vlcka vlcka komentáře u knih

Na hraně Na hraně Dorthe Nors

Povídky o všedních událostech, které lidé silně a emotivně prožívají. Jsou psané velmi úsporným stylem. Příběh, který by vydal i na román Norsová vměstná do krátké povídky, nic nechybí ani nepřebývá a vy si v krátké chvíli volna přečtete velký příběh.

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Kniha je ideální společnicí pro zimní večery, uvařte si hrnek čaje, připravte něco dobrého a ponořte se do dramatického příběhu Theodora Deckera. Tragická událost převrátí jeho život vzhůru nohama a Theo se ocitá na místech a mezi lidmi, o jakých by se mu ani nesnilo. Stovkami stránek čtenář proplouvá s lehkostí a svižně, nenajdete obšírné popisné pasáže ani zdlouhavé úvahy. Rozhodně se proto nelekejte rozsahu a velikosti románu, nudit se určitě nebudete.

Nejlepší české básně 2015 Nejlepší české básně 2015 Petr Borkovec

Zda jsou básně opravdu tím nejlepším, co česká poezie v roce 2015 nabídla, to opravdu těžko posoudit.
Knihu však mohu doporučit každému, kdo by do současné české básnické tvorby rád nahlédl, informoval se o její podobě, poznal autory a vybral si to nejlepší právě pro sebe.
Letošní soubor mě zaujal také způsobem výběru, který editor Tomáš Gabriel zvolil, všechny navržené básně přečetl, sepsal vše, co si z nich zapamatoval a právě ty výjimečné kousky, které dokázaly zaujmout a v paměti uvíznout určily podobu výběru. Oproti minulým ročníkům je sborníček méně rozsáhlý, ale obsahuje navíc také komentáře básníků k vlastním dílům. Proto bych Nejlepší české básně 2015 doporučila i čtenářům začátečníkům, pro něž může být autorův komentář jakousi vysvětlivkou, nahlédnutím do souvislostí vzniku básně.

Sedm dobrých let Sedm dobrých let Etgar Keret

Kraťoučké povídky plné humoru a ironie, vypointované a čtivé. Nabízí nahlédnutí do všedního života izraelského spisovatele. Edgar se vyrovnává s novou otcovskou rolí, nemocí svého otce, vypráví o zážitcích z cest, spisovatelském životě, svojí rodině, ale třeba i o tom, jak říci ne telefonnímu operátorovi. To vše je ale orámované úplně jinou realitou. Realitou, ve které rodiče řeší budoucí vojenskou kariéru svých dětí už na pískovišti, kde je válka na denním pořádku a v Evropě se židovský spisovatel stále setkává s antisemitismem a nesnášenlivostí. Zajímavá a pozoruhodná kombinace, která dokáže dojmout i pobavit.

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Dva příběhy, které jsou v realitě druhé světové války především lidské. Nedočkáte se krvavých scén, vojenské strategie, ani zdlouhavých popisů historických událostí. Na obou stranách konfliktu stojí mladí lidé, většinou stejně zmatení, hladoví a šokovaní krutostí okolního světa, snaží se žít a přežít, když je jimi zmítáno ve víru událostí a přitom si zachovat něco ze svého vnitřního světa. Strhující příběh, který nedovolí knihu odložit. Střídání krátkých kapitolek nenudí, román přečtete jedním dechem.

05.01.2016 5 z 5

Ambasadov Ambasadov China Miéville

Pro mě hlavně skvělý zážitek z naprosto cizího světa. Miéville to opravdu umí, všechno cizí působí až skoro mrazivě opravdově, je to originální a nové. Také to, že příběh je postaven na jazyku a dorozumívání je skvělé (nikdy mě žádná kniha týkající se lingvistiky nebavila víc =D ). Hlavní hrdinka působila trochu ploše, ačkoli o ní víme první poslední, přišla mi spíš jen jako vypravěč. A myslím, že kdyby vypravěčem zůstala, bylo by to dobré, ve fascinaci celým tím světem a ostatními postavami by taková úloha stačila. Ale Avice se ukáže být mnohem více důležitou, než se zdálo, což mi už tak dobré nepřipadalo, vzhledem k tomu, že za celý příběh jsem se s ní nedokázala ani trochu sžít..

22.02.2014 4 z 5

Cesta do Indie Cesta do Indie Edward Morgan Forster

Ačkoli se mi u knihy podařilo několikrát usnout, jsem moc ráda, že jsem ji nakonec dočetla. Je sice zdlouhavá, popisná hlavně co do dějů uvnitř různých společenství i jednotlivců, ale má v sobě zvláštní, místy pro mne až melancholickou náladu, něco dojemného. A podává výpověď o křehkých vztazích v Indii v době, kdy byla Anglickou kolonií.

