temna.vila temna.vila komentáře u knih

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Napínavá kniha s výborně vystavěnou atmosférou, zajímavou zápletkou a uspokojivým rozuzlením. Symbolika v této knize mě hodně bavila, dala příběhu takový svěží nádech.

06.10.2020 4 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Tento díl na mě bohužel z celé série působí zatím jako nejslabší. Příběh byl samozřejmě čtivý, jak už u autorského dua bývá zvykem, ale nepohltil mě tolik jako ostatní případy. Přesto se jedná o povedenou detektivku, která rozhodně stojí za pozornost. Jen mám v této sérii větší oblíbence.

06.10.2020 3 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Playground byla jednou z nejzajímavějších knih, které jsem četla. Moc se mi líbilo vyobrazení blízkosti smrti, téma druhého břehu je v tomto žánru poměrně nekonvenční, ale za mě bylo velmi dobře zpracované. Zasazení děje do prostředí Číny bylo velmi originální, knize dodávalo správnou a hodící se atmosféru. Pro milovníky mysteriózních thrillerů jasná volba.

06.10.2020 5 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Jsem opravdu velkou fanynkou příběhu Kráska a zvíře a aktivně vyhledávám také retellingy, se kterými se v posledních letech roztrhl pytel. Za jeden z nejlepších rozhodně považuji knihu Na lovu. Moc se mi líbilo grafické odlišení vyprávění jednotlivých postav - zvláště provedení u zvířete má své kouzlo a dává čtenáři pocit, že se opravdu nachází v určité chvíli v mysli šíleného a zatraceného zvířete. Děj nebyl zbytečně natahovaný a hezky ubíhal, příběh se soustředil na konkrétní postavy a neposkytoval čtenáři nadbytečné informace o vedlejších postavách. A velkým bonusem je pro mě samotný přebal knihy, který je vážně nádherný.

Netvor Netvor Alex Flinn

O této knize jsem se dozvěděla úplnou náhodou a jsem moc ráda, že jsem po ní nakonec sáhla. Jedná se zase o trošku upravený retelling na Krásku a zvíře, který rozhodně nepatří mezi ty nejhorší. Naopak knihu hodnotím 4*, protože se mi velmi dobře četla, sympatizovala jsem s postavami, dokázala jsem se do nich vcítit a autor použil i pár originálních a neotřelých nápadů.

Poslední navěky Poslední navěky Soman Chainani

Za sebe můžu celou sérii doporučit každému, kdo vyhledává třeba trochu netradiční pojetí klasických pohádek. Na celé sérii se mi hrozně líbilo, že se autor nedržel okoukaných klišé motivů, ale nebál se ukázat netradiční pojetí příběhu. Líbilo se mi, jak přirozeně pracoval s kontrasty, které příběh jistě udělaly zajímavější. Tento díl považuji za velmi vydařené zakončení série. Čtení jsem si opravdu užila, nicméně nejspíš nebudu pokračovat ve čtení navazující trilogie, které v češtině tento měsíc vyjde třetí, závěrečný, díl.

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Školu dobra a zla bych označila jako pohádku pro mládež, které je uzpůsobeno prostředí děje, postavy samotné, promluvy postav i atmosféra celého příběhu. Vytkla bych několik zbytečně popisných a zdlouhavých pasáží, které mě osobně nudily. Na druhou stranu jsem si oblíbila hlavní postavy a příběh mě zaujal natolik, abych se pustila do pokračování. První díl hodnotím jako lehce nadprůměrný, doporučuji jej všem milovníkům pohádek.

05.10.2020 3 z 5

Kočky útočí Kočky útočí Sarah Andersen

Roztomilá záležitost, která rozhodně vykouzlí úsměv na tváři.

Dospelosť je mýtus Dospelosť je mýtus Sarah Andersen

Asi neznám nikoho, kdo by se alespoň na jedné stránce nenašel. Já občas měla pocit, že autorka popisuje moje všední dny.

Ubulená hromádka štěstí Ubulená hromádka štěstí Sarah Andersen

Pokud něco ve své knihovně potřebujete, jsou to právě tyhle roztomilé záležitosti. Mně vždycky rozsvítí den.

