juliesze juliesze komentáře u knih

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

(SPOILER) 95% knihy byl za mě unikát. Výborně zvolené téma, neotřele podáno. Zajímavé skutečnosti shrnuté. Výborně zvolené střídání vybraně poskládaných kapitol. Jediné ALE mám, podle mě mohla kniha skončit před poslední částí v okamžiku, kdy Pavel dostal dopis od prarodičů. Tam se vše mělo zastavit a zbytek nechat na čtenáři. Na mě moc uhlazený konec, takový načančaný jako cukrová vata. Všichni se mají skvěle, zamilovaní a šťastní. Poslední část se dala shrnout do epilogu s otevřenými konci. Ale jinak opravdu zajímavě zvolené téma meziválečného Zlína a následného režimu.

31.05.2023 5 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Rozhodně nikdy jsem se neřadila mezi přední fanoušky Petry Soukupové a když se zpětně dívám na svoje hodnocení jejich knih, tato byla za mě asi nejslabší. Chápu, že situace byla opravdu nepříjemná, a že čelit nemocným nebo vyčítavým rodičům včetně problémů vlastních dospívajících dětí může být opravdu náročné. Nicměne za mě kniha neměla žádný zajímavý zvrat, žádný překvapivý obrat nebo motivace postav, popřípadě změny k něčemu. Připadalo mi to, jak kdybych šla s kolegyní na kafe a ta si mi tam stěžovala tři hodiny v kuse, jak to má těžké. Škoda.

10.05.2023 1 z 5

Po českých autorech (kteří mají relativně podobné koncepční pojetí) jsem po dlouhé době sáhla k francouzkému autorovi a pisateli románů. Obecně mám v knihách i ve filmech ráda užití dětí nebo dospívajících, kteří vlastně jakoby začínají chápat věci a události kolem sebe a vysvětlování se tak stává takové harmonické. Příběhy se na sebe navazují. První část je opravdu trochu zmatenější, protože autor relativně rychle přeskakuje mezi různými pasážemi života Michela, nebo tím co se děje v klubu a životy jeho členů. Nicméně po zorientování se v jednotlivých postavách je opravdu krásné poznávat motivy každého jednotlivého z účastníků. Básně byly naprosto krásné a motivovala mě k tomu, pustit si hudbu Prokofjeva. Konec byl pro mě velice smutný, protože mi bylo líto Saši. Ale i tady jsem se vlastně ptala stejně, jako tomu bylo ve Vypravěčce - lze odčinit to zlo a břímě, které člověk napáchal?

10.05.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Co se opravdu autorce povedlo, je vykreslení postav a doby, které bych očekávala od člověka, který v komunistickém režimu vyrostl. Autorka ovšem zachytila zcela běžné a úplně nepodstatné věci, které v celkovém spojení představují naprosto podstatné detaily. Líbí se mi, jak byla kniha koncipována. Pro nás je konec a samotný politický převrat trochu známý - myslím tim emoce, průběh a zatýkání, mlácení, nepokoje a rozbroje. Je vidět, že autorka cílí na trochu mladší čtenáře, nicméně oblíbenou postavu si najde každý čtenář. Kladně hodnotím i vložené vtipy, protože mě většina z nich naprosto odzbrojila smíchy.

10.05.2023 5 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Tohle jsem si tak užila! Tohle byla neskutečná čeština, která hladila. Úžasná stylistika, skladba vět a vybraná slova. To bylo tak krásné, až jsem byla dojatá slovy, nikoli samotným příběhem. Akorát ten konec na mě byl trochu zmatený, trochu neuzavřený a musela jsem si poslední dvě kapitoly přečíst asi třikrát. Vůbec jsem nepochopila kdo se vzal v lese, čí to byly děti a jaktože. Takže tohle mi trochu zkazilo dojem, ale jinak výborné.

30.03.2023 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Některé části zábavnější, jiné takové slabší. Popsáno výborně, dobrodružně. Posloucháno jako audiokniha.

30.03.2023 3 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Za mě asi nejslabší kniha od Backmana. Trochu to sklouzávalo do takových klišé, genderu a dalších poznámek, až jsem přecházela k porovnávání a zařazení do stylu Deníčku moderního fotra.

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Tohle byl tak skvělý styl psaní! Naprosto úžasně vykresleno, miluju styl Jana Nováka, skvěle vystiženo už v úvodu, když způsob knihy a jejího zpracování byl předtsaven Formanem "je to život Formana, jak jej prožil Jan Novák". Tak často jsem se vyloženě nějakým připomínkám nebo poznámkám od duše zasmála. Trefné otázky bez odpovědí, úvahy. Bylo to skvěle popsáno. Opravdu neskutečné životy jedné rodiny. Tolik odhodlání, jako měli sourozenci Mašínové, jejich rodiče i prarodiče, to snad nemá ani pomalu celý národ. Opravdu skvělé, k zamyšlení. Ani ne černobílé. A strašně neuvěřitelné, i když je to skutečně pravda. Opravdu neskutečný počin!

