Marťan

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A ...celý text

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi…

Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení…

Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225946/martan-3Bs-225946.jpg 4.51839

The Martian (2014)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub
Více informací...

Poppík
předevčírem

Narazil jsem na Marťana až s hollywoodským pozlátkem. Někdy mám pocit, že je to trošku škoda. Knížka je to podle mého názoru naprosto skvostná. Technické detaily jsou sice trošku nečtivé, pokud se neutvrzujete v názoru, že jste dobrý chemik, fyzik a biolog, ale jinak je ve spoustě věcech originální a přitom je v ní cítit autorovo skvěle odvedené řemeslo, působí sociálně čistě - přesto uvěřitelně, nechybí v ní notná dávka napětí i laskavého humoru. Zfilmovaná verze mě také neurazila, ale knížka Vás zavede do rozměru pochopení přeci jen logicky více, nemluvě o scénách, které ve filmu chybí (bouře, rozbitý rover...atd). Film s knihou se liší i v detailech závěrečného zachycení aj. ale je to vcelku pochopitelné. U knížky mě mrzí jen odstřižený konec, kdy kniha končí zachycením, trošku bych se chtěl tetelit na vítězné vlně o něco déle...né vážně, kniha je super. Převládá nadšení !!!

Petka82
předevčírem

Mohu jen doporučit, upřímně jsem se pobavila, místy byla nervózní jak to dopadne. Pěstování brambor na naší zahradě už pro mě rozhodně nebude nudná činost:-)
Včera jsem mrkla na film, knížka se mi líbila mnohem víc, ale i film byl pěkný, ale za mne rozhodně čtení tomu dodalo víc dramatičnosti, než pohled na filmové zpracování.

Ruzaaa
předevčírem

Super a super. Od začátku jsem se fakt bavila tím stylem, jakým je kniha napsána. Technické výrazy, chemie a další pro mě nebyly na obtíž naštěstí. Knížku jsem si opravdu užila, na konci jsem byla strašně nervózní, jak to dopadne. V blízké době se podívám i na film. Doporučuji.

tomas7320

Na začátku se člověk trochu musí prokousávat různými výpočty a technickými výrazy, ale jinak super parádní počteníčko!!!

Dáma s hrnstjm

Netvrdím, že jsem všemu rozuměla, ale dobře jsem se pobavila. A to i ve chvílích, které byly z existenciálního hlediska spíš k vzteku a pláči. Na knihách podobného typu mě obvykle vytáčí "všeumělkovství" hlavních postav a podivné "náhodičky," které usnadňují práci především autorovi. Ale v tomto případě byla Watneyho všestrannost velmi uvěřitelná, ač nevím přesně, co všechno takový kosmonaut musí umět a znát. Přistihla jsem se, že mě bavily víc nedeníkové pasáže, protože jsem věděla, že se toho víc dozvím. Doporučuju jako oddechovku... ale uznávám, že to vůči hlavní postavě není moc fér :)

Karola050716

Kniha je plná technických údajů, postupů a názvů, což moje hlava především na začátku úplně nezvládala. Příběh je ale parádně napsaný, i když pro mě bez velkých překvapení, protože jsem hlavní obrysy znala z filmu.

Sonik19

Neskutečná kniha, napínavá a lehko čtivá. I když sem film viděla jako první, kniha mě velmi nadchla. Nadchla i mého nečtoucího manžela a to tak moc, že by si ji klidně přečetl znova.

Kachorra

Kniha se mi líbila, rozhodně se ale nejedná o nic jednoduchého, ačkoliv je v ní vše vysvětlováno. Četla jsem ji dlouho, protože jsem ji musela střídat s odlehčenějšími knihami. Ale nakonec jsem ji dočetla. Nejlépe se mi četl konec knihy. Hlavního hrdinu bych zařadila mezi ty nejlepší hrdiny ze všech knih, které jsem kdy četla. Jedná se o knihu, která každého čtenáře velice obohatí. Každý musí být rád, že se nedostal do podobné situace.

