juliesze juliesze komentáře u knih

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Trochu mi to připomínalo Moyesovou Poslední dopis od mé lásky, který mě teda chytil za srdce více. Příběh současné lásky mi přišel trochu přibarvený (hlavně zamilování se při volání záchranky). Takže některé scény mi přišly trochu přitažené za vlasy. Historická část knihy byla perfektní. Moc se mi líbilo závěrečné přirovnání ohledně pojištění při létání za současnosti a za války, kdy nikdo pojištěn nebyl.

13.04.2022 4 z 5

Jediný muž Jediný muž Andrew Gross

Velice krásně vystavěný příběh, na skvělých pocitech, myšlenkách a jednání všech hrdinů. Kniha měla skutečně úžasný spád, vtáhla a mě a ukazovala nástrahy a hrůzy táborů a druhé světové války z netradičního pohledu. Líbí se mi, že autor ponechává fantazii a konec je otevřený - stalo se to skutečně tak, jak popisuje autor? Nebo to celé bylo nějak jinak?

Úžasná kniha, opravdu se mi moc líbila. Akorát napínavá, akorát melancholická, dramatická. Nic přitaženého za vlasy, žádný přeslazený happy end.

15.12.2021 5 z 5

Ochutnávačka Ochutnávačka V. S. Alexander

Mělo to velice zajímavý rozjezd, netradiční téma a autor mi dal pocit, že mohu nahlédnout "pod pokličku". Nicméně tak od půlky mi kniha začala připadat taková nějaká povrchní, bezduchá. A ten konec? To už bylo trochu moc bujné fantazie na můj vkus :))

29.11.2021 3 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Trochu jsem se bála knihu začít kvůli hodnocením, ale byla to naprostá škoda! To bylo úžasné, strašné, strašidelné, hutné, depresivní, děsivé. Autorka byla úžasná. Hutné věty jako kulomet tomu dodávaly na atmosféře. Popois odsunu a poválečného běsnění Čechů a jejich prospěcháčství jako zcela neotřelý děj. Bylo to úžasné, opravdové pohlazení pro náročnějšího čtenáře. Rozhodně jedna z nejlepších českých knih.

16.11.2021 5 z 5

Jak přežít svého muže Jak přežít svého muže Jana Bernášková

Už někde ve čtvrtině knihy jsem pochopila, že určitě nejsem cílovka knihy. Upřímně jsem asi žádné velké potěšení a literární blaho nečekala. Bohužel tedy pro mě to byly hodně takové hloupé ženské plky, které nebyly ani vtipné, trefné a pro mě ani k zamyšlení. Obecně moc nemám ráda hrdinky, které si šlapou po vlastním štěší a pak si stěžují na svůj hrozný život. Což se zde bohužel událo.

14.11.2021 1 z 5

Sarajevská princezna Sarajevská princezna Edo Jaganjac

Zcela bezrozporně se ztotožňuji s komentářem fanous21, který vystihl surovost knihy. I zde souhlasím, že z uvedeného příběhu bylo možné vytlačit trochu více. Popsat nějaké skutečnosti. Hodně věcí nezasvěcenému čtenáři uniká. Doufám, že příběh z Jugoslávské války zpracován knižně by skutečn mohl být vítanou zmnou v literárních proudech dosavadních autorů.

14.11.2021 3 z 5

Měli jsme štěstí Měli jsme štěstí Georgia Hunter

Díky za to, že konečně někdo popsal židovskou otázku a jejich životy za druhé světové války mimo koncentrační tábory a jejich hrůzy. Realita skutečnosti - tedy že se jedná o příběh jedné židovské rodiny přidává na úžasu. Autorka krásně popsala příběhy, pomohl i kmen na začátku knihy s postavami rodiny. Z některých osudů skutečně mrazilo (hlavně putování přes Rusko ze Sibiře až do Jeruzalému a bojové linie v Polsku. Oprvadu smekám. Perfektní!

