Kniha vzpomínek

Kniha vzpomínek

Jméno prvorozeného dítěte. Tvář vašeho muže. Váš věk a adresa… Co když se vám tohle všechno začne ztrácet z paměti? Claire má fungující manželství, dvě dcery, všetečnou matku... a Alzheimera. Dříve měla i práci, kterou milovala, ale kdo by zaměstnával učitelku, která trpí ztrátou paměti? Claire se zoufale snaží zachovat alesp...celý text

Jméno prvorozeného dítěte. Tvář vašeho muže. Váš věk a adresa… Co když se vám tohle všechno začne ztrácet z paměti?

Claire má fungující manželství, dvě dcery, všetečnou matku... a Alzheimera. Dříve měla i práci, kterou milovala, ale kdo by zaměstnával učitelku, která trpí ztrátou paměti? Claire se zoufale snaží zachovat alespoň to, o co ji ještě nemoc nepřipravila, a tak si na radu terapeuta pořídí Knihu vzpomínek. Zapisuje momenty z minulosti i současnosti, protože ví, že brzy budou její řádky to jediné, co po ní manželovi a dětem zbude. Ví to, protože na stejnou nemoc zemřel její otec.

Dny tráví doma, v nedobrovolném uvěznění, protože každý odchod hrozí tím, že nenajde cestu zpátky. Postupem času přestává být bezpečno i doma: vynechávající paměť Claire znemožňuje vykonávat i ty nejběžnější, nejbanálnější činnosti. Výsledkem je nekonečná frustrace a zášť vůči blízkým, prokládaná zoufalou touhou využít každý vzácný okamžik, kdy se ještě může těšit z jasné mysli...

Román Kniha vzpomínek je neobyčejně silný příběh, smutný i povzbudivý zároveň. A Claire je literární hrdinka, která se každému čtenáři natrvalo vryje do paměti. I když ona sama paměť už téměř ztratila. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/23_/234746/kniha-vzpominek-SQX-234746.jpg 4.6173
Originální název:

The Memory Book (2014)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Domino
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (64)

Přidat komentář
Eve_linnka
18. dubna

Vážné téma bez sentimentu, sladkobolnosti a klišé, za to s nadhledem a humorem. Doporučuji. Celá recenze na http://zivotjehappy.blogspot.cz/2017/04/precteno-kniha-vzpominek.html

zuzana4291
17. dubna

Kniha mě velmi pohltila. Je to velmi dojemný příběh, a jelikož tento příběh nemůže mít šťastný konec, tak přeci jen ho trochu má. Je velmi smutné, co dokáže zákeřná nemoc napáchat.

evago
16. dubna

na tuhle knihu jen tak brzy nezapomenu,nádherné čtení i slzička ukápla

Hanjimka
14. dubna

Krásná knížka i k zamyšlení.

katu9365
12. února

Nadherny pribeh o lasce, rodinnych poutech, rychle postupujici nemoci.

LiKa00
26. ledna

Nádherná kniha. Od Rowan Coleman jsem četla už druhou knížku a ani ta nezklamala. Reálná témata, která bohužel potkávají reálné lidi.

makke
21. ledna

Knihu jsem dostala od sestry již v roce 2015, odložila jsem ji na noční stolek do hromady asi dalších dvaceti knih, které se chystám přečíst. Obsah "hromady" se pozvolna měnil, ale Kniha vzpomínek zůstávala. Nevyhledávám smutné knihy a než se do nějaké pustím, musí nastat ten správný okamžik. Před pár dny mi zemřela babička a ve smutném období přišel čas na "smutnou" knihu. Přečetla jsem ji jedním dechem, a ano pobrečela jsem si, nicméně to vůbec není smutná kniha, je to nádherná kniha s úžasným koncem . Dokonce si myslím, že je to jedna z nejhezčích knih, které jsem kdy četla :-)

SaraL
10.12.2016

Krásný a silný příběh....hrozná nemoc.....bylo mi smutno ještě dobu po přečtení...

Joyce24
02.12.2016

Jedná se o velmi silný příběh, skvěle napsaný. Musím přiznat, že mi při čtení vyhrkly několikrát slzy do očí. Mohu všem tuto knihu jen doporučit.

ave55
23.11.2016

Původně jsem si myslela, že knihu odložím, bála jsem se smutku. Nakonec jsem ji přečetla jedním dechem, jen nedoporučuji číst při rýmě. Té se pak nezbavíte...

