INCOGNITOREADER INCOGNITOREADER komentáře u knih

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Čekal jsem, že i přečtu rychle a ano. Za dva dny padla :-)
Angela se opravdu sázka na jistotu a mě čtení opět pohltilo a bavilo.
Máme zde opět dva případy, které se tentokrát neprolnou a jsou samostatné.
První je vyšetřování sebevraždy mladé dívky, na které se Kim něco nezdá.
Její rodiče vypadají, že něco zamlčují a nakonec to vede až k sektě. Téma sekty je tady hodně dobře zpracované. Je to moje oblíbené téma.
I když bohužel vraha jsem odhadl už v polovině knihy.
Druhá linka, která se týká Bryanta a jeho starého případu, který se ho možná až nezdravě stále dotýká. I zde jsem bohužel odhadl jak to skončí.
Opět skvělé čtení, moc se mi to líbilo a nemohl jsem přestat.
4* dávám proto, že se pro mě na konci neodehrálo nějaké velké odhalení nebo překvapení, ale jinak je to opravdu skvělé čtení a doporučuji!

06.07.2022 4 z 5

Mrtvá v Temži Mrtvá v Temži Matthew J. Costello

Pohodová detektivní jednohubka z anglického venkova. Vzhledem k rozsahu tady není místo na nějaké odbočky a zdržování. I když se tu samozřejmě objevují klišé, která žánr provází tak mi to v tomto případě vůbec nevadí a čtení jsem si užil. Navíc mě kniha vytrhla z dlouhé čtecí krize. Takže za mě rozhodně doporučuji a budu v sérii pokračovat.

04.07.2022 4 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Druhý díl je rozhodně svižnější než díl přechozí. Konec je naštěstí mnohem lepší a tak mám z knihy celkově lepší dojem než z prvního dílu. Vyšetřování ze začátku vypadá, že opět tak nějak přešlapuje na místě, ale za chvíli se rozjede. Vztah Freyji a Huldara se tady opět zamotává a byl pro mě mnohem uvěřitelnější a to se mi líbilo. Opět posloucháno jako audiokniha a musím říct, že i na interpretku už jsem si zvykl.

25.06.2022 5 z 5

Poslední orákulum Poslední orákulum James Rollins (p)

(SPOILER) I tento díl si naštěstí drží nastavenou laťku a i když se točí okolo podobného tématů jako Černý řád tak mě bavil o dost více. Hlavně tedy v dnešní době když ještě připočteme, že autor vymyslel zápletku kdy Rusové "kují pikle a dělají ošklivé věci v Černobylu". Závěr knihy se mi moc líbil a celkový dojem z knihy u mě dost zvedl. Poslouchal jsem jako audioknihu. Škoda, že nebyla jako ty předchozí načtena pane Švarcem. Ale i tak jsem si poslech užil.

22.06.2022 4 z 5

Poslední Laponec Poslední Laponec Olivier Truc

Absolutně brilatně načtená audiokniha. Skvěle zpracované hudební předěly, které dokonale dokreslují prostředí dalekého severu a nehostiné krajiny. Toto všechno, ale nedokáže úplně dorovnat aspoň pro mě slabší příběh, který je hodně rozvláčný. Máme zde krádež starého Sámského bubnu a k tomu vraždu. Ale příběh je opravdu rozvleklý a nedokáže držet správné tempo.
Každopádně za poslech už jen pro to zpracování rozhodně stojí.

16.06.2022 3 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Velice krátké povídky, kde není moc prostoru na to, aby se příběh mohl nějak více rozvinout. První obsahuje částečně i nějaký ten humor. Druhá je variací na už hodněkrát zpracované téma. Neurazí nenadchne. Nákup za plnou cenu rozhodně nedoporučuji.
Audio zpracování je dobré.

14.06.2022 3 z 5

Kdo maže, ten jede Kdo maže, ten jede Marie Rejfová

Taková variace na známé téma: omezený počet lidí v uzavřeném prostoru a stane se vražda. Kdo je pachatel? Zahradník tentokrát chybí, tak kdo to bude?
Za mě první díl stále zůstává nepřekonaný.

13.06.2022 3 z 5

Komu straší ve věži Komu straší ve věži Marie Rejfová

Subjektivně mi tento díl přišel slabší než díl první. Detektivní linka je tu hodně upozaděná. A přišlo mi, že autorka používá spojení "tlustá a nepříjemná" až moc často. Humor mi zde přišel také slabší. Pořád je to oddechovka. Pořád je to skvěle načtené, ale bohužel hlavní příběh je tady slabší.

