juliesze juliesze komentáře u knih

Parta od Mississippi Parta od Mississippi Davide Morosinotto

Po skvělém pocitu z Prašiny jsem se rozhodla, že si přečtu ještě jeden dobrodružný příběh pro děti. Jako ostatní vyzdvihuji grafickou úpravu knihy, relativně krátké a zajímavé kapitoly, které dospívajícího čtenáře neodradí svým rozsahem nebo neoriginalitou. Příběh byl napínavý, plný náhod, dobrodružství a dětských ponaučení. To, co mi trochu knihu zkazilo byla Titova závěrečná část, a to z doho důvodu, že by se mi líbil otevřený konec, kdy si dítko bude moci představovat, co by s takovým pokladem udělal on. Za ten dávám bod dolů. Ale jinak opravdu pěkné a povedené. Možná bych přidala trochu humoru, ale to už by se do jedné knihy moc nevešlo :)

15.09.2020 4 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Líbí se mi téma odboje jako takového, kdy každý se může nadvládě bránit jiným způsobem. Není nutné se vrhat hlavou do rukou nacistů a zachraňovat spadlé letce. Vnitřní boje hrdinů a hlavních postav byly hezky propracované. Je pro mě skutečně velmi uvěřitelné, že to takto probíhalo, někdy Vás zahchránila náhoda, někdy projev emocí, sounáležitosti. Co se líbilo mně byl citát na konci knihy, kdy Vivien říká "Historky jsou pro muže, ženy jdou dál". Připomnělo mi to, jak jsou ženy vlastně vnitřně natolik silné, že o tom nemusí ani nikde vytrubovat. Skvělá kniha.

15.09.2020 5 z 5

Davidovy hvězdy Davidovy hvězdy Kristina Ohlsson

Pokud bych mohla udělit více hvězdiček, tak bych klidně udělila! Výborné a zajímavé téma. Vzájemné provázání jednotlivých příběhů. Výborný spád. Autorka mě nutila být pořád ve střehu, byla jsem nedočkavá. A vlastně nejvíc to odzbrojil závěr, kdy jenom vy víte, že jste jediný, kdo ví, jak to doopravdy bylo. Fakt skvělé!

08.09.2020 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Kniha byla svým obsahem zcela strhující. Strašně se mi líbila velice reálná distopie, která je opravdu hmatatelná, oproti až přehnanému scii do kterého se často distopie převrátí. Strašně moc zajímavé vyprávění velice niterných pocitů, prolínající se s příběhy minulosti, které vedou ke způsobu vzniku a začátků totalitního režimu. Líbily se mi rozhovory s velitele, kde bylo ze všch úhlů vykresleny postoje velitele jakožto režijmního představitele a zakladatele. Stejně tak způsob manipulací a intrik (zejména při likvidaci), jakož i tajná gesta, odboj a defenestrace strachu. Líbil se mi otevřený konec, kdy závěrečnou přednášku jsem vypustila a zcela přeskočila. Jelikož jsem serál neviděla, moc by mě zajímal, nicméně podle anotace na druhý díl bych si seriál chtěla nechat až napotom. Strašně se těším na pokračování pohledem tří žen, kdy každá bude určitě strašně frustrovaná tím, že nemá to, co ostatní mají a obráceně.

28.08.2020 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Kniha zachycuje rodinnou historii několika generací. Oproti Šikmému kostelu se jedná o uzavřené dílo, které autorce nedává tolik prostoru pro vykreslení doby, okolí a všech svárů, což se v knize objevuje pouze okrajově. Je až děsivé pro mě jako čtenářku v letech "na vdávání", že bych se takto přivdala do absolutně nelidského a pro ženu zcela neuspokojivého prostředí, aniž bych odtud hodnem rychle neutekla. Zajímalo by mě, zda to opravdu takto fungovalo ve většině manželství, nebo bylo možné skutečně najít muže, který by nevnímal svoji manželku jako posluhovačku, do které si může utírat špinavé boty. Při osudu Emilky mi dokonce ukápla slza, protože i samotné Emilce bylo jasné, že Jana povede stejně špatný a nenaplněný život. Kniha ve mě vyvolávala hroznou bezmoc toho, jak strašné životy dokáží lidi žít - bez pocitu štěstí, lásky, naplněnosti a spokojenosti. No, ještěže už je ta doba jiná a já si můžu svůj život vybrat já sama.

25.08.2020 5 z 5

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

Možná jsem přehnaně kritická. Chápu, že je to navození nového světa, popisné scény, vysvětlení. Trošku z toho cítím ten young adult, když si říkám, že trošku prodospělení hlavních hrdinů by nemuselo být špatné. Autorka má obrovskou představivost. Co se mi líbilo nejvíc je to prozření hlavní hrdinky, že svět není pouze černobílý a že i v nepředpokládaných chvílích se dá bojovat s vlastním společenským očekáváním, principy a pravidly. Nejvíce mě zaráží, že v angličnitě již vyšlo 5 knih z této série a my se teprve setkáváme s druhou knihou, která teď nedávno vyšla.

