DzordanoChruno DzordanoChruno komentáře u knih

Ještě je můžeme vidět Ještě je můžeme vidět Douglas Adams

Priznám sa, moc sa mi do tejto knihy nechcelo, Adams a agitačné články o ohrozenej zveri? Koho by to lákalo? Ale predtým som dočítal Asimova (studeného ako psí čumák) a už som sa nevedel dočkať aspoň kúska humoru.
V prvom rade: bezmedzne závidím Adamsovi jeho rozprávačský talent. Je to napísané tak ľahko, tak vtipne a tak pútavo, ako by som to aj ja rád vedel. A pritom je to takmer literatúra faktu, cestopis len zčasti. Adams si vymýšľa minimálne a to je druhé, čo sa mi páči: neprikrášľuje príbehy a nedorába k nim farebnejšie závery, ako sa naozaj stali.
Za tretie: závidím mu aj to, že sa napísaním zopár vtipných knižočiek dostal do elitnej skupiny a zarobil kopec peňazí, ktoré mu umožnili zvyšok života stráviť cestovaním po svete. No v jeho prípade je to absolútne zaslúžené!
Na začiatku knihy som mal najprv pocit, že je to len také huncútstvo: pod maskou ochrancu zvierat navštevovať exotické krajiny, kritizovať ostatných "tupých" turistov (inak Adams vôbec nemá rád ľudí, všimli ste si?) a pritom robiť to isté.
Odbočka: toto je inak choroba dnešného sveta: všetci tí cestovatelia, rybári a "výskumníci" z dokumentárnych TV kanálov sa tvária, ako im ide o záchranu pôvodnej prírody, živočíchov či Pigmejov, ale ich vyhubeniu najviac prispievajú práve svojou návštevou...
No Adams tým zvieratám naozaj pomohol. Po prečítaní knihy viem a zapamätal som si o tých lemuroch a papagájoch viac, ako zo všetkých dokumentov, čo som doteraz videl... A keď si tú knihu prečítame všetci, dostanú ohrozené zvery druhú šancu. Takže za mňa klobúk dolu a ďakujem.

30.05.2019 5 z 5

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

O čosi lepšie ako predchádzajúce dva diely, ale stále nuda. Prvá tretina knihy sa konečne detailnejšie venuje charakteristike postáv a partia "kto je väčší manipulátor" zaujme. Lenže skončí príliš skoro a začína časť knihy podobná prvým dvom dielom. Spústa postáv, často veľmi zbytočných: načo sú tam, keď na ne po pár stranách autor zabudne? Veľkolepé navnadenie na začiatok vojny, no zrazu skok a je po nej, postavy už iba pri cigáre rozoberajú dôsledky. Postavy sú nesympatické, mená sa pletú, vývoj situácie nelogický. Lebo Seldonov plán. Autor sa ani nepokúša vysvetliť, ako by technicky mohli veci v budúcnosti fungovať. Každá kapitola začína akoby od nuly, s novými postavami. V závere sa to zčasti poskladá, ale už je vám to jedno. Navyše, ani v jednej z troch kníh nie je ani štipka humoru, ani náznak citu. Dojem z knihy: bezfarebný umelý chlad. Končím, čítať ďalšie knihy z tejto série je stratou času.

23.05.2019 2 z 5

Nadace a Říše Nadace a Říše Isaac Asimov

Pomerne nudné. Postavy sú nezaujímavé, ploché, situácie málo vyhrotené (takmer vás ani nezaujíma, ako to skončí), dej rozťahaný. Zápletka s klaunom je umelá a trocha zbehlý čitateľ pointu odhalí ihneď, t.j. v polovici knihy. Už som tú knihu chcel mať čím skôr dočítanú, a to nie je znak kvality...

08.05.2019 2 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Ono to ani scifi nie je, skôr strata času. Príjemná, ale stále len strata času. Keď si na nejaké mená a postavy zvyknete, príbeh poskočí o pár desiatok rokov dopredu. A zvykáte si znovu, na nové mená.
Viac ako scifi je to politika, úskoky, intrigy. Je to ako listovanie v starom kalendári. Nečíta sa to zle, ale dokopy nič sa neudeje.

