ElenaM ElenaM komentáře u knih

Pomsta & rozbřesk Pomsta & rozbřesk Renée Ahdieh

Nádherná obálka, která skrývá krásný pohádkový příběh. Kniha se mi líbila, i když místy mi přišla zdlouhavá. Ale měla své tajemství a to neprozradila najednou. Jsem zvědavá na další díl.

18.03.2017 4 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

JoJo Moyes je povedlo vytvořit další skvost a než ho začnete číst, musíte si uvědomit dvě věci:
1) Tahle kniha není o Willovi. Will zemřel. Tahle kniha je o Louise.
2) Autorka musela vytvořit zápletku pokračování. Co bylo po tom a to se jí povedlo bez ohledu na to, jaký stín to vrhá na Willa... Nikde v prvním díle nepsala, jaký byl před nehodou. Neodhalila, jaký charakter byl a člověku je tak nějak jasné, že taková věc jako je ta nehoda vás změní ať chcete nebo ne.

Teď k samotné knize... moc se mi líbila a nechápu, jak někdo píše, že byla mnohem slabší, mě přišla možná i o kousek lepší než první díl. Postavy se během příběhu mění a někam posouvají. Autorka začala tak, jak je přirozené - Lou je deprimovaná, smutná a hledá se, hledá nový začátek a snaží se nějak uchopit slib, který dala Willovi. Potom ale do její života vpadne Lily, která jí ho změní. Celá zápletka s Lily se mi moc líbila. Protože ukazuje, že na každém člověku je něco dobrého a něco špatného. Lily sama o sobě nebyla špatná, ale jen potkala ty špatné lidi. Postava Lily se mění asi nejvíc v průběhu celé knihy. A pak je tu Sam. I když je jeho postava kladná, sám to neměl jednoduché a taky se s tím pere. Myslím, že on a Lou se k sobě dokonale hodí.
Během knihy jsem prožívala spoustu emocí a asi jsem celé hodnocení měla sepisovat během čtení, protože toho bylo spoustu - smála jsem se - bavila mě rodina Lou a jejich rozepře ohledně feminismu její matky, bavily mě vztahy mezi Lily a její novou rodinou, které se přirozeně vyvíjeli jako v běžném života - nic není hned ideální. Lou pořád vzpomínala na Willa, takže tak trochu v knize byl a ukazuje to jediné... i když někdo odejde, je s námi pořád v našich myšlenkách. Lou a její práce na letišti - ona a šéf Richard, kterého nesnášela... a nakonec si k sobě díky upřímnosti našli cestu a zjistila, že je to taky jen člověk. Tak by to mělo být ne? No, možná si každý z nás v té knize najde to své, protože každý se někdy bojí udělat nový krok do neznáma. Někdy je těžké udělat nějaké rozhodnutí, tahle kniha je rozhodně v mnohém k zamyšlení. :-) Nemohu dát jinak než 5 hvězd, protože se mi kniha skutečně líbila a beru ji jako další zdařilé dílo (s dokonale vykreslenými postavami a vztahy) této autorky.

18.01.2017 5 z 5

Vzdej se mi Vzdej se mi J. Lynn (p)

J. Lynn je moje oblíbená autorka a toto je pátá kniha, kterou jsem od ní přečetla. Zatím se mi ale zdála nejslabší. První polovina knihy je zdlouhavá, nic moc se tam nedozvíme a nic moc se tam neděje. Roxy se neustále hrabe ve svých myšlenkách ohledně Reece a pocitu viny z toho, co se stalo Charliemu. Všechno se nepříjemně opakuje. V půlce knihy se vše zlomí, objeví se kriminální zápletka a děj dostane větší spád a rozměr. Pak už jsem se nemohla odtrhnout. Nicméně jsem se také nedokázala zbavit dojmu, že Roxy neví, co vlastně chce a uvědomí si to až na konci. Zkrátka občas mi lezla na nevy. Byla jsem ráda, že jsem se mohla v knize znovu "potkat" s postavami s předchozích dílů, což bylo moc fajn. Láska mezi Roxy a Reecem byla očividná od začátku a celý děj byl dost předvídatelný (a to i v případě kriminální zápletky). Nicméně i tak to pro mě byla příjemná oddechovka. Hodnotím zlatou střední cestou a těším se na další knihy této autorky (zejména na novou SEZNAM MRTVÝCH). Hezké čtení všem :-)

