juliesze juliesze komentáře u knih

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

To bylo umění. Popsat jeden jediný den a myšlenky dvou hlavních postav tak chytlavě, zajímavě a věcně. Každá věta měla smysl. Nemám moc ráda krátké a úderné věty, nicméně nechápu, jak autorka zvládla tímto rychlým a úderným tempem zachovat můj dojem ze stylistiky a literatury jako takové. Co se autorce povedlo brilantně bylo to, že jsem doopravdy cítila tepající město a všechny jeho nástrahy - a kdo se na chvíli zastaví, je tím proudem zcela semlet. I přestože se příběh zdá povrchně fádní, děj se nikde dramaticky netáhne, bylo to velmi hluboké. Charaktery popsány tak dokonale. Obou hlavních hrdinů mi bylo nakonec velice líto, ale i tak zastávám názor, že každý je strůjcem svého štěstí. Někdy doufat ve zlepšení opravdu nestačí. A ten závěr mi pouze ukázal, jak je celý život postaven na náhodách.

06.06.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Nejprve musím říct, že rozhodně nejsem nezaujatý čtenář. Tátova linie rodiny pochází právě z Karvinska a kolem šikmého kostela jsem jezdívala na kole. Nicméně skutečnou historii Darkova, dolů a polsko-českého konfliktu natolik dobře neznám. Je to první díl z trilogie, takže je jasné, že děj nebude střemhlav směřovat ke zvratu nebo nějakému cíli. Moc se mi líbilo vykreslení jednotlivých postav a jejich životů, na co měla autorka opravu velký prostor. Líbí se mi, že autorka včleňuje jak vliv okolí, výchovy, rodiny a společnosti na formování jednotlivých charakterů. Nebylo to jednoduché čtení, hodně podrobné a historické, rozhodně to není šálek kávy mnoha čtenářů. Nedotýká se to žádných popularizovaných témat (koncentrační tábory, deprese, rodinné vztahy) v takovém směru, jak je poslední dobou oblíbené. Je to velmi kvalitní románová kronika, na jejíž další díly se neskutečně těším.

Závěrem musím připsat, že je až neuvěřitelné, jak se doba strašně změnila. Že dnes máme takový blahobyt, není žádná robota, je co jíst a každý má možnost vymanit se ze svého osudu. Pecka

05.06.2020 5 z 5

Ladič Ladič Anna Vovsová

Udivuje mě, jak slabé hodnocení tato kniha má (například oproti jiným českým autorkám). Pro mě je to mistrovské dílo. Byl to velice krátký exkurz do života pár absolutně bezvýznamných obyčejných postav. Jazyková a stylistická stránka byla netradiční - přeci jen mi trošku chyběly jednotlivé kapitoly. Tím, že text byl spíš takovým kulometem mi ty pauzy trošku chyběly. Ale jinak jazyk a popisná stránka byla skvělá. Barvité, s vhodnými výrazy. K dějové linii bych ráda napsala, že pro mě byly charaktery postav naopak velmi hluboké. Neviděla jsem v tom jen ten námět, že není možné navázat tam, kde jste před 50 lety skončili. Naopak to na mě působilo, že to jde právě moc dobře. Uzavřený děj ale správně otevřený konec. Ale souhlasím, že to byla náročná četba, nebyla to moc oddychovka. Ale stojí to za to.

Pro mě jedna z těch povedenějších knih české literatury.

05.06.2020 5 z 5

Kůže plná stínů Kůže plná stínů Frances Hardinge

Já mám strašně rozporuplné pocity, ale utvrzují mě v tom, že prostě tomu příběhu nevěřím. Vždycky ráda skočím do jiného žánru než je moje nejoblíbenější a nemůžu to soudit tak kriticky. Líbila se mi literární propracovanost, jazyk i nápad s vzájemnými dialogy. Co trochu pokulhává je děj - i přesto že se autorka snažila vykraslit dobu, zvrácenost a principy matky, vyplývá děj tak nějak plytce. Co je kladem je to, že vše graduje, postava se vyvíjí a dokonce se otevírá nějaké napětí. Hvězdičky ubírám za polaejší rozjezd a to, že jsem se tedy vyloženě ztrácela v postavách Starších. Plus zase dávám za obálku.

