DzordanoChruno DzordanoChruno komentáře u knih

Úprk rozumu: Politická korektnost a smrt veřejné rozpravy v moderní Británii Úprk rozumu: Politická korektnost a smrt veřejné rozpravy v moderní Británii Anthony Browne

Desivý pohľad na nástup nenápadnej totality. Verím, že aspoň na toto bol komunistický režim u nás dobrý, aby sme už nikdy nedovolili (neo-)marxistom znovu sa chopiť moci. Pokusy sú a silné. A západ je zjavne vo veľkých kakaniciach. I keď možno si už začína uvedomovať to zlo, čo by dokazoval fakt, že autor knižky bol v r. 2019 zvolený za poslanca britského parlamentu. Ale v USA zase ľudia celkom vážne berú socialistu Sandersa, dokonca je to jeden z hlavných demokratických kandidátov na prezidenta. Tak neviem. Každopádne, knižku treba čítať, i keď téma by si zaslúžila širsí záber a hlbší ponor (napr. mi tam chýba priznanie si viny za útlak, kolonializmus, rasizmus a kapitalistickú pretvárku, ktoré sa stali živnou pôdou pre nástup hnutí, dnes rozbujnelých ako rakovina politickej korektnosti).

17.03.2020 4 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

Nečíta sa to zle, ale v podstate je to o ničom. Dokopy žiadny dej, ani atmosféra, ani hrdina, ani odkaz. A keď už to konečne začína byť napínavé, zrazu kniha skončí.

06.03.2020 2 z 5

Válka o zadnici Dona Emmanuela Válka o zadnici Dona Emmanuela Louis De Bernières

Napísané výborne, zasvätene. Škoda len tých psychedelických pasáží (levitácia, všadeprítomné mačky, vzkriesenie španielskeho vojska, ...).

06.02.2020 4 z 5

Den zúčtování Den zúčtování Larry Bond

Za prvých 80% knihy by to bolo 5 hviezdičiek. Je to napísané poctivo a férovo, jasné, že sú tam skratky, zjednodušenia, glorifikácia hlavných hrdinov a umelé udržiavanie napätia. Ale je to thriller a tu je to prípustné a nevyhnutné, v skutočnosti by sa to určite takto priamočiaro nevyvýjalo. Ale strieľa sa (kritikou, iróniou) aj do amerických radov a to je sympatické. Hlavných agentov si obľúbite. No záverečná pätina je taká neuveriťeľne Rambovsky naivná, a technicky prízemná, že ju doporučujem nečítať. Škoda, autor v sebe nezaprel Američana a bez takéhoto hlúpeho happyendu by asi doma ani jeden výtlačok nepredal.

11.01.2020 3 z 5

Na vlně 57 metrů Na vlně 57 metrů Otakar Batlička

Príjemné, pútavé, ale z dnešného pohľadu pomerne naivné. Čitatelia do 10 a nad 70 rokov dajú plný počet.

18.12.2019 3 z 5

Klaunovy názory Klaunovy názory Heinrich Böll

Smutná kniha, melancholická, na dlhé upršané jesenné večery. S pohárom červeného vína. Hlavný hrdina je čistá duša, v tom si všetkých získa. Na počudovanie je to síce nemecká kniha, ale bez akejkoľvek vulgárnosti. Ak je tu spomenutý sex, tak len ako synonymum lásky. Zvrhlosť, ktorá sa tak hojne vyskytuje v súčasnej nemeckej kultúre, zjavne prišla až neskôr. Možno práve ako dôsledok necitlivosti a vyprázdnenosti, ktorých nástup je tak dobre opísaný práve v tejto knihe. Inak, bál som sa, že to skončí samovraždou.

11.12.2019 5 z 5

Srdcerváč Srdcerváč Boris Vian

Napísané je to dobre, ale poriadne si rozmyslite, či to chcete čítať, lebo veľa z toho hnusu vo vás dlho, možno navždy, zostane.

26.11.2019

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Musel brať silný matroš, keď to písal :-)
Súhlasím s autorom, že absurdnosť je to jediné, čo má v živote, v tomto bezútešnom a vopred prehratom zápase so smrťou, zmysel.
Edit: po prečítaní je dobré pozrieť si rovnomenný film.

