Marťan

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A ...celý text

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi…

Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení…

Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225946/martan-3Bs-225946.jpg 4.51548
Originální název:

The Martian

Žánr:
Romány, Sci-fi a fantasy
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2014 ...více
Nahrávám...

Komentáře (463)

Přidat komentář
Pampalini
včera

Kritici budú kritizovať nelogické a nemožné postupy a riešenia. My ostatní sa budeme výborne baviť a spoločne s Markom bojovať o život. Z každej situácii je východisko, každý problém má riešenie. Ak ho nevieme, neriešme. A všetko s humorom.

francouz
17. října

Toto bylo moje první setkání s audio knihou. Na cestách jsem chtěl vyzkoušet něco jiného něž "disko" od velitelky Luisové a nebylo to vůbec špatné, až na to, že jsem na konec již nečekal do auta a musel jsem si ho poslechnout doma.
Knížka se poslouchala skvěle, cesta s Markem většinou ubíhala o trochu rychleji než obvykle. To co předváděl Mark, jak se stavěl k otázce přežití, jeho humor, kdy je naprosto sám odkázán pouze na svoje smysly a rozum, no nevím, jestli bych přežil jeden sol.
K tomu vydatně sekunduje obrovský aparát NASA, velmi dobře namluvený. To co ční z této knihy, by se možná mohlo potkat z dnešní návštěvou Dalajlámy, nemyslím ty stovky milionů dolarů, práce stovek lidí, ale to spojení se , pro záchranu jednoho života, no kdyby to tak fungovalo normálně, nebylo by na tom světě o trochu lépe..

peta5472
13. října

Úžasný příběh, hned přečteno. Zajímavá fakta a i návod jak přežít.

i_vanička
13. října

Astronaut Mark Watney je fakt šikulka, ale kde je nějaký příběh ?

achilles
13. října

Veliká spokojenost. Mě zaujal především začátek. Jak začal farmařit. Opravdu vědecky propracované dílo. Lahůdka.

Skaen
12. října

Čekala jsem cosi suchého a připomínajícího Robinsona. Co jsem dostala bylo vtipné, zajímavé a čtivé. Četla jsem v originále, takže nevím, jak s tím zahýbal překlad.

Glam
08. října

Film se mě líbil víc

babsi66
04. října

Na to, že mě sci-fi nebaví a chemii, fyzice ani jiným přírodním vědám příliš neholduji, jsem se výborně bavila. Ať už díky lehce ironickému přístupu hlavního hrdiny, střídání prostředí Země - Mars nebo ichformy a erformy.

Je těžké si Marka neoblíbit a nefandit mu v jeho snaze o přežití a je přitom úplně šumák, že třetinu knihy moc netušíte o co jde, protože popisy všech těch vědeckých věcí vám nic moc neříkají. :)

WeeWar
02. října

Dal jsem si to ted jeste jednou. Ciste jako rychlovku k prilezitosti predstaveni mise na Mars v rezii páně Muska. Ty pozemske politickomocenske dohadovacky jsem preskocil, z praktického hlediska mise jsou vicemene podruzne.

Vlastne by me dost zajimalo, co na to Elon rika. Kdo je vlastně Andy Weir? Neni to nahodou primo E. M., ci nejakej jeho PRagent?

Za me teda furt dobry a stale vlastne zcela uveritelne/realisticke/uzZitra scifi (ale to tak mel asi i Jules Verne a pak i jini borci po nem:) cteni. Krome toho pro me abs nesmyslne nerealneho finale (to by proste nevyslo ani nahodou, tomu neverim, zas takovej optimista nejsem).

Vic k dojmu z dila v mem drivejsim komentu.

Mujda
02. října

Ke knize jsem se dostala přes upoutávku na film, ke kterému jsem se ještě nedostala. Ale kniha definitivně stála za to. Mark Watney si mě, svou inteligencí, vynalézavostí, optimismem a hlavně humorem, omotal kolem prstu a nachytala jsem se, jak se potutelně směju situacím, které na nezasvěcených přihlížejících nevyvolali ani úsměv. Byl to skvělý zážitek. Asi se budu na noční oblohu dívat zase trochu jinak.