stepankoby1

Co si Mark kde vyrobil, co kde plánuje a co se kde pokazilo, tak bych asi shrnul tuhle knížku. Je hezky napsaná, i když mi to občas přišlo trochu jako scénář. Smysl humoru byl zvláštní. Celé se to hrozně táhne, a to i přes to, že je tu mnohem míň textu, než v jiných stejně dlouhých knihách. Za 3 hodiny jsem měl přečtených sotva 25 stran, takhle by to nešlo. Dočetl jsem se do asi sté strany, když jsem zjistil, že se do toho nutím. 55% | Čtené 1× v češtině

nithiel

Syrové deníkové promluvy působí na papíře mnohem sugestivněji než ve filmu. Nejdůležitější je však nezdolný optimismus prolínající celým beznadějným příběhem... a po hodně letech, nejspíše od Pratchettových Mužů ve zbrani, jsem se nerozesmál nahlas bez ohledu na narvaný vlak :)

Doemit

Kniha se mi zprvu četla složitě, ale když se dostanete do děje tak už víte co je to MAV, HAB ,... nakonec mě kniha chytla a i když sem jí četla malinko déle než ostatní - z důvodu chemických značek a soustředění na představivost - sem si jí zamilovala. Chvílemi mi už vadilo, jaké má všude Mark překážky, ale bylo toho akorát tak dost na to, aby ta kniha na mně zanechala moc dobrý dojem. Rozhodně doporučuji :)

SamMarešová

Po překonání počátečních matematických, chemických a jiných výpočtech jsem z knihy naprosto nadšená. Opravdu dlouho jsem nenarazila na knihu která by mě "zdržovala" od ostatních činností.
Suma sumárum přečteno za 3 dny a další den film.

barlow

Zábavné, svižné čtení, které pobaví nejen svou technickou propracovaností, ale také optimistickým a humorným pohledem na svět hlavní postavy.

tygřík2

Sci-fi mám ráda a sci-fi o muži, jenž paniku z totálního osamění a strach ze smrti překonává nezdolnou činorodostí a humorem, mne nabila energií. Watney, seš jednička!

sofmysl

Knihu jsem právě dočetla a jsem plná dojmů. Musí se jí nechat, že se četla jedním dechem, ale jedna hvězda v hodnocení chybí, ale to jen proto, že místy se objevily technické pasáže, kterými se mi špatně prokousávalo. Hlavní hrdina má smysl pro humor mého vkusu a celou knihu jsem si říkala "Co bych asi dělala já?" odpověď mě napadala pořád stejná. Já bych si vždy jen sedla na zem a brečela jako malá holka :-D Takže doporučuji, protože mě opravdu bavila.

Ajrad1981

Na začátku mi to malinko připomínalo verneovky Dva roky prázdnin nebo Tajuplný ostrov, jenže tam šlo o přežití ve stylu ten dělá to a ten zas tohle, navíc na Zemi, s přístupem k dýchatelnému vzduch, jídlu a vodě; Mark byl úplně jinde a navíc bylo zřejmé, že si se vším musí poradit sám - a k takové genialitě jsem se stavěla dost skepticky. Jak jsem se dostávala dál, pochopila jsem, že to není o přehnané genialitě. On nepotřebuje vědět všechno, ale to, co potřebuje, zná - díky jeho specializaci a výcviku před misí. A stejně důležitá je jeho vynalézavost a důvtip a ani tohle mi nepřišlo přehnané, prostě nemá jinou možnost než hledat řešení problémů. Navíc dokázal neztrácet humor a optimismus a to se cení.
Kniha byla pro mě oddechovka. Na pohodu, některé Markovy hlášky fakt pobavily :-D. Ty technické popisy, no, spíš je nechápu, než chápu (ještě že tam byly zmínky i botanické a chemické, kde jsem většinou věděla, o čem je řeč, jinak bych si připadala jako úplné pako), ale bez nich bych se asi ztrácela víc - já prostě potřebuji vysvětlení, i když mu rozumím jen vzdáleně :-) Navíc ve zmiňovaných verneovkách mi těch popisů přijde i víc. Některé kritické situace mi přišly vyhrocené až příliš, třeba ta úplně poslední - hladký průběh by neměl takovou šťávu, ale co je moc, to je moc. I tak ale dávám krásné čtyři hvězdičky.

mončičáček

Sama bych po téhle knize asi nikdy nesáhla, jen díky čtenářské výzvě a vysokému hodnocení ostatních čtenářů nakonec našla místo na mém nočním stolku a jsem za to ráda :-) Ne vždy to bylo lehké čtení, ale bavilo mě :-)

martina.culik

Nejsem fanda sci-fi, ale tahle kniha mě od začátku až do konce bavila.

