Kniha vzpomínek

Kniha vzpomínek

Jméno prvorozeného dítěte. Tvář vašeho muže. Váš věk a adresa… Co když se vám tohle všechno začne ztrácet z paměti? Claire má fungující manželství, dvě dcery, všetečnou matku... a Alzheimera. Dříve měla i práci, kterou milovala, ale kdo by zaměstnával učitelku, která trpí ztrátou paměti? Claire se zoufale snaží zachovat ... celý text

Claire má fungující manželství, dvě dcery, všetečnou matku... a Alzheimera. Dříve měla i práci, kterou milovala, ale kdo by zaměstnával učitelku, která trpí ztrátou paměti? Claire se zoufale snaží zachovat alespoň to, o co ji ještě nemoc nepřipravila, a tak si na radu terapeuta pořídí Knihu vzpomínek. Zapisuje momenty z minulosti i současnosti, protože ví, že brzy budou její řádky to jediné, co po ní manželovi a dětem zbude. Ví to, protože na stejnou nemoc zemřel její otec.

Dny tráví doma, v nedobrovolném uvěznění, protože každý odchod hrozí tím, že nenajde cestu zpátky. Postupem času přestává být bezpečno i doma: vynechávající paměť Claire znemožňuje vykonávat i ty nejběžnější, nejbanálnější činnosti. Výsledkem je nekonečná frustrace a zášť vůči blízkým, prokládaná zoufalou touhou využít každý vzácný okamžik, kdy se ještě může těšit z jasné mysli...

Román Kniha vzpomínek je neobyčejně silný příběh, smutný i povzbudivý zároveň. A Claire je literární hrdinka, která se každému čtenáři natrvalo vryje do paměti. I když ona sama paměť už téměř ztratila. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/23_/234746/kniha-vzpominek-SQX-234746.jpg 4.6185

The Memory Book (2014)