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Hadrového panáka jsem nečetla, a tak pro mě byl rozjezd nějaký moc brutální. Přeci jen tam ten přesah do prvního dílu byl. Nabylo to špatné. Ta detektivka se rozhodně odlišovala od ostatních, které jsem kdy četla. Líbilo se mi zapojení všech složek jak na britské tak americké půdě. Někdy jsem si ovšem říkala, že to bylo trochu přitažené za vlasy a upřímně ten konec už byl takovej hodně akční thriller. Nicméně nakonec jsem měla docela příjemný pocit ze čtení a tak dávám 4 hvězdy.

Uzamčená minulost Uzamčená minulost Ella Carey

Ke knize jsem se dostala na základě swapu. Mám tyto romány s přesahem do detektivek a historie velmi ráda, ale napřiklad s autorkou Morton se vůbec nedá srovnávat. Velice nepředstavitelné shody náhod, příběh byl strašně povrchní, postavy jednotvárné. Například snoubenec mi přišel prototypem nějakého určitého dogmatu. Kniha se dala přečíst velice rychle, takže jsem s ní moc neztrácela čas, ale asi toto není můj šálek kávy.

17.08.2020 2 z 5

Labyrintem smrti Labyrintem smrti Diana Norman

Výborné prostředí středovké Anglie zmítající se v politických bojích a intrikách. Velice zajímavě vykreslené dobové prostředí, kde lze čtenáře zaujmout historickým podkresem doby, intrikami a charakterem postav nebo samotnými způsoby života obyčejných lidí. Strašně se mi líbí důraz na to, že pokud si ženy nehrály na hloupé, byly považovány za čarodějnice. To už pak musely být velmi moudré, aby postupovaly jako Adélie a přechytračili ostatní. Líbí se mi důraz na to, jak silně církev ovlivňovala život obyčejných lidí. A i ta zápletka vlastně byla velmi chytlavá. JEdnu hvězdičku ubírám za to, že bylo relativně brzo prokouknutelné, kdo byl viníkem a vrahem.

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Celou tu dobu, kdy mě vyprávění hladilo na duši, jsem si říkala, jestli to stejně malebně zní i v italštině. Protože slova, věty a atmosféra této knihy byly absolutně neopakovatelné. Sice to nebyl žádný dramatický, dějově zvratný či jinak zapeklitý příběh, ale popsat dospívání takovým báječným jazykem, to opravdu klobouk dolů. V mém hodnocení převládá hlavně ta literární stránka, čímž myslím použití slov nebo třeba skladbu vět. Už se těším na další stejný pocit, kerý budu mít z pokračování :)

29.07.2020 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Tohle byla velmi svižná kniha! Hlavně to teda odcejpalo těmi krátkými kapitolami! Zajímavá zápletka, docela dost zvratů. Autorka opravdu prezentovala spoustu postav nejdříve jako špatné a poté zlé. Líbil se mi otevřený a napínavý konec. Určitě jedna z těch zdařilejších detektivek :)

29.07.2020 5 z 5

Jak to vidí Milo Jak to vidí Milo Virginia Macgregor

Jestli hledáte knihu, která vás pohladí na duši, je příjemná, milá, a zcela nenáročná, tak určitě sahněte po tomto titulu. Hlavní myšlenka celého díla tkví v tom, že se lidé nechtějí/nenamáhají se podívat na malé důležité detaily. Příjemné rozptýlení, které není ani trochu patetické, absurdní, nesmyslné nebo banální.

23.07.2020 4 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Jsou detektivky, které se vyloženě zaměřují na zápletku a samotné vyšetřování. Tahle kniha ovšem nabízí čtenáři všechno - šťavnatou jízdu a neobvyklé motivy a provedení zločinů, brilantní psychologii postav hlavních vyšetřovatelů. Přičemž co musím vyzdvohnout je to, že ne vždy vše vyjde a zločinec je dopaden. Proto za mě výborné spojení všeho, co má správná detektivka mít.

18.07.2020 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Paní Dvořáková vládne neskutečným talentem použití jazyka a výběru slov, kdy se v hlavě čtenáře velmi realisticky zhmotňuje příběh, ve kterém má opravdu pocit, že sedí v hlavě a poslouchá myšlenky postav. Pro mě trochu slabší než Chrirurg, nicméně vykreslení všech postav bylo brilantní. Škoda jen, že na mě všichni působí spíše zle a nevděčně, než dobrosrdečně a otevřeně. Autorka mi představila vlastně trochu černo-černou verzi dědiny, ale já pořád ještě věřím, že tam existuje i hodně toho bílého, a proto ty hvězdy dolů :)

16.07.2020 3 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

První díly určitých sérií jsou vždycky trošku "nudnější", protože musíte čtenáře seznámit s jednotlivými postavami a vztahy mezi nimi. Tady to bylo předávané vždy po částech, takže to neztrácí ani tak čtenářovu pozornost. Možná právě proto autorka zvolila proloření kapitol s myšlenky pachatele. Výborný počin, který trošku umožňuje sondovat pachatele při jeho činech, to jak reaguje nebo se mění. Mám z práce osobní problém se znalci a proto jsem měla u psychologického profilování pocit zadostiučinění, že je konečně vidět, jaké jsou vyvozovány závěry bez zcela relevantních podkladů. Samotný příběh plynul dobře, trošku slabší bylo odhalení pachatele dílem malé náhody. Těším se na další díly.