02.06.2020 3 z 5

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

Jsou detektivky a Detektivky. Některé projdou slávou, umístí se na žebříčcích a potom po nich ani neštěkne pes. Ale některé jsou tak skvěle napsané a promyšlené, že jejich nadčasovost je zanese do síně slávy a ponechá tam Boshe navěky.

Tohle je konečně to správné policejní prostředí. Takhle vypadá vyšetřování zločinů. Není to žádná práce pro slečinky. Naopak si každý musí krýt vlastní záda a plavat mezi mocenskými intrikami, které se právě nejčastěji projevují na policejním oddělení. I když jsou občas komunikační projevy značně zastaralé (volání z budky a psací stroje), působí na mě detektivka z roku 1992 tak, jako kdyby ji napsali včera. I když teda on ten psací stroj byl taky ještě nedávno na Pankráci na věznici! Kniha byla výborná, děj gradoval, na konci bylo logické vysvětlení, překvapení a vše, co tomu dodalo smysluplnost! Dokonce i to téma Vietnamské války bylo strašně zajímavé - hlavně tedy ty bojové metody. Za mě velká pecka a určitě se pustím do pokračování!

15.05.2020 5 z 5

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

Druhý díl je v něčem strašně stejný a v něčem úplně jiný. Zde mi trošku víc chyběly maličtí mužíčci a čjorti, kteří mě okouzlovali v prvním díle, což shledávám asi jako jediné mínus. Mezi klady řadím, že byl příběh oproti prvnímu dílu trochu svižnější. Autorka měla větší prostor na vykreslení jednotlivých charakterů postav. V knize se postupně vyvíjí jejich názory, postoje a jejich činy. Příběh je sice vykreslen drelativně podobně, ale jako tomu u magické prozy bývá, nechává spousty nedorešených motivů k zamyšlení, čímž je zaručena určitá záhada celého děje. Sice mě trochu štve, že pořád nikdo Vasje neřekl, kdo je a kam to celé směřuje a jakou úlohu v celém tom záhadném světě má sehrát, ale možná se to dobře a udržuje mě to v určitém napětí.

Každopádně tato série má navždy vyčleněno místo v mé knihovně a rozhodně nepůjdou dál do světa jak tomu bývá nejčastěji. Myslím, že je to hlavně kvůli tomu, že pokaždé budu číst knihu "jinýma očima".

15.05.2020 5 z 5

Ztracený slib Ztracený slib Kate Morton

Za mě to tedy rozhodně bylo o moc slabší než mnou první čtená autorčina kniha Tajemství letního odpoledne. Hvězdičky dávám za krásný literární jazyk, metafory, propracovanost příběhu a opět pohlazení mé dušičky. Tedy to je rozhodně krásné. Příběh byl napínavý a nutí měnit čtenáře pohled na jednu událost. Je fakt, že napsat takovou knihu se spousty dějovými liniemi k jednému večeru je skutečně počin!

Nicméně závěrem mi bylo všechno jasné - hlavně pro vyzrazení pravidel dobré detektivky, dle kterého je viníkem postava, kterou znají čtenáři už od počátku knihy. Celkově mě to bavilo, ale ten konec byl na mě trošku moc přeslazený, za což ubírám jednu hvězdu. Oproti Tajemství letního odpoledne, kdy byl konec vlastně hrozně smutný a nepředvídatelný.

12.05.2020 4 z 5

Krvavé levandule Krvavé levandule Marian Kechlibar

Měla jsem zvláštní pocity - to téma by si opravdu zasloužilo zajímavý přesah do románového zpracování. Dokážu si představit rozvést zápletku, myšlenku, zrod, vůdčí ideu, což v této knize zůstalo zahaleno záhadou. Na druhé straně má každý čtenář možnost si za těmito nepopsanými dílky představit cokoli. Musím uznat, že válka vedena muslimskou vírou je opravdu něco zcela jiného - je demonstrativní, partyzánská, užívá mnoha léček, brutality a absolutního sebeobětování. Pro mě i nadále zůstává záhadou, jakým způsobem se vlastně dosáhne tak fanatického uctívání. A kdo ví, třeba to svět opravdu čeká až moc brzo.

06.05.2020 3 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

To tedy opravdu není můj šálek kávy. Asi se mi líbí, že myšlenky o konci života jakožto motivace užívat si okamžiků jako by byly vaše poslední, byly zasazeny do docela netradičního příběhu. Nicméně já si prostě nemůžu pomoct, ale na mě ten Coeleho egocentrismus úplně hmotně vystupuje z textu - vždyť psát sám o sobě jako o nejlepším spisovateli, kterého Veronika znala osobně? No to mi dokáže zkazit náladu z knihy.

