Slavík

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/294841/slavik-Zjy-294841.jpg 4.7142

The Nightingale (2015)

Vydáno:, Argo

Chytuš

Krásný, dojemný a napínavý příběh dvou "rozdílných" sester v období druhé světové války. Ale byly opravdu tak jiné? A jsme nakonec i my tak moc rozdílní? Já myslím, že ne, protože knihou se jako tenká nit vine to, že nejdůležitější je pro nás všechny láska. A tady je popsaná v množství svých podob - láska sourozenecká, mateřská, rodičovská, manželská i milenecká, láska k dlouholetým i docela novým přátelům... Já byla nadšená, knížku jsem jen těžko odkládala a pokud už jsem odložila, stejně jsem se k Iz a Vianne musela pořád vracet. Velmi chválím autorčinu schopnost udržet až do konce v tajnosti, která z nich dvou vlastně celý příběh vypráví (mé hypotézy se neustále měnily a opravdu jsem si nebyla jistá až do konečného odhalení). Rozhodně DOPORUČUJI!

mapet85

Slávik, kniha s krásnym názvom, ale už nie tak pekným príbehom, odohrávajúca sa v časoch druhej svetovej vojny z pohľadu najmä žien vo Francúzsku je príbehom dvoch tak odlišných sestier. Na jednej strane Vianne, rozvážna žena ochotná do poslednej bodky poslúchnuť všetky príkazy a ochrániť svoju rodinu pred krutosťou a hrôzami, a na strane druhej Isabelle, mladá rebelka ochotná pustiť sa do boja s nacistami a s Treťou ríšou a oslobodiť Francúzsko. A tak sledujeme vojnové dianie v mestečku Carriveau, kde sa nacisti usídlia, ako aj v samotnom hlavnom meste Paríži, ktorý sa zmení pod zástavami s hákovými krížmi. Kniha hodnoverne a uveriteľne zachytáva pocity, nálady, myšlienky a psychológiu postáv v týchto krutých a tak ťažkých časoch. Sám som s postavami túžobne očakával koniec, keď otrhané, zúfalé a zlomené ženy v ufúľaných šatách čakali pred obchodmi s prídelovými lístkami a dúfali, že sa im naskytne aspoň troška jedla pre svoje rodiny, zatiaľ čo vysmiati nacistickí vojaci si plnili gágory a vysedávali v kaviarňach. Kniha je aj o láske, láske v rôznych podobách – láske k manželom, ktorí odchádzajú na front, o láske súrodeneckej, láske začínajúcej, či láske k svojim deťom. Napriek tomu, že kniha je len beletriou a akýmsi vymysleným príbehom, podnietila ma k čítaniu ďalších kníh, aj faktických o tejto desivej časti našich dejín.

michaela7087

Prvních 100 stran, jsem kousala docela těžce. Ale pak se to rozjelo a panečku byla to jízda. Nádherná knížka! Jedna z nejlepších co jsem kdy četla! Příběh dvou sester z období druhé světové války. Jedna převáděla sestřelené americké a britské letce přes Pyreneje do Španělska a druhá zachraňovala židovské děti před deportací do koncentračních táborů. Kniha plná bolesti, strachu, statečnosti, odhodlání a snahy o přežití.

AllyKumari

Tohle je tak na 3,5 hvězdičky, ale to bohužel Databáze neumožňuje.

Musím přiznat, že tohle je jedna z knih, které se čtou rychle a snadno (což je plus), ale na druhou stranu se zdá styl psaní příliš jednoduchý na to, aby ve mě zanechal nějaký hlubší pocit. A zatímco si u některých knížek stěžuji na to, že potenciál příběhu zůstal nedotažený, tady je zase naopak už do silného osobního příběhu nacpaných tolik věcí, že mi občas připadalo, že autorka si vzala k ruce učebnici dějepisu a snažila z ní začlenit co nejvíce. Ovšem aby to nevypadalo, že si jenom stěžuji: Líbilo se mi, že identita "vyprávějící" sestry je odhalena až na samém konci. Že je konec melancholický. Že válečné utrpení, jak se podepsalo na běžném civilním obyvatelstvu je vykreslen s nebezpečím, které panovalo, i to, že žádné z těchto utrpeních není použito jen proto, aby autorka někoho šokovala.

niknikita

Krásně čtivá kniha, která se netváří být dokumentem a přesto jím tak trochu je. Velká písmena ocení nejeden čtenář a tento příběh je vlastně velký po všech stránkách.

Titi

Musím reagovat na jeden komentář: stačí se podívat na nějaký dokument z války ve Francii a je tam vidět, že i v tak těžké době většina žen o sebe skutečně dbala. Nejen "elegantní kostýmky a chic baretky", ale i kloboučky se závojíčky se tehdy nosily.