Toňula
07.11.2016

V poslední době jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Silný příběh, který se skládá jako mozaika z vyprávění hlavní hrdinky a jejích nejbližších, prolínání více časových rovin, více pohledů, ale hlavně plný lidskosti, síly přez nepřízeň osudu bojovat o lásku i štěstí nejen své, ale svých nejbližších.

baterka.gs
04.11.2016

Velmi silný příběh o nemoci, která vůbec nejde vidět a moc o ní vlastně nevíme, dokud bohužel neudeří někde kolem nás. Cením si pohledu, který autorka zaujala a popis pocitů jak z pohledu dcery tak matky. Nedokáži si představit, jak silné musejí obě být a jak silný musí být každý, kdo má osobu s tímto onemocněním v rodině. Děkuji moc za nahlédnutí do tohoto nepříjemného a zlého světa plné nástrah ze sebe sama.

Chytuš
29.10.2016

Tak krásnou a dojemnou knihu o lásce, hlavně tedy té mateřské, jsem snad ještě nečetla. Od dočtení se v hlavě k některým událostem stále vracím a přemýšlím o nich. Nádherná kniha, na kterou jen tak nezapomenete, vřele doporučuji!

ElenaM
24.09.2016

Nádherná kniha, která mě pohltila hned od začátku a přečetla jsem ji za pár dní. Styl psaní byl velmi příjemný, četlo se to samo. Navzdory tomu, jak závažné téma to je, bylo zpracované s lehkostí a citlivostí. Kniha je plná emocí a jedná se především o rodinu a o to, jak rodina má držet pohromadě. Během čtení brzy zjistíte, že tohle není kniha o Alzheimerovi, ale o lásce. O lásce, která překoná vše a když vše pomine, přetrvá láska. Postavy jsou sympatické a milé, nebyl nikdo, kdo by mi v knize vadil. Autorka se tímto zařadila mezi ty, od kterých určitě nepřečtu jen jednu knihu, ale pořídím si další a jsem na ně moc zvědavá a to i přes to, že tahle je údajně její nejlepší. Vím, že jednou se knize určitě vrátím a přečtu si ji znova.

mekkejla
17.09.2016

Opravdu hodně silná knížka. Nepamatuji si, že bych někdy musela polykat slzy hned po prvních stránkách, ale tady se mi to stalo. Láska Claire a Grega byla silná a úžasná, ale i tak to pro mě bylo hlavně o lásce mateřské. O Alzheimrovi jsem toho doteď moc nevěděla, ale po přečtení musím říct, že je to vážně děsivě obludná nemoc. Vytkla bych akorát pro mě trochu matoucí jména hlavních hrdinek (nevím, proč, ale mně se Claire a Caitlin hrozně pletly) a musím souhlasit s pár přispěvateli zde, že ten konec byl opravdu malinko víc růžový. Ale i tak - skvělý zážitek!

Danago
10.09.2016

Neuvěřitelně nádherná, úžasná kniha. Čtivá, působivá, emotivní , strhující
Velice dobře popsané jak působí nemoc Alzheimer, na nemocného a jeho okolí. Ani sem netušila, že může tak silně postihnou člověka v poměrně mladém věku (středním věku). Myslela sem si že je to nemoc stáří. O to je to asi horší, když vás děti ještě potřebují.......
Celá kniha je velmi silná a velmi poutavě napsaná. Mohu jen vřele doporučit. Kniha mě velmi chytla za srdce.

faraod
04.09.2016

Od knihy jsem očekávala víc..

emem1
24.08.2016

Pokud přijmeme myšlenku, že knížky čteme pro potěšení, ale taky pro myšlenku a poučení, zde je naprosto všechno. A navíc se podařil i film.

Styblice
24.08.2016

Nádherný, bohužel smutný příběh. Klidně si knihu za pár let přečtu znovu.

