juliesze juliesze komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Tohle byla upřímně brutální smršť. Tak strašně dlouho jsem ji odkládala, až jsem si říkala "Panebože ještě že jsem nemusela čekat na každé pokračování roky!". To bylo tak vizionářské, zároveň nereálně nadpřirozené a tajmené. Illan prožívá svět fantasy, pětadvacítka zase sci-fi. Žila jsem to s nima. Nemohla jsem dospat a těšila se snad na každou sekundu, kdy se budu moci vrátit. PRo mě jedna z nejlepších knih které jsem kdy vůbec přečetla.

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Ty knihy jsou skvělé.Sice je tu ten střet příběhů jasný úplně na začátku a zmizí čas překvapení, ale i tak je pořád na co se těšit. Bylo mi jasné, že ten příběh není šťastný a vlastně mi každého z nich bylo líto. Ale zvládli tíhu svých postav každý svým vlastním a specifickým způsobem. Milovala jsem tu zápletku manželů, kteří se milují natolik, ale přesto jsou věci o kterých spolu raději nemluví, aby si navzájem zbytečně neublížili a neřekli věci, které nejdou vzít zpátky. Čte se lehce ale má svoji vnitřní hloubku.

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Já si nemůžu pomoct, ale pro mě to bylo strašně divné čtení. Příběh bez jasného sdělení. Taková plytká seriálová zápletka. Dočetla jsem jen z povinnosti a prodala co nejdříve to šlo.

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

To se tak táhlo. Jediné, co mě oslovilo bylo, jak člověk vlastními zkušenostmi přepisuje svoje vlastní původní názory.

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Nejdřív jsem si nebyla jistá, jestli mě baví vlastně samotný příběh vily, nebo vlastní životy hrdinů. Pokaždý převážilo něco jiného. Vykoupení nevěry za onyxovou zeď se mi vrylo do paměti. Nakonec mě to vtáhlo a spíš se ve mě uchoval tak silný odpor vůči hlavnímu hrdinovi, který pro vlastní pýchu a sobeckost nemohl rozhodnout, která žena je pro něj ta pravá. Autorovi se povedlo zachytit, že je mnoho podob lásky. I láska k místu a domu jako něčemu z dob dávných vzpomínek.

06.01.2020 4 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Slon je moje nejoblíbenější zvíře a proto se mi tohle beletrické cestování a jejich popis líbil. I to přirovnání v závěru celé knihy, kdy je to vlastně všechno naopak a úplně to otočilo, kdo teda koho nakonec opustil. Ale něco tam nesedlo tak, abych dala lepší hodnocení. Možná byl prostě zážitek z knihy jenom takový prchlivý a jak rychle se dostavil, tak rychle odešel.

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Pro mě absolutně vystihující kniha o síle správného načasování a tíze okamžiku. Snažím se ve svém životě eliminovat úvahy typu "kdyby..", nicméně oba hlavní příběhy těch kdyby mají tolik, že už je z toho čtenáři tak těžko u srdce. To vzájemné propojení příběhů jsem tak trochu čekala (i když to je kýč), nicméně já jsem v tom viděla akorát to, jak je strašně důležité přijmout, pochopit a nechat "být".

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Co si budeme povídat, ono je to těžké čtení. A to nejenom pro své téma, nýbrž i samotný způsob vyprávění mi občas dávalo zabrat. Ten osud je strašný. Přesně to vystihuje tu skutečnost, že to Němci v Československu neměli nikdy lehké. Kniha která popisuje a dokonale vystihuje, kdo opravdu nesl břímě všech těch válečných rozhodnutí Německa. Bohužel jak to tak bývá na to doplácejí většinou obyčejní lidé.

06.01.2020 4 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Ten příběh plynul, navazoval na sebe a všechno to krásně sedělo. Nechyběla zápletka, překvapení, rozuzlení a dotknutí se spousty různých témat a postojů, která nutí k zamyšlení. Vyprávění opravdu graduje a styl vyprávění jakoby rostl spolu s hlavní postavou.

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Pro mě absolutně nezajímavě podaný příběh od hlavní postavy, která mi neměla co nabídnout. Trošku jsem mu pak vlastně ten závěr přála, až se z toho honění za senzací vlastně všichni zbláznili. Nebo to vlastně celý bylo trochu jinak a to záhadno mě prostě jen nějak minulo? Dočetla jsem jen, abych to měla "ze stolu".

06.01.2020 1 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Pro mě to na začátku bylo hodně těžké čtení. I když mi místo a prozatím "neočtená" doba New Yorku 20. let posloužila k tomu, abych po knize v knihkupectví sáhla, musela jsem ten začátek doslova přetrpět hnána myšlenkou, že něco tam přeci musí být. A pak to přišlo, husí kůže se střídala s úsměvy, radostí za to, že se hlavním postavám něco podařilo a nepodařilo. Ale co doslova vyráží dech je pochopení stavu dívky autorem jako mužem, která si prošla něčím, co ji už navždy poznamená. A dává vysvětlení k tomu, proč se lidé bojí vlastního štěstí a brání se mu. Doporučuju všema deseti!

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Za mě parádní knížka. Atmosféra mokrého lesa vonícího houbami na mě úplně dopadala i v teple vyhřátého bytu. Nevím, zda to bylo tím dávkováním po troškách při odkrývání vysvětlení. Nechybělo mi tam nic a zároveň to mělo spád, který mě nutil číst dál. Nechybělo mi tam ani vysvětlení toho, proč to všechno začalo, jak to všechno dopadlo a vlastně doteď přemýšlím "Kdo za to vlastně může?". Přečteno jedním dechem a jedna z mála knih, které si přečtu znovu už jen pro ten pocit husí kůže.

06.01.2020 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Tak jak jsem se na knihu těšila, tak moc mě zklamala. Houbařku, ke které se kniha často připrovnává, úplně miluju a když jsem jí četla, úplně jsem chtěla nazout boty a vyjít do mokrého lesa sbírat houby. Tenhle příběh hrdinky, která moji duši ani trochu neoslovila, mi připomínal pouze zběsilé naříkání a ničení vlastního života. Možná je to pro to, že nemám osobně ráda, když si se lidé chovají nesmyslně a až hystericky se brání vlastnímu štěstí, nebo je mi zcela vzdálená tématika sušení bylinek, ale po přeštěných recenzích jsem čekala víc. Pro mě pouhé naříkání bez jakéhokoliv smysluplného konce.