A proto skáču

Vnitřní svět třináctiletého chlapce s autismem. Mladý spisovatel, básník a bloger z Japonska trpí tak silnou formou autismu, že nedokáže mluvit. Jeho vidění světa je však neuvěřitelně bohaté, citlivé a inteligentní. Dokázal to v bestselleru A proto skáču, který ve svých třinácti „sepsal“ za zcela mimořádných okolností. Metod... celý text

Vnitřní svět třináctiletého chlapce s autismem.
Mladý spisovatel, básník a bloger z Japonska trpí tak silnou formou autismu, že nedokáže mluvit. Jeho vidění světa je však neuvěřitelně bohaté, citlivé a inteligentní. Dokázal to v bestselleru A proto skáču, který ve svých třinácti „sepsal“ za zcela mimořádných okolností. Metodou ukazování znaků na papírové matrici odpověděl na osmapadesát otázek, jež mu ostatní často kladou: Proč nemůžeš být chvíli v klidu? Proč se učíš nazpaměť jízdní řády? Co je nejhorší, když má člověk autismus?

Unikátní knihu v Japonsku objevil britský spisovatel David Mitchell, sám otec autistického syna, společně s manželkou ji přeložil do angličtiny a Higašidu a jeho niterné svědectví proslavil po celém západním světě. „Představte si, že se nacházíte v místnosti s dvaceti radiopřijímači. Všechny hrají a naplno se z nich linou hlasy a hudba. Nejde je vypnout ani ztlumit a místnost nemá okna ani dveře, takže jedinou úlevu vám přinese až naprosté vyčerpání,“ přibližuje v sugestivní předmluvě Mitchell pocity lidí s autismem. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/28_/280283/a-proto-skacu-0Fk-280283.jpg 4.5217

Jiheisho no boku ga tobihaneru riyu (2007)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Paseka

BlankaTr

Již 7 let pracuji s dětmi, kteří mají lehkou formu autismu. Tato knížka sice popisovala tu těžší formu, ale i tak mi zodpověděla spoustu otázek. Moc se mi líbila závěrečná povídka, a knížka na mě udělala opravdu dobrý dojem.

anna6021

Kniha se mi moc líbila, a to nejen obálkou. Zvláště krásný byl příběh na konci knihy, který mi doslova otevřel oči.

netty

Pracuji (nejen) s autisty, takže můj názor bude nejspíš lehce ovlivněn, proto také nebudu hodnotit. Kniha je moc pěkně psaná, avšak na můj vkus dost stroze. Být laik, tak mi to pocity a vnímání autistických dětí moc nepřiblíží. Porucha autistického spektra je mnohem složitější, než jak je popisována v knize. Už jen to, že existují různé formy a stupně a mnoho dalších informací. Chlapec v knize sice nemůže mluvit, ale má možnost, vyjadřovat se pomocí tabulky. A co autisti, kteří takovou možnost nemají, protože stupeň jejich diagnózy je vyšší? Jak vnímají svět oni? A tak dále, a tak dále.. Každopádně oceňuji nápad a to, že se tato problematika konečně dostává do světa a do podvědomí veřejnosti.

Petruska200

Velmi poucne cteni ....ted uz pomalu chapu jak a co deti s autismemprozivaji

Popik

Tahle knížka zůstane mezi těmi o které budu mluvit a budu ji posílat dál.

medialstar

Věřím, že pro rodiny, které mají ve své blízkosti autistu, to musí být přelomová kniha. Protože tohle asi převálcuje valnou většinu odborných publikací. Protože důležitější, než pátrat po tom, proč se to stalo a jak to odborně řešit je mnohem důležitější pochopení nitra a vžití se do tohoto člověka. A tady přes svůj krátký, ale dosti výživný obsah, dostanete pořádnou porci vjemů. Jediný problém mám ze všeobecněním typu takhle to mají všichni autisti. Škoda, že nenapsal Naoki více příběhů, které se textem proplétaly. Má talent.

Tereza.K91

Moc krásná kniha. Doporučuji všem co znají osobu s autismem.

Jolina

Inspirující a dávájící pochopení. Jiný hled a další pohled na tuto problematiku. Překvapilo mě, že takto uvažuje třináctiletý chlapec. A že své myšlenky dokáže sepsat a napsat...žijeme jednoduché životy. A vnímáme jednoduše. A snad právě třeba autisté jsou ti, kteří vnímají to, co je v životě důležité. Je třeba se k těmto kapitolám vracet, hledat porozumění...