07.01.2017 3 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Jedním slovem - výborné. Tahle kniha je prostě úžasná a nemám jí co vytknout. Osloví čtenáře detektivek i ty, kteří čtou detektivní žánr poprvé. Je to psané neuvěřitelně čtivě, děj plyne rychle, nemá žádná hluchá místa a žádné sáhodlouhé popisování prostředí či postav. A ty vám přirostou k srdci. Charakter postav mi byl blízký. Erika je žena, která se nevzdává i přes to, že sama má svoje problémy a jde ji chvílema o život. Nezalekne se ani politických machinací a nebojí se postavit vedení. Její kolegové jsou taky moc fajn - Mossová i Peterson. Erika je šéf s lidským přístupem a umí motivovat svoje podřízené a přitom udržet jakousi lidskou rovinu.
Celá zápletka mi přišla uvěřitelná a konec taky. Nebylo to přehnané a překombinované. Napětí je dávkované postupně a uhodnout vraha opravdu není jednoduché. Měla jsem svoje tipy na podezřelé a nebyl to ani jeden z nich, i když jsem nebyla daleko.
Tohle byla po hooodně dlouhé době kniha, u které jsem si přála, aby neskončila... bylo to jednoduše skvělé!! Těším se na další případy, které bude vyšetřovat Erika. Snad se brzo dočkáme dalšího dílu....

14.12.2016 5 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Knížka mi neskutečně sedla. Oddechovka, která pohladí a zvedne náladu. Děj byl místy předvídatelný, ale jakýmsi milým způsobem, že mi to vůbec nevadilo. Postavy byly sympatické a zábavné. A protože jsem pejskař, tak mě moc potěšila "postava" psa Normana, úplně živě jsem viděla ty scény s ním, protože sama vím, co to je cestovat s velkým psem v autě.
Jojo mě opět nezklamala a knížka byla zase jinačí než ty ostatní, řešila úplně jiné problémy a byla zase z úplně jiného prostředí, tahle autorka se zkrátka neokouká.
Celkový dojem - čtivá, milá, laskavá, zábavná, vtipná, sarkastická a nadějeplná knížka o dvou lidech, kteří řeší svoje problémy a ač jsou z úplně jiných vrstev v podstatě mají všechno společné. Jsem ráda, že jsem po této knize sáhla zrovna teď. :-)

26.10.2016 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Dívka ve vlaku - hodně medializovaná kniha, která má velmi rozporuplné ohlasy a recenze. Proto jsem se rozhodla, že si ji přečtu. Trochu k tomu přispěl i trailer na fim, který mě zaujal. Teď k samotnému hodnocení - kniha si své fanoušky určitě najde. Je to krimi / thriller, který je psaný zcela jiným způsobem než jsme zvyklí. Nejde o pohled vyšetřovatelů vražd, nicméně o pohled osob, které něco tuší a nevědí, pátrají a sami řeší svoje problémy. Musím ocenit, že autorka naprosto vystihla ponurost upršené Anglie, kde se děj odehrává. Kniha na mě působila depresivně celou dobu. První půlka knihy by se dala hodně seškrtat, protože se tam dost věcí opakovalo, druhá půlka byla už svižnější. Postavy - ani jedna postava mi nebyla sympatická a nemohu se zbavit dojmu, že od dob, kdy Nesbo vytvořil postavu Harryho Holea si většina autorů myslí, že hlavní hrdina musí být alkoholik s hromadou problémů, aby zaujal čtěnáře. Ráchel mi lezla na nervy skoro po celou dobu. Až na konci se to obrátila a říkala jsem si "no, holka není zas tak špatná, jak jsem si myslela" (ale i tak mi sympatická nebyla). Většina postav měla velice podobné charaktery a vlastně mi tak nějak všichni připadali "stejní". Což si myslím, že knize škodí. Děj byl napívaný, gradoval a to díky prolínání časových i dějových linek, ale pár věcí bylo předvídatelných. Dvě hvězdy strhávám za protivné postavy a pomalejší rozjezd. Jinak nemohu říct, že by se mi kniha vyloženě nelíbila, to NE. Líbila, ale srdcovka to pro mě nebude.

