Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Marťan

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A ...celý text

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi…

Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení…

Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225946/martan-3Bs-225946.jpg 4.51409

The Martian

Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2014 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
Thebookman25.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Film je 100x lepší.

serpent625.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Jak je všude proklamováno, jedná se skutečně o vesmírného Robinsona Crusoa se vším všudy. Vůle člověka přežít navzdory nepřízni osudu a neblahým okolnostem, v kombinaci s jedinečnou schopností přizpůsobit se, jsou hlavními myšlenkami díla. Po prvních padesáti stranách jsem pojal obavu, že strhující příběh tak trochu pohřbí dynamiku postav, ale deníková forma to tak trochu vykompenzovala. Není nouze o emoční výlevy, ani o konstruktivní a psanou samomluvu (samopis?). Jedinečný je Marťan především svým detailním zpracováním vědeckých vlastností a činností, včetně jejich hladké a nekonfliktní integrace do příběhu. I díky tomu je v tomto případě hranice mezi sci-fi a futuristickým románem takřka neznatelná. Rád bych dal *****, ale trochu mi vadila taková filmová přímočarost, kterou jsem při čtení cítil. Jako kdyby kniha měla být zároveň již připraveným scénářem pro film. Možná proto už mě film tolik nebavil, těch pár odlišností bych spočítal na prstech jedné ruky.

KaileyBlot24.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tyjo. Musím říct...PÁNI. Sice byla kniha plná technických a odborných prvků, a přestože této tématice moc nerozumím, na zážitku mi to vůbec neubralo. Spíše mi toho hodně dalo.
Vpodstatě se na chvíli můžeme stát astronauty a poznávat vesmír. Hlavně Mars. Bylo to úžasné.
Musím uznat, že Mark (vlastně sám autor) byl ohromně chytrý a vynalézavý. Vše bylo tak realistické a do podrobna promyšlené, až jsem se chvílemi ztrácela a tápala, jestli je vůbec možné, aby byl někdo tolik chytrý.
Moc se mi líbila kombinace deníku a vsuvek ze Země. Dodávalo to ději na úplnosti.
A navíc trocha matematiky, fyziky a chemie o prázdninách neuškodí. Sice na trošku jiném levelu, ale přeci jen :D
Za mě naprosto fantastická kniha, která stojí za to si ji přečíst.

Dragell24.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Když chcete být v něčem první a jedineční, rozhodně byste tím nemysleli být první člověk na Marsu, který zde uvízne a hrozí mu jistá smrt. Mark Watney ale svůj život nechce dát lacino a tak začne boj s časem a nehostinnou marsovskou krajinou.

Napínavý příběh formou deníkových zápisků nabývající na reálnosti, který sleduje šikovného Marka v boji proti nepřízni osudu pomocí vlastní znalostí a všeho okolo sebe. Technika a biologie - to je něco, čím je protkán příběh, vše čtenářský přístupné.

povermaster20.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tohle byla parádní knížka, sci-fi miluji a Mark Watney byl bezkonkurenční! Takhle špičkově napsáno "možné" přežití na jiné planetě jsem nečekal. Film byl také super, ale kniha o 30% lepší!

smetyl15.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Mark Watney je pro mě postavou, která je sice zábavná, ale naprosto nelidská a chladná stejně jako planeta, na níž ho zanechá posádka jeho vesmírné lodi. Nedočkáme se od něj žádných emocí a už vůbec se nám nepodaří vcítit do jeho kůže. Jednoduše proto, že nikdo takhle chladný a vypočítavý zkrátka být nemůže (ani psychopat). Mark si poradí za každé situace a přežije úplně všechno, aniž by při tom sděloval světu nějaké emoce a pro mě bylo fakt těžké mu tu chladnou hlavu věřit.

Spisovateli ale nemohu upřít skvělý nápad a podařené zpracování formou deníkových zápisků. Co se týče technických věcí, bylo znát že si vše skutečně důkladně vyrešeršoval a vymyslel opravdu technicky komplikované scénáře. A jelikož jsem knihu četl v angličtině, měl jsem s těmito pasážemi občas problémy. Každopádně jsem byl celou dobu opravdu zaujatý jak to všechno dopadne a musím přiznat, že jsem byl zklamaný závěrem...

vikidala13.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Vůbec nemám ráda sci-fi literaturu, ale tahle knížka mě tedy uplně uchvátila. Je dokonale napsaná! Je totiž svým způsobem reálná a to se mi líbí. Připadala jsem si pár dní skoro, jako bych byla na Marsu.

