Růže pro Algernon

Růže pro Algernon

Růže pro Algernon patří k nejinspirativnějším příběhům moderní literatury. Už od roku 1959, kdy se poprvé objevila jako krátká povídka posléze odměněná cenou Hugo, nejvyšším čtenářským oceněním v rámci fantastického žánru. Později svůj vlastními životními zkušenostmi inspirovaný příběh Daniel Keyes rozšířil do románové podoby a opět si neústupně stál za jeho zakončením, přestože byl stejně jako v případě povídky nucen najít si nového nakladatele.

Od té doby se Růže pro Algernon objevila v nejednom filmovém i televizním zpracování, jako divadelní hra prošla nepřeberným množstvím rozmanitých zpracování po celém světě a mnohými i u nás, inspirovala řadu různě upravených příběhů, hudebních skladeb či alb a v posledních letech byla zpracována také jako francouzský film či jihokorejský a v minulém roce i japonský televizní seriál. Charlie Gordon si v jednom z nejcitlivějších příběhů naší doby podmaní i vás… méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/31_/311693/ruze-pro-algernon-qyB-311693.jpg 4.71270

Flowers for Algernon (1966)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Argo
Více informací...

medlovice

Kdysi před léty mě jako kovanou metalistku dostala stejnojmenná písen od Arakainů.Pořád jsem metalistka ale kniha mě ohromila ještě více. Znám ten pocit co Charlie poznal.Někdy si taky tak připadám.

pecka02

Četla jsem první povídku a na knihu jsem se chystala dlouho. Nezklamala. Nevšední téma, zajímavé zpracování. Moc se mi líbilo, že je psaná formou deníku, i to, jak v zápiscích postupně byla vidět zvyšující/snižující se inteligence. Člověk se tak mohl s Charliem více sblížit. Příběh je to sice smutný, ale zároveň poučný a bohužel si myslím, že víceméně pravdivý. Připomnělo mi to citát Oscara Wilda:

"Všechno, čím někdo vyniká, získává mu nepřátele. Člověk musí být zcela průměrný, pak je oblíben."

Danago

Knížka mě ohromila. Nic takového jsem ještě nečetla. První vydání už v roce 1966, to je teda něco. Je naprosto nadčasová. Moc krásně napsaná. Knížka hodně na zamyšlení. Hodně smutná. Ale nepřečíst si ji , by byla chyba. Tato knížka člověku může dát něco navíc. A mně to dala. Sama pracuji v domově s takovými lidmi, takže jsem v tom viděla hodně pravdy.
Knížka mě dostala ! Rozhodně za přečtení stojí.

lenkaabooks

Každému bylo do vínku​ dáno něco jiného. A snažit se to pomocí experimentu změnit, to může jen ublížit. Tak jako Charliemu. Měl IQ pod 70 a najednou je z něj génius. Pozná lásku, ale ne štěstí. A pak se jeho mysl začne rozpadat.
Bylo to smutné, moc smutné.

Mercatino

Knížka by mohla být delší :) Vhodná na přečtení u jednoho čaje. Ani jsem to nestačil rozdýchat a byl konec- šmitec. Oceňuji skvělou myšlenku, dobrý nápad a i ten spád. Zároveň mi chybělo mnohem větší prohloubení vztahu, čím by to pro mne bylo pestřejší. Dobrý, ale čekal jsem dle hodnocení mnohem lepčí. Asi jsem do této povídky ještě nedozrál.

xelzax

Skvělá kniha. Co je vlastně lepší - být spokojený v nevědomosti nebo osamělý v genialitě? Mít nesobecky rád okolí nebo být génius, který na ostatních vidí spoustu chyb? Kniha je psána formou deníku Charlieho Gordona, kdy si kromě myšlenkových pochodů můžeme užít i vývoj psaného textu a postupného chápání významu slov u vyvíjejícího se intelektu. Zajímavý sci-fi námět. Vnímavý čtenář se pak rozhlédne kolem sebe a uvědomí si, že každý má svůj vnitřní svět s myšlenkovými pochody i když si o něm můžeme myslet, že je naprosto mimo- empatie, to je to, co nám mnohdy chybí. Zařazuji do doporučených knih :)

Alizon

V zivote jsem precetla jen par knih, ke kterym bych pripojila oznaceni "zvlastni", protoze se vetsinou drzim svych osvedcenych typu knizek. A tech nekolik malo, ktere bych jako zvlastni oznacila, si u me strany neziskalo vetsi hodnoceni. Ruze pro Algernon je snad prvni kde adjektiva zvlastni a skvela pouzivam spolu. Asi uz jsem trosku cynicka, protoze me pribeh na rozdil od nekolika ctenaru nerozplakal, dokazal vsak mnohe jine. Donutil me povzdechnout si: "no a neni nakonec nejlepsi byt uplne hloupy? - nerikala jsem si to kolikrat v zivote sama?" Donutil me u pasaze "s vetrnymi mlyny" zamyslet se, jak je na tom moje intelligence - "pochopila jsem urcite vsechno co chtel autor sdelit?". Veta o tom ze "vsichni vime, ze na konci bludiste zivota je smrt, ale to co jsme z nas cini cesta bludistem" me ohromila svoji krutou pravdou. Aby to nebylo tak depresivni, kniha me i pobavila pri sledovani zmen pisemneho projevu. Je tezke ted shrnout vsechny moje myslenky, tak tu mozna jen blabolim, kniha me ponekud rozhodila, zajimalo by me precist si pribeh v povidkove forme, ale asi se ted budu muset odreagovat nejakou lehci cetbou.