Vydáno:, Domino

Jizi
předevčírem

Zajímavé (a samozřejmě velmi silné) téma předčasně rozvinutého Alzheimera v kombinaci s několika (žel bohu velmi málo) silnými scénami nemůže v žádném případě vyvážit plytkost děje a stereotypní unylost postav.
Následující komentář obsahuje *spoilery*, byli (i když spíše byly) jste varováni.
Kniha vzpomínek je takové typicky "ženské" čtení. Osobně tuhle škatulku ze srdce nesnáším, ale něco na ní asi bude. Neumím si představit chlapa, který by tuhle rádoby srdceryvnou limonádu přečetl a neslezly mu z toho nehty aspoň na jedný noze. Přestože základní osa příběhu (matka - dvě dcery (20 a 3) - demence a vidina brzkého konce krátce po čtyřicítce) vyloženě čiší potenciálem, autorka jej uchopila v souladu s tématem tak dementně, jak jen to šlo, snad aby se někdo necítil příliš sklíčeně.
Všechny postavy jsou krásný a úžasný a obětavý a děsně hodný a chápavý a milý. Nikdo není tlustý, brýlatý, šišlavý, pajdající, koktající. Nikdo nemá žádný zásadní problém (až teda na toho Alzheimera), všichni jsou v jádru zlatí lidičkové se srdíčkem na správném místě, kteří navíc vypadají jako by z hollywoodu utekli. Hotová cukrová vata. A tím samozřejmě teprve začínáme.
Samotný děj se točí kolem slaboučké zápletky vystavěné na jednom zatajeném těhotenství - už vidím dvacetiletou holku, která kopne kluka, co s ním chodí, do zadku, přestože je těhotná a on ji nebije/nepodvádí/nechlastá/nefetuje... a rozhodne se být s děckem sama. Budou jich zástupy - protože ona už tehdy ví, že on není ten pravý. Jasně, vezměme otcům děti! Oni přeci nemají právo podílet se na výchově... Základní premisa v mých očích nečiní z hlavní postavy hrdinku, ale sobeckou slepici, kterou v jejím rozhodnutí podpoří dokonce i její matka. Tak když je holka ve dvaceti tele, tak aspoň ona by mohla mít rozum? Ale kdeže. Poté, co začne Claire, jak se ústřední postava jmenuje, blbnout, chce najednou, aby se její dcera s biologickým otcem seznámila. To, že on má vlastní rodinu a život, ji vůbec nezajímá. Jasně, nic mu neřekla, nechala se zapírat, ale teď, po 20 letech, je na čase, aby přijal dcerušku sakum prdum! A víte co? Víte, co se stane?! No jasně - on to udělá! A kdyby jen on! Jeho manželka a dvě dcery jsou naprosto v pohodě, když k nim nakráčí vyšinutá ženská s těhotnou adolescentkou a sdělí jim: tramtadadá, tady nás máte! (Dokonce se obejmou. Obejmou!! Umíte si to představit?)
Ano, jistě, dcera je totiž taky ve dvaceti těhotná a protože se historie trapně opakuje, i ona zůstává sama, bez dokončené školy. Tedy, ona sama nezůstane, protože stačí, aby vešla do baru a chovala se jako arogantní, vylízaná pinda a hned jí padne k nohám nejkrásnější kluk ve vesmíru (jenž shodou okolností pracuje za barem a taky nestuduje a umřela mu máma, takže je děsně chápavej) - a stačí dvě holý věty a on ví, že ona je ta pravá. (Dá se zívat a zvracet zároveň? Dá - zííí-grrrrc-vvvv.)
A pak je tu mladý manžel hlavní hrdinky, který s ní má tříletou dceru, prostě lásky jejího života. Na něj je navázaná druhá, děsně tajemná zápletka knihy (začínám být v zívání/zvracení fakt dobrá) - kdy se s ní setkává a nechává ji věřit, že je někdo jiný, protože ona ho vůbec nepoznává. Jasně, spoustu věci si pamatuje, ale jeho, selektivně, vymazala.
Ne, naštěstí o Alzheimeru nic moc nevím. Ne, naštěstí jsem nikdy neměla tu čest se s někým, kdo jím trpí setkat, natož o něj pečovat. A doufám, že mě to stejně jako tsunami nebo horečka dengue nikdy nepostihne. Přesto se nemůžu ubránit tomu, že autorka s nemocí nakládá tak, jak se jí to hodí. Protože tohle je prostě... dementní.
Jedna hvězda za těch pár dojemných okamžiků. Druhá je čistě pro mě za statečnost, že jsem to dokázala dočíst.

Barča21

Úžasná a krásně napsaná kniha. Emotivní, strhující příběh a dobře popsané jak tato nemoc působí na nemocného a jeho okolí.
Celá kniha je velmi silná a poutavě napsaná. Mohu jen doporučit.

MartinaP1984

Krásná kniha o hrozném tématu. Akorát ten růžový konec mi k tomu úplně nešel.

banánovépyré

Krásná a silná kniha o velkém a těžkém tématu. Myslím, že je potřeba, abychom byli takto konfrontováni s tématy těžké nemoci nebo smrti. Člověk si pak uvědomí spoustu z toho, na co každodenně zapomíná. A Rowan Coleman navíc umí tato náročná témata podat s takovou lidskostí, lehkostí a humorem, že se vám po přečtení bude chtít sice trošku plakat, ale zároveň taky hodně žít. Je to skvělá kniha!!!

Maichalka

Od knihy jsem si nemohla odtrhnout - díky za ní! Vážné téma, o kterém se příliš nemluví.....Kniha stojí za přečtení..

Eve_linnka

Vážné téma bez sentimentu, sladkobolnosti a klišé, za to s nadhledem a humorem. Doporučuji. Celá recenze na http://zivotjehappy.blogspot.cz/2017/04/precteno-kniha-vzpominek.html

zuzana4291

Kniha mě velmi pohltila. Je to velmi dojemný příběh, a jelikož tento příběh nemůže mít šťastný konec, tak přeci jen ho trochu má. Je velmi smutné, co dokáže zákeřná nemoc napáchat.

evago

na tuhle knihu jen tak brzy nezapomenu,nádherné čtení i slzička ukápla

Hanjimka

Krásná knížka i k zamyšlení.

katu9365

Nadherny pribeh o lasce, rodinnych poutech, rychle postupujici nemoci.

