DzordanoChruno DzordanoChruno komentáře u knih

Bílé noci Bílé noci Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Staré dobré Rusko, melancholické, platonické, hlboké. Neskutočné, a to doslova. Pretože už také Rusko neexistuje, je mŕtve, zahubilo samo seba; a už i navôkol šíri iba smrť... Ad: kniha - pravdivá, ale dosť nelichotivá sonda do ženskej duše. Kto z mužov nebol aspoň raz v živote v rovnkej situácii, ako hlavný hrdina?

13.04.2022 4 z 5

Temná zima Temná zima William Dietrich

Začínal som čítať so zebazaprením, preferujem knihy z Floridy :-) Ale chytil som sa rýchlo. Prvá časť knihy je výborná, psychologické rozbory situácií aj konania hrdinov sú uveriteľné a opis života na póle maximálne hodnoverný. Hlavný hrdina je síce nesympatické motovidlo, jeho vzťah s Abby sa vyvinul trocha umelo a prirýchlo a čím sa viac blížime k záveru, množia sa fantaskné zvraty patriace k thrilleru (nafta pomaly ani nehorí, tobôž nevybuchne), ale to je už diagnóza americkej literatúry, dokážem sa nad to povzniesť a neubrať hviezdičku. A to ani za preklad, ktorý bol miestami katastrofálny.

11.04.2022 5 z 5

Cesta k lásce Cesta k lásce Anthony De Mello

Nosná myšlienka nie je zlá, ale autor sa na ňu príliš upäl :-) Kniha pôsobí povýšenecky a mravokárne. Navyše, predstavuje iba učivo základnej školy, v porovnaní s tým, čo človek musí zvládnuť na ceste za titulom "absolvent šťastia". Námet má samozrejme pôvod vo východných náboženstvách, ktorých je integrálnou a logickou súčasťou. Jeho napasovanie na kresťanstvo je tu však umelé a neprirodzené. Ťažko sa totiž dajú skĺbiť protiklady ako "netúžte po ničom" vs. "proste a dostanete".

30.03.2022 1 z 5

Ztracené stříbro Ztracené stříbro Lindsey Davis

Najlepšia historická detektívka, akú som kedy čítal. Ale aj najhoršia: viac ich nebolo, a už ani nebude. Jedna hviezda za miestami vtipné hlášky; inak chaos, nekonzistentnosť. A z večne prefackávaných hrdinov mi je sympatickejší Marlowe.

28.03.2022 1 z 5

Studie v šarlatové Studie v šarlatové Arthur Conan Doyle

(SPOILER) Zaujal ma iba úvod knihy, kde sa popisuje začiatok spolupráce Holmesa a Watsona. Zvyšok je znôškou hlúpostí a nelogickostí (chlap nesie druhého opilca, ale kroky majú rôzne dlhé, jeden pri tom preskakuje barinu...; celú noc prší, ale ráno Holmes v stopách, ktoré navyše rozdupe stádo policajtov, rozpozná odtlačky obete aj vraha..., drožkár sa bez podozrenia vyberie pre zákazníka do Baker Street, no pritom predtým už presne na tú istú adresu poslal namiesto seba radšej kamoša vyzdvihnúť prsteň, a pod.). Navyše ma nebavia knihy, kde polovicu zaberie retrospektívna plnka. Za mňa takmer odpad.

23.03.2022 1 z 5

Ptáci, zvířata a moji příbuzní Ptáci, zvířata a moji příbuzní Gerald Durrell

Pasáže, opisujúce rodinný život, ma dosť iritovali. Na druhej strane sa text o zvieratách čítal dobre. Oddychovka pre mládež.

21.03.2022 2 z 5

Říše strachu Říše strachu Michael Crichton

Keď prečítam 20% knihy a stále neviem, kto je kto, asi je niečo v neporiadku. Dej skáče po celom svete, podávané informácie zdanlivo nesúvisia, osoby sa chovajú nekonzistentne, stále je v centre diania niekto úplne iný... Možno som mal vydržať, ale riskovať ďalšiu stratu času už nebudem. Pár kníh od Crichtona mi sedelo, ale väčšina žiaľ nie.

21.02.2022 1 z 5

Lučištník Lučištník Bernard Cornwell

Azincourt sa mi celkom páčil, ale tu už ma to nudilo. Podobná zápletka, aj dej, nesympatickí angláni. Pre fanúškov histórie je to asi zaujímavé dielo, no ja som čakal beletriu, kde sa aspoň trochu môžem stotožniť s hlavným hrdinom. A to je pri takýchto neandertálcoch ťažko možné.