Misha11
02. října

Po filmu, který se stal mým velmi oblíbeným, jsem se konečně dostala ke knížce - a jsem zase nadšená.
Možná obsahuje spoiler.
Docela jsem se bála všech těch vědeckých termínů a tak, ale nakonec nebylo proč, autor to umí podat i těm z nás, kteří v tomto oboru neví vůbec nic.
Markovy deníkové záznamy jsou skvěle vtipné, dobře se čtou.
Kupodivu mě celkem bavily i pasáže ze Země - těch bylo dost, ty z Hermesu mě bavily ještě víc - těch bylo, bohužel, méně.
Trochu škoda konce, tady pro mě vyhrál film, na rozdíl od knihy zde byli ukázáni členové Aresu 3 i zpět na Zemi.

Terka56
30. září

Pobaví, zvedne náladu, nečekejte hluboce psychologické sci-fi, doporučuji. Proč? Protože nindža-pirát.
https://podzimnislunce.wordpress.com/2016/09/30/martan/

kukacek.k
29. září

Hlavního hrdinu jsem si velmi rychle oblíbila. I když jsem rozuměla všem chemickým a fyzikálním jevům jen teoreticky, věřila jsem, že svoji vynalézavostí a nadhledem vydrží Mark optimistou dlouho. Nechápu, jak se můžou lidi dobrovolně hlásit na jednosměrné mise na Mars..já bych to neudělala a po téhle knize už vůbec ne. Mark je opravdový hrdina!

NeradovaKatka
28. září

Na knihu jsem se těšila, četla jsem víceméně kladné recenze a opravdu jsem nebyla zklamaná. Téma, které mi normálně moc neříká bylo podáno s lehkostí a i když byla kniha plná nejrůznějších technických postupů, četla se mi dobře. Hlavní hrdina měl dobrý smysl pro humor i v těch vypjatých situacích, nedalo se mu nefandit až do úplného konce.

sezanka
27. září

K této knize jsem původně přistupovala s tím, že to bude pouze jedna z mnoha zbytečně propagovaných knih. Kniha mě ale velice překvapila. Je plná technických detailů, ale to není to nejdůležitější. Ohromil mě styl, jakým je kniha napsána. Ironie a situační humor zde je vždy v tu pravou chvíli. U čtení jsem se často s chutí zasmála. Učarovala mi i postava hlavního hrdiny. Je to dobrodruh, který je neustále pozitivně naladěný, nikdy se nevzdává a poradí si s každou situací. Kniha rozhodně stojí za přečtení. Četla jsem ji s chutí a téměř jedním dechem.

čef
22. září

Přesně kvůli takovým knihy čtu. Kniha plná pro mne nových informací, důkaz o vynalézavé schopnosti člověka dostat se z jakékoliv situace a pomoci druhému za jakoukoliv cenu, kniha nad kterou se mohu dojmout, zasmát nad komentáři a situačním vtipem a končím čtení s trochou optimismu pro svůj další život. Jak píše autor - je to tak zásadně lidské...

xelzax
21. září

Chvílemi docela složité čtení, takže jedinec jako já technické popisy prostě jen přečte bez hlubšího zamyšlení a pochopení a následně vůbec netuší o čem to četl. Kupodivu to vůbec nevadí, kniha se čte moc dobře, a já jí přečetla jedním dechem (a to už se mi dlouho nestalo).