debe09.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Prostředí pro mě nepředstavitelné, ale i tak velice zajímavý námět na příběh, který autorovi (dle mého) vyšel. Bavila jsem se. Lidé, kteří se vypraví do kosmu, musí být nějakým způsobem "výjimeční", takže jsem to Marcovi všechno spolkla i s navijákem :-)

pajuu08.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Nečekala bych, že u knížky typu ztroskotaný kosmonaut na Marsu se tolik nasměju. Na mě občas popisy techniky atd. moc složité, což občas možná byla výhoda, jako laik nemůžu posoudit nereálnost některých řešení Marka, jak tady někteří poznamenali.
Za mě skvělá kniha, kdo má rád techniku, sci-fi a vesmír, tak se mu bude líbit :-)

Thebookman01.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Film je lepší :-)

MMacicekk01.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Skvělá kniha! Skvělý hlavní hrdina, kterého si zamilujete hned od začátku nejen pro jeho vtipné hlášky, ale i proto, jak si umí v každé situaci se vším poradit. Ani na chvilku jsem se tedy s Markem nenudila, bavily mě i všechny ty chemické a technické postupy, i když mnohdy jsem ani netušila, jak si je vlastně představit. S blížícím se koncem stoupá napětí a vy prostě musíte Markovi držet pěsti. Po přečtení knihy jsem se ze zvědavosti koukla na film, ale celkem mě zklamal.

Elea30.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Velmi čtivá, napínavá kniha, popis technických údajů šel trochu mimo mne, ale přesto se mi kniha líbila.

GliderMan27.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha byla velmi čtivá a po dlouhé době to byla kniha, ke které jsem se rád vracel a četl dál, i když už jsem děj znal z filmu. Co srazilo hodnocení z plného počtu bylo, stejně jako u filmu, nepřesvědčivé, hollywoodsky zjednodušené řešení problémů hlavního hrdiny na Marsu. I když se autor snaží o technický a fyzikální popis a řešení problémů, je to hodně zjednodušené a trochu vzdělaný člověk bude o většině řešení pochybovat. Někdo, kdo se zajímá trochu o kosmonautiku ví, že hlavní hrdina by pravděpodobně byl mrtvý hned po úvodní nehodě nebo po pár týdnech, když začal zasahovat do systémů Hubu. Markův optimismus a dobrá nálada mě spíše vytáčela, protože v reálu by po několika měsících byl v těžkých depresích a asi by spáchal sebevraždu. Takže rádoby vtipné pasáže mě vtipné nepřišly a ty sprostá slova mě tam také nesedly.

bago26.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

No teda; naprostá bomba. V hodnocení knihu řadím hned za mou the best, kterou je "Já, poutník". Nepamatuji se, kdy jsem se při čtení tohoto žánru tak často smál vtipně napsaným momentům. Hodně odborného textu, který je zabalený tak, aby mu porozuměl každý. Sebekritika hlavního hrdiny. Vtipné a většinou neurážlivé hlášky o NASA. Velice poutavý a napínavě nezvyklý příběh, zčásti psán formou deníku. Logicky poskládané pasáže. Sympatické snad všechny postavy příběhy (včetně Číňanů). To vše a ještě víc nabízí kniha, kterou doporučuji všem milovníkům sci-fi, thrillerů, odborné i humorné literatury... Prostě nádhera, pro kterou 5* nestačí.

cetriolo23.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tak tohle mě fakt bavilo! :) Jako melancholik mi jen zářila očka, když si tam hlavní hrdina propočítával, kolik dokáže vypěstovat brambor, jak syntetizovat kyslík atd. (i když moje znalosti nestačí na to, abych posoudil věděckou přesnost) :) A co mi sedlo byl smysl pro humor hlavní postavy a nad některými scénami jsem se pochechtával celý den :)

buldozer518.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Četl jsem knížku a viděl jsem i zfilmovanou verzi. U obou hodnotím 5 hvězdiček.

Thebookman17.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Já raději kouknu na film. Ono totiž být trosečníkem na Marsu moc k smíchu není. Nevím, jaký byl záměr autora, jestli napsat sci-fi drama nebo sci-fi komedii. Asi to druhé. Pořád ale nemůžu přijít na to, co tam bylo tolik k smíchu?? Ano, něco tam k smíchu bylo, ale nevím, že by tam toho bylo zase tolik. A že ve filmu nebylo nic k smíchu? To bylo jen dobře, aspoň pan R. Scott ten příběh vyprávěl v reálnější podobě, než jak je zidealizovaná knížka od A. Weira. Já zase vřele doporučuji kouknout na film, než se zabývat chemicko-technicko-fyzikálními postupy, kterých je v knížce víc než dost.

jana197617.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, krásně psaná a hlavně vtipná. Někdy jsem se zasmála i nahlas, vyprskla smíchy jak mě některé pasáže přišli vtipné. Dost jsem si je živě přestavila a nemohla jsem zadržet výbuch smíchu. Mark je sympaťák, který v ničem nevidí problém a se vším si poradí. Na film jsem se těšila jako malá, ale ten mě zklamal. Ve filmu mi nic k smíchu už nepřipadlo. Vřele doporučuji raději sáhnout po knize.

