Růže pro Algernon

Růže pro Algernon

Růže pro Algernon patří k nejinspirativnějším příběhům moderní literatury. Už od roku 1959, kdy se poprvé objevila jako krátká povídka posléze odměněná cenou Hugo, nejvyšším čtenářským oceněním v rámci fantastického žánru. Později svůj vlastními životními zkušenostmi inspirovaný příběh Daniel Keyes rozšířil do románové podoby a opět si neústupně stál za jeho zakončením, přestože byl stejně jako v případě povídky nucen najít si nového nakladatele.

Od té doby se Růže pro Algernon objevila v nejednom filmovém i televizním zpracování, jako divadelní hra prošla nepřeberným množstvím rozmanitých zpracování po celém světě a mnohými i u nás, inspirovala řadu různě upravených příběhů, hudebních skladeb či alb a v posledních letech byla zpracována také jako francouzský film či jihokorejský a v minulém roce i japonský televizní seriál. Charlie Gordon si v jednom z nejcitlivějších příběhů naší doby podmaní i vás… méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/31_/311693/ruze-pro-algernon-qyB-311693.jpg 4.71192

Flowers for Algernon (1966)

Romány, Sci-fi a fantasy
Vydáno:, Argo
Více informací...

bejan
dnes

Román (i jeho český překlad) je podle mě vynikající. Vše už k němu napsali ostatní čtenáři, já jen dodám, že na knize je znát, že to byla původně povídka a přitom to románu vůbec nic neubírá, naopak. Tohle je kniha, kterou ze své knihovny nikdy nedáte pryč!

JajaCZ

Skvelá kniha o vnímaní samého seba, o silnej motivácií a o precitnutí - že vysoká inteligencia nezabezpečí, že vás ostatní budú mať radi, práve naopak. Charlie Gordon bol naozaj veľkým prínosom pre tento svet :)

medvídě
31.12.2016

Nádherná povídka a jsem ráda, že jsem se k ní dostala.
Smutnější příběh, který je oprávněně oblíben.

Je lepší po něčem jen toužit nebo to získat, ale vzápětí o to přijít a jen na to vzpomínat ...

rd4ever
30.12.2016

Nejprve jako audiokniha a posléze jsem i četl. Dojemné, slzel jsem. Důležitá kniha.

Toffee
30.12.2016

Úžasné, dojemné i trochu zneklidňující.

Lindaly6
28.12.2016

Román mě tolik zaujal a vtáhl do prostředí knihy, že se mi po dočtení okamžitě začalo stýskat po jeho postavách a hned jsem zhltla i povídku, která už bohužel nebylo to ono ...
Možná zkusím ještě film ... :-)

Fuksinka
26.12.2016

Úžasné. Díky za čtenářskou výzvu.

Ričí
23.12.2016

Knížky vás obyčejně obohacují a vzdělávají, ale tahle vychovává.

K.Lara
28.11.2016

ráda se k této knize někdy vrátím

RamonVarga
22.11.2016

Výborná ne-happy end kniha.

Isserley
21.11.2016

Trochu jsem se obávala, jestli se románovým zpracováním ústřední myšlenka proslulé povídky přece jen poněkud nerozmělní. Musím konstatovat, že mé obavy byly zbytečně, opak je pravdou. Rozpracováním získal příběh úplně nové rozměry a po přečtení mi zůstalo hodně témat k přemýšlení. A v tom je pro mě obrovská hodnota knihy, proto dávám plný počet bodů.

kikies
21.11.2016

Bohužel mi tento žánr nesedí a moc mě nebaví, proto to není za plný počet bodů - ale umím ocenit zajímavý námět a citlivé zpracování. Příběh má hloubku, má co říct každému a knížku rozhodně zvládne přečíst každý, kdo se pokousí rozšířit si obzory a rozhodně bude obohacen - fanoušek i nefanoušek.

borknagar
13.11.2016

Co napsat o knize, jako jsou Růže? Povídka byla parádní, četl jsem ji před lety jako student a musím se přiznat, zapamatoval jsem si z toho jen pár momentů. Román mě mile překvapil a i když se najde pár pasáží, které jsou zdlouhavé a nezábavné, celkově se kniha čte lehce (také díky ne moc složitému technickému popisu). Konec dojemný, smutný, ale přiznám se, že povídka na mě před lety zapůsobila více. Argo vydalo knihu v decentním "sci-fi" přebalu, vázanou a ve velmi dobré překladu. A jelikož se mi toto vydání hodně líbilo, už ho doma pohltila moje, již přetékající knihovna......

Macawi
07.11.2016

Pěkný, originální příběh, který mi dopomohl k větší emtatii.

zuzana4291
01.10.2016

Kniha mě docela zklamala. Už prakticky od začátku bylo jasné, jak to celé dopadne. Měla jsem problém knihu dočíst. I když některé části jsou zajímavé a pozoruhodné, ale celkově je to velmi mdlé a bez energie.

