DzordanoChruno DzordanoChruno komentáře u knih

Výbor z povídek Výbor z povídek Anton Pavlovič Čechov

Ľudká zloba, sebectvo, povýšenosť, úlisnosť, pretvárka, hlúposť. Moc sa toho za takmer 150 rokov nezmenilo, ľudstvo sa nehorší, bolo rovnako zlé vtedy, ako teraz. To je pozitívne zistenie. Horšie je to so štýlom, ako sú tieto poviedky napísané, nebavilo ma to, zápletky boli pomerne naivné a prvoplánové, určite tomu časový odstup od napísania uškodil. Len zo dve z nich ma zaujali a obsahujú aj zaujímavé myšlienky, o ostatných som cítil skôr stiesnenosť a bezútešnosť a bol som rád, keď skončili. Čechov mi na rozdiel od iných ruských klasikov nesadol.

21.02.2021 2 z 5

Zpráva od nebožtíka Zpráva od nebožtíka Joanna Chmielewska (p)

(SPOILER) Celé to pôsobí ako naivné snívanie adolescentky o nečakanej výhre kopy peňazí, o dobrodružnej prestrelke, únose luxusným lietadlom do sídla miliardára v exotickej krajine (chýba už len znásilnenie chlpatou poloopicou, opravujem, blondínom), pričom hlavná hrdinka nakoniec všetkým brilantne prejde cez rozum. Kniha od ženy, pre ženy, typicky nemužská detektívka. Čítať sa to síce dá, ale nie ako krimi, lež ako červená knižnica, kde sa skôr riešia sny o dvorení a zranenia od bývalého. Je to čisto ženský, žiaľ, absolútne banálne podaný svet, kde všetci naokolo sú hlupáci a jediná hlavná hrdinka je pekná, šikovná, citlivá a temperamentná. Ak máte menej ako 12 rokov, alebo vyoperovanú polovicu mozgu, bude sa vám to páčiť. Inak to dočítate iba so sebazaprením.

26.01.2021 1 z 5

Sup je trpělivý pták Sup je trpělivý pták James Hadley Chase (p)

Pekne naštartovaný príbeh, spočiatku rozvetvený do pútavých opisov osudov hlavných (anti)hrdinov. Aj osadenie deja do nezvyklej Južnej Afriky sľubuje zážitok odlišný od ostatných autorových diel, ktoré sa poväčšine odohrávajú v USA či UK. No po prílete na miesto sa začnú diať veci, ktoré sa dajú akceptovať iba po úplnej lobotómii čitateľovho mozgu. Akoby si autor nechcel dať prácu s lepším vykreslením vzťahov medzi hlavnými postavami, všetko uteká príliš rýchlo a aj úplná naivka by neprehltla tak nepravdepodobný vývoj situácie. Škoda. A škoda čítať.

25.01.2021 2 z 5

Smrtící úder Smrtící úder James Hadley Chase (p)

(SPOILER) Výborná kniha, pasáže, ktoré sa venujú príprave a uskutočneniu vraždy sú hrozivé, stiesňujúce, povedal by som až hororové. Trochu slabšie je vykreslený vývoj vzťahu Eve a Chada a tiež kľúčový "dôkaz" s magnetofónom by sa dal zmiesť zo stola ("pomýlil som sa pri diktovaní a tak som nejaké pasáže vymazal a nahrával nanovo"), no to sú už detaily.

21.01.2021 5 z 5

Ruský týden Ruský týden František Ringo Čech

Úplný odpad to nie je, ale nemá to k nemu ďaleko. Čakal som vtipné rozprávanie, dostal som nudu. Pár zážitkov je úsmevných, ale väčšina je trápna, humor je často fekálny. Ak autor skutočne popisuje realitu, až na Schelingera sú všetci dementi. A otázka je, či Schelinger bol naozaj taká dobrá duša, alebo len autor zamlčal jeho úlety z dôvodu "o mŕtvych len dobre".

14.01.2021 1 z 5

Stopa vede do Sieny Stopa vede do Sieny James Hadley Chase (p)

Pomerne naivné. Nie je dobré, keď hrá v detektívke náhoda dôležitejšiu úlohu, ako logika.

09.01.2021 2 z 5

Na dálnici je hippie Na dálnici je hippie James Hadley Chase (p)

Asi najlepšia kniha od JHCh. Čítam ju pravidelne, každých 35 rokov. Snáď sa mi to znovu podarí ešte aspoň 1-2 krát :-) Niektoré hlášky a situácie si pamätám doslovne z prvého čítania. Kniha nemá slabšie miesta, je napísaná bravúrne, z exotického prostredia. Postavy na oboch stranách zákona majú charizmu, dej je uveriteľný, dialógy verné a častokrát vtipné. A hlavný hrdina je sympoš. Škoda, že podľa knihy nebol natočený film.

06.01.2021 5 z 5

Rovnou mezi oči Rovnou mezi oči James Hadley Chase (p)

Zaujímavá kniha, okrem nosnej napínavej línie sledujeme aj vznik a vývin manželskej krízy. Až v tejto knihe (a to som ich od neho prečítal veľa) mi autor ukázal, že sa vie pozrieť aj do ženskej duše. Ten kontrast medzi pocitmi blondýnky a myslením vojaka ma bavil. Vytkol by som iba divný záver a autor sa tiež mohol viac povenovať Timoteovi, nie je vysvetlené, ako môže byť raz taká bábovka a inokedy ostrý muž.