05.05.2020 1 z 5

Mor Mor Albert Camus

Můžu hodnotit pouze na základě audioknihy a mé hodnocení bude značně zkresleno tím, že to byla asi jedna z nejbáječnějších audioknih, které jsem kdy slyšela. Bylo to namluvené a podkreslené tak reálně, jako kdybych se ocitla v divadle a byla tam opravdu v kavárně s nimi. Pokud bych měla doporučit k poslechu byť jedinou audioknihu, bude to Mor. Skvělé texty a ztvárnění. Mocné a vždy tak reálné. Je děsivé, jak tohle předvídané téma bylo tolikrát omíláno a teprve nyní se dostalo do reálného života.

28.04.2020 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Poslouchala jsem jako audioknihu a bylo to skvělé. Jak se mi střídaly dva hlasy žen s úplně rozlišnými problémy, které zvolily úplně stejný postup při jejich řešení. Autor sice trošku naráží na to, žeje velice jednoduché stát se submisivní a ovládanou ženou. Místy to na mě působilo, že dokonce zdůrazňuje, že si za to můžou samy (jak si tomu jdou naproti). Původně jsem čekala obdobnou knihu o domácím násilí, ale nakonec se z toho vyklubalo psychologické drama s velice propracovanými pocity a charaktery všech postav (i těch, které se na začátku zdály zcela okrajové) ty ženské postavy měly opravdu hloubku. Líbilo se mi střídání vyprávění totožného příběhu, prokládaného se spousty otázkami z dotazníku k zamyšlení. Nicméně jedná se opravdu o metaforu přirovnávající, že každý člověk občas prostě potřebuje uklidit ve svém životním zmatku a pořádek mu zcela změní vnímání svého problému. Skvělé.

28.04.2020 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Zcela se ztotožňuji s komentářem ohledně jednoduchého příběhu. Téma se dá zpracovat mnohem zajímavějším způsobem. Přečetla jsem za den a půl a připadalo mi to spíš dobré jako námět na film, než jako kniha.

26.04.2020 3 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Byto to dobré, bez žádných superhrdinů nebo alkoholických vyšetřovatelů. Vyrovnaná harmonie postav, gradace příběhu, malé indície. Opravdu jsem netipovala, kdo by to mohl být. Netradiční a zajímavé.

26.04.2020 4 z 5

Modrooký chlapec Modrooký chlapec Danielle Steel

To byl teda žvást! Jak něco takového může mít tak vysoké hodnocení? Nejsem si jistá, jestli to bylo překladem nebo čím, ale literární stránka na absolutním minimu. Krátké a holé věty bez krásné větné kontrukce. Nepíše tahle paní scénář pro Ulici? Vždyť tam snad nefigurovala jediná reálná skutečnost. Tohle by se snad nestalo ani v americkém filmu! Dítě bez domova, které je zachráněno deprimovanou ženskou, co se potlouká světem. Děj se od půlky knihy začíná točit kolem znásilňování dětí farářem? Za mě asi jedna z nejhorších knih, co jsem kdy četla. Žádný potěšení, vůbec!

24.04.2020 odpad!

Mlčenlivé ženy Mlčenlivé ženy Kerry Fisher

Moc nevím, jak začít. Četlo se to lehce, někdy jsem se u některých komentářů Maggie i zasmála. Líbilo se mi konzistentní příběh se střídáním dvou vypravěček, který byl relativně lehce uvěřitelný. Každá postava vynikala svými charakteristickými vlastnostmi. Ke konci mi to začlo celé připadat jako hrozný žvást. Nicméně ten závěrečný dopis čtenářům mi zase zvládl změnit pohled na celou knihu. Autorka opravdu brilantně zkloubila všechny problémy, které ženy trápí (druhé manželství, týrání, strach, nepřijetí, perfekcionismus) do příběhu, který měl hlavu a patu. Nikde nebylo nic přitlačené na hranu a vlastně až tímto koncem jsem si uvědomila, že kniha obsahuje vážně trápení všech žen. Vpodstatě jsem se mohla vcítit do všech ženských hrdinek (ano i Anny) a cítit se jako ona, pochopit její počínání. Původně jsem chtěla hodnotit hůř, ale teď vlastně uznávám, že to bylo dobré.