Chmur

Nejdojemnější kniha, kterou jsem četl. Na konci se mi opravdu chtělo brečet.

Caa

Na tuhle knihu pět hvězdiček nestačí. Rozložila mě na prvočinitele.

neproniknu

V tomto příběhu je "vše" o ubohé lidské hirearchii a segregaci, snahou se nad někým povýšit. Jsi jiný, odlišný, ať rozumem, majetkem, barvou pleti, nepatříš do našeho stáda.

intelektuálka

Ojedinělé téma opravdu lze získat aspon na chvíli inteligenci? Ale není pak horší vrátit se zpět?

Knišíl

Nelitujy toho zje sem tuhle knišku přecet ale budu litovat toho estli si nekdo kdo ešte nečet tuhel super knišku přecte tento kompentař a nepřete si knišku Tak ted sem vystřih úplne Čárliho Kordona

Gretka66

Nádherná kniha.

Kirtans

Nikdy jsem nečetla nic, co by ve mě vyvolalo takový pocit smutku. Úžasná kniha.

bejan

Román (i jeho český překlad) je podle mě vynikající. Vše už k němu napsali ostatní čtenáři, já jen dodám, že na knize je znát, že to byla původně povídka a přitom to románu vůbec nic neubírá, naopak. Tohle je kniha, kterou ze své knihovny nikdy nedáte pryč!

JajaCZ

Skvelá kniha o vnímaní samého seba, o silnej motivácií a o precitnutí - že vysoká inteligencia nezabezpečí, že vás ostatní budú mať radi, práve naopak. Charlie Gordon bol naozaj veľkým prínosom pre tento svet :)

medvídě
31.12.2016

Nádherná povídka a jsem ráda, že jsem se k ní dostala.
Smutnější příběh, který je oprávněně oblíben.

Je lepší po něčem jen toužit nebo to získat, ale vzápětí o to přijít a jen na to vzpomínat ...

rd4ever
30.12.2016

Nejprve jako audiokniha a posléze jsem i četl. Dojemné, slzel jsem. Důležitá kniha.

Toffee
30.12.2016

Úžasné, dojemné i trochu zneklidňující.

Lindaly6
28.12.2016

Román mě tolik zaujal a vtáhl do prostředí knihy, že se mi po dočtení okamžitě začalo stýskat po jeho postavách a hned jsem zhltla i povídku, která už bohužel nebylo to ono ...
Možná zkusím ještě film ... :-)

Fuksinka
26.12.2016

Úžasné. Díky za čtenářskou výzvu.

Ričí
23.12.2016

Knížky vás obyčejně obohacují a vzdělávají, ale tahle vychovává.

K.Lara
28.11.2016

ráda se k této knize někdy vrátím

RamonVarga
22.11.2016

Výborná ne-happy end kniha.

Isserley
21.11.2016

Trochu jsem se obávala, jestli se románovým zpracováním ústřední myšlenka proslulé povídky přece jen poněkud nerozmělní. Musím konstatovat, že mé obavy byly zbytečně, opak je pravdou. Rozpracováním získal příběh úplně nové rozměry a po přečtení mi zůstalo hodně témat k přemýšlení. A v tom je pro mě obrovská hodnota knihy, proto dávám plný počet bodů.

kikies
21.11.2016

Bohužel mi tento žánr nesedí a moc mě nebaví, proto to není za plný počet bodů - ale umím ocenit zajímavý námět a citlivé zpracování. Příběh má hloubku, má co říct každému a knížku rozhodně zvládne přečíst každý, kdo se pokousí rozšířit si obzory a rozhodně bude obohacen - fanoušek i nefanoušek.

borknagar
13.11.2016

Co napsat o knize, jako jsou Růže? Povídka byla parádní, četl jsem ji před lety jako student a musím se přiznat, zapamatoval jsem si z toho jen pár momentů. Román mě mile překvapil a i když se najde pár pasáží, které jsou zdlouhavé a nezábavné, celkově se kniha čte lehce (také díky ne moc složitému technickému popisu). Konec dojemný, smutný, ale přiznám se, že povídka na mě před lety zapůsobila více. Argo vydalo knihu v decentním "sci-fi" přebalu, vázanou a ve velmi dobré překladu. A jelikož se mi toto vydání hodně líbilo, už ho doma pohltila moje, již přetékající knihovna......

Macawi
07.11.2016

Pěkný, originální příběh, který mi dopomohl k větší emtatii.

zuzana4291
01.10.2016

Kniha mě docela zklamala. Už prakticky od začátku bylo jasné, jak to celé dopadne. Měla jsem problém knihu dočíst. I když některé části jsou zajímavé a pozoruhodné, ale celkově je to velmi mdlé a bez energie.

Eva88
29.09.2016

Nádherný příběh! Opravdu silný, originální, dlouho po přečtení jsem Charlieho nemohla vyhnat z hlavy. Pro mě to nebyla "hltací" kniha - že bych ji nemohla pustit z rukou, to ne. Četla jsem ji pomalu a pozorně a o to hlubší dojem ve mně zanechala.