20.11.2019 5 z 5

Třetí tajemství Třetí tajemství Steve Berry

Pozitíva: veľmi zaujímavá téma, obdivuhodne svedomitá autorova príprava - podklady a materiál musel zbierať roky; a v neposlednom rade absencia Agenta Bavlnku v deji (pre neznalých: hrdina iných kníh autora, niečo ako Agent 007, ale s ľudskou tvárou; čo však paradoxne z neho robí ešte nepravdepodobnejšiu a tým pádom neznesitelnejšiu postavu než je James Bond).
Dej a zápletka sa rozvíja pomaly, ale sľubne - zákulisie katolíckej cirkvi, intrigy, boj o moc, snaha o zamlčovanie pravdy, politikárčenie. Koho by to nezaujalo? Kto je ešte v dnešnej dobe taký odovzdaný veriaci, aby si nepripúšťal ľudské vplyvy v náboženstve, smerujúce iba k upevneniu moci, k honobeniu majetku, klamstvám a pretvárke? Kam sa stratilo to čisté, pravdivé, božské? Kto by nechcel odhaliť pravdu?
Žiaľ, autor rýchlo skĺzne k zbytočným a hlúpym skratkám, k obhajobe vlastných plytkých predstáv a presvedčení. Pudy 1. signálnej sústavy sú tu zamieňané s láskou, slaboch je tu hrdinom, najvyšší cirkevní hodnostári sú bez mihnutia oka schopní vraždiť, u kladných hrdinov je zas vyzdvihovaná samovražda. Skrátka - zmätok v hlave autora sa preniesol aj do knihy a vyvrcholilo to primitívnosťou kvázi "novoodhalených" zjavení z Fatimy a Medžugorija. Mne sa to javí, akoby mal autor sám na základe nejakého poklesku v minulosti máslo na hlave a namiesto uznania viny sa snaží vykonštruovať obhajobu, ktorá sa publikovaním knihy stane pre neho rozhrešením.
Umelé zrýchľovanie akcie nelogickými a málo uveriteľnými skokmi knihu degraduje a tá tým paradoxne stráca údernosť - ak by to bolo napísané kultivovane, mohlo by to skutočne mať vplyv na zlepšenie stavu v cirkvi. Takto je to iba hlúpe a nudné. Skrátka brak. Kniha, ktorá pomieša pravdu a hlúposti je ešte horšia ako čistá fikcia.
S Berrym končím, je to strata času.

10.11.2019 1 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Pred 35 rokmi som ako chlapec čítal skrátené vydanie (Tatran, 1969, chýba v zozname vydaní na tomto serveri). Bolo ilustrované temnými fotografiami z filmu Nosferatu a treba povedať, že pred spánkom som najprv vždy so strachom pozrel pod posteľ. Detská fantázia, ale aj majstrovský štýl urobili z knihy nezabudnuteľné dielo.
Po tomto dlhom čase som knihu prečítal znova, v neskrátenej, pôvodnej podobe. Kniha je stále pútavá, ale zbytočne dlhá. Kľudne by šla skrátiť o tretinu, spád by sa zrýchlil, dramatickosť vzrástla. Nehodnotím teraz strašideľnosť: rozdiel vo veku a znalosť deja robia svoje. Ale v knihe je veľa nudných, naivných (dierky v tepne, ktoré samé prestanú krvácať; transfúzie bez ohľadu na krvné skupiny - toto bolo objavené až po napísaní knihy) a nelogických pasáží (napr. Lucy prejde cez hermeticky uzavretý olovený sarkofág, no cez dvere už nedokáže, alebo gróf na lodi smerom do Anglicka odkrví celú posádku, no smerom späť do Varny v pohode prečká 3 týždne o hlade, a pod.). Záver: kniha je výborná, ale čítajte ju v mladom veku, pod paplónom s baterkou.
Ako pozitívum hodnotím tiež poznatok, ako slušne, ohľaduplne a ochotne sa ľudia k sebe pred 100 rokmi správali a ako veľa vedelo urobiť, keď bol niekto príslušníkom šľachty. Keďže bola kniha v tom čase aj písaná, beriem to ako dobovú sondu, nie fikciu.

23.10.2019 4 z 5

Matka Kuráž a její děti Matka Kuráž a její děti Bertolt Brecht

Zvláštna kniha, ťažko sa to čítalo (písaná je ako scenár divadelnej hry), ale myšlienky sú zaujímavé. V krízových situáciách a vojnových dobách sa stáca všetka ľudskosť, človek koná pudovo, ako zver, len aby mal čo do úst, aby prežil. Potešujúce je, že dnešní ľudia nie sú o nič väčšie hyeny, ako boli v minulosti (aj pred 400-rokmi). Preto výraz "staré dobré časy" je skôr prejavom straty pamäte ako skutočným príznakom toho, že to ide s nami z kopca.
Pár dobrých myšlienok z knihy:
"Handlíře se nikdo neptá po víře, jedině po ceně. A evandělický kalhoty taky hřejou."
"Úplátnost je u člověka, co u Pánaboha milosrdenství."

03.10.2019 4 z 5

Vlak do pekla Vlak do pekla * antologie

Vačšinou dobré poviedky, aj pre tých, ktorí nemusia sci-fi v štýle medzigalaktických letov.

28.09.2019 4 z 5

Černošský Pán Bůh a páni Izraelité / Starej zákon a proroci Černošský Pán Bůh a páni Izraelité / Starej zákon a proroci Roark Bradford

Tak toto je kniha, ktorú odkladám nedočítanú. Som krátko po operácii kýly a smiech mi spôsobuje značnú bolesť v bruchu. Takže sa k dielu určite vrátim, ale za bezpečnejších okolností :-)
Edit: uberám 2 hviezdičky. Vtipné je to iba po Abraháma, potom nemá zmysel pokračovať v čítaní, je to bohapustá nuda. Cítiť, že autor stratil fantáziu a chcel len dokončiť knihu, keď sa už rozhodol napísať ju. To žiaľ nestačí.