18.04.2020 4 z 5

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

Na začátek musím říct, že se jedná o koncepci a téma knihy, které prostě máte rádi nebo ne (což tedy dokládají i ty velice rozlišné hodnocení). Tohle byl román s velkým "R". Děj pozvola graduje. Popisné pasáže jsou vyloženě blazám na duši. Hra s příběhy a přirovnáními. Něco podobného jsem tušila. Někdy byly házeny berličky příběhu, nekdy se jednalo o slepé stopy, nicméně za mě to zajímavé bylo. Tohle přesně je taková převlečená detektivka bez hromady krveprolití a brutálních vražedných zbraní, deprimovaných vyšetřovatelů, ale naopak s mnoha silnými emocemi a absencí zběsilostí moderních detektivek. Jedna z nejlépe propracovaných knih, co jsem v poslední době četla!

16.04.2020 5 z 5

Krasojezdkyně Krasojezdkyně Jojo Moyes

Já ubírám hvězdičku za ten konec - na mě to bylo trochu moc. Asi jo, hezké konce mám radši než ty otevřené, ale kdyby to skončilo v tom bistru, kam si holky došly promluvit, asi by se mi to líbilo víc. Ten zbytek byl super. Autorka úplně jasně a krásně vystihla propast, kterou mezi sebou mohou vytvořit rodiče a děti, když se ale vůbec navzájem neposlouchají a neznají. Možná by to mnoha rodičům otevřelo oči. Celé to bylo dobré, zbytečné a zpackané vztahy (které opět zkolabovaly pouze na vzájemné nekomunikaci), nepochopení, strach, tvrdá výchova a nevyřčené pocity. Já ty emoce s nimi cítila. Nicméně v porovnání s Dívkou a Posledním dopisem, kde se příběh prolíná s historií, mi to přišlo trochu slabší.

14.04.2020 4 z 5

Tetovač z Auschwitzu Tetovač z Auschwitzu Heather Morris

My, co rádi obdobné téma čteme, neboť jsme psychičtí masochisti a asi máme zvláštní potřebu vyhledávat tyhle příběhy hrůzy a uvědomit si tak štěstí v našem pohodleném teple domovů a s plnými bříšky po večeři u sklenky vína, jsme dostali zase trochu jiný příběh. Ukazuje, že je pořád možnost, jak zcela neotřelým způsobem popsat a zaujmout čtenáře plného spousty těchto knih. Kniha nebyla špatná, něčím zajímavá ale ta obrovská náhoda, kdy Laly mohl opět "vybruslit" z nějakého příběhu mi přišla trošku přitažená za vlasy.

Bez epilogu bych zřejmě hodnotila jinak, ale ten mě dostal do kolen. Síla těch, kteří se nenechali zdeptat mi doteď absolutně bere dech.

08.04.2020 4 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

Moje první kniha od autorky, což dle komentářů čtenářů bude asi lepší, jelikož nemám s čím srovnávat. Musím knihu rozdělit na dvě části - literární a obsahovou. Literární část je vyloženě propadák. Žádný zajímavý jazyk, absolutně plytké postavy (i když místy se snaží tlačit na pilu). Čtenář celou dobu čeká na nějaké zajímavé rozuzlení. Ta obsahová stránka se mi líbila trochu víc, protože některé myšlenky jsou opravu otázkou budoucího vývoje. Nicméně za mě možná fajn scénář na hodinu a půl dlouhý film, ale jako kniha nic moc.

08.04.2020 2 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

V porovnání s ostatními detektivkami musim říct, že to bylo alespoň reálně představitelné. Hlavní vyšetřovatel je obyčejný polda, žádný kouzelník, který přežije snad všechny bandity světa a přežije snad i pád z útesu a střelbu brokovnicí (k čemuž to často směřuje s Joonou Linou nebo Nesbem). Bylo to napínavé, docela propracované. Zatažení dětsného prostředí mi přišlo neobvyklé. Na začátku byla předaná určitá stuace, tedy jsem celou dobu čekala, že to byla msta za rozdělení dětí a nakonec se ukázalo, že to vlastně bylo celé jinak. Za mě docela povedený nášlap na novou sérii.

26.03.2020 4 z 5