Oheň srdce Oheň srdce Kate A. Boorman

Závěrečný díl série hodnotím opět čtyřmi hvězdami, přestože se mi líbil asi nejméně. Kniha se mi nečetla tak dobře, objevilo se pár vycpávkových míst, která se neskutečně táhla. Co musím ale opravdu pochválit je atmosféra celé série, ve většině případů mě kniha opravdu pohltila a nechtěla pustit. Z hlavních postav mám pocit, že většinou prošly nějakým zřetelnějším vývojem a nezůstaly zamrzlé v čase. Autorčin styl psaní mi opravdu sedl, zároveň oceňuji, jak promyšlený svět čtenáři naservírovala. Nebála bych se sérii doporučit i starším čtenářům.

Temná tání Temná tání Kate A. Boorman

Výborné pokračování série, která má krásně nakročeno k jedné z nejzajímavějších sérií, které jsem doposud přečetla. Autorka opravdu umí pracovat s atmosférou a hlavní hrdinku neustále vystavuje novým překážkám. Knihu jsem si opravdu užila.

Smrtná zima Smrtná zima Kate A. Boorman

Smrtnou zimu považuji za jednu z nejlepších a nejzajímavějších dystopií, které jsem četla. Vyzdvihnout musím především pochmurnou atmosféru, se kterou se autorka poprala bravurně. Na příběhu mě bavilo pozorovat mentalitu celého společenství a rovněž jeho uspořádání, odvahu hlavní hrdinky, poměry mezi lidmi a odhalování nových skutečností.

Čáry života Čáry života Veronica Roth

Čáry života se mi nelehko hodnotí. Respektive mám z nich stále ještě rozporuplné pocity. Knihu jsem četla už před delší dobou a do dnes si nejsem jistá, jestli v sérii chci vlastně pokračovat. Příběh samotný mě moc bavil, líbil se mi kontrast mezi sourozenci i milostná zápletka mezi hlavními postavami. Ale něco mi na celém příběhu chybělo, možná budování nějaké atmosféry. Nad pokračováním budu ještě přemýšlet.

01.10.2020 3 z 5

Přestože je kniha opravdu tenoučká, považuji jí za jednu z knih, které mě opravdu zasáhly a na nějakou dobu "vyřadily z běžného provozu", jak se tak říká. Nejenže se autor věnuje tématům, která jsou často zlehčována nebo přehlížena, cením si také zpracování knihy samotné a vyobrazení celého procesu, který čtenáři velmi přiblížil a zhmotnil, o čem vlastně mluví. Tento titul by si měl přečíst minimálně jednou za život snad každý.

01.10.2020 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Soubor krátkých úvah, mikropříběhů a zajímavých myšlenek vztahujících se k výchově a rodičovské odpovědnosti pro mě byl, řekněme, takový Landsmanův Deníček moderního fotra na úrovni. Nedá se říct, že by nebyl humorný, ale rozhodně není humorný prvoplánově. Kniha se několikrát dotýká opravdu ošemetných a vážných témat. Stejně jako zbytek Backamanovy tvorby i tento titul doporučuji.

Cinder Cinder Marissa Meyer

Cinder se četla příjemně, děj plynul bez větších zádrhelů, líbil se mi motiv vyprávění. Rozhodně tuto knihu řadím mezi ty lepší retellingy, se kterými se v posledních letech roztrhl pytel. Ani tak mě ale kniha nenadchla natolik, abych hned sáhla po dalších dílech a bojím se, že ani do budoucna už se k sérii nevrátím. Možná jsem jen měla zbytečně vysoká očekávání, ale to všeobecné nadšení kolem autorky mě bohužel nestrhlo.

01.10.2020 3 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Inheritance považuji za velmi dobré zakončení celé série. Já osobně jsem při čtení byla napjatá, kam tedy celý příběh bude směřovat a s výsledkem jsem moc spokojená. Pokud bych měla celé sérii něco vytknout, budou to nejspíš jen zatraceně těžké názvy, které jsem občas neuměla ani vyslovit a které mě místy mírně brzdily ve čtení. Jinak příběhu ale nemám co vytknout a jsem ráda, že se stal mou součástí.

01.10.2020 5 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Třetí díl série Eragon mě opět nezklamal. Příběh byl stejně čtivý a děj odsýpal jako u dílů předešlých. Z knihy bylo cítit, že už se blíží velké finále a čtenáře autor příhodně napínal.

Eldest Eldest Christopher Paolini

Pokračování Eragona považuji za stejně zdařilé jako první díl. Tady mi snad jen chyběla jiskřička toho prvního dílu, něčeho nového. Ale děj byl pořád stejně napínavý, svět stále stejně okouzlující.