INCOGNITOREADER INCOGNITOREADER komentáře u knih

Mráz Mráz Bernard Minier

Francouzská detektivka, která dost klame tělem, protože vypadá a i je psaná tak jako severská krimi. Naštěstí tady máme hlavního vyšetřovatele a sice je rozvedený, má trochu problémy s dospívající pubertální dcerou, ale co je hlavní NECHLASTÁ. Začínáme vraždou koně, která je tak brutální, že to okamžitě vzbudí zájem policie a navíc se jedná o koně velmi bohatého člověka, takže tlak na vyřešení vraždy koně je vyšší než na ostatní případy. Vyšetřování se zamotává a začínají se objevovat i lidské vraždy a navíc to vypadá, že to celé spolu souvisí. Stopy na místech činu vedou k sériovému vrahovi, který je tou dobou zavřený v nedalekém institutu pro zvlášť nebezpečné šílence. Ale jak by se mohl dostat ven a zase dovnitř?
Kniha je většinu času napínavá a příběh mě bavil. Bohužel celkový dojem sráží přepálený konec, který je překombinovaný a až moc hnaný na efekt. Ale kromě konce rozhodně můžu knihu doporučit a budu v sérii pokračovat.
Posloucháno jako audiokniha a musím upřímě říct, že mi nesedlo načtení. Bylo velice, ale velice pomalé a navíc takové pro mě až jednotvárné nevýrazné.

12.05.2022 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Moje první kniha od autora. Čekal jsem napínavou mrazivovou detektivku s prvky thrilleru. Bohužel výsledek který jsem dostal je s odřenýma ušima průměrná detektivka. Které chybí napětí nebo jakékoliv překvapení. Její námět by se hodil na takovou klasickou odpolední detektivku na TV Nova. Není to vyloženě špatné. Ale naprosto zapomenutelné. Postavy jsou velice šablonovité. Kniha pracuje s jedním pro mě velice neoblíbeným klišé : Policie je hloupá a nepracuje tak jak by měla. Hlavní hrdinka není nijak moc sympatická, takže je docela těžké si k ní vytvořit vztah. Jediné co by mohlo být do dalších dílů zajímavé je její propojení s titulním kanibalem, ale musím s klidným srdcem říct, že pokračování si nechám ujít. Pokud by to bylo možné dal bych 2,5*

10.05.2022 3 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Já, Poutník je opravdu monstrózní příběh. Jedná se o špionážní thriller v tom nejlepším co tenhle žánr může nabídnout. Rozsah knihy může odrazovat, přece jen 755 stránek je skoro dvojnásobná stopáž dnešních obvyklých thrillerů. Tak v čem je tenhle jiný? Autor zde je neuvěřitelně do hloubky. Každá z postav ať už hlavní nebo vedlejší dostává hloubku a motivaci. Na začátku se možná budete ztrácet, pro mě příběh nabral tempo někde ve třetině. Potom už jsem nemohl přestat až do konce. Tempo se zvyšuje až do samotného finále. Musím smeknout jak autor dokázal celý příběh propojit tak, aby i ten nejmenší a zdánlivě nezajímavý detail zapadl na konci do celkové mozaiky. Nebyl jsem si jistý jestli dát 5* nebo 4*, ale musím dát plný počet. Je to opravdu něco. Jedna věc ovšem zůstává nedořešena a je na nás jak si jí přebereme. Každopádně tohle je opravdu THRILLER.

07.05.2022 5 z 5

Ptáci a jiné povídky Ptáci a jiné povídky Daphne du Maurier

Poslouchal jsem povídku Ptáci jako audioknihu. Musím říct, že autorka dokázal na krátkém prostoru vytvořit děsivou, bezútěšnou atmosféru. Opravdu to bylo hodně, hodně dobré. Dřív jsem samozřejmě viděl slavný film, ale ten kromě hlavního tématu, že ptáci útočí na lidi nemá s povídkou vlastně jic dalšího společného.
Rozhodně doporučuji a protože toto bylo moje první setkání s autorkou a nadchla mě tak nebude rozhodně poslední.