Aivinka

Krásná kniha která vám otevře oči. Často slýchávám nadávky typu "ty seš ale autista". Tuhle knihu by si měl přečíst každý kdo tuto nadávku používá.

alena4154

Určitě všem doporučuji. Po přečtení této knihy nabíhá spousta myšlenek, jak je ten život pro nás vcelku zdravé lidi vlastně jednoduchý. Jakými nesmysly se mnozí zabýváme. Přitom se stačí zastavit a vnímat detaily. Je zvláštní, že "nemocní" lidé si dokáží život užít víc než lidi zdraví.

Kraken84

Věty jsem čekal méně srozumitelné a těžkopádnější, což bylo ze začátku největší překvapení. Popis vhledu do smýšlení autisty byl děsivě informativní. Povídka na konci knížky je nádherná, napsaná s odzbrojující citlivou poetikou, kterou bych čekal od starších a zkušenějších autorů. Jediná věc, která mi malinko vadila byly zevšeobecňující odpovědi stavící autora do pozice mluvčího (proč ne) za všechny postižené autismem(věty v 1.os.mn.č).

1alena1

Na 100% bych se podepsala pod komentář Danago. Je to zajímavé, ale...... je mi strašně nepochopitelné, že toto skutečně napsal 13ti letý autista. V jeho soudech je porovnávání s jinými autisty, ale jak to ví, že ostatní to mají jinak? Vzhledem k tomu, že jsem již s několika autisty pracovala v kroužcích, tak bych se pod většinu toho, co je v knize popsáno, klidně podepsala, pravdivé to je, ale každý autista je trošičku jiný a to srovnání lze načíst od speciálních pedagogů, znám mnohé z praxe, ale netroufla bych si tuto složitost vydat knižně. Klobouk dolů před rodiči, kteří to zvládnou se ctí a klobouk dolů před pedagogy (znám takové), které tyto osůbky připraví do života tak, že to pak není až takový handicap. Děkuji za takovou literaturu a kéž si ji přečtou věční stěžovatelé na všechno. Zdraví je nejvíc!!!

Danago

Já mám trochu rozporuplné pocity. Je to zajímavá knížka, ale napsal ji třináctiletý autista? Proč potom neodpovídá jen za sebe. Častou odpovědí je : mě to nevadí , ale jiným autistům ano...... Jak to asi ví? Jistě odpovědi na otázky jsou většinou , tak jak to autisté opravdu cítí. Bylo zajímavé se tyto odpovědi dozvědět, případně si potvrdit, co už jsem věděla. Podle mě jsou odpovědi v knížce poměrně všeobecně známé alespoň pro mě. Ovšem úplného laika kniha určitě nadchne a dojme. Život s jakýmkoli postižením je velice těžký.

veru_nedvedova

Kniha, která mi otevřela oči a pomohla mi pochopit, jak se lidé s autismem cítí. Je neuvěřitelné, že tohle napsal třináctiletý chlapec, který každý den prožívá překážky, které si ani neumíme představit.
Určitě ji doporučuji. Smekám.

martina.culik

Velice zajímavý pohled do mysli autistickému chlapce. Knihu jsem přečetla během pár hodin, ale možná by bylo lepší přečíst si vždy jen pár otázek a odpovědí a zamyslet se nad nimi.

Karcoolka2210

Rarita. Úprimné a otvorené vyznanie chlapca, ktorý je autistom. Pootvoril dvere do tohto sveta a my mu môžeme len ďakovať za tento dar. AJ

vekune

Skvělá kniha, víc asi ani netřeba říkat. Děkuji, že mi to trochu poodhalilo, co se skrývá v jejich světě. Ne úplně, ani to nejde, ale aspoň kousek.

SmallLucia

Opravdu děkuju, že jsem měla možnost přečíst si tuhle knihu. Bylo pro mě neuvěřitelně zvláštní číst o všech pocitech, které autista dennodenně zažívá. A teď už pro mě bude o maličko lehčí si to představit.
Příběh "Jsem u vás" na konci knížky byl nádherný.
Celkově mě knížka dohnala k úsměvu i k slzám.