Eva88
29.09.2016

Nádherný příběh! Opravdu silný, originální, dlouho po přečtení jsem Charlieho nemohla vyhnat z hlavy. Pro mě to nebyla "hltací" kniha - že bych ji nemohla pustit z rukou, to ne. Četla jsem ji pomalu a pozorně a o to hlubší dojem ve mně zanechala.

Veve131
27.09.2016

Skvělá kniha! Na začátku mi chvilku trvalo než jsem pochopila o co jde. Velmi originální!

Terry11
26.09.2016

Je to zvláštní, ale zahlédla jsem Růži v knihovně jedné zastávky autobusu. A protože tam byla ještě příští den, půjčila jsem si ji. Až po několika stránkách jsem si uvědomila, že jsem viděla film podle ní natočený. A musím přiznat, že se mi líbil víc. Ale i tak dávám 4 hvězdičky a knihu zpět do knihovničky. A deset hvězd tomu, kdo na nápad s knihovnou na zastávkách přišel.

Kaka.cs
21.09.2016

Knížku jsem se vybrala jako četbu k maturitě a musím říct, že mě naprosto nadchla. Skvělá knížka s naprosto úžasným a hlavně originálním příběhem.

Julinka679
19.09.2016

Ze začátku jsem říkala "Proboha co to je?!", ale opravdu stačí jen pár stránek a pochopíte. Kniha se četla jedním dechem, je poutavá a zajímavá :-)
Charlie Gordon je pro mě hrdina :-)

Insignitka
07.09.2016

Božsky procítěné a zpracované, hotový skvost.

hruskovalucie93
31.08.2016

Po velmi kladném hodnocení zde na databázi knih a po vychvalování paní knihovnice jsem od knihy čekala velmi mnoho. Bohužel jsem byla zklamaná. Několikrát během čtení jsem odolávala knihu odložit protože mě moc nebavila. Teď po přečtení musím zpětně říct, že jde o velmi silný příběh a určitě mě svým způsobem chytil za srdce a to i vzhledem k tomu, že mám sama postiženého bráchu a neumím si představit, že by se mu mohlo něco takového přihodit. Přesto mě kniha moc nebavila. Tři hvězdičky dávám hlavně za námět a nápad na knihu.

buccaneerka
29.08.2016

Moje první sci-fi kniha, která mě uchvátila, ačkoli nejsem fanoušek sci-fi žánru. Zajímavá myšlenka, při které mě napadá, že Jules Verne psal sci-fi, které je pro nás dnes už realitou, tak kdoví....

A mám ráda nápadité knihy, což tato byla díky deníkovým záznamům člověka, jehož inteligence stoupá a zase padá...

nukulkaf
06.08.2016

no...kniha mi ve skrini lezela peknych par let, nez jsem ji tedy horko tezko prelouskala...dostala jsem ji od sve tety jako darek, sama jsem si ji vybrala kvuli tematice, jelikoz jsem byla vedena k pozitivnimu vztahu s postizenymi....ocekavala jsem hodne, prislo bohuzel velke zklamani

czarba
31.07.2016

Nádherná kniha, originální tématem i způsobem podání. Díky deníkové formě vyprávění čtenář prožívá s Charliem jeho příběh opravdu intenzivně. I když jsem tušila, jak asi příběh dopadne, a připravovala se na to, konec mě zasáhl. Pořád ještě mám v sobě ten pocit, jaký jsem měla, když jsem v deníku opět objevila první chyby. To byl pro mě asi nejsilnější a nejsmutnější okamžik z celé knihy. Knihu rozhodně doporučuji, stojí za víc než jedno přečtení.

Hathor89
09.07.2016

Úžasný a silný příběh, který ve mně zanechal mnoho pocitů a stále mě nutí přemýšlet. Hra s pravopisnými chybami a deníkové záznamy - přesně to dodalo příběhu o ČLOVĚKU neocenitelný význam.

Evus
01.07.2016

Velmi zajímavá kniha nadhazující poměrně kontroverzní téma. Začátek psaný s chybami se sice četl obtížně, ale i tak jsem knihu doslova zhltla.

Kabátice
28.06.2016

Hodně silná kniha, která mi dlouho zůstane v hlavě. Někoho by odradilo pár prvních stránek, kde je četba stížena gramatickými chybami, ale hned, když člověk pochopí smysl, čte se to samo a začne to silně prožívat.

Kryštofka
19.05.2016

Geniální.

v.nova
14.05.2016

Zpočátku těžší čtení, kvůli gramtickým chybám, které mají větší význam, než jsem předpodkládala. Příběh o umělé inteligenci, o tom, čeho všeho jsou lidé schopni a že ke štěstí chytrost nepotřebujeme...taková knížka mě dojala a měla by dostat šanci u každého.