temna.vila temna.vila komentáře u knih

Eragon Eragon Christopher Paolini

Eragon je jednou z mých prvních fantasy sérií a rozhodně úplně prvním setkáním s draky, kterým jsem absolutně propadla. Zamilovala jsem si magický svět, který Paolini vytvořil. S postavami jsem se rychle sžila a hltala jsem každou stránku. Eragona můžu doporučit rozhodně každému!

01.10.2020 5 z 5

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

Božský bastard je jedním z mála erotických románů, které jsem přečetla a rozhodně patří mezi ty lepší. Děj je sice hodně předvídatelný, postavy jaksi ploché a celé to vlastně stojí i padá na erotických scénách. Kniha se mi však četla dobře, i přes některé absurdity, které jsem v ní objevila.

Ztracená naděje Ztracená naděje Colleen Hoover

Ztracenou naději hodnotím o poznání lépe než autorčinu knihu Bez naděje. Obě knihy se dotýkají stejného příběhu, přesto mi ale Holderovo vyprávění přijde jaksi skutečnější a uvěřitelnější. Lépe jsem se s příběhem sžila a dokonce i Sky mi tady byla sympatičtější. Pokud s Colleen Hoover začínáte, nebojte se sáhnout po téhle knize, bude určitě důstojným startem.

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Bez naděje je pro mě asi nejslabší knihou Colleen Hoover. Jedná se o poměrně průměrnou young adult záležitost, která sice na čtenáře přenáší všechny pocity, se kterými se hlavní hrdinka potýká, nicméně po dočtení Ztracené naděje mi Skyino vyprávění nepřipadá tolik uvěřitelné a dobré.

01.10.2020 3 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Pět příběhů, které pěkně doplňují původní sérii Harryho Pottera a dovysvětlují určité motivy a jednání postav v původní sérii. Jedná se o opravdu kratičkou záležitost na jeden večer, která by neměla minout žádného fanouška Harryho.

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Bábovky mě osobně vůbec neoslovily a jedná se o jednu z mála knih, u kterých lituji, že jsem jim věnovala svůj čas. Autorka použila snad nejčastější motivy české prózy, postavy na mě působily neuvěřitelně ploše a nesympaticky, dějová výstavba byla velmi předvídatelná. Za sebe knihu opravdu nemůžu doporučit.

01.10.2020 odpad!

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Babička pozdravuje a omlouvá se je jednou z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Zajímavý a poutavý příběh byl doplněn pestrou řádkou emocí, které mi autor dovolil prožívat s postavami. Děj je velmi dobře vystavěný a postavy se v průběhu knihy vyvíjejí, nezůstávají stát na místě. Knihu určitě doporučuji každému, kdo tohoto autora zvažuje - už jen pro spojení radosti, bolesti ze ztráty a porozumění, které autor na svých stránkách nabízí.

01.10.2020 5 z 5

Nejistý zítřek Nejistý zítřek Avery Williams (p)

Poměrně povedené pokračování, děj byl daleko záživnější, lépe jsem se dokázala vciťovat do postav. Nejedná se o žádný zázrak, ale rozhodně můžu sérii doporučit jako nenáročnou a milou fantasy pro mladší čtenáře.

01.10.2020 3 z 5

Alchymie věčnosti Alchymie věčnosti Avery Williams (p)

Průměrný fantasy příběh, který ale rychle ubíhá a příjemně se čte. Jen je škoda, že autorka použila ne zrovna originální motiv. Nenáročného čtenáře ale může uspokojit.

Pouto Pouto Anna Todd

Pouto mě jako závěrečný díl bohužel zklamalo. Z knihy mám pocit, že ji autorka napsala jen z povinnosti a vidím zde jasné známky toho, že se autorka již příběhem nechtěla zabývat. Zarážející je již rozsah posledního dílu, odpovídá tak slabé polovině dílů předešlých. V tomto díle je v podstatě ve velmi hrubých obrysech představen závěr série, který si rozhodně zasloužil víc a považuji jej za odfláknutý.

01.10.2020 2 z 5

Tajemství Tajemství Anna Todd

Pokud si potrpíte na dívčí románky, můžu Tajemství a celou sérii After rozhodně doporučit. Jedná se sice o dost naivní a předvídatelný příběh, ale můžete u knihy opravdu vypnout a odpočívat. Autorka píše velmi čtivě a dosavadní díly série považuji za takové lepší pojetí Padesáti odstínů pro náctileté.