07.05.2022 5 z 5

Zpřetrhaná pouta Zpřetrhaná pouta Linda Castillo

Jedná se o mojí velmi oblíbenou sérii. Dvanáctý díl opět vybočuje, ale bohužel ne na tu dobrou stranu. Minulý díl pro mě jeden z nejlepších a Zpřetrhaná pouta jsou pro mě asi nejslabší díl celé série.
Heslo, které je na každé kníze ze série zní: Některá tajemství amišů jsou příliš děsivá na to, aby byla odhalena.
Je třeba říct, že v tomto díle o žádné amiše nejde. Amišové jsou tu jen jako dokreslení děje, ale jinak v příběhu nehrají žádnou roli. A to je škoda, to je to co mě na sérii baví. Hlavní příběh vypráví o Katině kamarádce z policejní akademie, která je na útěku a je podezřelá z vraždy.
Vlivem sněhové bouře Kate i její stará kamarádka uvíznou na amišské farmě a musí vyřešit co budou dělat dál. Kate má povinnost kamarádku zatknout a předat úřadům. Ale co když jsou úřady zkorumpované a obvinění je falešné?
Za mě byl příběh bohužel celkem nezajímavý (korupce) a hlavně chyběl nějaký větší zvrat a co je hlavní i napětí.
To se dostaví až zhruba v posledních 10% knihy.
I přesto se těším na další díly a doufám, že toto byla jen vyjímka, která potvrzuje pravidlo a další díly budou opět skvělé.

04.05.2022 2 z 5

Game Game Anders de la Motte

Severská krimi, která jde tak trochu vlastní cestou. Hlavní postala HP se náhodou dostane ke speciálnímu mobilnímu telefonu, který mu otevře cestu do Hry. Dostane na výběr, jestli se chce zapojit a když souhlasí dostane úkol ukrás jednomu spolucestujícímu ve vlaku deštník. Za splnění úkolu dostává body a zařazuje se do Hry. Později dostává další a další úkoly za větší počet bodů a zamotává se do nečeho mnohem většího než si vůbec na začátku představoval. HP není typický hlavní hrdina. Je to flákač, nemakačenko, bývalý trestanec, hulič a kdo ví co ještě.
Knize od prvních stránek nechybí napětí a opravdu se jedná o thriller.
Co může někoho odrazovat je velké množství anglických výrazů v knize. Je to záměr autora a dokresluje to charakter hlavní postavy.

28.04.2022 4 z 5

Štěkot uvázaných psů Štěkot uvázaných psů Jakub Dušek

Klasická detektivka v komiksovém hávu, zasazená do období protektorátu.
Líbil se mi příběh, pomalu se rozplétá vražda velmi oblíbeného policisty.
Protože jsme v protektorátu tak se řeší i všemožné zákulisní tlaky na vyřešení případu. Navíc všichni mohou být kolaboranti.
Líbila se mi i stylová černobílá kresba. Jediné co bych trochu vytknul je graficky styl. Občas jsem měl problém hlavně v detailech poznat jednotlivé postavy.

25.04.2022 4 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Kniha, která mě zaujala nejen svou obálkou, ale i velkým množstvím nadšených reakcí. To samozřejmě zvyšuje očekávání a i moje typická obava z "Odeonek" tady šla stranou.
Vzhledem k mému přesvědčení jsem do knihy šel aniž bych vůbec pohledem zavadil o anotaci. Takže jsem z počátku docela tápal v jakém časovém obdoví se děj odehrává. Kniha byla napsána v roce 2017, ale zasazena je do roku 1997. Na což jsem postupně přišel z různých nážnaků a později je toto i přímo zmíněno.
Kniha začíná událostí, kterou vlastně končí a potom se vracíme včas před tuto událost a sledujeme to co k tomu všemu vedlo.
Příběh se točí okolo dvou rodin, které asi nemohou být odlišnější. Ridchardsonovi - rodiče a čtyři děti. Dokonalý příklad americké rodiny o naplnění "amerického snu" tak jak se prezentoval v 50. letech. A Warrenovi - svobodná matka s dcenou, které žijí kočovným způsobem života a když je vítr někam zavane chvíli zůstanou a za čas pokračují v cestě. Zde musím říct, že Mia mi opravdu hodně připomínala Vian z Čokolády.
Jejich osudy se protnou z počátku úplně banálně, Richardsonovi pronajímají domek a Mia potřebuje někde bydlet.
Postupně se děti spolu seznamují a tím, jak se rodiny seznamují víc a víc tak se nám začíná příběh zamotávat. Navíc víme k čemu toto celé neodmyslitelně směřuje.
V knize se řeší opravdu závažná téma: rasismus, náhradní mateřství, adopce, potraty.
Autorka nám jako čtenářům dává prostor dělat si vlastní názory a nepředkládá jasně podaný svůj. I když mezi řádky se dá vyčíst k čemu se ona sama přiklání vůbec čtenáře netlačí ani na jednu stranu.

