Antologie černého humoru

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Již v roce 1935 při přednášce v Praze o „surrealistické situaci objektu“ konstatoval André Breton nedostatky pojmu objektivní humor, který se jen zcela příležitostně lehce dotýká hranic zázračna, ale většinou se o ně rozbíjí... Jako básnický obraz tryská černý humor ze vzdálenosti oddělující subjekt a objekt, přitom je svým způsobem uvnitř obou a vytváří mezi nimi dynamický, protikladný a nezbytný vztah... Černý humor tedy znamená pro ducha stejnou osvobozující sílu, jako ty nepůsobivější básnické obrazy... Zdá se totiž, že subjektivním světem prochází proud o zvlášť vysokém napětí, tryskající ze společné přítomnosti protikladných pólů bolesti a slasti, jasnozřivosti a zdánlivé nahodilosti, vážnosti a hry... Pohlédneme-li pak na propasti nicoty, z níž stoupá černý humor, tento plamen slasti v prázdnotě ne-existence, pochopíme, proč André Breton mohl hovořit v předmluvě k Antologii černého humoru o „výsostné magii“, jež člověku obrovsky fascinuje, totiž o magii schopné přetvořit ne-slast ve slast....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/20819/antologie-cerneho-hu-20819.jpg 4.59
Žánr
Literatura světová
Vydáno, Concordia
Orig. název

Anthologie de l´humour noir, 1939

více informací...


Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Antologie černého humoru

Přidat komentář
mosem
28.12.2018

Antologie černého humoru je kniha, ve které zjistíte že černý humor není tím, za co jej obvykle považujeme. Zjistíte, kdo je autorem toho označení. Zjistíte, že v antologii jsou zařazeni autoři, které bychom tam nečekali. Zvláštní kniha, která ukazuje, že černý humor může být snový, a svým způsobem laskavý. Nikoliv nutně krutý, jak jej chápeme dnes.

petrarka72
06.02.2017

Kniha je prakticky nesehnatelná (mimo knihovnu) - kdo byste věděl, jak se k ní dostat, dejte, prosím, vědět. Je to skvost!

Štítky

černý humor surrealismus

Autor a jeho další knihy

André Breton
francouzská, 1896 - 1966

všech 12 knih autora

Kniha Antologie černého humoru je v

Přečtených9x
Doporučených1x
Knihotéce2x
Chystám se číst16x
Chci si koupit4x
dalších seznamech1x