Jsou světla, která nevidíme

Jsou světla, která nevidíme

Marie-Laure žije se svým otcem v Paříži nedaleko Muzea přírodní historie. Její otec má na starosti tisíce zámků v budově muzea. V šesti letech Marie-Laure oslepne a otec jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti a byla schopná najít cestu domů. O šest let později Paříž obsadí nacisté a otec s dcerou prchají do opevněného městečka Saint-Malo, kde žije ve vysokém domě u moře Mariin samotářský prastrýc. Odvážejí s sebou nejspíš nejcennější a současně nejnebezpečnější klenot z muzejní sbírky. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/24_/247487/jsou-svetla-ktera-nevidime-SLW-247487.jpg 4.41079

All the Light We Cannot See (2014)

Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)
Více informací...

Markét.t

Naprosté zklamání.
Do čtení knihy jsem se musela vyloženě nutit.

Jizi
včera

Poslouchala jsem audioverzi načtenou Davidem Matáskem a Terezou Vilišovou. Nejsem si tak docela jistá, zda se jedná o interpretaci kompletního textu (nějak se mi nechce věřit, že by bylo možné načíst téměř šest set stran během 10 hodin a 17 minut) - na rozdíl od mnohých hodnotitelů pode mnou mně přišel děj i popisy osekané na samou kost, nikde nic nepřebývá nikde nic neschází. Vyjměte větu a celek přestane dávat smysl. Pokud budeme knihu vnímat pouze jako příběh Marie-Laure a Wernera, budeme nevyhnutelně zklamáni, protože v této rovině dílo nepřináší nic nového. Navíc nám *spoiler* nepřinese polopatická vysvětlení a neuzavře všechny dějové linie, připraví nás o happyend, jenž potřebujeme v románech z neutěšené doby a prostředí o to víc, neboť naše touha po potrestání zla leží zasetá hluboko spolu s prvními pohádkami, které nám v životě vyprávěli. Chceme věřit, že dobro zvítězí a ti hodní, ti správní, ti bílí, budou odměněni a ti černí (anebo v tomto případě hnědí s páskou na paži) potrestáni. Místo toho se nám dostává sugestivního, lyrického a místy extrémně tíživého vyprávění dvou osudů, dvou životů zvídavých, inteligentních a na to, čím si budou muset projít, příliš mladých lidí. Je tu bolest, láska, síla, zrada. Vše zastřešuje motiv rádia, hlasu, který nevidíme a který v náš může zažehnout svým vyprávěním světlo, jež nikdy neuhasne - světlo touhy po poznání, po vědění - tohle však může zarezonovat jen u těch, pro něž není pouhým chrličem stokrát destilovaných popových hitů a reklam. Stejně tak platí, že Pulitzerova cena za fikci nerovná se kniha přístupná každému, obvykle ji nedostávají rychlokvašné příběhy, u nichž nemusíme přemýšlet (vzpomeňme třeba McCarthyho tísnivou Cestu). Pokud chce čtenář odpočinkový příběh, nejsou Světla úplně ideální volbou. To však nelze vyčítat knize.
K audioverzi: Při poslechu mě zhruba od poloviny rušil místy až hysterický projev M. Vilišové - i pasáže, kde to vůbec nebylo nutné, četla s takovou naléhavostí, až z toho bolel žaludek, D. Matásek naopak velice příjemně překvapil.
EDIT: Právě jsem si vzala k ruce papírovou verzi. Audioverze je naprosto vykleštěná, nechce se mi ani věřit, že se někdo něčeho takového dopustil a má stále ještě drzost vydávat to za stejné dílo!

alnahu
včera

Tato knížka je pro mě zklamáním, čekala jsem naprostou bombu, ale opak je pravdou, tato kniha byla pro mě nekonečná. Hodně mně vadili příliš krátké kapitoly a přebíhání z jedné časové roviny do druhé. Ale sám příběh nevidomé Mari –Laure je emoční a dojímavý, děj se odehrává za války.

Zoombyk
předevčírem

Představte si, že dostanete velký talíř plný omáčky s jednou jedinou kostičkou masa, ta omáčka je sice výborná, ale její strašně moc a to maso je tak malé a ještě mi připadá sojové. :) Tak hodním knihu a příběh, pro mě zklamání.

hajrys

Krátké kapitoly, střídání postav, rychlý spád knihy. Pohled na válku trošku jinak.
Doporučuji.

jindra-svita

Ač je to kritikou velmi oceňovaná kniha, mně vadila délka kapitol . resp. to, jak byly kraťoučké, a tím rychlé "přebíhání" z jednoho osudu do druhého, z jedné časové roviny do jiné. Kdyby byl text kapitol delší a neprolínaly se tak rychle osudy a časové linky, asi bych se do toho více "zabrala". Takhle mi to připadalo jak rychlý střihový film.

Rozinkazvanocky

Mám z této knihy různé pocity. Začnu kladným: zajímavý příběh, časově roztroušené kapitoly do sebe krásně zapadají. Nejlepší je poslední kapitola, kdy jsem se sama zamýšlela nad tím, co si asi musí říkat pozůstalí z války o dnešním světě a našich "problémech". Je to asi trochu divné, ale hrozně se mi líbil styl, kdy autor přehnaně používá spojku "a" - je to takové milé. Hezký je také vedlejší (ale zároveň vlastně i hlavní) linie příběhu o Moři plamenů.
Ale! Vůbec mi nesedl styl vyprávění. Autor v každém odstavci odbíhá vzpomínkami někam do minulosti, pořád dokola, až to člověka štve. Každé podstatné jméno má milion přívlastků (mnohdy úplně zbytečných či nelogických), každá věta je jen snůška metafor, přirovnání a personifikací. Takže mi to úplně kazilo ten válečný dojem. Vůbec jsem se nedokázala vžít do slepé Marie-Laury, nenadchla mě ničím, nesoucítila jsem s ní, nic. Kapitoly s Wernerem mě bavily víc. Nechci však říct, že by kniha byla špatná. Naopak zase některé části byly úplně krásné, romantické, nečekané, kruté..Takže můj pocit je takový půl na půl. Za plus ještě i dodávám konec - žádná romanťárna, žádný konec á la "nakonec láska zvítězila, vzali se a žili spolu šťastni", nic takového nečekejte.

elfinkaa97

Kniha je velmi složitá, trvalo mi než jsem se zorientovala v postavách, kdo co vypráví a tak. Navíc kniha mě nijak zvlášť nezaujala, je zbytečně dlouhá, z 534 stránek mě bavilo posledních 87, tudíž by stačilo aby kniha měla 100 stránek, nebyla by zbytečně zdlouhavá a víc by mě upoutala.

rybizka

Pro mě nádherný a neobvyklý román psaný krásným jazykem. Prožívala jsem emotivní příběhy Marie-Laure a Wernera. Bavilo mě jak se střídají časové i dějové linie. Zajímavé postavy,propracované charaktery.krásné popisy. Kniha si právem zaslouží Pulitzerovu cenu. Ráda si přečtu další autorovi knihy a věřím že budou taktéž skvělé.

Atuin

Tak nevím jak se k této knize vyjádřit. Zdá se mi že zdaleka,ani omylem nebyl využit potenciál který kniha v sobě má. A tak mi začíná lézt ta placka ( jakákoliv, ať ocenění nebo nejprodávanější kniha) na obálkách na nervy. Četla jsem řadu jiných oceněných knih u kterých se to čtenáři nevypaluje tak do mozku a byli trochu jinde.To je totiž pak těžké, když se to člověku tak vnucuje a vyleze z toho další Pekařka nebo Švadlenka či Vypravěčka, kde si sice zvolí všichni náročné téma,ale pak se mu snaží co nejvíce vyhnout. ( Přičemž u Pekařovo dcera a Švadlena z Dachau to ještě není tak patrné,ačkoliv i tam anotace trochu neví která bije uvnitř knihy )Tato kniha není až taková, ale přeci jen se příliš neodlišuje. ( Není to sladké)Možná, že za to mohly příliš krátké úseky kapitol, které nedovolí se pořádně zachytit a působí to maličko nevyrovnaně, jako na ukázku věcích příštích, protože samotný příběh slabý nebo zas tak slabý není. Nyní bych dala tak tři hvězdičky. Ale pravděpodobně za to může vyšší očekávání,což obvykle nedělám,ale tady jsem se dala strhnout.3,5/5

raty

Kniha, na kterou se nezapomíná. Válka i z druhé strany. Napětí udržované krátkými kapitolami se střídáním místa a času. Určitě doporučuji.

popeluška

Kniha je luxusní, krásně se čte ....jen ten konec jsem si přála asi trochu jiný....ale nevadí i tak to byl velký zážitek na hodně dlouho. Takže za mě *****

intelektuálka

zajímavě postavený příběh ráda si přečtu, že i německý voják má city..

Faila

Jelikož jsem očekávala něco úplně jiného, chvíli mi trvalo, než jsem se do příběhu plně ponořila. Nevěděla jsem, o čem kniha je, začala jsem ji číst jen proto, že se mi moc líbil její název, který mě trochu navnadil na něco "duchovnějšího" a "poetičtějšího". Nemůžu ale říct, že by kniha nakonec nebyla vůbec poetická nebo šlo o "obyčejný" příběh bez přesahu. Dobové zasazení mi velice sedlo a forma dvou (tří) kontinuálně se odvíjejících příběhů a skoky v čase dodaly knize to správné napětí. Na jednu stranu tedy menší zklamání, protože kniha byla úplně jiná, než jsem očekávala, ale na stranu druhou veliká radost, protože byla opravdu moc dobrá.

K.a.a

Kniha mne pohltila a bavila od začátku až do konce. Velice příjemně psáno, děj člověka skutečně osloví.

petunkav

O knize jsem četla pozitivní i negativní hodnocení. Trošku jsem se bála, jaká doopravdy bude.
Ale za mě - moc se mi líbila. Těžké téma války je uchopeno s rozvahou. Kniha mě vtáhla. Nevyvolávala ve mě špatné pocity, jako třeba jiné knihy z této strašné válečné doby. Všechno zlé, co je zde popsáno, je jaksi zvláštně zjemněno, odlehčeno. Všeho je tak akorát - pro dobrý pocit z pěkné knihy.

Vlak7

Dlouhé, jednou stačilo. Pripomnelo mi to film Pianista.

VeronikaNikMat

Nad touto knihou budu přemýšlet ještě asi hodně dlouho ... Krásně a citlivě napsaný příběh z druhé světové války.

Lena63

Právě čtu a je to úžasná kniha! Nemohu se od ní odtrhnout.

bigsmile

Kniha se mi moc líbila.

marara

Krásná knížka, mnoho citlivých momentů: trpělivost otce při osamostatňování slepé dcery, její láska ke knihám, které jsou pro ni východiskem z jejího světa, vztah dívky a jejího strýce, kterému naplnila už dlouho beznadějný život, ale i osudy nadaného německého chlapce, který aby uspěl, musí se zaprodat režimu.

Lena79

Kniha mě alespoň trochu začala bavit až v poslední čtvrtině, jinak to byl doslova boj. Nejvíc mě asi zaujala legenda o klenotu.

misowi84

Kniha mě vůbec nebavila, vyloženě jsem se musel nutit do čtení. K postavám jsem si nedokázal najít cestu. Retrospektiva v knihách mi nevadí, tady mi to přišlo vyloženě na obtíž. Dílo mi nesedlo, škoda..

Linda65

Příběh jsem četla jedním dechem. Vřele doporučuji k přečtení.

veronika5179

Bohužel jsem nedokázala dočíst do konce. Řadím do podobné kategorie jako Zlodějka knih a Vypravěčka. Téma 2. sv války, jakkoliv silné a zajímavé, ale nefungovalo to. Do čtení jsem se musela nutit, ačkoliv hlavně pasáže o Wernerovi byly napsány skvěle. U těch by to fungovalo. Příliš strohé, bez emocí, úsečné, protkáno pro mne bohužel nezajímavými odbornými názvy, Škoda. Možná ji někdy dočtu, ale zatím odkládám.

Danka1975

Ač velká bichliózní kniha, tak jsem ji prošla i bez toho, abych přeskakovala písmenka :-). Bylo pro mě překvapení, s jakou lehkostí se četla. Sice jsem se jí už déle bránila (důvodem byla Pulizerova cena, ale pryč s předsudky :-))). Dalším plusem je, že jsem tento titul dostala od dcery! . . Ale co ten konec????? To opravdu ne :-!!!! Kdo četl, tak ví, kdo byl Werner. Kdo nečetl, tak ať dál nečte tento komentář!!!! . . . . . .. .. . . . . . . . .prostě jsem do poslední stránky čekala, že se někde objeví!!! :-(((.. Nicméně doporučuji!!!

PS.. .a krátké kapitoly mi vyhovovaly :-)

Princezna22

Tenhle typ knih se mi čte hrozně dobře ...Příběh má zajímavý dej,který se opravdu příjemné čte... Jen mě překvapil dost konec knížky. Za mě ale doporučuju. :-) i když je to taková bichlicka opravdu ji budete mít brzy přečtenou. ;)

Karborund

Velice mě lákalo přečíst si dílo oceněné Pulitzerovou cenou, ale hlavně kladný ohlas ostatních čtenářů.Samotný děj mě nijak neuchvátil, ale ten pocitový požitek, kdy autor dokáže podat díky slovům tak intenzivní a uvěřitelný pocit nálad, bolesti i radostí mě odzbrojil.Kniha, která je psána přímo srdcem.

mekkejla

Nádherně napsaná knížka,která vás donutí přemýšlet. Nic není černobílé a nikdo nemá právo soudit...

Adla007

Úžasná kniha, jejíž děj vás nadchne

Anthony Doerr

Anthony Doerr