18.10.2013 4 z 5

Překrásná je nepotřeba nářku Překrásná je nepotřeba nářku Jan Skácel

Skácel je pro mě srdeční záležitost =) s touto knihou nahlédnete do několika jeho sbírek

18.10.2013 5 z 5

Perla Perla John Steinbeck

Přečtená jedním dechem. Moc zajímavý motiv písní, píseň rodiny, píseň perly.. tak krásně dotváří atmosféru, bylo mi to moc sympatické, protože i já poslouchám melodie a písně světa a různá místa a různé věci mají své vlastní. Je tam mnoho motivů a mnoho námětů k přemýšlení o běhu života, o tom, co je to vlastně štěstí..

19.09.2013 4 z 5

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

Opravdu záleží na každém slově a tuhle knížku jsem četla po jednotlivých příbězích, pomalu, jako se čtou básně. Krásná knížka, obsahově i provedením. Drsná a smutná..

16.06.2013 4 z 5

Chuť jablečných jadýrek Chuť jablečných jadýrek Katharina Hagena

Velmi zvláštní knížka mající své pomalé tempo plné vzpomínek. Příběhově není nijak originální, ale je příjemná, odpočinková a plná atmosféry, která mi byla osobně blízká. Prostě jen chuť jablečných jadýrek a příběh jedné rodiny.

04.05.2013 4 z 5

Zoo v kufru Zoo v kufru Gerald Durrell

Knížky od Geralda Durrella jsou knížkami mého dětství, přečetla jsem je všechny několikrát. Vždy mě fascinoval barvitý (a barevný) popis zvířat a krajiny. A ještě teď se všemi Durrellovými knihami ráda bavím, jsou odpočinkové, vtipné a plné neuvěřitelných postaviček a živočichů =)

08.04.2013 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Srdeční záležitost =) Mohu ji číst znovu a znovu a vždy se dobře bavím.

06.04.2013 5 z 5

Slečny Slečny Barbora Baronová

Moc pěkně udělaná knížka, příběhy v dokumentárním stylu, ale vždy s dotekem osobnosti. A fotografie se mi moc líbily, krásně dolaďují atmosféru jednotlivých příběhů.

06.04.2013 4 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

na tuhle knihu nedám dopustit, podle mě je skvělá

24.03.2013 5 z 5

Sto nejlepších českých básní 2012 Sto nejlepších českých básní 2012 * antologie

pro mne byla tato antologie vesměs příjemným nahlédnutím do současné české poezie, některé básně jsem četla znovu a znovu z některých byla spíš rozpačitá. Něco takového ale těžko hodnotit, je to mozaika ze spousty různých kousků. Co ale napsat musím.. tak nějak jsem čekala trochu víc pestrosti. Různorodosti, protože mnohé básně různých autorů mi přišly napsané ve stejném stylu, nemůžu si pomoct, nevím, jestli se mi to jen zdá, ale jakoby velká část té poezie byla plná stejných, tak nějak překonstruovaných metafor, obrazů, které jakoby maloval jeden malíř .. Ale třeba ten styl teď zrovna vládne.

24.03.2013 4 z 5

z téhle knihy jsem měla mnoho různých pocitů (a to je asi dobře, když to příběh umí), konec to ovšem všechno smíchal do jedné velké beznaděje-smutku-smíření.. a kdo ví.. rozhodně stojí za přečtení a popřemýšlení, nechala jsem se unášet pozvolna plynoucím příběhem, kousky umění ve všemožných oblastech a životními příběhy členů klubu nenapravitelných optimistů..

24.03.2013 4 z 5

Dusivá noc - moderní bengálské pohádky Dusivá noc - moderní bengálské pohádky * antologie

tři hvězdy pouze z důvodu naprosto různé kvality povídek, ve sbírce jsou jak velmi kvalitní, tak z mého pohledu dost začátečnické. Jinak se mi ale témata povídek líbila a samozřejmě také pohled do úplně odlišného světa, rozhodně stojí za přečtení.

26.02.2013 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha mě velmi potěšila. Je moc dobře napsaná, nikdo neodflákl korektury, pochválit musím i vnější vzhled. Líbí se mi, jak je příběh postupně doplňován z různých pohledů a stran, vyprávěn mnoha ústy. A samotné téma mě prostě bavilo. Skvělá knížka, kterou mohu jen doporučit.

26.02.2013 5 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Velmi čtivé, napínavé, konec taky potěšil. Předmluvu jsem naštěstí nepřečetla napřed.

26.02.2013 4 z 5