08.05.2019 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Chýbala mi tam emócia. Kniha nemá hlavného hrdinu, s ktorým by sa dalo stotožniť. Hana je na začiatku aj na konci knihy opísaná ako troska, bezzubá, páchnuca. Chápeme, že toto z nej urobili nacisti, ale kniha mala ambíciu byť beletriou, nie dokumentom. A teda rozsah vojnového zla by viac vynikol v kontraste s hrdinom, ktorého si obľúbite.
Opisy zaobchádzania so Židmi sú popísané dobre, ale pri čítaní sa mi vybavovali obrázky z filmov z obdobnou tematikou (vlakový transport, komín v Osvienčime s hustým dymom, kára s mŕtvolami), tak som mal pocit, že autorka iba dala na papier to, čo videla v kine, nič viac.
Pre toho, kto hrôzy fašizmu nepozná, je to povinné čítanie, ale ja som si tam nenašiel nič hlbšie. A teda som sa nevedel dočkať, kedy to dočítam.
Celá kniha mi prišla napísaná prvoplánovo, ako scenár k filmu, ktorý chce silou mocou dostať Oscara...

11.03.2019 1 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Spojlery!
Kniha rozpráva príbeh sympatickej Elizabeth, ktorá nemôže ani vystáť nepekného, pyšného, odmeraného a samoľúbeho Darcyho. Bez zaváhania odmietne jeho dvorenie a vyhýba sa mu. No v momente (a teraz sa dobre držte!), keď náhodou navštívi jeho panstvo a uvidí všetko jeho bohatstvo, začne si uvedomovať jeho vynikajúce vlastnosti, charakter a dobrosrdečnosť :-))) Pripomina mi to až vulgárny reklamný billboard firmy Klenoty, ktorý visí v Bratislave: "Kde sú prachy, tam si láska cestu nájde!" Keby som mal istotu, že to Austenová napísala s úmyslom zosmiešniť túto ženskú "flexibilitu", dal by som plný počet hviezdičiek. Skôr mám ale pocit, že to nebol zámer, ale neúmyselné vyzradenie "tajomstva", či vlastne súčasti ženskej DNA :-) Ale možno som len naivný a takýto zvrat je hlavným pilierom každej knihy z Červenej knižnice (toto je prvá, ktorú som čítal).
Kniha je inak napísaná výborne, vtipne a je pozoruhodné sledovať, ako sa ľudia vyjadrovali pred 200 rokmi. Forma sa zmenila, no obsah zostal :-)

26.02.2019 3 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Kniha je ako anglická hmla. Najprv vidíte iba pokojný opis detstva a mladosti skupinky sympatických hrdinov (Áno, aj Ruth! Bola taká skutočná, s chybami aj dobrými vlastnosťami). Z hmly sa postupne vynárajú obrysy druhého plánu, od začiatku síce tušíme, o čo pôjde, ale i tak nám postupné dávkovanie pravdy robí dobre; a našťastie nešokuje, to by knihu kazilo.
Dlho mi však trvalo, kým som si uvedomil, že mi tam ešte niečo chýba, že kniha má ešte tretí, pre mňa najpodstatnejší rozmer.
Pozor možný spojler!
Opis a smerovanie a života postáv v knihe sa zhoduje s našimi životmi. Tiež máme sny, predstavy, túžby; tiež žijeme vo vzťahoch plných lásky, priateľstva či nedorozumení a tiež svoje životy skončíme rozpačito, nie vždy naplnení, a často skôr, ako sme plánovali; po "rozdaní" sa druhým (deti, rodina, práca). A tiež pre nás niet úniku...
Ak by som nevedel, že je autorom muž, isto by som tipoval, že knihu napísala žena. Pavučinky vzťahov, dlhé opisy, pocity, náznaky, vysvetľovania a zdôvodnenia. Zaujímavý, pre mňa doteraz nepoznaný štýl. Ázijská poetika ma zväčša necháva chladným, nechápem ju, sme mimobežky. Ale v tomto prípade to tak rozhodne nebolo.

08.02.2019 4 z 5

Dlouhý, temný čas svačiny duše Dlouhý, temný čas svačiny duše Douglas Adams

Troška zmätočné a niektoré odbočky z deja akoby nedokončené, ale stále vtipné. Číta sa to dobre a veľa myšlienkových pochodov či vetných konštrukcií pobaví, autor dokazuje svoj talent. Kniha je z tej lepšej množiny ne-Stopárových diel.