Kirtans

Úžasná kniha, která mi zodpověděla spoustu otázek. Ačkoliv někdy se odpovědi částečně opakovali a někdy jsem je vnímala jako lehce křečovité a spíše uměle zformulované, na tak mladého chlapce, parádní výkon. Stojí za přečtení určitě i tehdy, pokud se vás autismus nijak nedotýká.

kobyb

Chcete proniknout do vnitřního světa třináctiletého chlapce s autismem. Pak je kniha napsána právě pro vás. Skvěle napsáno, jak uvažuje a prožívá svět chlapec, který bojuje s touto diagnózou. Moc pěkné myšlenky, které rozšíří váš obzor. Knížka je protkána příběhy, které psal sám chlapec, mimochodem na velmi dobré úrovni. Zbytek psán formou otázek a odpovědí, na různá témata, např. na chování, o pocitech a vztazích..U poslední povídky, kterou chlapec vytvořil došlo i na slzy.

Jesenka12

Úprimne... také odpovede aké v knihe boli nedostanete ani od ''normálneho'' trinásťročného chlapca.
Kniha sa mi veľmi páčila a pochopila som aké ťažké to autisti majú.
Poviedka na konci knihy sa mi páčila asi najviac a bola dokonalým záverom.

Aleen

Krásná kniha, která určitě osloví i člověka, který nemá austisty ve své blízkosti. Je o snaze dorozumnět se, o lásce k životu, překonávání velkých překážek a o touze po všem, co život přináší. Jsem nadšená!

spackova.p

Určitě poučná knížka, nejvíc mě ale zaujala povídka na konci.

Alpasstyle

Wow, doslova jsem nadšená, co se vyklubalo z tohoto díla.
Bylo velmi naučné. Myslím si, že mě do života hodně ovlivní a budu se dívat na autisty trochu jinýma očima, než dřív.
Skvělá kniha, autor je moc inteligentní kluk vzhledem k tomu,co ho dělá osobou se speciálními potřebami.
Doporučuji. :-)

Kif

Kouzelná. Toť mně napadá hned po dočtení knihy.
Přestože mě kniha nejprve nějak nelákala, po hojných reakcích a popudech i z mého okolí jsem se do ní pustila - a jsem velmi příjemně překvapena. Svět chlapce je tak krásně, citlivě popsán...A rozhodně by si to měl přečíst každý. A pokud ne každý, tak alespoň co nejvíce lidí.

Raysee_97

Nádherná knížka. Psaná formou otázek a odpovědí, začetla jsem se do ní tak, že jsem ji měla během odpoledne přečtenou. Není to knížka, jako každá jiná, a dá vám mnohem víc. Zaujme určitě i lidi, co nemají v okolí autistu, ale přesto se o autismus zajímají, tak jako já.

TomTomis

Ke knížce se už nikdy nevrátím, i tak mi ukázala svět lidí, který vnímají sebe i okolí jinak, než to má většina z nás. Přečteno za chvíli... Napsání asi trvalo nepoměrně déle.

Janča9

Tuto knihu napsal třináctiletý autista a musím říci, že čtenáře v mnoha směrech obohatí. Mě si opravdu získala! ♥ Naoko nedokáže mluvit a má opravdu velké potíže s dorozumíváním, on to však nevzdává a snaží se komunikovat prostřednictvím abecední tabulky či počítače. Díky této formě dokázal zapsat i své myšlenkové pochody. Kniha je rozdělena na kapitoly a podkapitoly. Na začátku každé podkapitoly je uvedena otázka, na kterou se posléze autor snaží odpovědět - osvětluje nám, proč se v některých situacích chová určitým způsobem. Touto knihou nám Naoki přibližuje svůj svět a otevírá nám oči. Díky ní můžeme prozřít a pochopit mnoho věcí. Kdo by se chtěl něco více dozvědět o autismu, tato kniha je pro něj jako stvořená!

„Kdyby teď ale někdo objevil lék na autismus, dost možná bych si vybral zůstat tak, jak jsem. A proč? Protože jsem pochopil, že se všichni musíme snažit a radovat se ze života, ať už jsme postižení, nebo ne.“

Kniga47

Jediné mínus té knihy je, že je tak krátká. Což ovšem k věku autora je mínus zcela zanedbatelné.

xxtom

Kniha je psaná formou otázek na běžný život a chování autora postiženého silnou formou autismu. Je to velice zajímavé zjistit, jak autisté vidí svět. Škoda jen, že je kniha tak krátká, během čtení mě napadlo ještě spousta otázek, které bych se chtěl zeptat. Zajímavé by také bylo nechat si stejné otázky zodpovědět třeba i od jiného autisty.