petrarka72 Online petrarka72 komentáře u knih

Bouře Bouře Steve Sem-Sandberg

Průměrná "atmosférotvorná" kniha. Příliš mnoho řečí na jednoduché řešení...

27.03.2017 3 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Napínavá a zábavná kniha. Zážitek o něco menší než u (prozatím) trilogie, to ale plyne více z toho, že člověk má autora "přečteného" a ví, že se nespokojuje s jedním dějovým zvratem. Klaustrofobická atmosféra ostrova - mlha a temnota, postavy vykreslené tak, že si nikdy nejste jisti, jestli o nich víte všechno a které se tu a tam chovají pěkně nevyzpytatelně (jedním z aktérů je oceán, to jen tak mimochodem), manipulace uvnitř románu i se čtenářem, změny vypravěčů, tím pádem i úhlů pohledu... A záminkou (více než tématem) je absolutní ztráta soukromí, a to nejen kvůli internetu - dobré si uvědomit. Je to fakt příběh zkurvenej na několikrát - užila jsem si ho.

17.03.2017 5 z 5

Zazi v metru Zazi v metru Raymond Queneau

"Do kuželu světla pouliční lampy vletěl komár. Chtěl se ohřát, než bude nabodávat další oběti. Podařilo se mu to. Jeho spálené tělo padalo pomalu na žlutý asfalt." Crazy příběh, top práce s jazykem a humor téměř vianovský - skvělá kombinace. Malá Zazi s neodolatelným slovníkem na návštěvě v Paříži u strýčka-tanečnice s půvaby, touha po metru a dětské stárnutí. A "gdototutaxmrdí?". Mimochodem, doporučuji vydání z roku 2010, ilustrace Chrudoše Valouška mu velmi sluší.

14.03.2017 5 z 5

Sběratel mušlí Sběratel mušlí Anthony Doerr

Slepé hledání homolice, jejíž jed uzdraví - ale spíš zabije. Lovcova žena, co vidí cestu do Jinam. Rybaření, pro něž je každý důvod dobrý. Pohřbívání velrybích srdcí. Láska závislá na krajině. Všechno tak originální a přitom známé, všechno tak jasné a přitom s tajemstvím. Povídky pro fajnšmekry.

10.03.2017 5 z 5

Jmenuji se Lucy Bartonová Jmenuji se Lucy Bartonová Elizabeth Strout

Vyrovnávání se se vztahem k matce - a nejenom k ní. Nejednoduchá kniha o ztrátách. Olive Kitteridgeová byla dobrá, Lucy Bartonová je skvělá. Přečteno jedním dechem.

08.03.2017 5 z 5

Ženské lži Ženské lži Ljudmila Ulická (p)

Roztomilé navazující povídky, s lehkým humorem a smutkem v podtextu, s několikerým překvapivým zvratem v té poslední. Důvody, proč ženy lžou, jsou rozmanité. A pátrat po nich - kontraproduktivní..

05.03.2017 5 z 5

Osudy a běsy Osudy a běsy Lauren Groff

Skvostná kniha. O manželství, o tom, že jedna plus jeden může být i mínus dva. O tajemství a temnotě. O tom, kam vedou naše životy a kolik minimálně pochopitelných, natož uvědomělých věcí určuje jeho směr. Vyprávěný příběh Lotta, "zlatého chlapce" a herce, vzbuzujícího na počátku ta nejlepší očekávání, a Mathildy, dívky s hendikepem, byť ne fyzickým, e ve faktech zdánlivě jasný a srozumitelný, ale předkládaný z úhlu pohledu jeho a jí, z různých časových období, s náhle se objevujícími okolnostmi a danostmi, které všechno mění - a to nejlepší je to nedoslovené, to domýšlené... Zážitek, který bude dlouho doznívat, kniha, k níž se budu vracet.

04.03.2017 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Jednoho dne je Ed svědkem bankovní loupeže a stane se hrdinou. Vzápětí mu začnou do schránky chodit karty se seznamem jmen. Stává se Poslem... S lehkostí a zručně napsaná kniha autora Zlodějky knih. O poznání méně zábavná, s ne úplně uspokojivým rozuzlením - ale za přečtení rozhodně stojí.