08.10.2016 3 z 5

Kniha vzpomínek Kniha vzpomínek Rowan Coleman

Nádherná kniha, která mě pohltila hned od začátku a přečetla jsem ji za pár dní. Styl psaní byl velmi příjemný, četlo se to samo. Navzdory tomu, jak závažné téma to je, bylo zpracované s lehkostí a citlivostí. Kniha je plná emocí a jedná se především o rodinu a o to, jak rodina má držet pohromadě. Během čtení brzy zjistíte, že tohle není kniha o Alzheimerovi, ale o lásce. O lásce, která překoná vše a když vše pomine, přetrvá láska. Postavy jsou sympatické a milé, nebyl nikdo, kdo by mi v knize vadil. Autorka se tímto zařadila mezi ty, od kterých určitě nepřečtu jen jednu knihu, ale pořídím si další a jsem na ně moc zvědavá a to i přes to, že tahle je údajně její nejlepší. Vím, že jednou se knize určitě vrátím a přečtu si ji znova.

24.09.2016 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Většina autorů má jakýsi vzorec, podle kterého píše. Po pár knihách ten vzorec prokouknete a víte dopředu, co se bude dít. Jojo ovšem není ten případ. Každá její kniha je jiná, příběh je jinak sestaven a zasazen do jiného prostředí. Proto nemohu, nechci a nebudu srovnávat tuto knihu se ostatními, které jsem už četla.
K samotné knize - prvních 100 stran jsem myslela, že jí odložím. Stručně řečeno - neděje se tam téměř nic a člověk se stále jen snaží zorientovat. Potom se ale příběh rozjede a to velice slibným tempem. Takže všem, co jsou na začátku a říkají si "nic moc" doporučuji, aby vydrželi.
Příběh se mi líbil. Byl komplikovaný, ale ne zas moc. Z postav mi byl nejsympatičtější Anthony. Hlavním slovem této knihy je určitě NEVĚRA, kolem té se vše točí a zamotává. Myslím si ale, že tento příběh se klidně mohl ve skutečnosti stát. Konec mě jak jinak než překvapil, i když nevím zda kladně nebo záporně, jelikož jsem si myslela, že to skončí úplně jinak. :-) Strhávám jednu hvězdičku a to za předvítelnost některých věcí, bohužel jich pro mě bylo více než těch překvapujících. Tím ale neříkám, že by kniha neměla překvapivé momenty. Děj příjemně graduje a konec už hltáte a hltáte. Určitě jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Jojo je i nadále mou oblíbenou autorkou a těším se na další její knihy. :-)

07.09.2016 4 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Nádherná, citlivá, lidská, emotivní.... těmito slovy bych hodnotila knihu A PROTO SKÁČU. Kniha má nejen nádhernou obálku, ale i velmi obohacující obsah. Koupila jsem si ji proto, že mám kolem sebe lidi, kteří jsou autisté nebo mají nějakou lehčí formu autismu. Chtěla jsem zjistit, jak vnímají svět, co cítí a víc se jim přiblížit... a především je pochopit. Kniha naprosto předčila moje očekávání a během čtení jsem hned od začátku prožívala snad všechny emoce... Přála bych si, aby tuhle knihu přečetlo co nejvíc lidí, protože pak by společnost více chápala lidi s autismem a pomohlo by jim to zařadit se lépe do společnosti. A to byl záměr i samotného autora. Všem doporučuji... ♥