15.02.2022 1 z 5

Tři jízdenky do Dobrodružství Tři jízdenky do Dobrodružství Gerald Durrell

Pomerne nezáživné. Neviem, či tie príbehy boli natoľko dobrodružné či pútavé, aby stáli za knižné vydanie. No a samotné metódy lovu zveri mi prišli dosť barbarské. Predpokladám, že autor taktne vynechal nejeden príbeh, kedy to skončilo rozpučenou alebo obesenou zvieraťou.

07.02.2022 2 z 5

Poslední tři minuty Poslední tři minuty Paul Davies

Asi najdesivejšia kniha, ktorú som kedy čítal.

31.01.2022 5 z 5

Piknik a jiné pohromy Piknik a jiné pohromy Gerald Durrell

Ľahké oddychové čítanie, no miestami nuda. Niektoré situácie neboli až také vtipné, koľko priestoru dostali. Prvá časť predchádzajúcej vety by mohla znamenať, že sa naozaj stali. A druhá potvrdzovať to, že autor potreboval písať čo najviac, aby vydával knihy a zarábal peňáze na svoje výlety. Poviedka Zrkadlo je však iná, o dve triedy lepšia.

20.01.2022 3 z 5

Údolí strachu Údolí strachu Arthur Conan Doyle

Skúsený čitateľ detektívok pri prvej zmienke o vražde brokovnicou odhadne pointu, ale i tak sa to čítalo dobre. Možno tiež aj vďaka tomu, že Homeless je tu civilnejší a uveriteľnejší; neurčuje z výšky prílivu členitosť povrchu Mesiaca na odvrátenej strane. Druhá retrospektívna polovica ma bavila menej.

14.01.2022 4 z 5

Proud času Proud času Michael Crichton

Tá šablónovitosť ma prestala baviť.

08.01.2022 2 z 5

Zvířata mi straší ve věži Zvířata mi straší ve věži Gerald Durrell

"Větší kontrast, než jaký panoval mezi těmito dvěma zvířaty, si snad ani nelze představit. Peter (žirafa) byl každým coulem aristokrat, blazeovaný dandy vybraného chování, zatímco jeho rohatý přítel (koza) nebyl ničím jiným než obyčejným, věčně nenažraným proletářským kozlem."
Alebo:
"Takové mylné názory bohužel dodnes přetrvávají mezi mnohými dobrodušnými, ale zcela neinformovanými jedinci, kteří rádi hovoří o Matce přírodě, jako by šlo o nějakou přelaskavou starou dámu, a ne o drsnou, nelítostnou a násilnickou bestii, kterou ve skutečnosti je."
Verím, že uvedené citáty nebudú brané ako spoilery, ale ako mitivácia k prečítaniu knihy. Super oddychovka.

05.01.2022 5 z 5

Podpis čtyř / The Sign of the Four Podpis čtyř / The Sign of the Four Arthur Conan Doyle

Na dobu vzniku asi super, dnes už však rovnako naivné, ako James Bond.

30.12.2021 2 z 5

Struktura vesmíru Struktura vesmíru Brian Greene

Autor otvára fantastické témy, bez sporu zaujímavé pre každého, kto rád objavuje fungovanie sveta okolo nás. A to na úrovni vesmíru aj atto-vesmíru, na sub-atómovej úrovni. Žiaľ, koncept je mierne povedané zvláštny, niekedy Greene skokom (a nedostatočne vysvetľujúc) prebehne dôležité stavebné bloky, ktoré musíte pochopiť, aby ste sa v ďalšom texte nestratili. Inakedy zas aj 5x opakuje to isté, čím sa kniha zbytočne nafukuje. Jeho názorné prirovnania, ktorými má jednoducho objasniť práve preberané fakty, mi väčšinou nesedeli. Ale možno som ja natvrdlý :-) Knihe podľa mňa dosť škodí aj preklad, niežeby bol vecne zlý, ale z tých Hurvínkov a Majorov Zemanov sa mi v žalúdku tvorila kvantová neurčitosť. Každopádne, môj nečakaný take-out z knihy je, že fyzika sa v určitej fáze rovná náboženstvu - keď už si nevie vysvetliť, či dokázať určitý jav, vymyslí si teóriu, z ktorej akoby všetko pramení. Nespochybňujem Veľký tresk, ale znie rovnako komicky a nevysvetľujúco, ako názory kreacionistov. A možno ešte fantasknejšie. Fyzike fandím a držím palce, i keď pochybujem, že našimi mikro-mozgami dokážeme niekedy pochopiť "Život, vesmír a vůbec". Sme na tom zhruba podobne, akoby mravec chcel pochopiť mikroprocesor - jediné, čo o ňom môže poznať je, že má tiež nožičky. Alebo inak: Keď idete stavať dom a realizačný projekt má urobiť vaša pol ročná dcéra, môže sa to podobať na dom, ale skôr to bude mať tvar ako kravské h0wno. A to je zhruba to isté, čo vieme o vesmíre.

