DzordanoChruno DzordanoChruno komentáře u knih

Případ rozmarného Amora Případ rozmarného Amora Erle Stanley Gardner

Mason má šťastie na nevinných klientov. Je to také detsky čietnobiele, asi by sa mi viac páčilo, keby obhajoval nejakého sviniara. Začiatok knihy je výborný, koniec je však predvídateľný a skratkovitý.

28.02.2023 3 z 5

Boží pěst Boží pěst Frederick Forsyth

Knihu odkladám nedočítanú, nebaví ma dozvedieť sa, aké odznaky mal dedko jednej z mnohých postáv knihy pripnuté na čapici v pri posedení v klube dôchodcov. Forsyth tu bol evidentne platený od normostrany.

28.02.2023 1 z 5

Sny o kopci Bunker Hill Sny o kopci Bunker Hill John Fante

Nie je to ani pútavé, ani vtipné. Nímandov, ktorí trpia komplexom viaccenosti a pritom nikdy nič nielenže nedokázali, ale ani neurobili, je všade plno. Čo ma teší, je zistenie, že to nie je výsada iba dnešnej doby. Za to dávam hviezdičku, inak zbytočná kniha.

13.02.2023 1 z 5

Nebezpečný plán Nebezpečný plán Vince Flynn

(SPOILER) Flynn bol majster thrilleru, ale tentokrát je to krok vedľa a skôr červená knižnica. Ani hladké splnenie misie v Iraku nepôsobí hodnoverne: jeden strýco, čo obsluhuje výťah, vydá pri namierenej pištoli 3 atómové bomby... Prestrelenie stehna šéfovi Mossadu nejakým americkým hrdlorezom za blahosklonného schválenia prezidentom USA je už len trápnym výsmechom logike.

06.02.2023 3 z 5

Třetí volba Třetí volba Vince Flynn

Flynn bol majster (verili by ste, že trpel dislexiou?) a ak by som vedel písať, chcel by som to robiť takým štýlom, ako on. Dej je plynulý, pútavý a celkove dobre stráviteľný, a ak sa autor aj odchýli od hlavnej línie, nie je to na dlho, takže to nenudí. Dielo však stráca na kvalite naivitou pri opisoch "všemohúceho" IT-čkára, ktorý behom minúty hackne siete tajných agentúr, operátorov a zahraničných bánk a o ďalších pár sekúnd už sa mu na displeji zobrazujú fotky možných páchateľov, mapy pokrytia GSM signálom spolu s približnou polohou hľadanej osoby. Také pripečeno-americké. Chápem, že vypustením týchto skratiek by sa plynulosť thrillera spomalila, no úplne hovädziny sa nedajú akceptovať a za toto by som hodnotenie knihy určite znížil. Naopak, nehappyendový záver oceňujem, takže po miernej oscilácii: 3,5*

17.01.2023 4 z 5

Kobra Kobra Frederick Forsyth

(SPOILER) Námet je pomerne naivný - dobrák US prezident rozpúta celosvetovú vojnu proti kokaínovej mafii, lebo sa rozľútostil nad osudom slúžkinho synovca... Aj začiatok knihy je pomalý, takmer polovica diela je venovaná siahodlhým prípravám na akciu - už z toho je zrejmé, že samotná vojna nebude dlhá - nie je veľmi o čom písať. Ale kopec faktografických údajov, široký záber autora aj polopatistický štýl písania (nikto sa v deji nestratí) sú plusy, ktoré robia dielo veľmi pútavým. Bál som sa, že to skončí happyendom, ale autor milo prekvapil, za čo by som dal aj najvyššie hodnotenie. No záverčný osud Kobru zase z kvality knihy uberá, takýchto hrdinov - padlých anjelov - nechceme. Podľa mňa to nebolo nutné, na vytriezvenie z pátosu stačil tento odsek:
"Protože už to není ta země, které jsem jako mladý přísahal věrnost. Dnes je zkorumpovaná a prodejná, slabá, a přitom namyšlená, oddaná
obézním a hloupým. Už to není moje země. Nic mě k ní nepoutá, žádná poslušnost."