Lokina16.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

No těm technickým částím jsem moc nerozuměla, ale to nemění na tom, že kniha se mi líbila :-)

ThomasRuhe07.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Na Marťana jsem se hodně těšil.Teď čerstvě po dočtení nějak nevím co jsem vlastně čekal.Deníkové záznamy Watneyho mě po čase přestaly bavit.Chápu,že bylo potřeba vysvětlit co Watney pro svou záchranu bude dělat a proč,ale začalo to být zdlouhavé.Kromě toho,taky nevím jestli všechny fígle co používá doopravdy fungují...asi tomu budu muset věřit.
Naproti tomu Watneyho vtipné komentáře jsou plusem,který zvedá čtivost knihy.
Když přičtu originální námět je to určitě nadprůměrný sci-fi román.

Thebookman07.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Nevím, s odstupem času mi připadá, že toho optimismu tam bylo až nebezpečně moc. Jinak hlavní hrdina co jiného, než sympaťák! To by ani jinak snad nešlo.. :-D A vtipný komentáře..Nevím, já jsem se zase tak často nahlas nesmál, snad jen 1x nebo s bídou 2x. Já zase čekal, že to bude něco jiného, dramatického, psané jako klasický román. Ne jen výňatek z Marsovského deníku napěchovanýho odbornými popisy plus událsti ze Země, které jen částečně doplňují denníkovou podobu knížky. Sci-Fi žánr mám rád, takže jsem od Marťana čekal, že to bude pecka, ale přišlo velké zklamání. Viz. moje předchozí komentáře (absence prologu a epilogu). Už jsem četl lepší Sci-fi knížky, které mě uchvátily daleko víc, než tato rádoby pecka.

lapagerie07.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Knížka mě uchvátila optimismem. Hlavní hrdina sympaťák, který se nedá porazit a ještě má ke všem situacím vtipný komentář. Často jsem se smála nahlas. A to jsem u takového tématu opravdu nečekala.

Jindrulin05.06.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Takhle jsem se knížky dlouho nenasmála, moc super!

irena059531.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Dobrá kniha, oceňuji i vědecké zpracování. :)

Dryáda29.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Řekněme si na rovinu, je to "popkornovka". Žádné složité čtení, až na těch pár popisů chemických reakcí a konstrukčních záležitostí, ale ty jsou rozvedeny do podrobností i pro ty nejméně zasvěcené. Je to vtipné, je to napínavé, ale taky v několika pasážích trochu nudné (hlavně když se poněkolikáté dovídáme, co má všechno nabaleno v roveru). Příjemné a zábavné čtení, ale nic z čeho bych si sedla na zadek, takže jen za 4.

Turante26.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Opravdu úžasná kniha! Četla se sama, příběh je skvělý a miluji humor hlavní postavy :-D

Laduš1725.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Pět hvězdiček je málo pro tuhle knížku! Naprosto úžasná.. :) Četla jsem do 2 ráno, jak to bylo napínavý. A jsem vděčná za maturitu z chemie, dost mi pomohla v pochopení některých věcí :D

tuommo25.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Rychlovka... čte se lehce, má to tempo a spád... a je to luxusně prostoupené americkým cynismem...

martin684922.05.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Nejdříve knihu a potom až film. Jsem rád, že jsem toto pravidlo dodržel. Ne, že by ten film byl úplně špatný, ale oproti knize je tak poloviční a navíc obsahuje dost nelogičností. Kniha je prostě VŽDY lepší (bez výjimky).

Marťan se mi četl celkem fajn, byla to taková docela oddechovka, u které nebylo třeba nějak moc přemýšlet. Děj občas trošku skřípe a logika jde kapku stranou, ale proč ne, kniha je prostě pouze čistý mainstream, takže se to dá odpustit.

boxas20.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Paráda! Trochu technické, jakoby chlapské, ale čte se to dobře. Film se mi také líbíl, a to zase hlavně po vizuální stránce, "záběry" Marsu jsou působivé, ale knížka líp zachytila pocit naprosté izolace v prostředí, které člověku nepřeje.