Bohdana11

Super kniha,že začátku moc technická,ale pak se to zlepší

KláraHunčarová

Jak už mnozí zmiňovali, tak technické části pro mne také nebyli, ale vyvažoval je úžasný humor a velice napínavý děj.

LukasKudlacek

Musím říci, že film mě velmi bavil. Koupil jsem si knihu a upřímně jsem nečekal o moc více než bylo ve filmu. Měl jsem za to, že tentokráte se film natolik povedl, že v knize o moc více nebude. Musím říci, že jsem se hodně mýlil :) Kniha je mnohem zábavnější a mnohem lépe jsou tu popsány všechny technické detaily. Dlouho jsme se u knihy tak nepobavil. Doporučuji si přečíst, není dlouhá, čte se svižně a jednoduše. Nicotný čaj byl vážně super :)

Riccia

Tuhle knížku jsem koupila synům k předminulým vánocům. Četli ji oba několikrát a tak jsem jí teď zabrala také pro sebe. Chytila i mne, přestože tam na mne bylo občas až trochu moc matematiky a na pořadí kořenění a klíčení brambor mám maličko jiný názor než autor :-) (nebo snad překladatel?). V knížce se střídalo ve správném tempu napětí, odlehčení, humor i poučení, hrdinovi nešlo nefandit. Jeho optimismus a životní energii musel člověk obdivovat. Když to shrnu - bylo to velmi napínavé čtení, od kterého se těžko odcházelo a které díky bohu dobře dopadlo. Nejspíš na tom budu jako kluci - také se ke knížce za čas vrátím.

RSR

Sice nejsem fanoušek sci-fi, ale tahle kniha mě fakt bavila. Ač jsem místy nerozuměla technickým řešením problémů, na lehkost, s jakou jsem knihu přečetla, to nemělo vliv. Jako pozitivní hodnotím deníkovou formu větší části knihy.

DragonLover

Když se něco může pokazit, pak věřte tomu, že se to pokazí. Jen se zeptejte Marka Watneyho.

medvídě

Wow !!!
Parádní knížka, u které jsem se tolikrát zasmála. (nešlo jinak)
I když jsou tu vědecké pojmy a občasné vysvětlování, jak co funguje - které mi i tak nic neříkalo, k této knize to neodmyslitelně patří a dodává jí to na autentičnosti.
Mohu ji jen doporučit. Jen mi chybí konec - doufám, že se na tu Zemi vážně dostane, s tím, kolik "havárií" se mu za ten dlouhý pobyt událo.
V brzké době hurá na filmové zpracování, u něhož doufám, že ho nezkazili.

Boby17

Tato scifárna se četla jedním dechem. Moc pěkně napsaný příběh nezdolného ducha a životního optimismu.

kusma

První jsem viděla film, což samozřejmě dost ovlivnilo moje hodnoceni. Kniha se čte vcelku příjemne, ale přiznávám, že různá technická řešení problémů jsem moc nechapala a jejich čtení mě moc nebavilo. A sem tam jsem i vynechala odstavec. Z pohledu příběhu mi tam prostě chyběl z mé strany oceňující pohled řešení problémů. A to se pak ani nejde radovat a vubec to celé prožívat s jinak sympatickým hrdinou.

marara

Výborně napsané, nikdy bych neřekla, že mě budou tak bavit matematické, fyzikální a chemické výklady. A Mark Whatney má skvělý smysl pro humor. Možná jen ten ho skutečně zachraňuje. Humor a nadhled.

OldaB

Strašně zajímavá kniha, o které jsem praktiky nic nevěděl, ale po mediální masáži jsem si řekl, že je na čase si ji přečíst. Přistupoval jsem k ní spíše skepticky, ale po přečtení musím říct, že jsem se výborně bavil. Deníkové záznamy k tomu sednou, i ten patos je snesitelný. Při četbě jsem hlavní postavě fandil jako málokdy.

kuba4089

Marťana jsem musel přečíst, protože z něj bylo zadání do úlohy jedné nejmenované soutěže, ale knížka byla úžasná, chytila mě a už nepustila. Homor, spojený s poměrně dost možným scénářem, výborným vypravováním atd. ho řadí mezi bestsellery a také mezi mé nejoblíbenější knihy.