Bar16
11. září

I přes to, že žánr knihy nepatří mezi mé nejoblíbenější, musím napsat jedno slovo - páni. Knihu jsem četla jen a pouze díky čtenářské výzvě, ale jelikož jsem ji koupila příteli, tak bych se k ní dříve nebo později asi i bez výzvy dostala. Hned ze startu jsem se bála, že se budu "nudit" - bylo tam hodně vysvětlování, ale knize to kupodivu moc neuškodilo - aspoň jsem se do toho lépe dostala. Hlavní plus knihy je za vtipnost - ve fázích sálodlouhého vysvětlování čehokoli mě ty vtípky vždy "probudily". Za mě pozitivní dojem - kniha mě velmi překvapila a svým způsobem jsem překvapila i já sebe samu - kniha mě velmi bavila.

Lucie51
09. září

Literární prvotina Andyho Weira si mě neskutečně získala, hlavní hrdina Mark Watney mi byl moc sympatický. Miluji sci-fi, miluju vesmír, miluji knihy, které se točí z 90 % jen kolem jedné postavy a do poslední nitky jí rozebírají. Kniha pro mě byla jako dělaná. Oceňovala jsem hlavně originální nápady Marka Watneyho a jeho nenapodobitelný smysl pro humor, který by člověku, který se ocitne v naprosto bezvýchodné situaci, rozhodně neměl chybět. Při epizodách s bramborami jsem se opravdu upřímně od srdce zasmála, to nemělo chybu :D ani filmová adaptace s Mattem Damonem v hlavní roli mě nezklamala. Jen mě mrzelo, že se do těch několika desítek minut nevešla celá kniha, spoustu mi tam toho chybělo :) Poznámku mám pouze ke konci příběhu, zdá se mi to takové hodně nereálné, ale budiž.. :) Nedávno jsem někde četla, že Andy Weir chystá další meziplanetární knihu, ve které bude vystupovat jako hlavní hrdina žena. Moc se těším, na knihu si dělám zálusk, i když zatím nemám tušení, o čem bude :) ★★★★★

mzajicek
05. září

Nedá se říci, že bych byl z knihy nadšen, ale tenhle MacGyver na Marsu mě trošku vrátil do doby, kdy mi bylo o čtvrt století méně a hltal jsem kdejakou scifi. Život na Marsu není peříčko a znalosti strojařiny, chemie, zemědělských věd, osevních plánů a kybernetiky ve spojení s dávkou kreativity se pro přežití hodí, o tom nemůže být sporu.

Yalka
02. září

Markův smysl pro humor mě opakovaně dostával. Ve filmu z něj udělali až moc velkého kašpara, knižní Mark je mi daleko sympatičtější. Kniha má bezvadně vymyšlený příběh a opravdu jsem si ji užila (miluju robinsonády), ale přijde mi trošku nedotažená z redakčního hlediska. Divně se mění tempo vyprávění, střihy Mars/Země by mohly být rozvrženy, dle mě, lépe. První místo, kde se mluví o dění na Marsu a o Markovi najednou z ničeho nic ve třetí osobě, mě vyloženě zarazilo, působilo to jako pěst na oko.

midloch
02. září

Po právu skvělá kniha. Napsaná je velmi čtivě, i když chápu, že pro někoho, kdo nemá rád "návody, postupy a manuály" to může být trochu stereotypní čtení. Ovšem, já si četbu užil a dobře se u toho bavil. Co je potřeba taky ocenit, je fakt, že kniha obsahuje naprosté minimum chyb.

rubit
02. září

Tentokrát nedám hodnocení (poprvé), protože bych tím knize ublížila. Nejsem technický typ a prostě mě nebavilo stále dokola číst, co kam zapojíme, kolik čeho vyprodukujeme, apod. Autora ale oceňuji, že to měl dobře nastudováno a určitě to nebylo jednoduché to všechno napasovat do knihy. Jinak se mě ale zápletka líbila, i humor hlavní postavy, nicméně se příště raději podívám na film, než bych si znovu přečetla tuto knihu.

PJurista
01. září

Precteno prakticky na jeden zatah. Perfektni kniha. Takhle dlouho me nic nechytlo.

