který by narušoval požitek ze záchranné mise) – je ale šikovný, takže se o sebe postará – když ostatní přijdou na to, že zůstal na Marsu sám a sám, dělají všechno pro to, aby jej zachránili. Watney ani nikdo jiný neprojde žádnou změnou, nikdo za nic nemůže, byla to prostě smůla. Charaktery jsou ploché jako papír, Watney je navíc takový vražedně roztomilý koloušek – něco jako chytrá koala – takže se do jeho záchrany zapojí každý, kdo má srdce a kosmické peří (tedy i Čína) ¬– záchrana koaly spojuje národy jako holubice míru.

Co se týče samotného vyprávění, to si celou dobu vystačí s jednoduchým vzorcem: když se něco povede a dá do pořádku, následující část začíná tím, jak se naopak nečekaně něco pokazilo, přičemž alespoň jedna z postav pronese „doprdele“, případně „a sakra“. Jakmile jedna z postav pronese „doprdele“ nebo „a sakra“, objeví se řešení a situace se dá zase do pořádku (je to takové kouzelné zaklínadlo fungující jako záhadný generátor dobrých nápadů - řeknete „doprdele“ a nad hlavou se vám objeví žárovka). To všechno vrcholí v závěrečné scéně, kdy se „doprdele“ a „a sakra“ objevuje se zvýšenou intenzitou, načež se vše uvede do konečného a nezvratitelného pořádku.

Co se týče realističnosti, což má být evidentně silná stránka textu, trochu pochybuju o celé formě vyprávění: proč Watney, který musí čekat, že si jeho deník poslechnou kolegové z NASA a pak možná jeho rodina, svoje příspěvky koncipuje jako by si představoval na druhé straně čtenáře knihy? Tedy někoho, kdo potřebuje přiměřenou dávku humoru a vysvětlování? A další věc: Watneyho na začátku probodne anténa (díru ve skafandru zalepí zaschlá krev), načež se probere a o celé nehodě se pak už skoro vůbec nezmiňuje, jako by se mu ani nestala, ale zato v jednom kuse plká o tom, jak ho z práce bolí záda? To jako fakt? Nakonec je kniha zajímavá skutečně jen tou jedinou věcí – technickými popisy řešených situací. To je ale na dobrý sci-fi román doprdele a sakra málo.

Dutohlav02.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

"Jsem v hajzlu" Těmito slovy kniha začíná, ale pro mě i končí, protože právě toto jsem si myslel po přečtení posledních řádků, už je pro mě konec výletů po Marsu v roveru, žraní těch hnusných brambor a pokusů Marsu o zbití hlavního hrdiny a mně se po tom bude opravdu stýskat.

petra408002.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Velice vtipná kniha, moc se mi líbila, děj byl svižný, napínavý, krásně čtivý. Na mě možná zbytečně moc odborných věcí - za to hvězda dolů.

gar-mogoth01.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Vtipné, chytré a zábavné scífko. Příběh o chlápkovi, který je úplně v hajzlu, ale nevzdává se a dokonce se na své trable dívá optimisticky a s humorem. Kniha se čte jedním přerušovaným dechem. Autora očividně psaní bavilo a to se přeneslo i na čtenáře, nezapomněl ale vysvětlit všechny tehnobláboly. Takže paráda.

Marťana jsem přelouskal v originále a trochu se bojím, že český překlad absencí vulgarismů zabije krásný autorův (Markův) jazyk - dick jako blbec nebo fucked up jako v hajzlu (což jsem po otevření a srovnání vypozoroval) prostě není ono. To by se ale překladatel, potažmo nakladatel nebo redaktor, nesměl bát trochu povolit cenzorský řetěz.
Filmová verze zaostává jen o malinký kousíček.

simona5r21.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha - skvělý výběr narátora! :-) Jen ty zvukové efekty byly otravné. Zpočátku pro mě bylo obtížné pochopit všechny myšlenkové pochody a vědecká fakta, ale postupně mě kniha vtáhla do děje. I když jsem předtím viděla film, poslechem knihy jsem s Markem Watneym prožívala jeho příběh naplno až do konce. Po doposlouchání jsem si říkala: "Budeš mi chybět, Marku Watney."

WeeWar20.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Za me super, jednohubka od A do Z. Vsem v okoli se taky libilo. Film jsem dokoukal az asi napotreti.

Skoro realna zalezitost, byt lehce pritazena za vlasy, takze? Sci-fi! Sci-fi?

To je vlastne mozna "to" kontroverzni. Ze by to skoro takto mohlo nejak bejt, ale jeste neni, bude?. A ani az to bude, tak to nebude/nemuze byt presne takto.

Jsou tam jiste nesmysly, nemoznosti z fyzikalniho a ja nevim z jakeho jeste hlediska, ale je to, nezapominejme na to ani na vterinu, jen akcni, jakoby realistickej(jakoby ala Hotel, Letiste, Zkaza promethea, avšak psanej ich formou ve forme sluzebniho deniku) roman. Ale stale "jen" a "pouze" sci-fi roman. A v kterem sci-fi nejsou nemozne moznosti a reseni?