27.02.2017 3 z 5

Únava materiálu Únava materiálu Marek Šindelka

Vynikající kniha. Putování nečitelným světem, popisovaným tak, jako by ho člověk viděl poprvé, temnota a beznaděj. Dva bratři, kteří se hledají. Běženci, kteří na domov nemají nárok. Téma aktuální, a přitom atmosféra a životní pocit nadčasový.

20.02.2017 5 z 5

Noční kousky Noční kousky Ernst Theodor Wilhelm Hoffmann

Hoffmann je vypravěč příběhů temných, příběhů s tajemstvím, příběhů lehce horrorovitých... Vrátila jsem se k němu po letech (kdysi jsem četla Pískaře) a nelituji; jen ta nepřehlednost a přebujelost motivů je na mne jaksi moc.

20.02.2017 3 z 5

Smrt na ostrově Smrt na ostrově Antonín Přidal

Delší epická báseň, spojující formu hrdinských eposů (např. Odyssey, nebo ještě přesněji Osvobozeného Jeruzaléma) se soudobým realistickým tématem, v tomto případě následky cyklonu Flora na Kubě v roce 1963. Mikropříběhy lidí, kteří přišli o všechno, "náhodných kolemjdoucích" i záchranářů. Jakoby odtažitý popis sugestivních obrazů. A smrt nikoli jedince, ale stav, který na ostrově zavládl... Jasně, je to trochu passé, ale potěšilo. Vzpomínka na výjimečného člověka a výjimečného pedagoga (Antonín Přidal zemřel před čtrnácti dny, 7. 2. 2017).

19.02.2017 3 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Vcelku slušná detektivka, stylově navazující na Proškovou a Kačírkovou (získala ocenění za nejlepší detektivku 2014). Dvě vraždy, které spolu souvisejí (nebo ne? - dívka v lesoparku a problematická milovnice koček a umění doma), velmi dobře vykreslené (zejména ženské) charaktery a sympatický detektiv Bergman.

17.02.2017 4 z 5

Sokolov Sokolov Lukáš Beneš

Totální temnota konečně lokalizována - jmenuje se Sokolov... Skvostně napsaná, překvapivě skládaná a ilustrovaná a originálně strukturovaná kniha - zároveň jedna z těch agresivně depresivních, k nimž se člověk vrací s nechutí - ale vrací... "V žádném jiném městě..." není tolik rakoviny tlustého střeva, kafe jako podmínky přežívání, knedlíků navíc za dvě koruny, odporu ke vzdělanosti, nemožnosti se nevrátit... v žádném jiném městě neubíhá den mezi zaměstnáním, návštěvou na smrt nemocného otce a hospodou tak rychle... v žádném jiném městě člověk tak nebloudí... a v žádném jiném městě není čtenář tolik vděčen za sněhovou vločku a poznání, že "není ještě třeba jít domů". Do Sokolova. Do Ostravy. Do Ústí. Do Mostu. Do Brna v oblasti Bratislavské. Do pražského Žižkova. Vlastně kamkoliv...

14.02.2017 5 z 5

Cizinec v manželství Cizinec v manželství Emir Kusturica

Překotné povídky o dospívání nejen v bývalé Jugoslávii, ale i mezi realitou a snem... Salinger (v knize citovaný) řezaný Ajarem a Márquezem. Top povídka: ta, která se nejvíce vymyká - V hadím objetí - metafora života, v němž "se nic neopakuje", i když to tak nevypadá.

13.02.2017 3 z 5

Komiksová Kytice Komiksová Kytice Karel Jaromír Erben

Paráda neuvěřitelná. To nejlepší z Erbena a ti nejlepší ze současných komiksových tvůrců. Co balada, to originální výklad, navíc pečlivě převedený do vizuálu. Jen doslov mohl obsahovat více informací a méně opakování téhož... Deset hvězd, kdyby to bylo možné...

13.02.2017 5 z 5

Vražedné léto Vražedné léto Mari Jungstedt

Švédská detektivka anglického střihu. Atmosférou nedosahuje Neviditelného nebo Této tiché noci, ale obsahuje pár sugestivních pasáží - a jako vždy u Jungstedtové ne úplně samozřejmé řešení.

13.02.2017 3 z 5

Antologie černého humoru Antologie černého humoru André Breton

Kniha je prakticky nesehnatelná (mimo knihovnu) - kdo byste věděl, jak se k ní dostat, dejte, prosím, vědět. Je to skvost!

06.02.2017