02.01.2021 5 z 5

Kdo se směje naposled Kdo se směje naposled James Hadley Chase (p)

Přiznám se, že jsem byl v pokušení dát čtyři hvězdy :-) Čítanie je to pútavé, ale ku koncu pribúda nelogickostí takým tempom, že to dojem z knihy výrazne znižuje. Áno, u thrillerov a detektívok musíme byť zhovievaví, ale keď dej stojí na nezmysle, ktorý sa prieči základnej logike, stáva sa z knihy dielo nižšej kategórie. Naopak, vyzdvihnúť tu treba zaujímavé prostredie, originalny motív a kopec zvratov, ktoré robia knihu pestrejšou.

30.12.2020 3 z 5

Pracka v láhvi Pracka v láhvi James Hadley Chase (p)

Prvá polovica knihy sa čítala dobre, druhá bola už utrpením a k záveru už hlúpostí pribudlo toľko, že bol problém vydržať do konca. Všetci sú podliaci, ženy sú hlúpe a ziskuchtivé (inak toto sa u autora objavuje často, musel mať hrozné životné skúsenosti). Polícia je tu len okrajová a totálne nečinná, aby sa neplietla do deja, no ten sa tým stáva stupídnym. Slabšie autorovo dielo.

28.12.2020 1 z 5

Žádné orchideje pro slečnu Blandishovou Žádné orchideje pro slečnu Blandishovou James Hadley Chase (p)

Slim a jeho nôž... keď som to čítal v detstve, bol to riadne desivý obraz.

25.12.2020 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Nikdy som nechápal, ako môže niekto klesnúť tak hlboko, že začne brať drogy a kvôli nim vymýšľať dokonalé klamstvá, kradnúť, či prostituovať. Po prečítaní knihy to už chápem, je to plynulý a logický proces. Memento je v tom, že takto môže skončiť dieťa každého z nás. Takže povinné čítanie.

25.12.2020 5 z 5

Jak natáhnout na skřipec Jak natáhnout na skřipec James Hadley Chase (p)

V rámci žánru dokonalé dielo. Výborná detektívka, čistý štýl, stará škola. Škoda, že sa už také nepíšu. Zo súčasných severských, nemeckých alebo i slovenských pokusov je mi ťažko. Chase dokázal napísať geniálne dielo aj bez vulgarizmov, sexu, fekálu či uletených zvratov v deji. Zaráža ma, že túto knihu čítalo a hodnotilo tak málo ľudí a taký priblblý Fritzekov Pacient je na roztrhanie s 90%-mi percentami... Smutné.

12.12.2020 5 z 5

Pach peněz / Vytratit se do tmy Pach peněz / Vytratit se do tmy James Hadley Chase (p)

Čo dostanete, keď zmiešate kritickú dávku klišé a gýča? Blvanicu. Tie prvé dve zabezpečil autor, ten výsledok sa prihodil mne. Čestní, charakterní, šikovní a pekní Američania a tuční, umastení a skrz-naskrz zlí Rusi... to sa fakt nedá čítať. Zaslúžený odpad.

03.12.2020 odpad!

Eso v rukávu Eso v rukávu James Hadley Chase (p)

Krajne nesympatické až odporné postavy, priblblý dej a štýl písania nehodný majstra. Toto som dočítal fakt s maximálnym sebazaprením a predpokladám, že so sebazaprením to autor aj písal (napr. pri čakaní na úrade, alebo prešľapujúc s plným mechúrom pred obsadeným WC vo vlaku). Sorry, Jamesi, jednoznačný odpad.

30.11.2020 odpad!

Dvojitý pohřeb Dvojitý pohřeb James Hadley Chase (p)

Čítal som už druhý krát, stále výborný zážitok, ktorý nepokazila ani ťažkopádne vykreslená slepica Sheila (autor by sa radšej mal držať toho, čo mu ide a nepokúšať sa o pochopenie ženskej duše :-)

26.11.2020 5 z 5

Operace Fíkový list Operace Fíkový list James Hadley Chase (p)

Zápletka, okolo ktorej sa rozvíja príbeh (hľadanie Johnnyho) je nedôveryhodná, aj rozuzlenie je pritiahnuté za vlasy (doslova), ale inak je to napísané dobre.

22.11.2020 3 z 5

Nakonec musíš zaplatit Nakonec musíš zaplatit James Hadley Chase (p)

Fúha, tak to bola silna káva. Vysoká škola bezútešnosti a bezvýchodiskovosti. Chudobný, špinavý a podrazácky Londýn, deprimujúca práca a každodenný zápas o pár libier na prežitie. A proti tomu čistá chlapská duša, i keď nie vždy úplne. A špinavá ženská duša, ale tiež nie vždy, sem-tam víťazí láska a dobro. Kniha je napísaná výborne, ale nemali by ju čítať mladí chlapci pred svadbou.

18.11.2020 5 z 5

Neškodný až po smrti / Spěte sladce Neškodný až po smrti / Spěte sladce James Hadley Chase (p)

Čítal som iba "Neškodný...", dobrá kniha: sympatický hrdina (chvályhodné, že sa ani raz neodohrá posteľová scéna), pútavá zápletka a spád, autor dobre udržuje napätie a tých pár nelogickostí knihe radi odpustíte.

12.11.2020 4 z 5

Piksla červů Piksla červů James Hadley Chase (p)

Keď je hlavný hrdina odporný, ťažko sa vám bude kniha páčiť. Detektívky sú rozprávky pre dospelých. A v ktorej rozprávke by sa chcel čitateť stotožniť s hlúpym Janom? Navyše, v tomto prípade pomerne nuda. Autorov menej vydarený počin.

06.11.2020 2 z 5