Výbor z povídek

Výbor z povídek https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/168752/bmid_vybor-z-povidek-1Rg-168752.jpg 4 9 2

Zahrnuje následující povídky: Triumf vítězův, Úředníkův skon, Kniha stížností, Chameleon, Poslední mohykánka, Uprchlík, Myslitel, Spisovatel, Všeho moc škodí, Hoře, Vykřičník, Nezdar, Tesknota, Z jara, Dámy, Román s basou, Zbyteční lidé, Co den přichází, Vaňka, Neopatrnost, Starý dům, Vyprávění paní N. N., Krasavice, Sázka, Pavilón číslo 6, Člověk ve futrále.... celý text

DzordanoChruno
21.02.2021 2 z 5

Ľudká zloba, sebectvo, povýšenosť, úlisnosť, pretvárka, hlúposť. Moc sa toho za takmer 150 rokov nezmenilo, ľudstvo sa nehorší, bolo rovnako zlé vtedy, ako teraz. To je pozitívne zistenie. Horšie je to so štýlom, ako sú tieto poviedky napísané, nebavilo ma to, zápletky boli pomerne naivné a prvoplánové, určite tomu časový odstup od napísania uškodil. Len zo dve z nich ma zaujali a obsahujú aj zaujímavé myšlienky, o ostatných som cítil skôr stiesnenosť a bezútešnosť a bol som rád, keď skončili. Čechov mi na rozdiel od iných ruských klasikov nesadol.

alexpo
16.04.2014 4 z 5

Tak, jako nemusím Čechovova lyrická dramata, tak oceňuji jeho povídky. Jak ty humorné (Koňské příjmení), tak ty smutné. A ruské smutno, je tedy obzvlášť smutné. Nejvíc asi na mě zapůsobila povídka, která se jmenuje (tak nějak) Barce se chce spát. Je o malé, asi desetileté chůvičce, která musí přes den pomáhat od samého jitra a večer už je tak unavená, ale ještě nesmí jít spát, protože musí dohlédnou na mimino, které křičí a křičí a nedá se utišit, a Barce se chce tak spát, už nemůže, klesá jí hlava nad kolébkou, až se dotkne i polštáře a hlavičky miminka, a i to za chvíli přestane křičet, protože je udušeno.

Anton Pavlovič Čechov
ruská, 1860 - 1904
1976  85%O lásce
1933  89%Pavilon číslo 6
2008  72%Povídky (6 povídek)
1962  90%Okamžiky
2002  85%Ivanov

Kniha Výbor z povídek je v