24.04.2022 5 z 5

Vánoční říše Vánoční říše Joe Hill (p)

Způsob psaní mi připadá hodně podobný panu otci. Kdysi jsem četl velké množství knih Stevena Kinga. Potom jsem z jeho způsobu psaní "vyrostl". A bohužel se to potvrzuje i zde. Nedokázal jsem knihu dočíst. Příběh mě moc nezaujal a protože jsem hledal spoustu dalších aktivit než pokračovat ve čtení tak knihu odkládám.

17.04.2022 1 z 5

Trpká období Trpká období Bill Willingham

Objektivně tady musím přiznat, že se prozatím jedná o nejslabší díl. Velice zajímavý příběh o útěku z domoviny kvůli invazi se zde prakticky dál nerozvinuje. Spíše mi to připadalo jako taková trošku delší příprava pro něco většího co přijde. Válečná mezihra byla zajímavá.

11.04.2022 3 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Druhá kniha ze série. Tentokrát jsem poslouchal audio zpracování. A musím říct, že jsem byl naprosto zaskočený jak úžasně byla audio kniha zprácována. Načetli Jan Maxián a Jan Zadražil. Navíc jsou naprosto skvěle zpracované momentny kdy postavy mluví s někým v telefonu, slyší rádio nebo vysílačku. Hlas toho dotyčného je vždy upravený, že to dává pocit skutečného rozhovoru. Tady opravdu říkám BRAVO.
Příběh začíná v momentě kdy kamarádka našeho novináře musí jet identifikovat do márnice jejího bratra, ale ukáže se, že to její bratr není. Jen měl jeho doklady. Kde tedy je její bratr, kterého roky neviděla? A kdo je neidentifikovaný muž v márnici? Případ zave Terrence až k nechvalně proslulým olejo baronům z kauzy LTO, která je tady úžasně a detailně popsána. Těším se na další díl.

06.04.2022 5 z 5

Nutné lži Nutné lži Diane Chamberlain

Kniha, která dokonale mate svou obálkou. Vypadá jako typický román pro ženy, ale podle mě by pravda nemohla být dál. Děj se odehrává v roce 1960 v Severní Karolíně. Příběh je vyprávěný z pohledů dvou hlavních postav. Jane : mladá, vzdělená žena ze střední třídy, která má právě před svatbou s pediatrem, která jde zrovna na pohovor na sociální pracovnici. Ivy : 15ti letá dívka z velmi chudé rodiny, kde se o ni stará velmi nemocná babička a domácnost sdílí se svou 17ti letou sestrou a jejím 2 letým synem. Postavení Jane a Ivy by nemohlo být rozdílnější. Obě se setkají v rámci práce, kterou Jane začne vykonávat. A my se podíváme pod pokličku toho co se v USA dělo v 60. a v tomhle případě dokonce i v 70. letech. Jane je konfrontována se situací jak stát nakládá s limi, kteří jsou na sociálních dávkách. Kniha odkrývá temnou minulost vlády USA a téma nucených sterilizací žen a můžů. Něco co čekáte od nacistického Německa ve 40. letech, ale rozhodně ne od USA o 30 let později.

05.04.2022 5 z 5

Losí hovno Losí hovno Lars Simon

Kniha mi doma ležela v knihovně minimálně 5 let. Byl to takový ten bláznivý nákup v Levných knihách kdy doufáte, že objevíte skrytý klenot za skvělou cenu. V tomto případě jsem koupil celou trilogii a po přečtení prvního dílu můžu s klidným svědomím říct, že pokračovat nebudu a skrytý klenot to opravdu nebyl. Předvídatelné, bohužel rádoby vtipné, celkem nudné. Na knížce je nejlepší název a obálka. Po otevření už jde bohužel z kopce.

01.04.2022 2 z 5

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Kniha se čte dobře, rychle. Sáhnul jsem po ní jen proto, že se chystá film od Netflixu. To je podle mě i důvod proč kniha z roku 2009 vychází u nás až teď.
V zásádě se jedná o průměrný akčňák. Pokud by kniha vyšla v 80. nebo 90. letech hlavní roli by 100% dostal Arnie. Pokd jste viděli film Komando z roku 1985 máte poměrně jasnou představu o co tady půde.
Přestřelka střídá přestřelku, výbuch ještě větší výbuch, jedno vražedné komando z východu vystřídá další z jihu.
Myslím, že takovému žánru víc sluší filmové plátno než knižní stránky. Protože si divák víc užije tu akci.
Co potěší je pražská část, kdy autor opravdu nastudoval to jak město vypadá a kde se co nachází.
Hlavní hrdina je prakticky nesmrtelný i když je zraněný a všichni ostatní už by měli VIP vstupenku na nejbliží JIPku. Nejsem si úplně jistý, jesli si k němu čtenář muže vytvořit nějaký vztah. Ano je to nájemný zabiják a má "nějaké kladné" vlastnosti. Ale za mě není jeho postava dostatečně propracovaná abych si mohl vytvořit jakýkoliv vztah ať už negativní nebo pozitivní a také vzhledem k tomu, že celou knihu dokazuje jak je nesmrtelný tak pocit strachu o něj tak úplně nefunguje.
Poslední poznámka k závěru knihy a tomu jak skončí hlavní záporná postava. Pro mě to bylo lehké zklamání. Očekávál jsem něco více uspokojujícího.