25.01.2019 4 z 5

Losos pochyb Losos pochyb Douglas Adams

Veľmi slabé. Vydanie knihy je prezentované veľmi ušľachtilo: ako zbierka vynikajúcich textov, zozbieraných z Adamsových šuflíkov, mailov a adresárov. V skutočnosti však šlo len o to, priživiť sa na autorovej sláve a zarobiť lóve. Kniha obsahuje všakovaké príhovory, články, úvodníky či predslovy malej umeleckej hodnoty. A tiež fantazírovanie na vedecko-technické témy, pričom nedostatok znalostí autor zakrýva kvázi humorným podaním. Ale výsledok je trápny. A keď Adams počas svojho života nevydal všetko, čo napísal, asi vedel prečo. Mám ho za génia, ktorý by určite nesúhlasil s vydaním tohto paškvilu. Jednoducho povedané: z omrviniek pozametaných okolo stola koláč nevytvoríš.

25.01.2019 odpad!

Holistická detektívna agentúra Dirka Gentlyho Holistická detektívna agentúra Dirka Gentlyho Douglas Adams

Humorné to bolo, pobavilo. Ale hlavný hrdina je nesympatický (prečo to nemohol byť Richard?), v deji sa trocha strácam (u Adamsa sa to dá tolerovať, v detektívke nie) a nerobí mi dobre, keď v humornom románe niekto sympatický zomrie a na konci ho pozostalí napriek schopnostiam cestovania v čase zabudnú oživiť...

14.01.2019 3 z 5

Muž se srdcem kovboje Muž se srdcem kovboje Jack Schaefer

20% z knihy prečítané. No neviem, toto má byť tá kovbojská biblia? Leda jak v tom, ako sú aj tu niektoré pasáže nudné. Dlhé, ničnehovoriace opisy, hlavný hrdina je primitív, zápletky sú trapné a polovica z prvej pätiny je chronologický zoznam pasenia kráv raz hore grúňom, potom dolu grúňom a to dokola niekoľko krát. Autor bol zjavne platený od normostrany. Čítal som už viaceré knihy od JS a všetky boli výborné, toto som si nechával ako dezert, no je to zatiaľ odpad. Múdry človek by prestal čítať, ja z úcty ku členom tejto sekty skúsim pokračovať, ale zdvojnásobím dávku whisky, ktorú pri tom pijem. Stay tuned.
50% prečítaných. Opisy sú kratšie, začala sa objavovať priama reč, a teda aj dej, ale len tak nesmelo. Sem tam aj nejaká tá emócia, ale ako keby sa autor bál, že konkrétnosti zatienia ten zamýšľaný abstraktný dojem, ktorý má vykresliť atmosféru života na ranči a na západe všeobecne. Kniha je písaná divne, ako výstrižky z novín. Raz je rozprávanie v 1. osobe, potom nepriama reč, inakedy sa hlavný hrdina vyparí z deja na dlhšiu dobu, až nadobudnete dojem, že kniha žiadneho hrdinu nemá. Možno je to zámer, ani ho nemá mať, aby ste si ho neobľúbili, lebo dej smeruje do slepej ulice, cítite, že ste na poslednom ostrove romantiky západu. Z jednej strany tento svet nezadržateľne nahlodáva systém, účtovníci a právnici, z druhej komercia. A to nemôže skončiť dobre. Len tomu celému chýba spád, kniha je ako čadičový vodopád. Zvyšujem vklad na 2 hviezdy, je to však stále pod očakávania.
Hotovo. Druhá polovica je za plný počet. Je to síce stále písané ako "Zobrané spisy z Divokého západu", ale už je to konzistentné a čím je Monte starší a múdrejší, tým je aj kniha vyzretejšia, čistejšia. Jedna etapa histórie, vyrozprávaná životným príbehom jedného muža. A je vyrozprávaná dobre a poctivo, o čom svedčí fakt, že sa vám pri čítaní zhnusí všetok pokrok a faloš.
Škoda tej rozvláčnej prvej polovice knihy, ale inak: Jupí!