27.11.2021 3 z 5

Smrt trávy Smrt trávy John Christopher (p)

Pomerne mrazivé čítanie v dnešnej COVID-ovej dobe. Bavila ma najmä úvodná časť, inteligentné rozhovory a prekáračky medzi postavami. Druhá, akčná polovica, mi už tak nesadla, rýchly prerod z intelektuálov na zabijakov bol menej uveriteľný.

15.11.2021 4 z 5

Azincourt Azincourt Bernard Cornwell

Osudy jednotlivých postáv v knihe ma bavili, samotná vojna bola príliš zdĺhavá a nudná. Dosť detailne opísaný masaker, kladný hrdina neexistuje, odhadujem, že stredovek je vykreslený verne a som rád, že žijem teraz a nie vtedy. No a Francúzov neporazili Angláni, ale víno. Škoda, fandil som im viac, než pradedom súčasných rowdies.

11.11.2021 3 z 5

Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Michael Crichton

Myslel som si, že češtine rozumiem, ale pri tejto knihe som na pochybách. Niektoré pasáže mohli byť kľudne písané čínsky - rozumel by som im zhruba rovnako :-) Obdiv prekladateľovi, len by ma zaujímalo, či tie české ekvivalenty tvoril, alebo naozaj existujú. Zaujímavý náhľad do života spred 170 rokov - nechcel by som vtedy žiť a tu vidno, že "staré dobré časy" nikdy neexistovali. Prevedenie lúpeže poskakovaním po streche rýchlo idúceho vlaku - keby sa to skutočne nestalo, považoval by som popis za veľmi biedne vymyslený. Celkovo - dobre dokolorovaná historická udalosť, oplatí sa prečítať.

29.10.2021 4 z 5

Postmortem Postmortem Patricia Cornwell

(SPOILER) Kniha má výrazný ženský rukopis: bolo napr. uveriteľné a ľudské, keď hrdinka pochybovala či tam ten štítok dala sama, alebo nie. A zároveň to nebolo príliš patetické, ani podobné červenej knižnici - tu autorku musím pochváliť za vecnosť a triezvosť, aj keď popisovala vzťahové veci. Horšie to bolo s racionálnou stránkou, už základná premisa, že patologička je hlavnou vyšetrovateľkou, všetci to z nejakého divného dôvodu rešpektujú a detektív jej dobrovoľne všetko vysvetľuje (aj keď ho ona neznáša) a všade ju berie, je chorá. Navyše jej zmätenosť a nechopnosť logicky uvažovať v stresových situáciách z nej síce robí uveriteľného hrdinu, ale zďaleka nie hlavnú postavu detektívky. No a vyložené technické hlúposti v knihe (páchateľ odstaví alarm prestrihnutím drôtov na fasáde budovy; vrah bez problémov potme v cudzom dome trafí k posteli obete; hrdinka čítaním vytlačeného zozipovaného súboru nájde clear-text dáta; fungovanie modemového spojenia + SQL databázy, inokedy pedantná hrdinka v kritickej situácii samozrejme zabudne nabiť pištoľ, ...) degradujú zážitok veľmi výrazne - autorka by sa radšej mala sústrediť na to, čo vie a nepúšťať sa premúdrele do vecí, o ktorých si prečítala pol strany v prílohe nedeľných novín (inak táto americká bohorovnosť ma fascinuje neustále). Prístup, ktorý zvolila, totiž vrhá pochybnosť aj na pravdivosť vecí, ktoré sú pre čitateľa neznáme (patológia, forenzné postupy). Negatívom boli tiež nedovysvetlené odbočky z deja: kto jej 2x volal a bolo počuť iba hudbu? Záver knihy je vyslovene zbúchaný za pol dňa - vrahom je neznámy Fero Mrkva, odhalenie sa nekoná a čitateľovi sú iba nasypané "vysvetlenia", nech nezostane sedieť s otvorenou pusou.
Takže z pohľadu emócie hodnotím knihu plným počtom (rád som sa po prerušení k čítaniu vracal), no z pohľadu logiky (ktorá by v detektívke nemala byť vedľajšia) je to odpad. Vysledok je teda niekde v strede.

05.10.2021 2 z 5