Antologie černého humoru

Antologie černého humoru https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20819/antologie-cerneho-hu-20819.jpg 4 11 3

Již v roce 1935 při přednášce v Praze o „surrealistické situaci objektu“ konstatoval André Breton nedostatky pojmu objektivní humor, který se jen zcela příležitostně lehce dotýká hranic zázračna, ale většinou se o ně rozbíjí... Jako básnický obraz tryská černý humor ze vzdálenosti oddělující subjekt a objekt, přitom je svým způsobem uvnitř obou a vytváří mezi nimi dynamický, protikladný a nezbytný vztah... Černý humor tedy znamená pro ducha stejnou osvobozující sílu, jako ty nepůsobivější básnické obrazy... Zdá se totiž, že subjektivním světem prochází proud o zvlášť vysokém napětí, tryskající ze společné přítomnosti protikladných pólů bolesti a slasti, jasnozřivosti a zdánlivé nahodilosti, vážnosti a hry... Pohlédneme-li pak na propasti nicoty, z níž stoupá černý humor, tento plamen slasti v prázdnotě ne-existence, pochopíme, proč André Breton mohl hovořit v předmluvě k Antologii černého humoru o „výsostné magii“, jež člověku obrovsky fascinuje, totiž o magii schopné přetvořit ne-slast ve slast.... celý text

Literatura světová
Vydáno: , Concordia

Anthologie de l´humour noir , 1939

Greenfingers
12.07.2021 3 z 5

Měl jsem možná trochu jiné představy, přesto mě však kniha vysloveně nezklamala.Našel jsem zde několik "kousků", které považuji za humorné, většinou však povídky postrádaly patřičnou "šťávu".
Oceňuji medailonky ke každému autorovi.

mosem
28.12.2018 3 z 5

Antologie černého humoru je kniha, ve které zjistíte že černý humor není tím, za co jej obvykle považujeme. Zjistíte, kdo je autorem toho označení. Zjistíte, že v antologii jsou zařazeni autoři, které bychom tam nečekali. Zvláštní kniha, která ukazuje, že černý humor může být snový, a svým způsobem laskavý. Nikoliv nutně krutý, jak jej chápeme dnes.

petrarka72
06.02.2017

Kniha je prakticky nesehnatelná (mimo knihovnu) - kdo byste věděl, jak se k ní dostat, dejte, prosím, vědět. Je to skvost!

surrealismus černý humor

André Breton
francouzská, 1896 - 1966
1935  76%Nadja
2014  85%Magnetická pole
2005  79%Manifesty surrealismu
1996  85%Šílená láska
1934  80%Spojité nádoby

Kniha Antologie černého humoru je v