03.12.2018 3 z 5

Poklad Poklad Lincoln Child

Kniha začala dobre, pútavo, námet sľuboval vydarený dobrodružný príbeh. Žiaľ, nestalo sa. Dej je prvoplánový a ľahká predvídateľnosť každého ďalšieho vývoja uráža čitateľovu inteligenciu. Kniha je vhodná maximálne na skrátenie času v čakárni u zubára či na WC, a tam aj zjavne bola narýchlo písaná. Piroteskné opisy prezrádzajú ambíciu autorov na sfilmovanie, a aj ja si viem predstaviť, že film by bol lepší ako predloha. Ale inak je to plytčina.
1 hviezdička za sympatického hlavného hrdinu.

24.11.2018 1 z 5

Pátý muž Pátý muž Jack Schaefer

Zbierka pribehov z doby, ked sa Wild West menil na Mild West. Niekedy to ani pribehy nie su, slova len tak plynu a vytvaraju uzasnu atmosferu. Autor mal jedinecny talent na opisy. Kazde slovo je na tom spravnom mieste a casto som chcel, aby poviedka nikdy neskoncila. Pribehy su z cias, ked cierna bola cierna a biela biela. Dobro a zlo boli jasne vyhranene, ziadna hmla medzi tym. Bude to tak este niekedy? A bolo to tak vobec niekedy? Alebo je to len nasa tuzba, aby sme popletenemu svetu lepsie rozumeli? Kazdopadne, western nam tuto tuzbu plni a preto sa stale tesi takej oblube.
Za mna plny pocet.

15.11.2018 5 z 5

Jezdec z neznáma Jezdec z neznáma Jack Schaefer

Western je rozprávka pre dospelých chlapov. Drsný, ale aj veľmi poetický príbeh o boji dobra a zla. A cena za víťazstvo toho prvého je niekedy vysoká.

08.11.2018 5 z 5

Ledová bariéra Ledová bariéra Lincoln Child

Kniha má napätie a spád, osoby sú sympatické, uveriteľné. Technická stránka kopania a dopravy meteoritu je síce mierne naivná a skratkovitá, ale asi to bolo potrebné v rámci udržania napätia. Škoda toho záveru, kniha tak pôsobí nedokončene.

05.11.2018 4 z 5

Relikviář Relikviář Lincoln Child

Prvý diel som ešte silou vôle dočítal, ale tento v polovici vzdávam. Aj tak si zaslúžim Nobelovu cenu za trpezlivosť. Dej je prvoplánový, hlavný hrdina na smiech, prostredie a zápletky umelé, opisy nudné, skrátka brak. Celý čas som mal pocit, že "nech už je táto pasáž za mnou a konečne začne poriadny text", no nič také sa nekoná, stále ste po krk v bahne a špine ako bezdomovci v tuneloch pod New Yorkom. Zbohom séria Pendergast, vraciam sa z kratšej cesty.

19.10.2018 odpad!

Dračí hora Dračí hora Lincoln Child

Zaujímavé a protichodné názory na génové inžinierstvo. Atraktívne prostredie laboratórií a amerického západu. Škoda hlúpeho záveru v púšti, extra nudného opisu virtuálnej reality vo výťahu a zlého iskrenia medzi hlavnými hrdinami.

08.10.2018 3 z 5

Bouře Bouře Lincoln Child

Pútavé prostredie púští a slotových kaňonov. Aj postavy sú uveriteľné. Len tie mentálne kotrmelce, ktoré treba absolvovať, aby ste tomu uverili...

08.10.2018 3 z 5

Relikvie Relikvie Lincoln Child

V knihe sa striedajú pasáže koncentrovanej nudy a dilemy, či sa máte smiať alebo plakať. Dej je tak umelý a ťažko uveriteľný, že zaujme maximálne 10-ročného čitateľa, ktorý sa rád bojí. Hlavný hrdina je reinkarnovaný Sherlock Holmess, ktorý je tak dokonalý, že vám vzkypí žlč kedykoľvek sa objaví v deji. Jediná pútavá vec je pohľad do fungovania veľkého múzea. Od autorov som už čítal iné knihy, ktoré boli síce tiež pritiahnuté za vlasy, ale aspoň boli dobre napísané. Táto je des. Dočítal som to len z úcty k vysokému hodnoteniu, ale inak strata času.

08.10.2018 odpad!