20.12.2022 4 z 5

Zaujímavý začiatok, pomerne nudná stredná pasáž a uponáhľaný zjednodušený koniec, to je charakteristika takmer každej Poeho poviedky. Okrem Maelstromu a Usherovcov ma to moc nebavilo, asi je 200 ročný odstup od vydania predsa len veľa. Chudák Poe to zjavne nemal v hlave v poriadku, väčšina príbehov sa točí okolo smrti alebo strachu z pochovania zaživa.

24.11.2022 2 z 5

Střežit a bránit Střežit a bránit Vince Flynn

Tak toto už bolo pre mňa za hranicou znesiteľnosti. Rapp je tu maximálne nesympatický, všetko vie lepšie ako všetci politici sveta, rozhoduje sa vždy rýchlo a dobre, všetci ho rešpektujú alebo sa ho boja, radia sa s ním prezidenti, všetkých pozabíja, nič sa mu nikdy nestane. Kniha je cynická a vyprázdnená, hrdina pôsobí ako z komiksu, nie ako reálny človek. Začiatok série sa mi páčil, pri tejto knihe som sa už musel do čítania nútiť. Odpad ale nedávam, napísané je to remeselne dobre, no bohužiaľ bez emócie. Ak to takto pôjde ďalej, Rapp sa stane smiešnym rovnako ako James Bond.

04.11.2022 2 z 5

Převzetí moci Převzetí moci Vince Flynn

Tejto knihe ťažko niečo vytknúť. Začiatok síce vyzerá, že sa bude jednať o glorifikovaný pohľad na amerických superhrdinov, dej sa však rýchlo prenesie do USA a stane sa oveľa uveriteľnejším a prirodzene stráviteľným. Nie je tu žiadne čierno-biele podanie sveta; motívy teroristov chápeme a aj schvaľujeme (nie však ich metódy); hlavný hrdina je napriek svojim bojovým schopnostiam normálny a nedokonalý; na americkej strane sa pohybujú aj postavy so slizkými pohnútkami, a pod. Vďaka štýlu, akým je príbeh podaný, si amíci udržia sympatie čitaleľa, zvlášť u mňa je to pomerne výnimočné, väčšinou držím palce slabšej protistrane. Oceňujem tiež veľa technických zaujímavostí a presnú špecifikáciu použitej výzbroje. Autor bol zjavne dobre zorientovaný. Zopár technických výhrad by sa možno našlo (napr. vetrací či finančný tunel), ale bez nich by nebolo možné knihu napísať - udalosti by sa bez nich nemohli stať. Tie naopak vyváži niekoľko pomerne "politicky a spoločensky nekorektných" hlášok - vďaka za ne, dnes už by nikto takú knihu nevydal. Za mňa teda 5*.

21.10.2022 5 z 5

Před tváří Amonovou Před tváří Amonovou Paul Doherty

Vadili mi nekonečné a zbytočné opisy, do každej situácie autor vložil spústu balastu, ktorý som musel preskakovať, aby som knihu neodložil nedočítanú. Pomerne jednoduché čítanie, autor na základe pár faktov, ktoré si našiel v knižnici, vytvoril dosť obšírnu knihu plnú vaty, v ktorej sa žiaľ dokopy nič nedeje.

03.10.2022 2 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Napísané výborne, atmosfericky, s množstvom hlbokých myšlienok. Len možno trocha pridlhé. A autor si snáď mohol odpustiť záver, ktorý tam nepasuje. Nie všetko musí byť dovysvetlované, nie všetci sviniari potrestaní, nie každé zranenie bez následkov zahojené. Čakal som skôr melancholický koniec, v intenciách predchádzajúceho štýlu.

19.09.2022 4 z 5

Pan Gwyn Pan Gwyn Alessandro Baricco

Neviem, či je nosná myšlienka natoľko objavná, aby stála za toľké kváziumelecké a pseudointelektuálne omáčky. Nezbavil som sa pocitu, že je to plytké a autor sa nevie dostať hlboko do podstaty, až na dreň. Napísané je to však pekne, citlivo, oceňujem, že bez náznaku vulgárnosti. Čo mi však zvrhlé príde, je neuveriteľné rýpanie sa v sebe samom, hľadanie až mikroskopicky nepodstatných pocitov, od ktorých závisí naše šťastie, či život; a to z pohľadu Gwyna, ale najmä postáv, ktoré si dali zhotoviť portrét. Príde mi to ako choroba našej doby.
Hodnotenie? Ak si neviete rady, predstavte si, ako by hodnotila vaša prababička. Tá to mala v hlave ešte v poriadku.