14.11.2021 5 z 5

Díkůvzdání Díkůvzdání Václav Holanec

Hodnocení klihy jsem vložila, pak ho zhoršila, pak zlepšila a pak jsem se rozhodla pro zlatý střed. Já jsem taková nějaká rozpolcená z této knihy.

Na jednu stranu jsem byla nadšena absolutní krásou námětu dystopie, která není zase AŽ TAK PŘEHNANÁ. Jediné, co se fakticky změnilo je pouze ztráta mužů o sex. A myslím, že autor skutečně a reálně vylíčil frustraci žen, jejich motor a z každé buňky sálající frustraci. Na druhé straně mi prostě František tak nějak neseděl - ani celá ta událost s Marií, jeho politickou a duchovní angažovaností.

Ubírám také za trochu pro mě vleklejší začátek, kdy mi trvalo se začíst. Nicméně Odeon opět nezklamal hodně zajímavým a vytříbeným výběrem!

09.11.2021 3 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Perfektní detektivka. Líbilo se mi netradiční pojetí postav policistů, nástrah, osobních problémů hlavních hrdinů. Vše ve vyvážené míře, s trochu dramatickým koncem, kdy opravdu do poslední chvíle nebylo jasné, kdo je skutečným pachatelem!

09.11.2021 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Aj aj, vzhledem k relativně malému odstupu třetího a čtvrtého dílu série mi autorčina konstrukce připadá úplně stejná, a proto tak nějak nemůžu hodnotit asi tak dobře, jako ostatní, protože jsem se trochu "přejedla".

Nedokážu se totiž tak nějak odprostit od toho, že vždy a tak často po sobě se ve Skotsku objeví tolik sériových vrahů, kdy zárověň jsou vždy řešeny dva příběhy. Sice se mi líbil, že ten druhý nevystupuje jako sériové vraždění a je to tak nějak vedlejší linka - hlavní příběh sériového vraha v takovém množství mi příjde tak nějak bláznivý. Prosím, to opravdu nejde napsat kvalitní detektivku, která není masovým počinem ale třeba jednou něbo dvěma událostmi?

Začínám mít pocit, že jedna vražda nebo jiný čin už tak nějak "nestačí". Nebo se mýlím?

02.11.2021 3 z 5

V bouřlivých časech V bouřlivých časech Marie Lacrosse

Příjemná změna období na 19. století je pro mě vítanou změnou. Kniha skvěle vystihuje sociální vazby, uvádí společenské nešvary a postoje. Moc se mi líbilo podání i bohaté vrstvy jako někoho, kdo je nešťastně vázán společenskými konvencemi. Nesmyslná absurdita, jak spolu lidé nemohli normálně hovořit, ale vše byla jen strojená fraška. Opravdu perfektní. Líbil se mi nápad, zápletka a historické okolnosti. Určitě si ráda přečtu i navazující díly.

02.11.2021 4 z 5

Unesená Unesená T. R. Ragan (p)

Detektivka z horních 10%. Líbil se mi trochu akčnější ráz, dávalo mi smysl i motivace, pěkný popis psychologie postav. Nebylo to překombinované ani zběsilé nebo přehnané. Četlo se mi to rychle a příjemně. Až na ten přehnaně dojemný love strory end, který mi celou dobu připadal trochu přitažený za vlasy.

19.10.2021 4 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Třetí díl za mě asi nejslabší. Takové trochu moc akční, konspirační a někonzistentní. Motiv pachatele na mě už trochu překombinovaný. Ale zase se mi líbí velmi oddělenost dvou linek zcela nesouvisejících, které hodnotím kladně, neboť tím se autorka trefila do vkusu většímu počtu čtenářů si myslím.

