Slavík

Francie 1939. V tiché vesničce jménem Carriveau se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem Antoinem, který byl povolán do zbraně. Vianne nevěří, že by skutečně mohlo dojít k válce, jenomže Němci vpadnou do Francie a země je rázem plná nepřátel, tanků a bojových letadel. Když se pak ve Viannině domě usadí německý kapitán, musí osamělá žena vycházet nepříteli vstříc, jinak přijde o vše. Bez jídla i naděje čelí nelehkým rozhodnutím, v nichž jde o život či smrt nejen její a jejích blízkých. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/294841/slavik-Zjy-294841.jpg 4.7107

The Nightingale (2015)

Vydáno:, Argo
Více informací...

harena

O Slavíkovi lze říct, že je to nezapomenutelný román. Emotivní, sugestivní a profesionálně napsaný román o druhé světové válce, o životě žen ve Francii mezi německou armádou a SS. O jejich statečnosti. O jejich láskách. O jejich bolesti. Někdy o tak velké bolesti, že to ani nešlo unést. . Je to těžká kniha. Ne na čtení, čte se lehce, ale těžká , jak z ní bolí srdce. Netušila jsem, že byly některé koncentrační tábory také jen pro ženy a děti.
Jsem ráda, že Kristin Hannahová nenapsala jen tuto jednu knihu, určitě si přečtu i její další. A tuto skvělou knihu učitě doporučuji k přečtení.

prochajda

Naprosto úžasná a dechberoucí kniha. Nejraději bych ji začala číst zase od začátku. Dlouho na knihu nezapomenu a věřím, že jsem ji nečetla naposledy. Neskutečně dobře napsaný příběh dvou sester za války ve Francii, obdivuji všechny, kteří dokázali přežít, ......smekám před paní spisovatelkou.

Zitka.V

Napínavá až do konce....s poslední kapitolou se mi kutálely slzy po tváři....brilantní kniha!!!

Dandy1

Knihy z období války mě dojímají. Občas přemýšlím, zda bychom i dnes dokázali zachraňovat druhé s vědomím naší smrti, když to nevyjde. Neumím si ani představit, s jakým málem jídla dokázali lidé přežít a kolik bolesti dokázali zvládnout. Moje babička o válce nikdy nechtěla mluvit. Až dnes, po přečtení takových knih, chápu, proč na to nechtěla vzpomínat.

BUBINA1971

Napínavá kniha od začátku do konce. Doporučuji

Radka_p

Všetky slová sú pri tejto knihe zbytočné, ak by bolo možné dám za "iný vojnový príbeh ako sú tie ostatné" aj desať hviezd nielen tých možných 5.

evask

Přečtěte si.

MartinaP

Nádherná kniha, včera jsem ji dočetla a mám najednou takový pocit prázdnoty, Patří mezi knihy, na které se nazpomíná. Vřele doporučuji.

Jana283

Možná je to trošku "ženské" čtení, ale v každém případě dobře napsané. Pohled na období II.světové války zase trochu jinak. A každá stránka nutící k zamyšlení o osobních postojích hrdinek v nelehké době. Znovu a znovu jsem si kladla otázku, jak bych obstála já.

Nielada

Slavík je pro mě jedna z nej knih. Zprvu jsem se bránila propadnout jejímu kouzlu, zdálo se mi, že autorka až trochu prvoplánově líčí nádheru francouzského veknova. Brzy jsem však byla vyvedena z omylu. Nic v této knize není náhodou. Kudy chodím, tudy si to přehrávám znovu - ty scenérie, osudy, napětí a ach jo, přála bych si žít v tom domě a během svých krátkých pobytů v Paříži bydlet v tom bytě, ale někdy úplně jindy. Ale co bych si vzala hned, by byla odvaha obou hlavních hrdinek. To čtení jsem násilně odkládala a chodila spát. Ráno jsem se k němu vrhala. Je to mimořádné, podmanivé. Je to skvělé.

bosorka

Tenhle román se opravdu hltá. A taky se u něj pláče. Je totiž přesně namíchaný, nechybí odvaha, ale i trocha zbabělosti, odevzdání se, oběť, láska, rodinné vztahy. To vše obklopeno válkou, která už sama o sobě je krutá a plná silných příběhů. Kolik takových už jsem četla a z velké většiny mě vždy dostaly na kolena. Slavík je vlastně "doják", ale doják dobře vystavěný a já si občas hrozně ráda pobrečím. Slavík přesně splnil to, co jsem od podobné knížky očekávala, dojal mě, bavil mě a nepustil mě až po poslední stránky.