Šánka
17.08.2016

Nádherná kniha, a i přes tak vážné téma nevyléčitelné nemoci, není jen smutná.
Autorka do ní vložila velkou dávku citu, ale i humorných situací a hlavně lásky. Lásky ve všech jejích podobách. Příběh o tom, jak důležitá jsou rodinná pouta, podpora a sounáležitost rodiny v situacích, které nemůžeme změnit.
Budete potřebovat kapesníky, ale příběh ve vás nezanechá trpkost, ale naději.
Mohu jen vřele doporučit.

luciefeix
12.08.2016

kniha která mě dostala od začátku až do konce ,. strhující

Janin
05.08.2016

Úžasná kniha.Neustále si musíme připomínat,že život je dar ne samozřejmost a že jsme tu jen poutníci na dovolené.A užívat života plnými doušky,každou vteřinu.Krásný vztah napříč generacemi,zrání ženskosti....prostě stojí za přečtení.

tereza8
03.08.2016

Krásný dojemný příběh o lásce a boji do poslední chvíle. Příběh také hezky psychologicky rozebírá vztah matka - dcera, mateřskou lásku a líčí závažnou nekompromisní nemoc. Knížka je čtivá, líbí se mi způsob psaní autorky. Místy černý humor, kterým popisuje hrdinka svoji těžkou nemoc, celý příběh tak "příjemně" odlehčuje, jelikož se jedná o tak smutný příběh. Líbily se mi dopisy z Knihy vzpomínek, ty mě bavily moc. Knížka je hodně silná, neumím si představit, že takto těžká nemoc potká tak mladou, úspěšnou ženu se šťastnou rodinou...

hruskovalucie93
24.07.2016

Nemám slov. Kniha plná lásky i krutosti. Realita těch, kdo trpí touto chorobou. Za mě 5 hvězd.

ptacicek
11.07.2016

Kniha byla krásná, zábavná, smutná a naučná zároveň. Možná jsem o ní ale čekala malinko víc. Myslela jsem si, že se to bude víc zabývat nemocí a stavy, které ji provází. Z mého pohledu je ale přitom hodně zaměřená na minulost. Zklamaná ale určitě nejsem, kniha je hezká a ráda se k ní vrátím.

BOOKlife
28.06.2016

Úžasný příběh o tom, že ve svém životě můžete zapomenout na vše, ale na lásku nikdy.

Anna 13
15.06.2016

Kniha o nemoci jménem Alzheimer. Ale především kniha o neuvěřitelné lásce, především lásce mateřské.
Autorka má nádherný styl psaní a doufám, že bude tvořit dál. Již teď se těším na její dvě knihy vydané u nás. Příběh byl prostě přenádherný, vtáhlo mě to do děje tak rychle, četla jsem téměř pořád, fantastická zápletka, úžasná hlavní hrdinka a především ty krásné věty o lásce...

Přesvědčíte se tu o jedinečném poutu mateřské lásky, o nemoci, která je opravdu tak hnusnou a nevyzpytatelnou... Všem, kterým se tato kniha líbila bych doporučila knihu Ještě jsem to já, která je také ohromně, citlivě psaná. Obdivuji lidi, kteří se o nemocné s touto chorobou starají a mají neuvěřitelnou trpělivost a lásku, kterou dávají najevo. Kterou si v srdcích uchovají navždy...

Viky007
04.06.2016

Neuvěřitelně nádherná kniha o lásce a lidství. Dřív jsem o této nemoci moc nevěděla. Myslela jsem si, že člověk prostě jen zapomíná. Díky tomuto příběhu jsem si uvědomila, že Alzheimer je vážně hrozná nemoc, kdy se mění úplně všechno.

Co víc říct? Zkrátka... doporučuji!

orson
20.05.2016

Místy vtipné, místy smutné, ale rozhodně moc příjemné čtení. Rozuzlení jsem tak trochu tušil, ale i tak mě překvapilo...

Miro67
09.05.2016

Odmala nám do hlavy vtloukali, že co se naučíš, to ti nikdo nevezme. No ACH to dokáže,bohužel. Likviduje člověka zákeřně a po kouskách. Při čtení knihy je jednomu až do breku. Inteligentní člověk, zvyklý učit děti, je najednou sám degradován na úrověň malého dítěte, které je nutno neustále hlídat. I když se každý z členů rodiny snaží s Clairinou nemocí vyrovnat po svém , ze všech vyzařuje obrovská láska, která jim určitě pomůže se s nemocí vyrovnat ( protože porazit ji nejde).
No a mimochodem, Alice byla vskutku formát.