15.10.2021 3 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Šílenství kolem Patrika Hartla mě nechávalo dlouhou dobu hodně vklidu. Chtěla jsem je jakkoli vyhnout všem předsudkům autorovi, jeho postavám i kadenci příběhu. Vybrala jsem si tedy zajímavě zpracovanou knihu ze dvou stran. Což je tedy asi jediné, za co dávám autorovi hvězdičky. Příběh Jáchyma, kterého jsem četla jako druhý, jsem už vyloženě přetrpěla. Absolutně nesourodý popis postav, vnímání žen (pouze prsaté a krásné). Popois rande, popis vzájemných pocitů, popis těhotenství mužem. Pro scénář večerního filmu asi vpohodě, ale jinak si to haló kolem tedy pořád nedokážu vysvětlit. Ale asi to prodává :)

11.10.2021 1 z 5

Mezi světy Mezi světy Lucie Výborná

Krásné fotky, hodně si cením map a vlastních připomínek. Skvělý papír, grafika i zpracování. Opravdu smekám. A konečně mi někdo ukázal, že když člověk něco miluje - tedy hory a lezení a překážky, tak to stojí hodně obětování jinde, tedy na úkor rodiny, práce a podobně. Líbí se mi, že Lucie s námi mluví jako sobě rovnými, a to i přesto, že třeba nejsme my její čtenáři žádní horalové nebo extrémní cestovatelé. Opravdu smekám. Hodně zajímavé, zábavné a vždycky jen takové oťuknutí toho, jaké to vlastně je.

08.10.2021 5 z 5

Na sílu tlačené fórečky. Takže cítíte, jak autor až moc tlačí na pilu. Nepobavilo, nepoveselilo a dokonce jsem si říkala "to jako fakt"? Hrozné klišé a stereotypy, před kterými se za půlkou knihy už skoro schováváte.

22.09.2021 1 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Proč mi to jen tak strašně moc připomínalo styl mladých českých autorek? Způsob podání příběhu, i když zde svižnost přidávaly přímé řeči. Jako kdyby knihu napsala Labudová a strašně mi to připoměnu Ladu u ledu. Nevím, jestli to bylo podobností věkovou hranicí hlavní vypravěčky, okolí nebo narušeností vzájemných rodinných vztahů, ale mně to prostě připadalo stejné. Téma je děsivé, věřím, že častokrát i mnohem více, než si vůbec dokážeme představit v praxi realizované. Trochu děsivým je pro mě ten fakt, že ty slečny ho vlastně bránily - prostě špičkový manipulátor!

22.09.2021 3 z 5

Mama milovala Gabčíka Mama milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Líbilo se mi spojení literatury faktu, zajímavostí, románu a fotografií. Autorce se skutečně podařilo krásně vystihnout možnou verzi příběhu, i když se tato teorie trochu tluče s podáním filmu s Aňou Gaislerovou v hlavní roli. Tedy že Gabčík miloval právě Lenku Fafkovou, jednu ze dvou slečen, které ho doprovázely. Asi z toho důvodu jsem to Anně Malinové tak nějak neuvěřila. A to i přes to, že to tak mohlo skutečně být. Ale to už se bohužel nikdo nedozvíme. Proto jednu hvězdu dolů, i když forma podání historického příběhu byla skutečně brilantní!

22.09.2021 4 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Asi nejslabší knížka od mé oblíbené autorky, která si ovšem pohrává se škatulkami a lidským neštěstím a slabinami. Na těch pár stranách se autorce opravdu podařilo vylíčit až téměř hmatatelné neštěstí a absenci lidského porozumění.

14.09.2021 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Asi nejslabší díl z trilogie. Ale líbilo se mi, že autor konečně trochu rozvinul postavy a nebylo to pořád to samé dokola. Hodnotím kladně také zápletku a motiv pachatele, to mi připadalo takové příjemné bez zběsilých kovbojek. Takový tichý ale křičící o pozornost. Každopádne je dobře, že autor se rozhodl sérii zakončit, protože další pokračování už by bylo pouze opakování se.

14.09.2021 3 z 5