DzordanoChruno DzordanoChruno komentáře u knih

Jen otázka času Jen otázka času James Hadley Chase (p)

Brilantne vystavaný príbeh. Síce sa dokopy nič neudeje, ale napätie sa dá krájať. A ešte nikdy som si neprial knižný happyend tak, ako tu :-)

27.10.2020 5 z 5

Léčba šokem / S ženami je vždycky kříž Léčba šokem / S ženami je vždycky kříž James Hadley Chase (p)

Slabšia kniha, pomerne neotesaná. Vzťahy a motívy sú vykreslené plytko a nepresvedčivo. Autor je génius, ale toto odflákol.

23.10.2020 2 z 5

Já mu ukážu Já mu ukážu James Hadley Chase (p)

Rutinná záležitosť, dobré, ale fádne, bez štipky humoru. Ako príloha k hlavnému jedlu: zasýti, ale zajtra si už na ňu nespomeniete.

19.10.2020 3 z 5

Chytrému napověz Chytrému napověz James Hadley Chase (p)

Ďalšie z autorových vynikajúcich diel, tentokrát na nerozoznanie od Marlowa. Zaujímavé prostredie, rýchly spád, sympatický hrdina a HLAVNE kopec vtipných hlášok, ktorých vymenovanie by bolo na samostatnú knihu (ale neodpustím si túto: "Horní ret mu zdobil knírek o velikostí vypasené housenky" :-) Bavil som sa výborne. Škoda len tradičného Chase-ovského zvratu v závere, akoby mal autor pocit, že knihe ešte čosi chýba, vypustil vtípky a doplnil mysterióznosť (krysy), čo sa tam nehodilo a knihu mierne pokazilo.

16.10.2020 4 z 5

Lehce nabyl - lehce pozbyl Lehce nabyl - lehce pozbyl James Hadley Chase (p)

Dvaja mamľasi a nevydarená vlámačka. Takto zvyčajne iné knihy končia, no táto práve začína a poskytuje pohľad na dianie "po". Brilantná psychologická sonda do myslenia kriminálnikov, ktorých primárnou starosťou je neurobiť chybu. Vzťahy sú vykreslené dokonale, cítite sa ako v hniezde štrkáčov. Záver je troška do stratena, ale možno ho brať ako karmický. Výborné oddychové čítanie.

12.10.2020 5 z 5

Chytit tygra za ocas Chytit tygra za ocas James Hadley Chase (p)

Maléry pána účtovníka, po americku. Väčšina knihy je super, až mi bolo ťažko pri vcítení sa do situácie hlavného hrdinu v úvode knihy. No prerod z ustráchaného bezvýznamného úradníčka na Jamesa Bonda, plus viacero nezmyslov v deji, znižujú kvalitu knihy. A to sa nedá dohnať ani počtom mŕtvol v závere.

11.10.2020 4 z 5

Bez peněz jsi nebožtík Bez peněz jsi nebožtík James Hadley Chase (p)

Spletitý, pekne vymyslený príbeh. Nesedel mi len formát rozprávača a prirýchly, useknutý záver. Ale inak dobrá kniha, stojí za prečítanie.

05.10.2020 4 z 5

A co bude se mnou? / Zákon džungle A co bude se mnou? / Zákon džungle James Hadley Chase (p)

Jedna z autorových slabších kníh. Hlavní hrdinovia sú nesympatickí vypatlanci, s ktorými sa budete ťažko identifikovať, nieto im držať palce. Zápletka naivná, dej neuveriteľný, záver trápny. Radšej si od JHCh prečítajte niečo iné.

29.09.2020 1 z 5

Celý svět mám v kapse Celý svět mám v kapse James Hadley Chase (p)

Opäť dokonalá kniha od JHCh. Pohľad na zločin očami kriminálnikov. Kniha je niekedy prekvapivo psychologická, v dobrom slova zmysle. I keď sú hlavné postavy na odvrátenej strane zákona, tak nejako im držíte palce.Svet nie je čiernobiely, i zločinci majú sny a motívy, ktoré stojí za to poznať a na druhej strane sú predstavitelia zákona, ktorí tiež nie vždy hrajú fér.

22.09.2020 5 z 5

Na koho to slovo padne Na koho to slovo padne James Hadley Chase (p)

Vo svojej kategórii dokonalá kniha. Napísaná v roku 1980, ale keby som to nevedel, naisto by som tipol o 50 rokov skôr, tá atmosféra mi pripomenula Ameriku z čias Phila Marlowa :-) Pútavé, sympatické postavy, plynulo napredujúci dej, zvraty, ktoré prekvapia, no neznechutia. Autor mal vynikajúci cit pre slovo a určite k tomu prispel aj fantastický český preklad. Veľmi príjemné oddychové čítanie.

22.09.2020 5 z 5

Ponorka Ponorka Lothar-Günther Buchheim

Veľmi ľudský pohľad na vojnu. Chalanom držíte palce, i keď boli na nesprávnej strane barikády. Opisy sú pútavé, ale žiaľ, je ich príliš mnoho. A akcie žalostne málo. Kniha by bola lepšia po vynechaní 50% zbytočných opisov, flashbackov a tradičných nemeckých zvrhlostí (rozhovory námorníkov).

27.08.2020 3 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Strach zo smrti? Nuda. Projekcia nenaplnených sexuálnych predstáv? Nuda. Pomsta literárnym kritikom? Obhajoba kresťanstva? Výsmech materialistickej spoločnosti? Výplod po požití psychedelických látok? Nuda, nuda, nuda. Ruskú tvorbu mám rád, ale toto som buď nepochopil, alebo je to o ničom. Ani pôžitok z čítania, ani hlboká myšlienka. Len ľutosť nad časom, strateným čítaním tejto knihy...

