petrarka72 petrarka72 komentáře u knih

Truchlivý Bůh Truchlivý Bůh Jiří Kratochvil

Vynikající čtení! Uživatelka Rihatama všechno řekla za mne... Variace na Kunderu jen do jisté míry - zde čtivější a nejednoznačnější, tolik nedávající na odiv autorovu výjimečnost (poslední věta boží!); Borghes také jen do jisté míry - v devadesátkách tento autor v Brně "frčel" (dokonce byl součástí přijímaček na neJmenovAnou Múzickou školU), ale bloudění v labyrintech včetně vlastní duše má rafinovanější a neprůhlednější... Od viselce k viselci. Od rodinného klanu ke gangu. Od undergroundu do podzemí. Od vůle neušpinit si ruce k touze po svobodě. Zkrátka bílovický knihovník, adept na Dušičku a (novo)manžel zevnitř i zvenčí, uprostřed hry, které nerozumí... Tohle ve mně bude rezonovat ještě dlouho. Včetně konce, který jsem vnímala jako přirozený, i když mi není úplně jasný. (Ale ten obraz, jak sedí před maringotkou a kouká do mlhy, je skvělý.)

15.03.2024 5 z 5

Rudá pyramida Rudá pyramida Rick Riordan

Vcelku zklamání. Edukace o egyptských bozích vcelku funguje, ale akčnost za každou cenu se rychle přejí, stejně jako sourozenecké škorpení. Navíc tam není tolik tajemství, aby mne to zlákalo na další díly. Nicméně - vždycky Bastet!

14.03.2024 2 z 5

Kdyby se slunce nevrátilo Kdyby se slunce nevrátilo Charles-Ferdinand Ramuz

Paráda. I když - nečte se to lehce. Neokázalý příběh o čekání na konec světa střídá podmanivé pasáže, v nichž příroda žije, se situacemi vynořujícími se jakoby z mlhy a zachycujícími lidské reakce na čas ubíhající směrem k nejistotě. Zapalme lampu, propijme poslední pole, shromážděme zásoby, ožeňme se, vyjděme na horu... Prostě udělejme cokoliv, než prorok odejde a prororoctví si vezme s sebou.

11.03.2024 5 z 5

Zimní hrob Zimní hrob Peter May

Funguje to. Drsná škola v klimaticko krizové době. Detektiv Brodie s vědomím konečnosti několik desetiletí po sebevraždě manželky, a mordy, co se řeší sice se snovými technologiemi, ale hlavně s vypětím všech psychických i fyzických sil.

10.03.2024 3 z 5

Před sebou neutečeš Před sebou neutečeš John Boyne

Nepodceňujme staré dámy! Tahle vážně není Missis Sympatie, ale žije bohatý život a s pocitem viny (oprávněným? zbytečným? kdo to posoudí?) zachází většinou vědomě a ku prospěchu světa. Znalost Chlapce v pruhovaném pyžamu není nezbytná, ale násobí požitek z četby. A nenápadná úvaha, co z člověka dělá zrůdu, nakolik je možné se samostatně rozhodovat a co lze překonat a co už ne, je propletená se silným příběhem.

06.03.2024 5 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

I kdyby J. K. Rowlingová převyprávěla návod na vyplnění daňového přiznání nebo sestavení skříňky z IKEA, stálo by čtení za to. Cormoran a Robin jsou k tomu výborní průvodci po imaginárních 100 radách, jak nereagovat na přitažlivý protějšek. Černočerné srdce by mě asi bavilo, protagonisty si umím dost dobře představit (od Hartyho po okrajové postavy, a třeba hrobník cestující časem v rakvi je boží) a nenávistná prostředí v několika podobách, od neonacistického přes narušené rodiny a pedofilní komunity po troll space, jsou vystižena přesně. Jo! A taky je to napínavé, protože krimithriller... Prostě spokojenost.

04.03.2024 4 z 5

Nic Nic Janne Teller

Takové střepy Pána much a Betonové zahrady, promíchané s Nadaným žákem a tmelené Cizincem. Prostě zpráva o vstupu do dospělosti, ve které NIC (ne)čeká. Bavilo mě to velmi. Skoro jako by to mělo význam.

28.02.2024 4 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

V rámci žábru vcelku povedená záležitost. Prostředí přesné a s atmosférou, postavy zapamatovatelné, motivace pochopitelné.

26.02.2024 4 z 5

Kočičí král Kočičí král Pavel Šrut

Převyprávěné ostrovní pohádky. Napsáno s fortelem, s citem pro styl a pointu. Bozhan German by měla radost (a veršované vložky neuměla tak hezky). Ovšem co mne to napadlo, kombinovat četbu Kočičího krále s Farmou zvířat... :-)

25.02.2024 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Připomínám si tak jednou za deset let. I tentokrát přečteno na jeden zátah. Orwell byl truchlivý vizionářský bůh (tentokrát jsem měla pocit, jako by parafrázoval ruský styl, zejména Tolstého), Kulikovy ilustrace tomu dodávají nový rozměr.

