juliesze juliesze komentáře u knih

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Tenhle magický realismus naplnil mé večery karantény! Byla to taková moderní pohádka. Neskutečné vykreslení dobrého a zlého. Ty metafory našeho každodenního života, kdy se Anna zbytečně bála toho, co nebyla ochotná pochopit. A ono to vlastně nebylo nic, čeho by se kdo měl bát. Kniha me pohladila na duši. Zasáhla přesně tak jak měla! S radosti se těším na další pokračování knihy! Všechny postavy měly vlastni hluboké vykreslení, duši a charaktery. Za mě jedna z nejlepších knih, co jsem za dlouhou dobu přečetla!

24.03.2020 5 z 5

Trik Trik Emanuel Bergmann

Nebudu lhát, knížka mě osobně oslovila svým obalem. Takové jemně nevrýpavé, záhadné a trošku povznesené. Začátek se mi líbil, i když postupem času se moje zášť vůči Velkému Zabbatinimu zvyšovala. Šval mě svojí lživostí, kdy se dokonce vypracoval tak daleko, že lhal i sám sobě. A na druhé straně příjemná naivita dětského Maxe v odrazu působila tak klidně, kouzelně. NEjvíce se mi ovšem líbila část Maxových rodičů, kdy si uvědomili, že celý ten dlouhý boj po rozvodu nestál k ničemu a jsou akorát vyčerpaní. Myslím, že to by si měli uvědomit všichni rodiče. Hlavně s důrazem na to, jaké následky to má na děti (i když v tomto případě to byl ještě relativně klidný a neproblémový rozvod).

18.03.2020 5 z 5

Píseň o Bernadettě Píseň o Bernadettě Franz Werfel

Jednu hvězdičku dolů dávám přeci jen za to téma. Bylo tak vzdálené dnešní době. Musím uznat, že ne vždy jsem měla ten pocit těšení, až si zase sednu s knihou. Nicméně to bylo skvostně propracované. Líbila se mi zásadovost některých lidí, kteří se nenechali rozhodit ani všemi ostatními pochybovačníky. A naopak když nekteré postavy přiznaly svoji chybu, nestyděly se za to (takových tam bylo vlastně mnoho). Nezaručuji, že si knihu kdy ještě přeštu, ale byla to krásná lyrická procházka klasickou literaturou.

18.03.2020 4 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Byl to vlastně takový návod na ideální totalitní režim diktátora, kterému stoupla touha po moci do hlavy. Krásně vystihuje způsob výchovy malých dětí, kteří oddaně následují a sami se pak z hrůzou bojí vlastních pochybných myšlenek. Nejsilnější část a postavou je pro mě otec vypravěčky, který se jakožto zatvrzelý komunista nestačil divit, jakým zvrhlým způsobem se mohla na začátku vlastně velice ctnostná a dobrá myšlenka zvrhnout do něčeho, co se dokonce příčilo i hodnotám toho nejzatvrzelejšího komunisty. Musela to být strašná doba. Dokážu si představit, že nějaké věci na venkově takto stále fungují. Okouzlilo mě téma Číny, o které jsem prozatím žádnou pořádnou knížku nečetla. Skvělý historický román vystavěný na pravdivých skutečnostech.

06.03.2020 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

To bylo skvělé. Dalo by se říct, že to bylo o ničem a o všem. Líbilo se mi to tajné tiché vyvracení předsudků. Že klid v duši nalezne každý ve chvíli, kdy to nejméně čeká. Já jsem to té Renee tak strašně přála!

02.03.2020 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Hvězdičku ubírám za takový trošku zvláštní začátek, kdy jsem tedy opravdu měla chvíli pocit, že je Eleanor typickým příkladem člověka s ADHD. Příjemný zvrat ke konci. Je zcela devastující, co dokáží napáchat rodiče na svých dětech. Kniha byla božská spíš v tom, že mi otevřela oči, jak absurdně se občas lidé chovají. Proč chodí na večírek později, proč kupují určité věci a podobně. A také, že si neříkají věci tak jak jsou. Milé čtení, nic se nedrhlo, netáhlo. A dokonce jsem sama byla zvedavá, jak se to celé stalo.