08.06.2022 3 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Knihu jsem vůbec neměl v plánu číst. Ale objevila se v klubu Audiotéka a tak jsem to zkusil. Musím říct, že mi načtení Zdeňkou Žádníkovou naprosto sedlo a jsem přesvědčený, že načtení opravdu pomáhá humoru, který v knize je. Jedná se o takovou oddechovou "detektivku", kde je taková variace na českou moderní slečnu Marplovou. Nevím, jestli by se mi kniha líbila i jen při čtení, ale jako poslech naprosto super. Vyposloucháno za jeden den, to o nečem svědčí. A hned pokračuju na další dostupné díly.

08.06.2022 4 z 5

Skála Skála Peter May

První kniha od autora a teda musím říct, že mě moc nebavila. Prostředí je zajímavé, ale zařazení do žánru detektivka je na pováženou, to že je tu i označní thriller je naprostý omyl.
Střídání kapitol z minulosti a přítomnosti by mohlo být zajímavé, ale bohužel. Minulost, kde jde o dětskou lásku a žárlivost a později o poměrně brutální lov mořských ptáků se mi vůbec nelíbila a nebavila mě. Přítomnost kde se "vyšetřují vraždy" bohužel také ne.
Vyšetřování tu není, vraždy jsou tu tak jako spíš do počtu.

06.06.2022 2 z 5

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Zkusil jsem dát autorovi ještě poslední šanci s jeho další sérií. Moje výtky co platí na sérii s Theem neplatí tady. Sloan je docela sympatická postava. A i její profese je zajímavá, ale tím to tak jako celé asi končí. Děj je poměrně zdlouhavý, nezajímavý. Napětí nulové. Druhá série i přes mé veškeré výtky má jednu výhodu a tou je čtivost. To zde úplně chybí. Musel jsem se do poslechu nutit. A to je kniha bravurně načtená Bárou Kodetovou, ale ani to ji nezachrání.

27.05.2022 2 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Kniha, od které jsem čekal něco opravdu wow. Možná jsou na vině opět moje přehnaná očekávání, nebo je tato kniha opravdu tak moc přečeňovaná? Už od začátku je vám jasné, že tam je něco hodně špatně. Samozřejmě nevíte vše ani jak moc a další detaily. Ale žádné velké překvapení se nekoná. Začátek knihy se docela vleče. Střídají se kapitoly z minulosti a z přitomnosti a postupně se odhaluje to co se děje za zavřenými dveřmi. Pro mě byla kniha opravdu těžko uvěřitelná. A navíc jsem postrádal napětí. Což je asi největší škoda. Myslím, že dalším knihám od autorky se raději vyhnu.
Kniha se poslouchala dobře, i když bych měl pár výhrad k samotnému načtení.

26.05.2022 3 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Musím říct, že jsem začínal knihu "číst" s obavami. Poslouchal jsem jako audioknihu. Rovnou říkám, že kdybych měl knihu číst tak ji prostě odložím. Děj mě nebavil. Hlavní hrdina mi nebyl sympatický a vůbec mi na něm nezáleželo. Jedná se o takovou hodně nepovedenou variaci (nebo vykrádačkou) na Kingovo To a Řbitov zvířátek. Bohužel v tomto vydání to postrádá napětí a spád. Děj je utahaný a opravdu se vleče. Hlavní dějová linka, kdy víme, že se něco stalo v minulosti malé sestřičce hlavního hrdiny je bohužel trestuhodně nevyužitá a celé finále vyznívá tak nějak do ztracena.

25.05.2022 2 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Tady opět půjdu proti většině. Příšlo mi, že kniha měla velmi, ale velmi pomalý rozjezd s obrovskou přemírou postav a jmen a tím se člověk prostě ztrácel v ději. Než se vůbec dostaneme v ději na loď, aby se konečně mohla odehrát ta předmětná smrt na Nilu tak to opravdu zabere docela dlouhý čas. Poslouchal jsem jako audioknihu, která byla skvěle načtená Lukášem Hlavicou.