07.08.2022 3 z 5

Máchorky Máchorky Ilona Daňková

Niekedy ma prepadol ničím neodôvodnený pocit, že je to vtipné, ale rýchlo ma to prešlo.

02.08.2022 1 z 5

Dokonalý obchod Dokonalý obchod Alex Drescher

Fantasy detektívka... riadny úlet. Niečo ako Marlowe, s červenými očami, no nie kvôli whiskey... Ale čítalo sa to dobre, nebyť stupídnej tretej poviedky, dám 4*. Môj obľúbený žáner to však asi nebude.

20.07.2022 3 z 5

Hříšníci a světci Hříšníci a světci Eileen Dreyer

Počas čítania som bol rozhodnutý dať 4 hviezdy. Napísané triezvo, pútavo, uveriteľne. Zo zaujímavého prostredia - v New Orleans som bol, tak viem, o čom je reč. Ale jednu hviezdu uberám za klišéovité "riešenie" lopatou a druhú za to, že sa z toho v závere namiesto očakávaného zvratu typického pre thrillery, stala červená knižnica.

07.07.2022 2 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Prvá časť knihy je výborná, ak by to bolo možné, dám jej 6 hviezdičiek. Predstavenie hrdinov, ponor do duší, predzvesť hĺbky aj tragiky. Myškin je sympaťák a napriek "idiotizmu" jediný normálny.
Časť 2 je ale strašný guláš. Resp. mala to byť dobrá hustá gulášová polievka, pre mňa je to ale nestráviteľný betón. Osoby sú z panoptika bláznov, ich konanie preafektované, veľa nezmyselných odbočiek z deja, chaos, psychedélia (ako u Bulgakova), nelogický prestrih do inej lokality a opustenie hrdinov, medzi ktorými sa v prvej časti začal rozvíjať sľubný príbeh. Navyše veľa dlhých 3-slovných ruských mien, ak by autor uvádzal len jedno, kniha by sa skrátila na polovicu, čo by jej určite prospelo. Za mňa nuda a hodnotnenie odpad.
Časť 3 je podobná ako 2, okrem Ippolitovej spovede tam nie je nič zaujímavé. Vzťah kniežaťa s Aglaiou vzikol nejako zrazu, v románe tohto rozsahu by som čakal jeho postupný vývin. Pohnútkam hrdinov nerozumiem a neviem sa s nimi stotožňiť.
V poslednej, štvrtej časti sa veci síce konečne vykryštalizujú, ale opäť zdĺhavým a prekombinovaným spôsobom. Tentokrát stráca aj knieža čitateľove sympatie, lebo postráda schpnosť vycítiť dobro a vydať sa jeho smerom. Koniec knihy teda napriek zamýšľanej gradácii pôsobí umelo, nedotiahnuto a rýchlokvasene.
P.S. Spása ľudského rodu "ruskou" cestou sa práve v dnešných dňoch naplno ukazuje ako fatálny omyl... Dostojevskij sa musí v hrobe obracať.
Myslím, že čitatelia, ktorí dávajú najvyššie hodnotenie, tak robia aj ako ocenenie seba, že tú dlhú a miestami dosť nudnú knihu vôbec dočítali. Endorfíny, ako po zdolanom maratóne.

17.06.2022 2 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Príbehy z Údolia dutých hláv. Nebavilo ma to.

06.05.2022 odpad!

Hybatelé Hybatelé David Mitchell

Prvá polovica knihy ma bavila, počínajúc Londýnom to už je až do konca slabšie. Oceňujem autorov prehľad v kvantovej fyzike.

05.05.2022 4 z 5

Hliněný bůh Hliněný bůh Anatolij Petrovič Dněprov (p)

Nápad to nie je zlý, ale spracovanie je také Asimovské, bez akejkoľvek emócie.

22.04.2022 2 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Ten správny mix humoru, smútku a hlbokých myšlienok. Spomienka na detské časy, keď bolo všetko čisté a pekné, napriek všetkým tým sračkám naokolo. Teraz je to už len smutné, lebo tie sračky sú hlavne v nás.

19.04.2022 5 z 5