LiKa00

Nádherná kniha. Od Rowan Coleman jsem četla už druhou knížku a ani ta nezklamala. Reálná témata, která bohužel potkávají reálné lidi.

makke

Knihu jsem dostala od sestry již v roce 2015, odložila jsem ji na noční stolek do hromady asi dalších dvaceti knih, které se chystám přečíst. Obsah "hromady" se pozvolna měnil, ale Kniha vzpomínek zůstávala. Nevyhledávám smutné knihy a než se do nějaké pustím, musí nastat ten správný okamžik. Před pár dny mi zemřela babička a ve smutném období přišel čas na "smutnou" knihu. Přečetla jsem ji jedním dechem, a ano pobrečela jsem si, nicméně to vůbec není smutná kniha, je to nádherná kniha s úžasným koncem . Dokonce si myslím, že je to jedna z nejhezčích knih, které jsem kdy četla :-)

SaraL
10.12.2016

Krásný a silný příběh....hrozná nemoc.....bylo mi smutno ještě dobu po přečtení...

Joyce24
02.12.2016

Jedná se o velmi silný příběh, skvěle napsaný. Musím přiznat, že mi při čtení vyhrkly několikrát slzy do očí. Mohu všem tuto knihu jen doporučit.

ave55
23.11.2016

Původně jsem si myslela, že knihu odložím, bála jsem se smutku. Nakonec jsem ji přečetla jedním dechem, jen nedoporučuji číst při rýmě. Té se pak nezbavíte...

Toňula
07.11.2016

V poslední době jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Silný příběh, který se skládá jako mozaika z vyprávění hlavní hrdinky a jejích nejbližších, prolínání více časových rovin, více pohledů, ale hlavně plný lidskosti, síly přez nepřízeň osudu bojovat o lásku i štěstí nejen své, ale svých nejbližších.

baterka.gs
04.11.2016

Velmi silný příběh o nemoci, která vůbec nejde vidět a moc o ní vlastně nevíme, dokud bohužel neudeří někde kolem nás. Cením si pohledu, který autorka zaujala a popis pocitů jak z pohledu dcery tak matky. Nedokáži si představit, jak silné musejí obě být a jak silný musí být každý, kdo má osobu s tímto onemocněním v rodině. Děkuji moc za nahlédnutí do tohoto nepříjemného a zlého světa plné nástrah ze sebe sama.

Chytuš
29.10.2016

Tak krásnou a dojemnou knihu o lásce, hlavně tedy té mateřské, jsem snad ještě nečetla. Od dočtení se v hlavě k některým událostem stále vracím a přemýšlím o nich. Nádherná kniha, na kterou jen tak nezapomenete, vřele doporučuji!

ElenaM
24.09.2016

Nádherná kniha, která mě pohltila hned od začátku a přečetla jsem ji za pár dní. Styl psaní byl velmi příjemný, četlo se to samo. Navzdory tomu, jak závažné téma to je, bylo zpracované s lehkostí a citlivostí. Kniha je plná emocí a jedná se především o rodinu a o to, jak rodina má držet pohromadě. Během čtení brzy zjistíte, že tohle není kniha o Alzheimerovi, ale o lásce. O lásce, která překoná vše a když vše pomine, přetrvá láska. Postavy jsou sympatické a milé, nebyl nikdo, kdo by mi v knize vadil. Autorka se tímto zařadila mezi ty, od kterých určitě nepřečtu jen jednu knihu, ale pořídím si další a jsem na ně moc zvědavá a to i přes to, že tahle je údajně její nejlepší. Vím, že jednou se knize určitě vrátím a přečtu si ji znova.