23.05.2022 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Farma zvířat je dokonalá ukázka knihy, která zraje jako víno. I když je to jasná parafráze na Stalinistický Sovětský svaz tak v dnešní době vidíme další a další příklady. Kdyby to nebylo tak trefné a neukazovalo to tu absurdní situaci tak dokonale stejně jako 1984 proč by tyto knihy byly v těch "náhodně podobných" politických režimech zakázány. Teď naposledy snad byla kniha zakázána v Bělorusku. Čím to asi bude.
Za mě naprosto skvostné. Posloucháno jako audiokniha s brilatním načtením panem Viklářem.

20.05.2022 5 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

(SPOILER) Posloucháno jako audiokniha, kde mě bohužel úplně nenadchla interpretka Klára Cibulková.
Brutální vraždy. Island. Dvě hlavní postavy. A navíc nadšené hodnocení čtenářů. To vše ve mě vyvovalo opravdu velké očekávání. Musím popravdě říct, že nebylo tak úplně naplněno.
Příběh brutálních vražd je zajímavý, i když vyšetřování postupuje opravdu pomalu a chvílemi to vypadá, že kniha ztrácí temto hlavně ve druhé třetině.
Příběh a vlastně celková dělová linka hlavních dvou postav, je založena na určité události a nedoruzumění a následné neschopnosti si to celé vyříkat. Ale příváší to určitý prvek, který pomáhá odlehčit brutální vraždy.
Dál bude následovat určitým způsobem SPOILER:
Finále obsahuje pohužel často v detektivkách používaný nešvar a to mě zklamalo. Sice to tak jako zapadá do sebe, ale při použítí tohoto klišé si autor ulehčí práci svým spůsobem. Kdo mě zná vím přesně na to co narážím. Doufám, že v dalších dílech už toto autorka nepoužije.

19.05.2022 4 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Smutná kniha, kteou už jsem jednou zkoušel číst, ale způsob jakým je psaná mi neseděl a knihu jsem odložil. Nyní se mi povedlo knihu "dočíst" ve formě audioknihy. Je úžasně načtená paní Taťjánou Medveckou. Načtení je opravdu skvělé, ale samozřejmě způsob psaní zůstal a stále mi tak úplně neseděl. Moc se mi líbila část z Indie. Ta byla rozhodně nejlepší a dokonce obsahovala i vtipné momenty (kobry). Rozhodně je kniha náročnější na pozornost, protože je vyprávěna nelineárně a navíc mění vypravěče. Škoda je, že není na začátku každé kapitoly zmíněné jaká rok to je a kde jsme a kdo je hlavní postava v dané kapitole. Toto by rozhodně pomohlo v rychlejší orientaci.

16.05.2022 3 z 5

Jedlová samota Jedlová samota Andrea Maria Schenkel

Poslouchal jsem audioknihu. Zpracování bylo naprosto brilatní. Jedná se mrazivý detektivní příběh postavený na základě skutečné události. Prostřednictvím výpovědí svědků a obyvatel vesnice se nám postupně rozplétá děsivý příběh události kdy byla vyvražděna celá rodina. Je to taková skvělá jednohubka.

13.05.2022 4 z 5

Temný vzorec Temný vzorec Andrew Mayne

I když jsem říkal, že v sérii už pokračovat nebudu, aktuální potřeba poslouchat pouze audioknihy mě přivedla k sérii zpět. Postava Thea je stejná jako v předchozích dílech a všechny moje výtky co jsem měl platí i tady. Jediný rozdíl je, že v tomto případě se vyšetřuje o něco zajímavější sériový vrah než v předchozím díle. Každopádně postava Thea opravdu už vůbec nepřipomíná toho zakřiknutého profesora ze Šelmy. Teď je schopný odzbrojit zkušeného člena speciálních jednotek během chvilky... Navíc bohužel kniha obsahuje i nelogičnosti, které ubírají na celkovém zážitku. Samotný konec, který jasně ukazuje, že přijde další díl rozhodně nepotěší.
Je to zapomenutelné. Nevěrohodné. Vypadá to, že Theo jen co někam koukne najde kupu sériových vrahů. Kdybych měl sérii číst, tak bych knihu určitě nečetl, ale jako poslech při jiných činnostech to nebylo špatné.

13.05.2022 2 z 5

Případ doktora Karpety Případ doktora Karpety Jaroslav Boček

Zajímavý námět. Musím říct, že mě až šokovalo, že něco takového prošlo tehdejší cenzurou a bylo vydáno. Každopádně závěr se mi moc nelíbil a nesedl mi.

12.05.2022 3 z 5