23.02.2020 4 z 5

Rok zázraků Rok zázraků Sarah Winman

Mně ta kniha strašně připomínala Bulgakovo Mistra a Markétku. Na vlnách magického realismu se snesly mořské panny, mluvící lesy a předvídající stařenka. Některé myšlenky mě pohladily na duši, jiné pasáže byly takové nějaké zvláštně zamotané. I tak odcházím se zvlášním pocitem, kdy vlastně celá ta hloubka poselství zůstala mnou neuchopena. Nebo nezůstala? ...

11.02.2020 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Začátek byl trošku pomalejší, ale od prostředka jsem se smála dokonce i v metru. Je to přesně ten typ člověka, co je svojí zatvrzelostí a principielností strašnej bručoun a zároveň ho lidi milujou. Oddychová četba, ke které se budu vracet. Epilog jsem si po celé knize musela přečíst znovu a teprve při pronesení značky auta nového zájemce o dům jakožto hrdého majitele Saabu jsem se opravdu ze srdce zasmála. Skvělé.

11.02.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Nejdřív jsem si říkala, že mé hodnocení bude jiné. Sice se tedy jedná o moji první knihu od autorky, ale opravdu smekám za ten jazyk. To byla opravdová nefalšovaná Pražština, kterým Hynek mluví. Opravdu to napsala tak, jak by se vyjadřoval chlap v jeho situaci. To je pro mě absolutně mistrovský kousek.

Paní Dvořáková ve mě vzbudila opravdový pocit, že se jedná o skutečné a autentické vyprávění lékaře. Sice si tak vlastně může za své neštěstí sám, ale takové příběhy mě utvrzují vždy a jen o tom, že každý svého štěstí strůjce.

05.02.2020 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Je to pro mě nějaké takové rozporuplné. Neotřelé téma, které bývá velice často opomíjeno. Některé postavy s hlubším smyslem, některé postavy ke škodě nevyužily svůj potenciál. Nicméně i když tam to napětí, nenávist, přátelství a všechno bylo, nějak se mě to vůbec nedotklo. Proudilo to kolem mě, ale nenechalo to nějaké hlubší pocity. Obávám se, že za pár měsíců si na samotný obsah asi ani nevzpomenu.

03.02.2020 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Asi to nebude ten z komentářů, který bude mít nejvíce palců. Jak se to mohlo stát, že se oddělení Q se super záhadnejma vraždama natolik vzdálilo od odhalování tajuplných zmizení, nepředvídatelných propojení? Ta zápletka byla strašně povrchní - osobní pomsta přes novinový článek propojená s bláznivým klukem, co chce posekat hlavu každému, koho potká? Absolutně plytké. Já neříkám, že samotná kniha a napínavost nebyla dobrá, ale oproti minulým dílům to teda byla strašná slabota. Všechno bylo vpodstatě od nějaké třetiny knihy jasné a konec zcela předvídatelný.

31.01.2020 3 z 5

Společnosti Společnosti Josef König

Přečetla jsem během hodinky po obědě. Je to uzoučká knížka s fantastickým prologem a epilogem. Mám a to, že se jedná přesně o ten typ povídek, který si přečtete s různýi náladami a vždycky na Vás bude působit jinak. Báječné. To je přesně to zajímavé, co se mi třeba líbí na Lásce nebeské, a to, že pokaždý, když se na ní koukám, tak mám z každéhu příběhu úplně jiný pocit a rozpoložení.

28.01.2020 4 z 5

Návrat z nicoty Návrat z nicoty Martin Pistorius

"Dá se zvyknout si na to, že máte pořád radost, že už ji ani neprožíváte?". Tuhle otázku ve mě kniha vyvolala. Je naprosto jasné, že takhle silný příběh může napsat pouze někdo, kdo ho prožil. Poslouchala jsem jako audioknihu a to zpracování byo božské, přímé řeči jakoby vždycky někdo říkal ze strany, až jsem někdy měla pocit, že na mě na ulici někdo mluví. Pro mě naprosto strhující příběh, kdy jsem se mockrát rozplakala. Láska prostě dokáže zázraky, to mi nikdo nevymluví. A to miminko, co se jim narodilo, jim strašně přeju!