30.03.2022 3 z 5

Star Wars: Vader sestřelen / Věznice povstalců Star Wars: Vader sestřelen / Věznice povstalců Jason Aaron

První část Vader sestřelen je totálně super akční nářez, který opět v kombinaci s poslechem soundtracku dokonale bavil.
Druhá část Věznice povstalců i s předehrou je trošku slabší a mrzelo mě, že Luke a Han tam jsou jen tak jakoby do počtu.

28.03.2022 4 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Měl jsem upřímně trochu obavy jak se autorce podaří navázat na skvělou trilogii. Která vlastně mohla zůstat uzavřená tak jak byla a byla by absolutně užásná.

Autorce se každopádně podařilo udržet laťku, kterou si nastavila v předchozích dílech.
V prvních třech dílech hlavní postava Josie dostává pořádně zabrat. Bál jsem se, že pokud bude toto pokračovat skončí Josie velice rychle v nějaké pěkné vypolstrované místnosti v nejbližsím blázinci. V tomto díle každopádně "dostává naloženo" Gretchen. Jedná se o vedlejší postavu kolegyně detektiva, který se poprvé objevila v druhém díle. Na začátku je nalezeno tělo na její příjezdové cestě a Gretchen je nezvěstná. Sledovací zařízení z jejího služebního vozu někdo poškodil.
Vypadá to, že Gretchen zastřelila někoho na své přijezdové cestě a utekla.
Nebo je to vše úplně jinak?

25.03.2022 5 z 5

Proces změny Proces změny Martha Wells

Po přečtení prvního dílu, jsem se už nechtěl k sérii vracet. ALE to bych udělal chybu. Druhá díl je o level výš a rozhodně je zábavnější. Moc se mi líbilo přidání ARTa do děje a klidně bych ocenil, aby se objevoval v dalších dílech. Na třetí díl se vyloženě teším a jsem rád, že jsem celou séríi ve výprodeji sehnal.

22.03.2022 4 z 5

Nešťastně až do smrti Nešťastně až do smrti Skottie Young

Čtvrtý a poslední díl série, která prvním dílem měla opravdu brutálně vymrkaně našlápnuto. Bohužel mi přijde, že první díl opravdu zástává nepřekonaný a poslední díl a jeho závěr je naprosto nevyužitý. Závěrečný zvrat je tady velice uspěchaný a čekal jsem nějaké brutální totální wau. Není to špatné, ale konec jaký by si série zasloužila to podle mě není.

21.03.2022 3 z 5

Relikviář Relikviář Lincoln Child

Druhý díl volně navazuje na díl první. Ocitáme se 18 měsíců po událostech v muzeu. Čtenář samozřejmě ví co se odhalilo na konci prvního dílu a tak má před hlavními hrdiny docela náskok. Trvá docela dlouho než hrdinové zjistí všechno to co my čtenáři víme už z konce předešlé knihy.
Začátek byl tudíž pro mě trochu pomalejší než bych nutně čekal, protože se jedná o druhý díl. Podzemí New Yorku je opět docela zajímavé prostředí a nechybí ani napětí. Na druhou stranu jako čtenář tak nějak víte o jaké postavy se nemusíte obávat, takže potenciál jaký by mohlo tohle uzavřené a temné místo vyvolat není využítý na 100%.

21.03.2022 4 z 5

Relikvie Relikvie Lincoln Child

Série, která mi dlouho leží doma. Některé díly jsou už bohužel dnes nesehnatelné :-( Až při čtení jsem zjistil, že je mi příběh, který začíná v jihoamerickém deštném pralese a pokračuje do muzea v New Yorku nějaký povědomí. Zjistil jsem totiž, že existuje filmová adaptace Relic z roku 1997, kterou jsem před lety viděl. Film by se dal označit za takové standartní Béčko. Ale kniha se rozhodně dá označit jako akční thriller. Pokud se vám líbí knihy od Jamese Rollinse a jeho série Sigma Force tak tady budete jako doma. Akce, napětí, tajemno... V sérii rozhodně chci pokračovat. Doufám, že BB art vydá některé díly znovu.

17.03.2022 5 z 5