30.03.2023 5 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Autoři opět skvěle gradují. Zajímavá detektivka, která opravdu umí zaujmout. Za mě to ale celé bylo tak zběsile nepředstavitelné a absolutně nemožné, jako posledních snad pět knih ze série, kdy vždycky Jurek nějak vyvázne a vpodstatě vše se k němu vrací. Takové přizažené za vlasy. Druhá část knihy rozhodně lepší!

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Zajímavý příběh. Kniha obsahuje relativně dlouhé kapitoly, ve kterých vystupuje relativně rozvětvená skupina osob. Za mě byly vlastně skoro všechny postavy popsány tak nějak nemastně neslaně a nevytvořila jsem si žádný vztah k nim. Prostě to po mě tak nějak steklo. Zkusím ještě Sudetský dům, za který je autor více chválen, právě pro takový nějaký neutrální postoj. Bohužel někdy vede až k tomu, že je něco až moc nezabarvené, že je to vlastně takové nějaké nijaké.

Olga Olga Bernhard Schlink

Za mě v knize chybělo to, co se často daří českým autorkám a autorům. Vyberou surové téma těžkého života, ale zvládnou zasáhnout čtenáře osudem, motivací postav nebo něčím, co se těžko vyjádří. Za mě byla Olga taková nějaká nijaká. Obyčená. Bohužel mě nezaujala.

27.02.2023 3 z 5

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Anne Frank

Tahle kniha je spíš společenským tématem, než samotnou nějakou literární a uměleckou věcí. Samozřejmě, je vše popisováno očima mladé dívky, která hodnotí výstřižky a jí zajímavé vjemy. Nicméně i na tak mladou osobu je deník moc hezky strukturovaný a vyvážený, zejména jazykove pestrý.

27.02.2023 3 z 5

Země Země Marek Epstein

Ty vado! Tak to bylo docela drsné a přímé čtení některých pasáží, až se mi trochu vyvracel žaludek. Autor to na mě tak nějak docela vypálil, nečekaně a surově. Ale líbilo se mi to moc. Jediné, co mě opravdu štvalo bylo až přehnané přeskakování nejenom mezi postavami, ale i mezi roky. Já chápu, co tím chtěl autor říct, ale občas jsem se ztrácela, hlavně na začátku.

27.02.2023 5 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Skvěle popsané téma, úžasně vykreslené postavy a jejich psychika. Skvěle zachycené úvahy dětí a naprosto skličující dystopický závěr. Úžasná kniha a skvělý námět k zamyšlení.

27.02.2023 5 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Také budu jeden z mála, kteří se nad knihou nebudou rozplývat, protože je milá. Podle mě je hodně moc nepředstavitelná a trochu plytká. Tak nějak mi tam chybělo nacítění se s postavami.

27.02.2023 2 z 5

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Tak to bylo drsné. Vynikající počin. I když byla kniha na pár stran, zvládla ve mně vyvolat obrovské pocity. Bylo to skvělé a bohužel strašlivé.

31.01.2023 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Překvapivě to nebylo vůbec špatné. I když na mě bylo to zběsilé přeskakování mezi podezřelými asi trochu moc. První utahanou polovinu vystřídaly dynamické zvraty.

31.01.2023 4 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Mně se líbila hlavní myšlenka a konstrukt celé knihy. Za mě tedy trochu děsivě vyznívá to, že tím špatným by měl být chlap, nicméně tím, jak jej obě ženy vlastně milují, tak se trochu potírá jeho chování. Co se mi líbí ale zase hodně je to, že autorka ukazuje, že nic není jasné a černobílé a zda byla první slepice nebo vejce. Povedená kniha.

20.01.2023 4 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Pokračování bylo lepší než první díl. Nicméně trochu kovbojka, která je pro mě trochu nepředstavitelná. Podle komentářů se trochu bojím, jak bude vypadat třetí a závěrečný díl série.

20.01.2023 4 z 5

Únikové cesty Únikové cesty Barbora Haplová

Oproti ostatním komentářům je podle mě ten konec právě to, co knihu dělá zajímavou. Líbilo se mi, že to bylo pojato trochu artově. Hodně se mi líbil příbeh Edy, ten byl výborný. Popsaný vztah mezi rodiči a dítětem. A pak dále Emilie a její konečná kapitola. Obecně mě až mrazí, jak se k sobě lidi chovají. A jak nevědomky ubližují svým dětem.

20.01.2023 3 z 5