13.07.2020 5 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Jedna z těch povedenějších detektivek! Strašně super zápletka, hrozně moc mě bavilo to nahlédnutí do paměti, vzpomínek a psychiatrie. A to dokonce na všech postavách. Opravdu povedené, moc doporučuji! Nenechalo mě to ani chvíli se nudit. A ty v detektivce nezajímavé a pojící pasáže tady byly velmi zdařilé.

10.07.2020 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Tenhle žánr knih volím ráda, i když mi přítel říká, že jsem asi pychopat. Bylo mi z toho opravdu nanic. Jedno velice krátké okénko surového života absolutně obyčejného člověka z nižší střední vrsty. Postavy byly tedy trošku extrémně stylizované a vykazovaly vlastně po celou dobu úplně totožné znaky. Nicméně výborně a bez zbytečných detailů popsán rodinný osud. Líbilo se mi, že se autorka vůbec nepouštěla do hlubších tajů důvodů rozvodu, života s novou ženou a hádky mezi dětmi a rodiči. Právě tohle absolutní okrájení na holé a strohé věty umožnilo knize zcela hrůznou atomosféru (hlavně v pasážích ze supermarketu v období Vánoc). Neudržela jsem se a třetí část knihy probrečela. Možná to bylo tou brutální holou větnou konstrukcí, nebo absolutního vynechání empatie a rozebírání pocitů na minimum. Ale bylo mi z toho opravdu od duše smutno. Plný počet si zaslouží právem! Zejména něčím pro mě ještě novým a neokoukaným.

30.06.2020 5 z 5

Všechno, co máme Všechno, co máme Kerry Lonsdale

Knihu jsem dostala k přečtení na swapu, sama bych po ní asi nikdy nesáhla. Upřímně to pro mě bylo tak strašně neuvěřitelné. Takové trochu na sílu. Charaktery postav? Že by spolu chodili od školky, pak ty rodinné vztahy. Osobnost a i to, že se to stejné stalo zrovna matce významného malíře? Který se tak zamiloval, že rok čekal. Pro mě to byla trošku slabší telenovela. Dvě hvězdy dávám spíš jen že z něčeho takového vycucat třídílnou sérii? No jsem zvědavá.

29.06.2020 2 z 5

Pozorovatelka Pozorovatelka Anna Bright

Propadal jsem swapování a dostanu se i ke knihám, které bych si vůbec nevybrala. Začla jsem knihu číst vlastně kvůli relativně dobrému hodnocení tady na databazi. Nicméně to bylo opravdu strašně slabý. Hlavní hrdinka měla v prvním díle projít "jakože proměnou a dospěním". Podle mně se to tedy nekonalo. Prokouknutelné zvraty (zejména tedy v Anglii bylo jasné hned od začátku, kdo je kdo). Tak nějak mi v tom chyběla nějaká zajímavější dějová linie. Ten příběh měl potenciál, který nebyl využit. Uvidíme, pokud autorka napíše další knihu ze série, věřím, že si s tím už trochu více vyhraje.

29.06.2020 2 z 5

Každý umírá sám Každý umírá sám Hans Fallada (p)

Tato kniha se zařadila mezi mých TOP 10 knížek! Je zcela hmatatelná autorova osobní zkušenost s obdobím, něco takto detailně propracovaného mohlo vzniknout jenom velmi krátce po konci nacismu, kdy v lidech pořád přetrvávaly všechny nashromážděné pocity.

Dějová linie není vůbec ničím dramatická, což ještě přidává na uvěřitelnosti (oproti "zázračným" a podezřele náhodným událostem, ke kterým se uchylují moderní autoři). Je to obyčejný příběh zcela obyčejné rodiny, ovšem pouze na první pohled. Autorovi se povedlo neskutečně propracovat psychologii všech postav, jak dobrých tak zlých. Ta autentická doba, myšlenky, tempo života, mluva a všechno na Vás tak dýchá a zcela vtahuje na tolik, že jsem si připadala skoro jako malý špeh, který se klíčovou dírkou dívá do intimního světa myšlenek postav.

Nicméně i tak budu opět konstatovat, že tento teror a autoritářský režim skutečně vzbuzoval strach, a to dokonce i z nejmenších detailů, slov a pohledů. Každý sprostý loupežníček se mohl vydávat za špeha. Závěrem bych chtěla dodat, že nejsilnější pro mě bylo nakonec zjištění, že každý lístek akorát vzbuzoval obavy a strach, takže scéna z továrny, kde se našel lístek pro mě byla opravdu velice silná.

17.06.2020 5 z 5