27.08.2016 5 z 5

Angličtina na rovinu Angličtina na rovinu Darren Crown

Na tuhle knihu jsem narazila naprostou náhodou. A i když ji najdete v oddělení učebnic, učebnice to úplně není. Naopak je to zábavná kniha, při které se člověk zasměje a navíc se ještě dost přiučí. Miluju tu knihu! Celou dobu se smějete a smějete a pak vám dojde, že by bylo třeba fajn si zapsat i nějaké ty jazykové postřehy. Skvěle vysvětlená gramatika a problematické věci anglického jazyka + vychytávky, které se díky vtipnému podání zapamatuje. Učení by mělo být především zábavné, jak dokazuje tahle kniha. Určitě se k ní ještě vrátím.... s tužkou a papírem na poznámky. :-)

04.08.2016 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Jedna z nejlepších knih, možná nejlepší, co jsem kdy četla. Lovec draků se mi hodně líbil, ale tahle kniha ho předčila v mnohém. Nedá se to moc hodnotit, bylo by to hoodně dlouhé hodnocení, to se musí přečíst. Skláním se až na zem před autorem a jeho vypravěčským talentem, protože navrstvit a převyprávět takový příběh ve 400 stranách, klobouk dolů. Kniha nemá žádná hluchá místa, je zcela strhující a pohlcující. Silnější příběh budete hledat jen těžko. Doporučuji.

04.06.2016 5 z 5

Ptáčník Ptáčník Mo Hayder

Skvělá kniha, která se dobře čte. Má to spád a pořád se tam něco děje, je tam jen velmi málo hluchých míst. Zajímala mě hlavně z důvodu hodnocení tady na databázi a pak taky proto, že ji napsala žena. Je to opravdu zvrácené a brutální čtení. Autorka často zachází do nechutných detailů a už samotné téma je velice zvrácené. Na rozdíl od jiných detektivek, které jsem četla, tady u této víte, kdo asi vraždí a jak se to celé odehrává a možná právě proto jsem měla během čtení často skličující pocit - něco jako - vím, že se něco zlého stane, ale nemohu tomu nijak zabránit. Místy byl děj předvídatelný, ale nebylo to na škodu. Konec byl jak jinak než ve stejném duchu celé knihy - brutální a pro mě i trochu smutný. Postavy mi také nebyly protivné, ale naopak celkem sympatické. Hlavní postava Jack se potýká s osobními problémy z minulosti a také v přítomnosti, přesto neztrácí ostražitost. Naivně jsem si myslela, že se v tomto díle dozvím, zda svůj problém z minulosti vyřešil... ale autorka si to nechala zřejmě do dalšího dílu. Bude nějakou dobu trvat než knihu strávím, ale pak si určitě chci přečíst i další díl - Pečovatel.
Doporučuji, ale ne slabším povahám... a to, co bylo řečeno v ostatních komentářích o jídle - no raději bych také doporučila u tohoto čtení jídlo vynechat.

18.04.2016 4 z 5

Střevo není tabu Střevo není tabu Giulia Enders

Vtipně a srozumitelně podaná problematika kolem našeho trávicího traktu.

03.04.2016 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Během čtení první poloviny knihy jsem si říkala, co všichni na té knize mají, že má tak super hodnocení. Vždyť je to jen obyčejné vyprávění. Druhá polovina mě však zcela pohltila a došlo mi, že každý detail v příběhu má svůj hlubší smysl a význam v životě hlavního hrdiny. Je to skutečně strhující příběh (nejen) o tom, že třeba jedna chvíle v životě, jedno špatné rozhodnutí vám může ovlivnit zbytek života. Příběh přátelství a oddanosti, ale také zrady. Pro mě nebylo vyprávění předvídatelné, ale bylo plné zvratů a překvapení. Doporučuji! A chystám se na další knihu od tohoto autora - TISÍCE PLANOUCÍCH SLUNCÍ.

03.04.2016 4 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Jednoznačně jeho nejslabší kniha. Celý příběh mi přišel spíš jako psychologický rozbor hlavního hrdiny, který neustále přemýšlí o tom, co mohl v minulosti udělat jinak a jak by se mu mohlo povést překročit vlastní stín a strachy. V knize mi chyběla jakási jiskra a napětí. Příběh se místy dost vlekl a většina postav byla zcela nevýrazná a nezajímavá. Detektivkou bych to rozhodně nenazvala. První díl se mi líbil daleko víc.