mekkejla
17.09.2016

Opravdu hodně silná knížka. Nepamatuji si, že bych někdy musela polykat slzy hned po prvních stránkách, ale tady se mi to stalo. Láska Claire a Grega byla silná a úžasná, ale i tak to pro mě bylo hlavně o lásce mateřské. O Alzheimrovi jsem toho doteď moc nevěděla, ale po přečtení musím říct, že je to vážně děsivě obludná nemoc. Vytkla bych akorát pro mě trochu matoucí jména hlavních hrdinek (nevím, proč, ale mně se Claire a Caitlin hrozně pletly) a musím souhlasit s pár přispěvateli zde, že ten konec byl opravdu malinko víc růžový. Ale i tak - skvělý zážitek!

Danago
10.09.2016

Neuvěřitelně nádherná, úžasná kniha. Čtivá, působivá, emotivní , strhující
Velice dobře popsané jak působí nemoc Alzheimer, na nemocného a jeho okolí. Ani sem netušila, že může tak silně postihnou člověka v poměrně mladém věku (středním věku). Myslela sem si že je to nemoc stáří. O to je to asi horší, když vás děti ještě potřebují.......
Celá kniha je velmi silná a velmi poutavě napsaná. Mohu jen vřele doporučit. Kniha mě velmi chytla za srdce.

faraod
04.09.2016

Od knihy jsem očekávala víc..

emem1
24.08.2016

Pokud přijmeme myšlenku, že knížky čteme pro potěšení, ale taky pro myšlenku a poučení, zde je naprosto všechno. A navíc se podařil i film.

Styblice
24.08.2016

Nádherný, bohužel smutný příběh. Klidně si knihu za pár let přečtu znovu.

Šánka
17.08.2016

Nádherná kniha, a i přes tak vážné téma nevyléčitelné nemoci, není jen smutná.
Autorka do ní vložila velkou dávku citu, ale i humorných situací a hlavně lásky. Lásky ve všech jejích podobách. Příběh o tom, jak důležitá jsou rodinná pouta, podpora a sounáležitost rodiny v situacích, které nemůžeme změnit.
Budete potřebovat kapesníky, ale příběh ve vás nezanechá trpkost, ale naději.
Mohu jen vřele doporučit.

luciefeix
12.08.2016

kniha která mě dostala od začátku až do konce ,. strhující

Janin
05.08.2016

Úžasná kniha.Neustále si musíme připomínat,že život je dar ne samozřejmost a že jsme tu jen poutníci na dovolené.A užívat života plnými doušky,každou vteřinu.Krásný vztah napříč generacemi,zrání ženskosti....prostě stojí za přečtení.

tereza8
03.08.2016

Krásný dojemný příběh o lásce a boji do poslední chvíle. Příběh také hezky psychologicky rozebírá vztah matka - dcera, mateřskou lásku a líčí závažnou nekompromisní nemoc. Knížka je čtivá, líbí se mi způsob psaní autorky. Místy černý humor, kterým popisuje hrdinka svoji těžkou nemoc, celý příběh tak "příjemně" odlehčuje, jelikož se jedná o tak smutný příběh. Líbily se mi dopisy z Knihy vzpomínek, ty mě bavily moc. Knížka je hodně silná, neumím si představit, že takto těžká nemoc potká tak mladou, úspěšnou ženu se šťastnou rodinou...

hruskovalucie93
24.07.2016

Nemám slov. Kniha plná lásky i krutosti. Realita těch, kdo trpí touto chorobou. Za mě 5 hvězd.

ptacicek
11.07.2016

Kniha byla krásná, zábavná, smutná a naučná zároveň. Možná jsem o ní ale čekala malinko víc. Myslela jsem si, že se to bude víc zabývat nemocí a stavy, které ji provází. Z mého pohledu je ale přitom hodně zaměřená na minulost. Zklamaná ale určitě nejsem, kniha je hezká a ráda se k ní vrátím.