Storm5007
01. září

Úžasná kniha, už dlouho mě žádná kniha tak nepřekvapila jako tahle. Když jsem si ji kupovala netušila jsem jaký zážitek mě čeká. Zhltla jsem ji během týdne a mrzí mě, že není delší. Kniha je vtipná, hlavní hrdina je sympatický a nemůžete jinak než mu fandit. Trochu mi připomínal MacGyvera :oD. Musím uznat, že situace, kterými si musel projít mě nenechávali v klidu :oD. Líbilo se my, že ač byla kniha plná technických termínů bylo to velice dobře vysvětleno a v textu jsem se neztrácela. Jsem ráda, že jsem ještě neviděla film, ale teď se na něj určitě ráda podívám.
Knihu velmi doporučuji jsou tam vyvážené pasáže klidných chvil a nervy drásajících okamžiků. No doufám, že se od Andyho Weira brzy dočkáme další senzační knihy :oD.

lneste.giovans
29. srpna

Popravdě… Žádná velká sláva se nekonala. Námět dobrý, ale tím to pro mě končilo. Kniha je cílovkou hlavně zaměřená na super geniální geek chalany s hlavou v pejru - teda pradon, ve vesmíru. Než budete něco namítat znám jednoho takového, jen se zaměřením na dinosaury. Kromě toho všeho, co o nich ví, a o době ve které žili, je umí i do detailu nakreslit. Ale dost o mém kamarádovi. Andy Weir je jisto jistě sympaťák, už podle fotky. Nic moc o autorovi nevím, i když jeho dílo mi poskytlo docela slušný obrázek. Textově jsem rozuměla tak 50%. Časté ohlasy typu: ,,Je to vtipné!", se mi nepotvrdily. Buď nejsem atrofyzik, nebo čím bych to musela být, ale ,,Opravdu vtipné", to není. Na dokonalosti zkrátka ubírá až převelký obsah ,vědeckých termínu'. Samozřejmě nějaký ten vtip se najde, ale jinak si většinu času lámete hlavu jestli hlavní hrdina už není tuhej a tohle všechno se mu nezdá, protože s jeho genialitou, by mohl být klidně oboupohlavní člen Avangers. Přesto všechno, ale stále máte nervy, zda to hrdina dá, či ne, a to vás nutí číst dál. Pokud máte dva dny na zabití, a nevíte o něčem jiném a lepším, proč ne!

Fidem
24. srpna

Kniha splnila má očekávání. Příjemně se čte, člověk se dobře pobaví. Marka bych brala za muže, i když by smrděl, jako když se skunk vysere na propocené ponožky. Za mě 5 hvězdiček. :)

momo01
24. srpna

Autor by měl psát učebnice a odborné knihy - byla by to zábava a třeba bych chemii vzala během studií na milost. I tahle příručka přežití na Marsu se mu neskutečně povedla: chytla mě první větou a hltala jsem ji až do konce, smála jsem se nahlas, byla jsem dojatá….. Mark jako hlavní hrdina je vynalézavý a hravý optimista s odzbrojujícím humorem. ….Všechno zní dokonale, že? Jenže já mám ráda, když mě kniha provokuje k otázkám a hledání odpovědí. A jediná, kterou jsem si tady položila, byla, jak bych asi dopadla já v takové situaci (odpověď je nasnadě – nepřežila bych první minuty). Tahle kniha byla skvělá zábava na dlouhé cesty – vážně skvělá. Ale to je vše.

Arisu
22. srpna

No, a byl z toho happy end.
Vlastně mě nenadchlo vůbec nic až na Riche, se kterým je těžká řeč, a uctívání lepicí pásky.
Nejsem zrovna technický typ a tak mi mozek chvílemi přepínal na úsporný režim. No, třeba se někdy bude hodit návod na výrobu a uchování vody na Marsu, až se tam po přečtení dalšího nadhodnoceného kousku vystřelím...

Limuzak
21. srpna

Super bomba paráda