24.02.2024 5 z 5

Červotoč Červotoč Layla Martínez

Skvělý debut. V hlavní roli (sebe)nenávist a pomsta. A taky dům, stíny, svatí - a ženy. Ty zejména.

23.02.2024 5 z 5

Padesátka: Čím žijí ženy v období přechodu Padesátka: Čím žijí ženy v období přechodu Lenka Kapsová

Empatické a poučné. Vědět, co se s člověkem v tomto období děje fyzicky, co psychicky a co s tím může dělat (i když je to samozřejmě individuální a kdo je bez víry, má to složitější), mi připadá důležité. Výpovědi jiných žen dávají uklidnění. A naději.

23.02.2024 5 z 5

Loď v písku Loď v písku Jenny Nowak (p)

Příjemné překvapení, díky, čtenářská výzvo. Nadávala jsem si, že spoustu věcí o Egyptě jsem přečetla před dovolenou a během ní, od Waltariho a Smithe přes Klabouchovou a Christie po všechny možné průvodce. Na druhou stranu, Loď v písku o konci světů, prolínání náboženství a magie, světla s temnotou a věčných a nesmírných, skrze intenzivně působivý příběh, dramatické obrazy, charismatické postavy a vytříbený jazyk, byla trochu zjevení a trochu návrat do dětství k dobrodružným příběhům. Velmi, velmi uspokojivé.

21.02.2024 4 z 5

Zpíváš, jako bys plakala Zpíváš, jako bys plakala Zuzana Kultánová

Leccos si pamatuji, leccos jsem měla s Andreou společného. Nemá mé sympatie, pochopení ano. Ale stejně jsem nebyla schopná přistoupit na způsob vyprávění.

16.02.2024 3 z 5

Královna děsu aneb Panická porucha Královna děsu aneb Panická porucha Aleš Cibulka

Panická ataka letem světem. Rozhovory s pěti inspirativními osobnostmi, které se nebojí o "královně děsu" alias "mrše" mluvit a pojmenovávat tu svoji verzi. Škoda, že komentáře psychiatra jsou spíš glosy a překlepy tu a tam mění smysl...

13.02.2024 3 z 5

Čokoládová krev Čokoládová krev Radka Denemarková

Deset let psaný románový esej, sebezpytování přes kořeny v devatenáctém století, převádění příčin a důvodů skutečností silně prociťované přítomnosti. V kontextu Denemarkové návrat k věcnosti knihy o Léblovi, k tomu zvýšení čtivosti minimálně o padesát procent. Nejde ani tak o informace o Boženě Němcové, George Sandové a Johnu D. Rockefellerovi plus dalších (i když se jich dozvíme požehnaně), ale o jejich srovnávání, dávání do souvislostí, porovnávání, jak souvisejí s dneškem. Skvělý jazyk a vzorová práce s rytmem a refrény. Polykala jsem jako nezbytnou krmi, vychutnávání příště. Díky.

12.02.2024 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Emancipační román s prvky bílé gotiky - jak jsem se dozvěděla v doslovu - mě naštěstí minul coby součást povinné četby; kdysi jsem si ho přečetla sama a s potěšením. Řekla jsem si, že je čas na návrat - a byl to návrat šťastný. Kupodivu mě Janina osobnost i její pouť bavila snad více než tenkrát. Jen pan Rochester, navzdory svému démonickému vzezření, má řeči jak staropanenská teta... Kombinovala jsem dva překlady - Miroslava Kaftana v tištěném vydání z Ledy a Petry Diestlerové v e-knize - a jsem po dlouhé době spokojená s oběma.

12.02.2024 4 z 5

Zbabělí hrdinové Zbabělí hrdinové Simona Bohatá

Autorka mě velmi baví, ať už píše povídky či delší útvary. Klikař Beny mě svého času uchvátil, zde okouzlení pokračuje. Navzdory tomu, že v jádru všech příběhů je hořkost a postavy odpovídají názvu. Koneckonců, odvaha žít je zaklad - ale ne každý ji má...

08.02.2024 5 z 5

Dětství a mládí : vzpomínky a myšlenky Dětství a mládí : vzpomínky a myšlenky Alice Masaryková

Napsáno vcelku nezajímavě. Dobré pro nahlédnutí do všednodennosti Masarykovy rodiny a kontext (pár jmen, která jsem zatím neobjevila nikde jinde).

07.02.2024 3 z 5

Podivuhodný život Augusta Marche Podivuhodný život Augusta Marche Aaron Jackson

Příjemná oddechovka, divadelní prostředí, hrdina na pomezí Olivera Twista, Arsena Lupina a mladého Garricka. Atmosféra 19. století v tom dvacátém, pocta talentu v jakékoliv oblasti. Lehkým perem napsáno, snadné, ale ne pitomé čtení.

05.02.2024 4 z 5