27.02.2016 2 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Kniha se mi moc líbila. Už jen námět mě zaujal. Pátrání v minulosti a objevování příběhů lidí, se kterými nás něco spojuje, je vždy zajímavé. Jak může jeden obraz ovlivnit hned několik životů napříč staletím. Prolínání minulosti s přítomností tomu dodalo napětí a očekávání, co bude dál. Kniha se velmi dobře četla a do poslední chvíle jsem netušila, jak to dopadne. Měla jsem svou představu, ale nakonec bylo vše jinak. Krásný příběh o naději a lásce, která neumírá. Co všechno je člověk ochoten obětovat pro toho, koho miluje. Postavy byly sympatické. Nejvíce se mi líbilo přátelství kamarádek Liv a Mo. Které jsou natolik odlišné až jsou si blízké.
Doporučuji všem a nesrovnávám s knihou NĚŽ JSEM TĚ POZNALA, protože si myslím, že zde jde o zcela odlišný námět. Už mám doma další knihu od této autorky a těším se na další čtení. :-)

17.02.2016 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Inspirující... Jeden člověk může dokázat mnoho, může změnit svět k lepšímu.

25.01.2016 5 z 5

Moje nová svoboda Moje nová svoboda Zohre Esmaeli

Knížka se mi líbila. Vyprávění dívky, která si zažila těžké časy, ale přes to se nikdy nevzdala snu žít na západě. Celý příběh se četl dobře a zanechal ve mě velké emoce. Ukazuje nám, jaká je afgánská kultura, jaký je charakter a povaha lidí a jejich mentalita, co je pro ně v životě důležité a na prvním místě. Zohre chtěla od začátku žít jinak, chtěla se učit číst a psát, chtěla se jinak oblékat a vydělávat si vlastní peníze, ale i přes to nezapomněla na některé zásady muslimského světa. Kniha ukazuje strastiplnou cestu z Afgánistánu až do Německa, co musejí všechno uprchlíci zažívat. A potom následně to, jak se k Zohre chovají její bratři, kteří v Německu už nějakou dobu žijí. I přes to, že je Zohre donucená opustit svou rodinu a zařídit se podle sebe, nikdy nepřestane svou rodinu milovat a ctít. Silný příběh!

25.01.2016 5 z 5

WHOLE30 – průvodce zdravotním restartem, který vám přinese svobodu v jídle WHOLE30 – průvodce zdravotním restartem, který vám přinese svobodu v jídle Dallas Hartwig

Jsem překvapená a nadšená. Čekala jsem recepty z nedostupných surovin, ale je to naopak. V knize jsou poměrně jednoduché recepty z dostupných surovin. Kniha je sice dražší, ale za ty peníze to rozhodně stojí, pokud vás tento směr stravování zajímá. Nachází se v ní úvod do programu WHOLE30, jídelníčky, nákupní seznamy a přehled všeho, co je dobré a špatné jídlo včetně zodpovězených nejčastějších otázek.
Už kniha JÍDLO NA PRVNÍM MÍSTĚ nasadila vysokou laťku a tahle ji určitě dorovnala. Je přehledná, jednoduchá, obsahuje spoustu obrázků a skvělých receptů.

05.12.2015 5 z 5

Rychlovky a chuťovky Břicháče Toma Rychlovky a chuťovky Břicháče Toma Tomáš Kosačík

Jelikož mám první díl, musela jsem si pořídit i díl druhý. A nezklamal mě! Kniha je plná jednoduchých receptů z dostupných surovin. Nic, co by se nedalo sehnat v běžném obchodě tam není. Většina lidí také ocení rychlou přípravu většiny jídel. Hned jsem několik receptů vyzkoušela a super. Skvělá inspirace do kuchyně, doporučuji!!!

01.11.2015 5 z 5