22.01.2020 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Opravdu hodně mě mrzelo, že tuhle knížku nikdo nevydal před 12 lety, kdy jsem zoufale hledala podobné čtivo. To byli akorát Spy Kids a to už bylo zase trochu moc, nebo Rychlé šípy a ty byly spíš pro kluky. Bavilo mě to i jako dospělou, i když něco bylo vyloženě pro děti. Akorát teda takhle odvážné děvče podle mě je jenom ve filmech. Shoduju se s autorem komentáře, který tu vypisoval, že je to trošku lízlé s genderovým podtextem a feminismem :) Ale jinak super čtení.

21.01.2020 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Tuhle knížku mi poradil přítel, že patří mězi jedny z nejlépe hodnocených knih ve světě. Škoda, že jsem ji nepotkala dřív. To bylo skvělé. Nejvíc se mi líbil citát "V Afghánistánu je mnoho dětí, ale málo dětství". Ta knížka byla v celkovém pohledu strašně smutná. Všechny postavy si přošly strašnými strastmi. Ústředním motivem je vlastně samo odpouštění a to, že nikdy není pozdě napravit svoje chyby. Určitě patří mezi ty, ke kterým se hrozně ráda vrátím.

16.01.2020 5 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Já prostě nemám ráda hlaavní hrdinky, které jsou akorát hysterické a hloupé, a to bez jakýhokoliv hlubšího významu nebo smyslu. Za svůj zpackaný život si nese plnou odpovědnost. Tohle mě teda vůbec neoslovilo. Řekla bych, že snad i Ulice má lepší scénár.

13.01.2020 1 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Ten obal je asi jedna z mála poutavých věcí. Začátek se strašně vlekl, pak to vypadalo už docela nadějně, kdyby mi to nezkazily nadpřirozené superhrdinské schopnosti vědce, který vždy nejdéle po 5 minutách v lese objeví mrtvolu. Který pak nakonec zfinguje abolutně nerealisticky svoji smrt a dozání k vraždám kvůli ženě, se kterou strávil asi tak celkem 10 hodin? Mně to teda vůbec nedávalo smysl. Možná už jsem jen zmlsaná. Spíš než kniha možná scénář na večerní film.

12.01.2020 2 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Já jsem si tu formu ale úplně zamilovala. Příběh vystavěný jako novinové články. Za mě nová verze relativně často využívaného historického motivu a vývoje v České republice. Co mi zase o trochu otevřelo oči byly ty děsivé pracovní tábory. Vlastně se o nich moc nikde nemluví. Popisují se hrůzy války, totalitních procesů a podobně, ale o tomhle jsem v klasické beletrii moc často nečetla. Měla by to být povinná četba pro děti ve škole. A to v rámci novodobých dějin. Skvělé.

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Nejdříve to bylo strhující a překvapivé. Pak se moje pozornost trošku vytratila. Ten rozjezd tam byl takový trošku rozlezlejší. Ale pak to přišlo. Mistrovské rozebrání a popsání všech postav. Těžké úvahy jednotlivých hrdinů. Přesně to vystihuje, jak každý vnímá jakoukoliv událost nebo situaci po svém a své jednání si dokáže zcela jasnými, logickýmy a racionálními důvody pro sebe ospravedlnit. Těžké téma podané z pohledu dospívajících. Ta použitá metafora je dokonalá. Můžete to vztáhnout ta celý svět, vlastní rodinu nebo jakýkoliv okruh lidí. Výborně psané a podané. Vše propracované. Těšila jsem se na pokračování děsně moc!

08.01.2020 5 z 5

Není to vůbec lehké čtení. Co hodnotím skvěle je propracovanost postav. Otevřelo mi oči, že hrůzy koncentračních táborů byly vlastně pouhý začátek. Kniha dokonale popisuje pocity zmaru, osamění, děsů a hrůz, ztráty hodnoty a smyslu života. Mělo to všechno, co mi mohlo způsobit spousty vnitřních vjemů, kdy mi chvílemi stály chlupy na těle. Výborně neočtené téma, i když jsem se s knihou pro její relativně složitou zápletkou trochu "prala".