juliesze juliesze komentáře u knih

Zajímavá kniha a hlavně zajímavý "koníček" paní Špitálníkové. Za mě byla její další knížka o rozhovorech mnohem lepší, protože vše bylo popsáno optikou skutečných obyvatel KLDR.

20.01.2023 4 z 5

Sběratelka sirotků Sběratelka sirotků Ellen Marie Wiseman

Za me asi nejslabsi z knih autorky. Pro me byla druha polovina knihy cela neuveritelna. Zajimave tema prodeje sirotku a preprodej deti a jejich ztraceni, nicmene od okamziku, kdy je Pia premistena na vypomoc uz jsem jen cekala konec.

18.01.2023 3 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

Mám trochu pocit, že zařadit knihu s hlavními ženskými postavami, ve kterém to nandají chlapům je tochu šovinistické, ne-li pro muže přímo odrazující. Proč knihy Folleta, Sršeň létá v noci, kde jsou také špionky a odbojářky také není v románech pro ženy? Ale to se nemá cenu moc tím zabývat. Líbilo se mi, jak spolu postavy mluvily, jak se seznamovaly a vzájemně proměňovaly. Co bylo ale opravdu mistovské dílo bylo sestavení střídajících se kapitol času. Ještě nikdy jsem se nesetkala s tak bravurně vybranými pasážemi, které se mezi sebou doplňovaly a navazovaly na sebe. Čtenář tak neměl pocit, že čte dva příběhy, které se na konci spojí, ale četl vlastně příběh jeden. Tohle zvládla autorka neskutečně a za to si zaslouží mé hodnocení. Právě to knihu vyzdvihuje nad ostatní s podobnou tématikou!

28.11.2022 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Autorce dávám 4 hvězdičky hlavně za to, že i v románu ve mě vyvolala napětí a knihu jsem musela dočíst stůj co stůj, a to i přes protesty psa a přítele. Zajímavě pojato, bylo vidět, že příběh je hodně smyšlený, protože jsou trochu nepředstavitelné i ty scény. Konec byl trochu přibarvený (za to ubírám) a některé věci byly trochu plytce rozebrány a možná by zasloužily větší důraz pro hloubku knihy. Jinakk samozřejmě opět výborně zvolené téma (po knize Pro tvoje dobro o fyzických postiženích) neotřelé a zajímavé.

25.11.2022 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Pro mě byl 6. díl Eriky asi ten nejlpší ze všech. Zajímavé zvraty ve vyšetřování, změna rolí. Konec, ke kterému to trochu spěje, ale nejste si jisti. Míň balastu, efektivní detektivní práce. Míň honiček a tak nějak vyvážený děj. To se mi líbilo opravdu moc!

07.11.2022 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Nejdříve si dovolím jen jedno negativum, a tím je za mě trochu přehnaně kladený důraz na první část knihy o Theovi. Sice bylo skvěle vykreslené dospívání kluka, který se odvrátí od lásky svých rodičů a vlastně se od nich v důsledku odstřihne úplně. Rovněž ta přílišná důraznost na neutišitelný vztek na vlastní já u Thea. Trochu nepředstavitelé pro mě. Část Maričky byla zajímavější a trochu psychologicky propracovanější. Nicméně tak nějak vlastně nedošla k žádnému životnímu "rozhřešení", tam bych trochu ubrala u Thea a přidala na délce propracování Maričce. Jaroslav to pro mě celé spojil a na konci jsem se tím těžkým osudem rozplakala. Ani ne kvůli lítosti nad postavami, ale spíš té hutné konzistenci. Četla jsem hned po Dvořákové Zahradě a tohle se místy podobalo (zahradou, rodiči a dětmi, náboženstvím). Ale paní Hanišová je pro mě pořád jednou z nejlepších autorek. A to dokazuje i to, že mě vlastně všechny postavy tak rozčilovaly a zase jsem se utvrdila v tom, že prostě lidé spolu nemluví a z toho prameví vpodstatě všechny problémy, nicméně pořád jsem jim fandila. A to u mě umí vyvolat jen málo autorů.

