juliesze juliesze komentáře u knih

Esterčini otcové Esterčini otcové Hana Radulić

U výběru téhle knihy víte už ze samotné obálky, že prostě nezůstane oko suché. Do toho každý, kdo po knize sáhne musí dopředu už vědět. I ze samotného názvu je jasné, jak se příběh bude vyvíjet. Nicméně vidět to a číst to je opravdu zajímavé. Pro mě bylo trochu málo rozebrané téma nacistický otec vs. střet s původem jeho dcery. Mohlo to být trochu rozpracovanější. Ale příběh příjemně plynul a vlastně i ten začátek ze současnosti jako vtáhnutí do děje byl zvolen velmi vhodně. Skvělá kniha s touto tématikou.

24.08.2022 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Smekám před autorkou, která na tak málo stránkách řekla čtenáři vše, co mělo být řečeno. Provedla mě myšlenkama postav, popsala jejich důvody počítánání a jejich náhled na věc, jejich myšlenky a přitom řekla tak akorát. Ani málo, ani moc. Příbě plynum a bylo možné sledovat vývoj postav právě kvůli delšímu časovému horizontu. Líbil se mi střet kultur, přístupu ke všemu řeckému i setkání tváří v tvář realitě. Opravdu skvělé, jedna z nejlepších knih, co jsem měla možnost číst.

24.08.2022 5 z 5

Velká sestra, malá sestra, rudá sestra Velká sestra, malá sestra, rudá sestra Jung Chang

Kniha byla oproti Divokým labutím více historická a popisná o událostech. Je opravdu zajímavé, jak může být nějaká rodina tak vlivná a mocná. Velice zajímavý osud všech tří sester. Hvězdičku jsem ubrala jen za to, že jsem čekala víc román/příběh, nicméně se konalo spíš líčení historických událostí a proto jsem se místy do knihy nutila.

22.08.2022 4 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Vůbec se mě kniha nějak nedotkla. S postavami jsem se nesžila a ani se nekonal nějaký dramatický románek. Tady bych asi musela šáhnout pro pokračování, kde by se něco zajímavého dělo.

22.08.2022 2 z 5

Rychlé krátké oddychové čtení, kdy v tomto díle se mi líbil zvrat a že okolnosti jsou relativně zvenčí. Někdy byl popis událostí i vtipný. Některé pasáže byly slabší, ale oproti předcházejícím dílům hodnotím lépe.

22.08.2022 4 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Nejdřív jsem se knihy s Cenou Franze Kafky bála - tedy spíš jejího umělecko-artového nádechu. Klidnou mě něněchávala ani anotace, protože jsem si úplně nebyla jistá zpracováním. Nicméně vyprávění Grace a jejího slovíku a literárních obratů bylo skvělé. Místy až sarkastické a zábavné. Líbilo se mi to opravdu moc a skvělý je i relativně otevřený konec v tom, jak to tedy celé doopravdy bylo. Vynikající.

22.08.2022 5 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Takový milý postapokalyptický příběh o dívce. Je to zaručený úspěch, když autor vloží do těžkého tématu děti - prtože na nich si dá z mnoha věcí udělat trochu srandu. Moc se mi líbil začátek a odhalování, že Melanie je také jiná. Povedené, i zajímavě zamotané. Na mě akorát moc otevřený konec.

28.06.2022 3 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Začala jsem hnez od druhého dílu, takže jsem se s postavami seznamovala v průběhu. Hodnotím jako takovou podprůměrnou detektivku. Bohužel mě příběh vůbec nechytl a neměla jsem ten pocit, že se musím dozvědět, co bude dál.

27.06.2022 2 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Na Bílou vodu jsem se strašně těšila. Ač mě trochu zarazila její tloušťka, tak jsem se do ní pustila po hlavě aniž bych si vůbec přečetla anotaci. Proto jsem prvních asi 50 stran absolutně tápala a topila se v nepochopení. Pak kniha začla mít spád, chytla mě a vždycky jsem si užívala dobové přepisy zpráv a dopisů zkombinované s vyprávěním se současnosti. Ta jazyková a stylistická stránka byla neskutečná a za to opravdu smekám. V první polovině se mi navíc velmi líbila linka s potraty a tím, že vlastně jejich legalizaci prosadili komunisté a ČR byla v Evropě jednou z prvních zemí (v SSSR dokonce legalizovali potraty 1918). To mi přišlo skvěle vystižené a zajímavě předestřené i z korespondence a zápisů dobových zpráv. Ve třičtvrtině knihy mé nadšení ovšem upadalo, děj se začal točit v kruhu a pomohlo tomu jen rozkrytí osobní tragédie Leny. Tu ubranou hvězdičku dávám za ten konec, který jsem pak tak nějak přežila, ale vůbec mě nezaujal.