PetraBery

Silný čtivý román z válečné doby, který vypráví o osudu dvou sester. Příběh o odvaze a statečnosti obyčejných lidí, ze kterých dělá záchrana jiných hrdiny (hrdinky). Na jedné straně hrůznosti a krutosti války, na straně druhé láska, přátelství, rodina, odvaha a naděje. Jiná díla autorky neznám, ale tuto knihu můžu jen doporučit.

Lenora

Vlastně strašlivý kýč, napsaný přesně tak, aby působil na tu nejprimitivnější obrazotvornost. Vyvolává libé pocity, jaký byl život na malém městě v předválečné Francii vlastně idylický (sice zemřela matka do hrobu dána a nedůtklivý otec s nezájmem o dcery - ale rodinné sídlíčko plné rozkošných starožitností a rustikálního charakteru + láska rány zahojí) a evokuje napětí francouzského odboje za 2. světové války (ovšem se všemi těmi chic baretkami a sice přešívanými, ale elegantními kostýmky). Pak nechybí nějaká ta hrůza zajetí, mučení a koncentráku, aby si sentimentální duše mohly povzdychnout, jaká ta válka vlastně byla hrůza. A nakonec jsou všichni hrdinové (archetyp 'matky' i 'heroiny' je v obou sestrách zdárně až několikanásobně - nestačí zachránit jednoho člověka, ale pro jistotu desítky - naplněn), a čtenáři (či spíš čtenářky, na které autorka známá spíše texty 'červené knihovny' převážně cílí i tímto bestsellerem) mohou ronit slzy a dojímat se nad svým dojetím. Není náhoda, že už se chystá film, jistě bude 'pěkně vypadat' - tuhle fotogeničnost starých časů totiž pro jistotu nad míru exploatuje už román. Ale samozřejmě, že je to celkem čtivé, to zas jo.

MagdaS

Četla jsem na doporučení kamarádky a ze začátku jsem přemýšlela, proč mi zrovna ona doporučila červenou knihovnu.... Ale pak se příběh rozjel a byl tak čtivě napsaný, že jsem četla každou volnou chvilku, abych zjistila, co bude dál... Celá nadšená jsem si půjčila další knihy od autorky, a to Andělské vodopády a Zpátky domů, ale to jsem neměla dělat. Klasická červená knihovna. Nevím, nevím, jestli budu riskovat nějakou další knihu vydanou dříve než Slavík.

kneslova

Nemám ráda válečné příběhy a přesto tuto knihu musím ohodnotit 5 hvězdičkami, je velice dobře napsaná, příběh je silný, postavy skvěle zpracované, i atmosféra. Výborná kniha

Milena2017

Nádherná knížka kterou jsem prožívala a hltala od začátku do konce. Neuvěřitelný příběh. Děkuji mé kamarádce Dance za doporučení.

Rozhodně jedna z nejlepších knih v roce 2016.

adene

Nejsem zvyklá psát komentáře, ale tady musím. Dnes jsem Slavíka dočetla, ale asi ještě dlouho na něj budu myslet. Je to velmi silná kniha, která mi zůstane pod kůží. Uvědomuji si, jak krásný život vlastně žiji a jak strašně těžké to za války bylo a kolik životů to poznamenalo.
Nebojte se, že je kniha "tlustá"! Je neuvěřitelně čtivá!

Šánka

Tohle je jedna z knih, na kterou se nezapomíná a na níž mi ani těch 5 hvězd nestačí.
Strhující příběh se odehrává v okupované Francii během 2. světové války, příběh o obyčejných lidech, silných ženách a jejich obrovské statečnosti. O tom, že lze pokořit tělo, ale nejde zlomit lidského ducha.
Závěr je hodně emotivní, je to kniha, na kterou budu ještě dlouho myslet a vřele doporučuji si ji přečíst.

salamandrina

četla jsem v angličtině, původně byl záměr si hlavně procvičit jazyk, ale kniha mě úplně pohltila. Skvěle popsaná atmosféra válečné Francie. Jsem ráda, že jsem knihu měla v angličtině, protože v češtině jsem si jí díky ne moc vydařenému obalu moc nevšimla. Takže pro všechny, kdo si myslí stejně jako jsem si myslela, že se jedná o nějakou pitomou červenou knihovnu z 2.světové války, "do not judge book by its cover" ;)

hrosulik
11.12.2016

Nádherná, čtivá, dechberoucí kniha. DOPORUČUJI.