Co se týká samotného otce a jeho části, opravdu je strašné, kam vede i malá netečnost. A která je leckdy horší než přehnaná aktivita, kterou činila matka.

07.11.2022 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Vůbec jsem si o knize nic nečetla. Podle názvu a stylu psaní jsem jen předpokládala, že autorka se bude zaobírat tématem zahrady a její metafory na lidskou duši, či jiné podobné metafoře. Bylo pro mě sice zajímavé číst psychologický rozbor člověka a jeho motivů. Nedokážu si však představit, že uvědomnění si hlavního hrdiny je natolik šokující pro jeho osobu. Trošku mi tam chybělo, že se jednalo o událost jako blesk z čistého nebe. V tomto případě byly reakce okolí asi oprávněné, ale moc zajímavá sonda do situace, jak se někdo cítí a čemu je vystaven ze strany společnosti. V mé práci v advokacii čelíme takovým neoprávněným zásahům lživým trestním stíháním často a máme dokonce i soudy o mnohamilionové škody. Čekala jsem tedy horší konec a snad mi to i bylo líto, že to vlastně dopadlo "dobře". Po knize Vrána hodnotím jako trochu horší počin, ale kdo ví, jestli to není spíš mužským a takhle specifickým tématem.

07.11.2022 4 z 5

Hyena Hyena Hana Lundiaková

Musim uznat, ze to, jak autorka brilantně popisuje myšlenky alkoholik a neskutečně životem nešťastného člověka je až dechberouci. Hvězdičky ubiram za ten trošku přehnaný konec. I když, kdo ví, třeba takhle život hyeny opravdu probíhá?!

03.11.2022 3 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Tento díl se mi líbil víc, než ty předchozí. Je zajímavý zvrat v dějové lince Eriky a Petersona, jak bojují s jejich nemocí. Samotný vražedný motiv a vývoj těch postav se mi také moc líbil. Přesně takhle si představuju dětektivku. Nicméně musím uznat, že knížka zkouzávala spíš k thrilleru, než detektivce, ale děj měl spád a pěkně se četl. Oproti předchozím knihám zase hodnotím trochu lépě.

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

Ty hvězdy dávám hlavně za styl autorčina psaní. Tohle bylo něco, co mi v knize chybí. Jelikož jsem hrozně zvědavá, mám tyhlety naťuknutí ráda - takové ty krátké zmínky "A to bylo naposledy co se viděli", ale při tom příběh plyne dál. Uplřímně mi první část knihy přišla lepší, zajímavější a hezky popsané různé pocity postav, úžasně vykreslená psychika a záměry, slabosti. Druhá polovina se trochu víc táhla, dospělý život Emilky už mě tolik neoslovoval. Nicméně autorka opravdu vybrala snad ty nehroší věci, které se můžou za dané doby stát (ať už Emilky dětem, rodičům, manželovi apod").

02.11.2022 4 z 5

Moc pěkně popsáno, i kdy mi trochu tyhle friendly familiérní knihy psané pro Američany trochu vadí. Hlavně aby všechno bylo popsaný strašně napohodu a odlehčeně. Nicméně samotné poznatky jsou skvělé, neuškodilo by knize trochu hlubšího rozpisu, dechové techniky na konci jsou výborné pro jejich trénink.

Símka Símka Lucie Hušková

Velice mrazivá kniha o vztahu rodič-díte. Bohužel si mnoho dospělých nauvědomuje, jak moc jsou děti vnímavé, že nezodpovězené dotazy jsou horší a vedou jen ke vzniku absolutně nezdravého vztahu. Moc hezky popsáno v krátkých a úderných kapitolách, které přidávají na svižnosti a důraznosti.

Elizino tajemství Elizino tajemství Dominik W. Rettinger

Oproti ostatním knihám o koncentračním táboru, které mám poslední dobou možnost číst se mi líbilo, že autor zaměřil svoji pozornost na fungování a jednotlivou hierarchizaci postavení v koncentračních táborech. Celkově bylo tedy popis tábora přednesen očima malé podvodnice, která tahala před válkou za nos hromadu mužů. Proto je její přístup k tomuto místu trochu neotřelý, byť je tam vlastně vězněm, ukazuje hlavně potřebu přežití za jakoukoliv cenu. Poslední třetina knihy je celkově nějaká zmatená, hlavně odchod z tábora a role Wolfganga. Cením si linky matky bývalého důstojníka SS a jejího zkoumání zákoutí duše vlastního syna.