Přiznání Přiznání Anna Todd

Pokračování série After mě sice nezklamalo, ale přiznávám, že děj trochu ztratil jiskru prvního dílu a jako čtenář jsem dokázala přesně odhadnout, kterým směrem se děj bude ubíhat. Opět hodnotím knihu jako milou, leč poměrně naivní dívčí záležitost.

Polibek Polibek Anna Todd

Po Polibku jsem v knihkupectví sáhla úplnou náhodou. Tenkrát jsem byla v Paláci knih na Václaváku a moc jsem si chtěla nějakou knihu pořídit. Žádná kniha mě tehdy nezaujala, až při odchodu jsem si všimla takové pěkné jednoduché obálky. Knihu jsem si odnesla domů a hned jsem se do ní pustila. Pamatuji si, že tenkrát ve svých patnácti jsem hltala každou stránku a příběh Tessy a Hardina jsem prožívala snad víc než oni dva dohromady na papíře. Přestože už tehdy jsem byla smířená s tím, že se nejedná o žádnou vysokou literaturu, překvapilo mě, jak moc čtivě autorka píše a že mi vlastně nevadí, když vím, co se nejspíš stane za pár stránek. Tehdy bych knihu rozhodně hodnotila jako čtivou a ryze holčičí záležitost. Bohužel jsem zatím nenašla dostatek odvahy, abych si knihu přečetla znovu. Obávám se, že dnes už bych tak nadšená být nemusela.

Armageddon Armageddon Thomas Sniegoski

Zpočátku jsem byla celou sérií opravdu nadšená, s posledním dílem ale musím bohužel říct, že by celé sérii prospělo víc, kdyby zůstala jen třídílná. Poslední díl byl plný hluchých míst, která pouze občas vystřídala nějaká akce.

01.10.2020 2 z 5

Opuštění Opuštění Thomas Sniegoski

Přestože mě příběh doposud bavil, začínám se bát délky celé série. Vyprávění začíná být místy zdlouhavé a děj se bohužel začíná táhnout. Doufám, že se jedná jen o vycpávkový díl.

Konec dnů Konec dnů Thomas Sniegoski

Příběh mě stále baví, autor si bez problémů udržuje mou pozornost právě díky tomu, jak odhaluje další a další zákonitosti svého světa a nástrahy, které čekají na hlavního hrdinu.

Padlí andělé / Leviatan Padlí andělé / Leviatan Thomas Sniegoski

Jedno z mých prvních setkání s anděly a s fantastikou obecně. Autorův styl vyprávění mi opravdu sedl a čtení jsem si užívala. S hlavní postavou jsem se dokázala rychle sžít a děj mi tak připadal uvěřitelnější a reálnější.

Aerie / Zúčtování Aerie / Zúčtování Thomas Sniegoski

Zajímavý příběh s andělskou tématikou, děj zatím plynule ubíhá a autor dobře buduje atmosféru.

30.09.2020 3 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Na cestopisy Ládi Zibury často slýchávám nebo čítávám velmi dobrá doporučení. U mě se bohužel s úspěchem kniha nesetkala. Autorův humor nejspíš není mým šálkem kávy. Přesto musím vyzdvihnout komiksové doplnění knihy, které vyprávění příjemně osvěžilo. Přestože byla kniha místy vážně zajímavá, neseděl mi bohužel styl vyprávění, a proto si nejspíš jeho další dobrodružství nechám uniknout.

30.09.2020 2 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Dvůr křídel a zmaru považuji za důstojné zakončení příběhu Feyre a Rhysanda. Přestože autorka místy děj lehce natahovala, užívala jsem si každou stránku. Co považuji za největší klad nejen této série, ale všech knih SJM, je skutečnost, že nechává své postavy postupně se vyvíjet. Neexistuje u ní nic jako "panebože, vidím ho pět vteřin, ale už vím, kdy se vezmeme, kolik budeme mít dětí a jak se budou jmenovat", čehož si moc cením. Její víly jsou sice ve své podstatě jen vylepšení elfové, přesto s nimi však dokáže velmi dobře pracovat, budovat zajímavé dějové linky a k nim patřící napětí. Osobně jsem neměla problém ani s velkým množstvím erotických scén, k autorčině tvorbě mi tento aspekt patří a v knihách mi nevadí. Neměla jsem pocit, že by byly napsány nějak násilně nebo nevkusně. Obrovský zvrat na posledních stránkách pro mě byl samozřejmě bolestný, a přestože by takový konec byl asi úspěšnější, uvěřitelnější a celkově menší klišé, já jsem za tu předvídatelnost autorčina jednání ráda. Sérii můžu určitě doporučit každému, kdo zbožňuje fantastiku.

30.09.2020 4 z 5