Lkova
07.12.2016

Na tuhle knihu jsem si brousila zuby už od té doby, co vyšla v angličtině. Ale četbu jsem neustále odkládala v naději, že se dočkám českého překladu. A potom... jednou večer... když jsem projížděla autorčiny ostatní knihy, jsem otevřela přesně tuhle stránku a když jsem uviděla anotaci, zastavilo se mi srdce a já věděla, že jsem se KONEČNĚ dočkala a knihu si budu moct přečíst. I když ta obálka mě zpočátku mrzela hodně, to je pravda.
Ale ten příběh a způsob, jakým je kniha napsaná... není možné si knihu nezamilovat. Od začátku jsem moc dobře věděla, do čeho jdu a byla jsem připravená na to, že to bez slz neustojím. Ale nečekala jsem, že to bude napsáno tak poutavě, že nebudu schopná knihu odložit. A ty dialogy! Po dlouhé době jsem si v knize opravdu užívala dialogy.
Ze všeho nejvíc jsem si oblíbila Vianne, hlavně jsem si užívala tu změnu, kterou prošla. Ale ani Isabelle nezůstávala pozadu. Silný příběh o silných ženách.
Hodnotím velmi pozitivně, kdybych měla k dispozici více hvězdiček, dám víc. Rozhodně si knihu ještě přečtu, ale nejdřív jí pošlu dál. Je to literární skvost, o který své blízké nehodlám připravit.

Matesik94
19.11.2016

Neuvěřitelně silný příběh. Po dlouhé době kniha, která mě vtáhla do děje již od samotného začátku, nemohla jsem ji před spaním odložit a přála jsem si, aby neskončila. Na konci jsem neudržela slzy.

Lenka1386
16.11.2016

I já měla slzy v očích. Tuto knihu už jsem doporučila pěti lidem, nejdřív se každý vyděsil, že je moc tlustá a že to nedá. Nakonec byla vždycky dočtena nejpozději za týden :) Nejde od ní odejít...

mschmidtova
04.11.2016

To tedy byla jízda! Nejdřív jsem knihu nechtěla vůbec číst. Nechtělo se mi číst příběh o válce a utrpení lidí. Nakonec jsem ale neodolala a ničeho nelituji. Byla jsem v tom příběhu s Isabelle a Vianne, nemohla jsem přestat číst, a to je znamením toho, že je to krásná kniha. Rozhodně si zaslouží 5 hvězd, i když jsem našla nějaké nesrovnalosti v ději. Ty autorce můžeme rozhodně odpustit, protože vytvořila literární skvost. Doufám jen, že se lidé z takovýchto knih poučí.

andrea5516
30.10.2016

Strhující, na konci budete mít slzy v očích.

cace
20.10.2016

Výborná hodnocení mě vedla k vysokému očekávání. Nebylo to špatné čtení - ty příležitosti byly uchvacující, přesto nedokonale využité. Lépe by šlo vykreslit charaktery postav, vytěžit více napětí např. ve vztahu starší sestry a jejích nechtěných nájemníků. Úžasně vymyšlené se spoustou příležitostí, které někdy přicházely nazmar. Jako příběh výborné, ale vytěžit y se z toho dalo víc. Srovnání s knihou "Jsou světla, která nevidíme" - sice nižší hodnocení, ale za mě vede. Za mě čtyči hvězdy.

Hanin
18.10.2016

"Rány se zacelí. Láska přetrvá. My přežijeme"
a mně to nedá, než připsat
....a doufáme, že se nám podaří naučit se znovu normálně ŽÍT

Nádherná, i když v slzách dočítaná kniha. ČTĚTE....

Pavouček2
10.10.2016

Úžasná!

Pett
26.09.2016

Opět jeden z těch silnějších příběhů, který si uloupnul kousek mého srdce a uhladil rozháranou čtenářskou duši... ta zvláštní poetika všedních dnů, šmrncnutá úžasnou francouzskou atmosférou, si mě omotala okolo stránek hned od prvního písmenka a já věděla, že tohle bude ono s velkým O... podlehla jsem a několik dní nespala a chvílema snad ani nedýchala... vyprávění plné ženské síly, přátelství a neskutečné odvahy...
Co mi trochu zkazilo dojem ze čtení je (na mou maličkost) příliš "americký" konec plný zbytečného patosu... obešla bych se bez posledních pár stran a nechala příběhu trochu toho kouzla nedořečeného... ale i tak neváhejte, protože je to vážně Ono... mon Dieu!
Připomíná Jsou světla, která nevidíme... ale troufnu si tvrdit, že Slavík je přeci jen o píď lepší ;)