10.10.2022 3 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Ze začátku jsem se moc nedokázala srovnat s postavou Eriky, která mi vyloženě lezla na nervy. Nejsem si jistá, jestli mi nezkazila dojem knihy, protože se nachytávám, že se spíš soustředím na ni, než na samotný příběh a průběh vyšetřování, který byl ve srovnání s ostatními díly pro mě asi nejslabší.

10.10.2022 3 z 5

Naděje a osud Naděje a osud Ulrike Schweikert

Moc pěkná kniha odhalující jak společenské vztahy mezi lidmi a také to, jak fungovaly nemocnice téměř před 200 lety. O tom, že se přenášely nemoci z rukou pitvajících doktorů na porodní sály jsem už četla, takže tato informace mě zas tolik nepřekvapila. Líbilo se mi, že se autorka dotkla i tématu nemožnosti studia ženám a nástrahám jejich postavení. Pro nás ženy žijící v této době je podlě mě takový život už nepředstavitelný. Kniha tak nějak kouskovala životy hlavních hrdinů a připomínala mi spíš takový deník, ale velice kvalitně napsaný.

10.10.2022 4 z 5

Děkuji, sestřičko... Děkuji, sestřičko... Hana Marie Körnerová (p)

Druhý díl mi připadal o chlup lepší, než první. Autorka se více věnovala podstatě jednotlivého jednání. Ubylo trochu balastu.

07.10.2022 3 z 5

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Děj knihy již od začátku působil takovým jemným dojmem. Text plynul a střídal se v krátkých kapitolách, které se následně ještě více a více zkracovaly. Líbil se mi výběr prostředí a neotřelého problému "postižených" lidí před téměř 100 lety. Velice zajímavá sonda do tehdejší společnosti. Závěr jsem odhalila už tak v polovině knihy a těšila jsem se na lepší vykreslení postav. Škoda, že se autorka trochu více nevěnovala psychické stránky matky, popřípadě i otce. Zajímaly by mě její pohnutky a myšlenky. Za toto ubírám hvězdičku, protože se autorce povedlo ve mě více otázek vyvolat, než zodpovědět. Ale jinak opravdu jedna z těch lepších románových knih!

07.10.2022 4 z 5

Prosím vás, sestřičko Prosím vás, sestřičko Hana Marie Körnerová (p)

Zajímavý nástřel různých vztahů v nemocnici. Toho jak to fungovalo v rodině a trochu těch politických pletek. Tlak na Pldřicha z různých úhlů taky zajímavý, myslím, že v téhle době by se zachoval jinak a líbí se mi i posun samotné společnosti. Nicméně takové oddychové, trochu plytké.

30.09.2022 3 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Nejdříve mi to přišlo zajímavé a netradiční. Tak prvních 150 stran. Souhlas s Ajrad1981, že od prvních vztahů bylo vše tak natahané, pořád omílané. Hovory s kamarády toho a toho o tomto a tomto. Netradiční pohled černochů z Afriky, co přijeli do Ameriky (nikdy mě nenapadlo tento problém sledovat, že může být tak vyhrocený a zajímavý). Od poloviny se to začlo táhnout a ten konec bych klidně vystřihla.

30.09.2022 2 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Knihy s touto tematikou čtu ráda, ale tahle mi opravdu moc nesedla. Nelíbilo se mi zpracování cílící jen na koncetrační tábor. Chyběl mi popis postav, trochu rozebrat cikánské zvyky, možná trochu propletené. Připadalo mi to takové neosobní a vlastně se snažící jen překvapit čtenáře hrůzou. Ano, že koncentrační týbory jsou hrůza víme všichni, ale já si naopak cením knih, které toto téma zpracovávají trochu jinak, netradičně a zajímavě. Mě kniha moc neoslovila.

07.09.2022 1 z 5