07.06.2022 4 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Asi nejslabší z Klevisových knih. Tak nějak mě vůbec nechytly hory, roubenky ani příroda. Je dále také velmi zajímavé, jak moc ženských postav Klevisová ve všech svých knihách oproti počtu mužských postav má. Kdy navíc mužské postavy se jí moc vykreslit nedaří - jsou takoví jednotvární, většinou buď špatní nebo dobří. To je možná důvod, proč mi tato kniha přišla taková nějaká bez jiskry.

07.06.2022 2 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Ach jo, tak dobré hodnocení a mě to bohužel vůbec nechytlo. Možná jsem četla v takovou podivou náladu, nicméně celé mi to přišlo takové nereálné. Chvíli to připomínalo Jeden den (na což je v knize i samotný odkaz). Přišlo mi to celé strašně nereálné. I když nechávám hvězdičky za zápletku, ta byla ke konci docela zajímavá. Jinak mi to přišlo spíš jako scénář nějakého holywoodského filmu.

19.05.2022 3 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Asi nejslabší z mnou pár přečtených knih od Klevisové. Musím uznat, že mě autorka moc do děje nevtáhla. Tak nějak jsem vnímala okolí a průběh dní, ale zvědavost to ve mě vlastně nevyvolalo. Rozhodně jsem neměla touhu dojít do konce až jsem z toho pomalu nemohla spát. Nicméně zajímavé přiblížení pomalého života v chladné vesničce na konci světa.

19.05.2022 3 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Perfektní knížka, strašně se mi líbila neotřelost, místní prostředí, zamotaný příběh i to, jak se vlastně autorce podařilo vygradovat příběh tak, že skoro každý měl motiv k vraždě. Moc povedené!

13.05.2022 5 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Mně to celé přišlo strašně neuvěřitelné, a rozhodně mě nenadchnul a neobalamutil ani konec. Hvězdičky dávám alespoň za trochu kontruovaně zamotaný děj a některé náměty. Nicméně rozhodně se u mě nekonalo žádné "ty brďo, to jsem vůbec nečekala" a samotné vyústění děje a doznání vraha mi přišlo takové jak z Netflixové dílny.

10.05.2022 2 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Ač nepatřím mezi krajní fanoušky, neboť je to má první přečtená kniha, rozhodla jsem se poslouchat jako neutrální audioknihu s přítelem v autě. Líbilo se mi zpracování relativně netradičních míst. Hvězdičku jen ubírám za místy trochu tlačenou potřebu vtipu, jakož i (na mě) sáhodlouhé pasáže ohledně automobilové lásky autora. Děkuji za přiblížení netradičních míst a zajímavostí - určitě někdy zajedeme na výlet.

10.05.2022 4 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Zprvu zajímavý příběh, který se ve mě přeesunul do pocitu nějakého "ale" až moc naivní hrdinky. Líbilo se mi vyprávění z různých pohledů a vlastně i docela příjemně poskládané linky. Jímá mě hrůza z takových vztahů mezi partnery a chápu, jak těžké může být se z takového vztahu vymanit. Každopádně krásně zpracované a promyšlené do každého ohledu. NEjprve jsem jednu hvězdičku ubrala ale nyní přehodnocuji a dávám plnou. Z tak trochu "ženského" románu/thrilleru vytřískat tolik a nezabrušovat do nepředstavitelných pavučin se autorce podařilo opravdu podařené dílo!

10.05.2022 4 z 5

Rozumím, kam autorka mířila. V rámci přiblížení osudu vesnice přiblížila i mně, která jsem slyšela pouze o Lidicích, že existují příběhy, které zasluhují prostor v povědomí. Nicméně tím, ze zde není tolik podkladů, není moc z čeho čerpat a tak se autorka snaží o novinářský přístup (popis den po dni), který doplňuje svými vlastními úvahami. Bohužel se jedna o velice konkrétní osudy lidí, což zase zásadně ovlivňuje moznost fabulací a rozvoje příběhu. Rovněž je cítit pocta autorky k celému životickému osudu. Bohužel z toho všeho vypadává vysledek, který jsem tak nejak nezvládla uchopit a proto ubírám jednu hvězdičku. Nicméně se pořád přikláním k tomu, že autorce se povedlo tímto skloubením přiblížit historicke udalosti i někomu, kdo by si historickou knihu jinak nepřečetl. A to je něco, za co si autorku neskutečně cením.

28.04.2022 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Začátek se trochu táhnul, ale pak to nabralo docela zajímavý spád. Výborná atmosféra a kadence slov. Sérii jsem nečetla a tak vyšetřovatelé neznám, ale líbilo se mi, že se jejich osobností dotkneme tak jemně a netrávím půl knihy psychologickou analýzou jejich duševních stavů. Vyvážená, netradiční a příjemná detektivka!

25.04.2022 4 z 5

Ještě že nejsem kat Ještě že nejsem kat Vlastimil Vondruška

Perfektní audiokniha, která nám zpříjemnila cetu autem do Španělska. Příběh není nikterak záludný, ale celé propracování, jazyk i atmosféra byly perfektní!

19.04.2022 5 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti