Slečny

Stylizovaný literární dokument novinářky Barbory Baronové a fotografky Dity Pepe mapuje prostřednictvím osmi otevřených a umělecky zpracovaných výpovědí fenomén neprovdaných žen v Česku a v Československu ve 20. a 21. století. Originální autorská kniha, textový a fotografický dokument, umělecká publikace i krásný artefakt. Slečny jsou a...celý text

Originální autorská kniha, textový a fotografický dokument, umělecká publikace i krásný artefakt. Slečny jsou ambiciózním projektem, který představuje nový přístup k psanému textu, fotografii, knižnímu designu i produkci, navíc s výrazným podílem rukodělné práce (ražba speciálním štočkem, ruční barvení hřbetů narůžovo, individuální skládání přebalů a kompletace knihy). Každá kniha je proto jiná, záměrně a přiznaně vypadající jako starodávná publikace v novém přebalu. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/13_/130181/slecny-130181.jpg 434
Literatura česká
Vydáno:
Více informací...

bookemma

Sice jsem ještě "mladá slečna", ale kniha se mi moc líbila. (Nebo možná právě proto, že jsem ještě mladá). Docela jsem se poznala v některých ženách, když byly v mém věku - chci se dostat na dobrou vysokou, mám jiné koníčky, mám kamarády, na co potřebuji teď přítele... nenudím se ani bez něj...
A tak to jde a jde, a najednou vaše kamarádky už mají rodiny, děti, svatby (nebo naopak), a vy zjistíte, že jste sama. Dnešní doba je jiná, být "single" se stává jistým trendem doby, ale najednou je všem těm mladým, krásným, odvážným, statečným a samostatným ženám přes čtyřicet, a najít v té době partnera odpovídajícího věku (třeba s ním mít ještě dítě), je už trochu větší výzva, než když nám je něco málo přes dvacet, třicet...
Trochu mě to vyděsilo. Hlavně ta samota, která pak nevyhnutelně přijde. Tak snad, až budu na vysoké, až budu mít dobrou práci...

Elisa.Beth
27.07.2016

Uvědomila jsem si, že slečnou může být i osmdesátiletá paní. Že být svobodná i v pokročilém věku neznamená být divná. Že tolik záleží na rodině, sourozencích, vrstevnících a všech zkušenostech, až je to děsivé.

Osudy několika neprovdaných žen. Příběh jejich narození, vyrůstání, dospívání a stárnutí je převyprávěn a umělecky zpracován autorkou knihy, avšak k psanému slovu a vyjádření se dostanou i samy hrdinky. K obsahu a směřování knihy výborně ladí přebal, barvy i fotografie hrdinek či jejich prostředí.

Výborná kniha, kterou, jak se říká: "píše sám život" (trošku klišé, ale je to tak).

Chloe.leknin
23.07.2016

Výstižně to vyjádřila v doslovu Jiřina Šiklová: "Dočetla jsem Slečny a nechávám je v sobě doznít. Co jsem to vlastně četla? Skutečné příběhy, povídky ze života, nebo stylizovaný záznam rozhovorů? Je to literatura faktu, beletrie nebo orální historie?"

A já jen dodávám, že je to kniha, která nám dovolí nahlédnou do životů slečen, starých pannen, kdy příčiny tohoto stavu jsou tak různorodé, jak jen život může být.

IYv
10.03.2016

dárek od dcery k narozeninám
excelentní výpověď o zajímavém tématu. Přečteno za dvě noci. Některých slečen mi bylo líto, některé jsem chápala, je mezi nimi hluboce věřící, trošku mužatoidní drsňačka, stařenka, které chlapec zemřel a jiného nechtěla, dobře situovaná architektka z emigrace, dlouholetá milenka...dobře namíchaný vzorek, krásné fotky.
možná to víc řekne starším ročníkům, které už vědí své nebo nonkornformním dívkám, které jsou samy nějak jiné a hledají. Rozhodně to není žádná dámská slaďárna, byť je to v růžovém přebalu.

zuzosch
17.08.2014

Kaleidoskop osudů žen různých věkových kategorií, které se nevdaly a neměly děti. Mně se kniha líbila, je napsaná čtivě, byť tím, že jsou jednotlivé výpovědi žen psány jednotným stylem a jazykem, ačkoli jsou ženy různého věku, vzdělání a původu, ke konci mi již splývaly. Kniha na mne dost silně zapůsobila zejména uvědoměním si, jak rychle život uteče mezi prsty, člověk se nenaděje a je na jeho konci. Zpracování knihy a fotky jsou moc pěkné.

Mufka
04.05.2014

Přistupovala jsem ke knize se zvědavostí, některé příběhy nebo důvody,proč zůstat sama, se mi nezdály příliš smysluplné, ale po přečtení celé knihy a zvážení všech "příběhů".. ano.. nahlížím na tento fakt jinak, než předtím.. Jako vše, ani zde není nic černé nebo bílé a každý cítíme věci jinak.... a je to tak dobře.. :-)

Ronny
02.07.2013

Na knihu jsem byla natěšená, ale zklamala mne. Přečetla jsem první dva příběhy a podle mne je to napsáno nezáživně. Mám moc ráda skutečné příběhy, ale tohle jsem ani nedočetla.

bookcase
24.04.2013

Výborný dokumento o ženách, které se nikdy nevdaly. O tom, jak je bere společnost a jak se cítí ony samy.

vlcka
06.04.2013

Moc pěkně udělaná knížka, příběhy v dokumentárním stylu, ale vždy s dotekem osobnosti. A fotografie se mi moc líbily, krásně dolaďují atmosféru jednotlivých příběhů.