14.07.2020 odpad!

Psí srdce Psí srdce Michail Bulgakov

Prvá časť, písaná v 1. osobe z pohľadu psa, je výborná. Druhá, po operácii, keď sa celý profesorov domov a svet rozložil, ma vyslovene znervózňovala (určite to mal autor v pláne a podarilo sa mu to majstrovsky :-); už som sa nevedel dočkať (pomerne ľahko predvídateľného) konca. Barykova mi bolo aj ľúto, nemohol za to, no zároveň mi bol nesympatický vzhľadom na analógiu so socíkom: daj hlupákovi funkciu (tu v knihe: daj mu život) a zničí ťa. No nedzieľam názor ostatných diskutérov, ja to za humornú a vtipnú knihu nepokladám.

16.06.2020 3 z 5

Kníhkupec z Kábulu Kníhkupec z Kábulu Åsne Seierstad

Jeden z detailne zdôvodnených dôkazov, že Boh neexistuje. Ak by existoval, nemohol by sa pozerať na takéto utrpenie, páchané v jeho mene. Je to smutné a poburujúce zároveň, človek žasne, že v dnešnej dobe existuje spoločnosť a žijú ľudia, ktorých mentálny vývoj sa zastavil v 6. storočí a dodnes žijú takmer ako neandertálci. V knihe nie je nič pozitívne, žiadna nádej, žiadny príbeh, ktorý by vás utešil a ponúkol aspoň falošný pocit, že sa to môže zlepšiť. Naopak, v súvislosti s expanziou tejto duševnej vypatlanosti do Európy sa môžeme preorientovať zo šitia rúšok na šitie burok. Kniha inak nie je písaná žiadnym oslnivým štýlom, je to skôr taká amatérčina, ale obsah tu víťazí nad slabšou formou a prečítať sa to rozhodne oplatí. Takže ten, kto z nás ešte nemá aspoň 5 detí, šup pod perinu. Tí, čo touto cestou záchrany Európy nechcú ísť, nech si už pomaly chystajú modlitebné koberčeky.

08.06.2020 4 z 5

Nezvladatelné dítko kardinála Guzmána Nezvladatelné dítko kardinála Guzmána Louis De Bernières

Predchádzajúca kniha zaujala, no táto už nudí.

26.05.2020 1 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

Nemôžem si pomôcť, ale je to nudná, prvoplánová, možno až zbytočná kniha. Štýl písania je plytký, skratky krkolomné, motívy naivné a koniec predvídateľný. Autor čitateľa zámerne ťahá za nos, nie je pre neho kamarát, ale hlupák. No a celé je to chladné, prešpikované nemeckým sadizmom, miestami až príliš zvrhlé. Možno sa autor ešte vypracuje, ale to by ho nesmeli davy tak chváliť aj za tento odvar, kde je emócie asi toľko ako v homeopatiku liečivej látky.

23.05.2020 1 z 5

Tajemství morové jeskyně Tajemství morové jeskyně Michael Byrnes

Kniha je pútavá, ale postupne sa prejaví nákaza "americkým morom": množstvo klišé, pátosu a must-be happy end v poslednej desatine knihy zrazia kvalitu diela o polovicu.

11.05.2020 2 z 5

Tajemství svaté krve Tajemství svaté krve Michael Byrnes

Oveľa lepšie ako prvý diel (Tajomstvo chrámovej hory). Dej je priamočiary, má po celý čas spád, hrdinovia sú sympatickí, autor rozvýja zaujímavé alternatívne (niekedy až konšpiračné) teórie, prostredie je atraktívne. Až na pár naivít a zjednodušení, nad ktorými sa pousmejete, ale bez ktorých by kniha tohto žánru ťažko vznikla, je to výborné, pútavé oddychové čítanie.

26.04.2020 5 z 5

Tajemství chrámové hory Tajemství chrámové hory Michael Byrnes

Prvá tretina je pomalá a nudná, permanentné prestrihy medzi Vatikánom a Jeruzalemom sa márne snažia vyvolať napätie, nechýba product placement. Potom to s opisom výskumných metód dostane dobrý spád, nevadí, že je dej prvoplánový a predvídateľný. No záver je tak hlúpy (zázračné sérum - všeliek na počkanie, morálna otočka pátra Donovana), že si právom zaslúži "odpad". Niektoré veci sú neukončené (kto strieľal v Palestíne?), akoby si to autor po sebe vôbec neprečítal. Celkove teda iba priemer.

09.04.2020 3 z 5

Úprk rozumu: Politická korektnost a smrt veřejné rozpravy v moderní Británii Úprk rozumu: Politická korektnost a smrt veřejné rozpravy v moderní Británii Anthony Browne

Desivý pohľad na nástup nenápadnej totality. Verím, že aspoň na toto bol komunistický režim u nás dobrý, aby sme už nikdy nedovolili (neo-)marxistom znovu sa chopiť moci. Pokusy sú a silné. A západ je zjavne vo veľkých kakaniciach. I keď možno si už začína uvedomovať to zlo, čo by dokazoval fakt, že autor knižky bol v r. 2019 zvolený za poslanca britského parlamentu. Ale v USA zase ľudia celkom vážne berú socialistu Sandersa, dokonca je to jeden z hlavných demokratických kandidátov na prezidenta. Tak neviem. Každopádne, knižku treba čítať, i keď téma by si zaslúžila širsí záber a hlbší ponor (napr. mi tam chýba priznanie si viny za útlak, kolonializmus, rasizmus a kapitalistickú pretvárku, ktoré sa stali živnou pôdou pre nástup hnutí, dnes rozbujnelých ako rakovina politickej korektnosti).

17.03.2020 4 z 5