Já už jsem tuto knihu jednou hodnotila a hodnocení nakonec smazala a hodnotit ji nebudu. Je to proto, že o 2. světové válce toho dost vím a díky tomu by si to autorka hodně schytala.
Víte kdy já mám slzy v očích? Když čtu nebo vidím dokument o Babím Jaru nebo o hladomoru v tehdejším Leningradě, kdy denně umíralo několik tisíc lidí. Za dobu blokády zemřelo téměř milion lidí...

kytarka

Velmi nádherný příběh o lásce, veliké odvaze a utrpení. Opravdu perfektně napsané. U mě splnilo vše co se od knihy očekává, to že ji čtete všude... i na slzy došlo...

ivulka15

Krásná kniha,silný příběh. V této knize je na válku pohlíženo ze strany žen. I ony totiž vedly válku,každá podle svých možností a schopností. A já se před nimi všemi hluboce skláním.

intelektuálka

Citlivě napsaný příběh z období vpádu Hitlera do Francie. Odvaha francouzského odboje a hlavně - životy dvou sester - každá z nich bojuje jinak, jedna jako matka dětí, druhá jako "slavík". I já jsem měla slzy v očích a rozhodně doporučuji! A děkuji za soucítění!

Ráčkajda

Napínavé až do konce. Skvěle napsané, tolik slz mne to stálo....nikdy nezapomenu.

lenka.g

Velmi podmanivý příběh z okupované Francie, příběh sester Vianne a Isabelle, příběh o válce a lásce, o lidských osudech a volbě, o odvaze a strachu...
Napínavá, ale i dojímavá kniha, která rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení.

harena

O Slavíkovi lze říct, že je to nezapomenutelný román. Emotivní, sugestivní a profesionálně napsaný román o druhé světové válce, o životě žen ve Francii mezi německou armádou a SS. O jejich statečnosti. O jejich láskách. O jejich bolesti. Někdy o tak velké bolesti, že to ani nešlo unést. . Je to těžká kniha. Ne na čtení, čte se lehce, ale těžká , jak z ní bolí srdce. Netušila jsem, že byly některé koncentrační tábory také jen pro ženy a děti.
Jsem ráda, že Kristin Hannahová nenapsala jen tuto jednu knihu, určitě si přečtu i její další. A tuto skvělou knihu učitě doporučuji k přečtení.

prochajda

Naprosto úžasná a dechberoucí kniha. Nejraději bych ji začala číst zase od začátku. Dlouho na knihu nezapomenu a věřím, že jsem ji nečetla naposledy. Neskutečně dobře napsaný příběh dvou sester za války ve Francii, obdivuji všechny, kteří dokázali přežít, ......smekám před paní spisovatelkou.

Zitka.V

Napínavá až do konce....s poslední kapitolou se mi kutálely slzy po tváři....brilantní kniha!!!

Dandy1

Knihy z období války mě dojímají. Občas přemýšlím, zda bychom i dnes dokázali zachraňovat druhé s vědomím naší smrti, když to nevyjde. Neumím si ani představit, s jakým málem jídla dokázali lidé přežít a kolik bolesti dokázali zvládnout. Moje babička o válce nikdy nechtěla mluvit. Až dnes, po přečtení takových knih, chápu, proč na to nechtěla vzpomínat.

BUBINA1971

Napínavá kniha od začátku do konce. Doporučuji

Radka_p

Všetky slová sú pri tejto knihe zbytočné, ak by bolo možné dám za "iný vojnový príbeh ako sú tie ostatné" aj desať hviezd nielen tých možných 5.

evask

Přečtěte si.

MartinaP

Nádherná kniha, včera jsem ji dočetla a mám najednou takový pocit prázdnoty, Patří mezi knihy, na které se nazpomíná. Vřele doporučuji.

Jana283

Možná je to trošku "ženské" čtení, ale v každém případě dobře napsané. Pohled na období II.světové války zase trochu jinak. A každá stránka nutící k zamyšlení o osobních postojích hrdinek v nelehké době. Znovu a znovu jsem si kladla otázku, jak bych obstála já.

