Překrásná je nepotřeba nářku

Překrásná je nepotřeba nářku https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18742/bmid_prekrasna-je-nepotreba-narku-JrR-18742.jpg 5 33 7

Antologie z celoživotního díla jednoho z nejvýznamnějších českých básníků dvacátého století. Editorka Ester Maria Nováková se snažila do tohoto výboru začlenit všechny podstatné znaky Skácelovy poezie. Skácel dokázal všedním a obyčejným pojmům či věcem vdechnout nový rozměr, znovu je objevoval a viděl jinýma očima. Jeho pohled, zesílený hlubokou imaginací, vytvářel obrazy plné zvuků a maleb. A v těchto obrazech se pochopitelně odrážela jeho milovaná krajina jižní Moravy, charakterizovaná nezaměnitelnou tváří venkova a přírody, a měnící se podle jednotlivých ročních období. Navíc patřil Skácel k oněm nemnoha básníkům, kteří až bolestně žasli při setkání s jakýmkoli druhem krásy, jenž jim zprostředkoval nejen krátký pocit štěstí a slasti, ale i bolest a stesk.... celý text

Marekh
09.02.2024 5 z 5

Jedná se o výběr básní z autorovy tvorby. Od autora jsem doposud nečetl žádnou knihu a básně se mi líbily. Je to pohlazení po duši a celkově srozumitelné. Časem vyzkouším další autorovy knihy.

Autorova poezie se opírá o lidovou moudrost, zdůrazňuje lásku, domov a přírodu. Klade důraz na lidskou ctnost a opravdového ducha, touží po mravnosti.

V básních nalezneme různá roční období. V básních se autor zmiňuje o Jižní Moravě a také Vysočině.

Pro autorovu poezii je příznačné vytváření neologismů – nová slova (smuténka, kráčivec).

Líbily se mi např. tyto básně: Druhá báseň na Lunu a Člověka, Kolik příležitostí má růže, Smuténka, Kaštany padají, Balada o Ječmínkovi, Modlitba za vodu, Pohádka o princezně a pávech, Déšť aj.

V závěru knihy se nachází kapitola, CO RADÍ BÁSNÍK a EDIČNÍ POZNÁMKA.

MODLITBA ZA VODU

Ubývá míst kam chodívala pro vodu
starodávná milá
kde laně tišily žízeň kde žila rosnička
a poutníci skláněli se nad hladinou
aby se napili z dlaní.

Voda si na to vzpomíná
voda je krásná
voda má rozpuštěné vlasy
chraňte tu vodu
nedejte aby osleplo prastaré zrcadlo hvězd

A přiveďte k té vodě koníčka
přiveďte koně vraného jak tma
voda je smutná
voda má rozcuchané vlasy
a kdo se na samé dno potopí
kdo potopí se k hvězdám pro prstýnek

Voda je zarmoucená vdova
voda má
voda má popelem posypané vlasy
voda si nás stýská

PetrCepek
06.07.2020 5 z 5

Výběr bude vždycky horší než původní básnické sbírky, stejně jako sebelepší kompilace skladeb Pink Floyd nepředčí LP Wish you were here či dvojalbum The Wall. Přesto si i takovýto Jan Skácel (díky citu jeho paní Boženy, která verše vybírala) zaslouží pět hvězd.

salamandrina
14.04.2019 5 z 5

No jo co dodat než jen krása!

Veríňák
23.08.2018 5 z 5

Vůbec nečtu poezii. Těžko přesně říct, proč vlastně. Možná proto, že naučena gymnáziem jsem vždycky ve verších hledala to, co jsem tam najít "měla" a měla jsem pocit, že je špatně, když to tam nenacházím.
Až najednou, zdědila jsem knihovnu po babičce a při procházení všech knižních pokladů se objevil tento Skácel.
A je to nádhera! Vždycky během dne/před spaním/po probuzení si přečtu pár básní a je to skvělé. Najednou vůbec nevadí, že nejsem schopna udělat rozbor a že třeba spoustu básní nepochopím přesně tak, jak byly (asi) zamýšleny. Důležitý je ten pocit.
Krásné, moc krásné.

intelektuálka
12.09.2017 5 z 5

Ano, to je srdeční záležitost pro ty, kdo ho mají rádi a
jeho verše jim něco říkají.Doporučuji!
...a srpen končí dny jsou zase bosé
rozkvetly astry ozývá se chlad
podzim jak slimák vystrkuje růžky
a babí léto padá do zahrad...

Anasa
09.04.2016 5 z 5

Jedna z knih v nočním stolku. Pár laskavých, milých veršů občas uzavírá den.

vlcka
18.10.2013 5 z 5

Skácel je pro mě srdeční záležitost =) s touto knihou nahlédnete do několika jeho sbírek

česká poezie

Jan Skácel