28.09.2019 3 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Semienko citu v zápase s temnotou, diktatúrou, plytkosťou a chladom. S chladom v spoločnosti, aj v sebe samom. Hrôza je v tom, ako veľmi sa náš dnešný svet už na tú 70 rokov starú víziu podobá. Takmer poetický dojem z knihy, i keď je to písané ako próza. Viem si predstaviť film v réžii Ridleyho Scotta.

11.09.2019 5 z 5

Rukopis Karla Velikého Rukopis Karla Velikého Steve Berry

Prvoplánové a naivné ako detská omaľovánka. Obrysy sú jasne dané (nadčlovek agent Bavlnka má IQ 250, pamäť ako Alexandrijská knižnica a reflexy Chucka Norrisa, skríženého s mambou čiernou), celý dej je následne iba plynulé vykresľovanie jeho hrdinstiev krikľavými farbičkami. Jedna kniha od tohto autora sa ešte dá zvládnuť (napísané je to dobre); no druhá už nudí.

11.09.2019 2 z 5

Skoč, hochu, skoč Skoč, hochu, skoč Stanley Bonnett

Vojnovú literatúru neobľubujem, ale premohol som sa a oplatilo sa. Vojna, ukázaná z pohľadu civilov a pešiakov. Smutné čítanie, ale aspoň si človek uvedomí, ako sa máme dobre.
Negatíva: veľká časť sa zbytočne venuje polárnej samohane. Ešte horšia je však naivná zle skývaná fascinácia Sovietskym zväzom, čo by sa dalo pochopiť, iba ak by kniha vyšla tesne po vojne.

27.08.2019 3 z 5

Kočka, která uměla číst pozpátku Kočka, která uměla číst pozpátku Lilian Jackson Braun

Pre mňa to bolo mäkučké, príjemné, akoby secesné čítanie. Nechápem, ako mi tieto prívlastky prišli na myseľ, ale sú výstižné. Možno škoda tých vrážd, mne by stačilo, keby to zostalo ľahkou prózou, nemusela to byť dráma. (A priznám sa tiež, že nechápem, ako mohol mať hlavný hrdina v minulosti také problémy a konflikty, mne sa zdalo, že je dosť pohodový a tolerantný. Ale to je iba detail, ktorý v knihe nie je vysvetlený. Nič by sa nestalo, keby to v úvode nebolo spomenuté, zmiatlo ma to. Možno sa dozviem v ďalších knihách).

15.08.2019 5 z 5

Templářské dědictví Templářské dědictví Steve Berry

Kniha je písaná dobre, nenudí. Zo začiatku je forma polopatistická, vhodná na letné čítanie, po pár dňoch pauzy sa ľahko dostanete znova do deja. No čím viac sa vyskytujú historické pasáže, tým je to menej prehľadné. Autor sa príliš zameral na fakty, mená a letopočty z minulosti, aby svojej knihe dodal vierohodnosti. A pritom zabudol rozvíjať dej, resp. upadol do skratkovitosti (nelogicky priamočiare napredovanie k pokladu) či klišé (geniálny americký agent: polyhistor aj akčný hrdina, fúúj, to už fakt nechceme). A happy-end zamrzí, mohli s odhalením v záujme pravdy vyjsť do sveta, začiatkom tlačovej konferencie mohla kniha skončiť a u mňa by mali o 2 hviezdy navyše :-)
Ale pre prepracovaný alternatívny pohľad na kresťanstvo to určite stojí za to prečítať.

08.08.2019 3 z 5

Vedlejší příznaky Vedlejší příznaky Woody Allen (p)

Woody Allen by mal radšej zostať pri filmoch. Kniha je odpad.

03.07.2019 odpad!

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Keby mala byť na svete iba jediná kniha, zaslúžila by si to byť práve táto. Napísať k nej komentár je ako skúsiť vtesnať 3D pristor do úsečky. Tak mnohorozmernú knihu som už dávno nečítal. Naoko je to príbeh jedného medicínskeho experimentu, no zároveň úvahou o tom, čo je šťastie, o medziľudských vzťahoch, o zmysle života, o láske ako jedinej premožiťeľke smrti. Kniha núti k zamysleniu, ako zle sa správame k tým, ktorých považujeme za menej chápavých. A tá nadradenosť je iba prejavom našej vlastnej malosti a hlúposti, z neschopnosti poznať svet mimo našich osobných limitov. Kto z nás nebol na oboch stranách tohto plota? Kto z nás môže povedať, že sa na tú horšiu stranu nikdy nedostane? Naozaj? Ani v starobe? Svojim spôsobom smutná, niekedy až desivá kniha. Plná hlbokých myšlienok; je ich toľko, že ich netreba vypisovať, ale si knihu prečitať znova. A je to napísané tak ľahko a presvedčivo, že vás to vtiahne do deja a príbeh sa neodohráva nejakej postave, ale priamo vám! Majstrovské dielo.

03.07.2019 5 z 5