Nielada

Slavík je pro mě jedna z nej knih. Zprvu jsem se bránila propadnout jejímu kouzlu, zdálo se mi, že autorka až trochu prvoplánově líčí nádheru francouzského veknova. Brzy jsem však byla vyvedena z omylu. Nic v této knize není náhodou. Kudy chodím, tudy si to přehrávám znovu - ty scenérie, osudy, napětí a ach jo, přála bych si žít v tom domě a během svých krátkých pobytů v Paříži bydlet v tom bytě, ale někdy úplně jindy. Ale co bych si vzala hned, by byla odvaha obou hlavních hrdinek. To čtení jsem násilně odkládala a chodila spát. Ráno jsem se k němu vrhala. Je to mimořádné, podmanivé. Je to skvělé.

bosorka

Tenhle román se opravdu hltá. A taky se u něj pláče. Je totiž přesně namíchaný, nechybí odvaha, ale i trocha zbabělosti, odevzdání se, oběť, láska, rodinné vztahy. To vše obklopeno válkou, která už sama o sobě je krutá a plná silných příběhů. Kolik takových už jsem četla a z velké většiny mě vždy dostaly na kolena. Slavík je vlastně "doják", ale doják dobře vystavěný a já si občas hrozně ráda pobrečím. Slavík přesně splnil to, co jsem od podobné knížky očekávala, dojal mě, bavil mě a nepustil mě až po poslední stránky.

PetraBery

Silný čtivý román z válečné doby, který vypráví o osudu dvou sester. Příběh o odvaze a statečnosti obyčejných lidí, ze kterých dělá záchrana jiných hrdiny (hrdinky). Na jedné straně hrůznosti a krutosti války, na straně druhé láska, přátelství, rodina, odvaha a naděje. Jiná díla autorky neznám, ale tuto knihu můžu jen doporučit.

Lenora

Vlastně strašlivý kýč, napsaný přesně tak, aby působil na tu nejprimitivnější obrazotvornost. Vyvolává libé pocity, jaký byl život na malém městě v předválečné Francii vlastně idylický (sice zemřela matka do hrobu dána a nedůtklivý otec s nezájmem o dcery - ale rodinné sídlíčko plné rozkošných starožitností a rustikálního charakteru + láska rány zahojí) a evokuje napětí francouzského odboje za 2. světové války (ovšem se všemi těmi chic baretkami a sice přešívanými, ale elegantními kostýmky). Pak nechybí nějaká ta hrůza zajetí, mučení a koncentráku, aby si sentimentální duše mohly povzdychnout, jaká ta válka vlastně byla hrůza. A nakonec jsou všichni hrdinové (archetyp 'matky' i 'heroiny' je v obou sestrách zdárně až několikanásobně - nestačí zachránit jednoho člověka, ale pro jistotu desítky - naplněn), a čtenáři (či spíš čtenářky, na které autorka známá spíše texty 'červené knihovny' převážně cílí i tímto bestsellerem) mohou ronit slzy a dojímat se nad svým dojetím. Není náhoda, že už se chystá film, jistě bude 'pěkně vypadat' - tuhle fotogeničnost starých časů totiž pro jistotu nad míru exploatuje už román. Ale samozřejmě, že je to celkem čtivé, to zas jo.

MagdaS

Četla jsem na doporučení kamarádky a ze začátku jsem přemýšlela, proč mi zrovna ona doporučila červenou knihovnu.... Ale pak se příběh rozjel a byl tak čtivě napsaný, že jsem četla každou volnou chvilku, abych zjistila, co bude dál... Celá nadšená jsem si půjčila další knihy od autorky, a to Andělské vodopády a Zpátky domů, ale to jsem neměla dělat. Klasická červená knihovna. Nevím, nevím, jestli budu riskovat nějakou další knihu vydanou dříve než Slavík.

kneslova

Nemám ráda válečné příběhy a přesto tuto knihu musím ohodnotit 5 hvězdičkami, je velice dobře napsaná, příběh je silný, postavy skvěle zpracované, i atmosféra. Výborná kniha

Milena2017

Nádherná knížka kterou jsem prožívala a hltala od začátku do konce. Neuvěřitelný příběh. Děkuji mé kamarádce Dance za doporučení.

Rozhodně jedna z nejlepších knih v roce 2016.

adene

Nejsem zvyklá psát komentáře, ale tady musím. Dnes jsem Slavíka dočetla, ale asi ještě dlouho na něj budu myslet. Je to velmi silná kniha, která mi zůstane pod kůží. Uvědomuji si, jak krásný život vlastně žiji a jak strašně těžké to za války bylo a kolik životů to poznamenalo.
Nebojte se, že je kniha "tlustá"! Je neuvěřitelně čtivá!

Šánka

Tohle je jedna z knih, na kterou se nezapomíná a na níž mi ani těch 5 hvězd nestačí.
Strhující příběh se odehrává v okupované Francii během 2. světové války, příběh o obyčejných lidech, silných ženách a jejich obrovské statečnosti. O tom, že lze pokořit tělo, ale nejde zlomit lidského ducha.
Závěr je hodně emotivní, je to kniha, na kterou budu ještě dlouho myslet a vřele doporučuji si ji přečíst.